הבלוג של ספרים נעים וטעים!

joyisjoy

כל מה שנעים, כל מה שטעים וכל מה שספר (כמעט) אני אוהבת. ברוכים הבאים לבלוג הפנאי והתרבות שלי. בשאר הזמן אני מאמנת בשיטת סאטיה וכותבת על זה בבלוג האישי שלי - 'היר-הורים'. נתראה.

עדכונים:

פוסטים: 27

החל מדצמבר 2014

בשירה היפנית מציינת המילה “טובארי” את המעבר בין יום ללילה.

אני ראיתי את המופע בצהרי יום שישי. טובארי היה מעבר דומה עבורי, מרחובות תל אביב לגלקסיה אחרת.

התמונה הראשונה במופע נקראת ‘מאין ללא גבול’. הדקות הראשונות של המופע כל כך נוגעות עם תפאורה מינימאליסטית, מוסיקה מופלאה וקצב פנימי מדוד, שה’אין גבול’ קיבל משמעות אחרת, רכה משהו ואינסופית.

לאט לאט הקצב הפנימי השתנה והרגשתי שיש תקשורת על הבמה שאני לא חלק ממנה, שפה שאני לא מבינה את מרכיביה. ניתן היה לחשוב שמוצא המופע – יפן אחראי לעובדה שאני לא מבינה את השפה, אבל בשל העובדה שהרקדנים מאפרים את גופם בלבן, לעיתים הם נראו לי מיבשת אחרת בכלל. הייתה בשפה השתנות מתמדת שהרקדנים שולטים בה באופן מושלם. התקשורת ביניהם הייתה ללא רבב.

  טובארי מוקטן 3

טובארי הוא מופע בּוּטוֹ- זרם תיאטרון-מחול שהתפתח ביפן בשנות השישים של המאה העשרים. מייסדי הבוטו הושפעו עמוקות מאסון הירושימה ושאלו עצמם בעקבותיו שאלות גדולות ומהותיות. אנשי אומנות שלמדו מחול מערבי ומודרני לא הצליחו לענות לעצמם על השאלה- “איך אפשר לרקוד אחרי הירושימה?” הזעזוע והשאלה גרמו להם למרוד במוסכמות עולם המחול ולמצוא שפת תנועה אוונגארדית שתמחיש את המסורת היפנית, אך לא באופן מסורתי.

בתור מי שנחשפת בפעם הראשונה לזרם הזה, ‘השתנות מתמדת’ היא הגדרה מדויקת גם לאור ההיסטוריה ונקודת המוצא של שפת התנועה הספציפית.

רקיע זרוע כוכבים שמרגיש כמו אינסוף, אדמה שרואים רק לפעמים, שקט מופתי, יכולות פיזיות מרשימות – יש במופע הזה משהו מאד מדויק נקי ויפני במהות שלו ומצד שני הוא הכי רחוק מיפני בעיני.

ואגב יפני, אני רוצה להתעכב רגע על המוזיקה שגם היא הייתה במהלך כל המופע בהשתנות מתמדת וברוב הפעמים הייתה מהפנטת על גבול המדיטטיבית. לרגעים נשמעה מוכרת, לרגעים נשמעה כמגיעה מרחוק רחוק, והיה בזה משהו חוצה ומחבר- חוצה תרבות ומחבר לאחרת.טובארי מוקטן 2

המופע פספס אותי בעניין הקונספט של השתלשלות האירועים המרכיבים את קיומנו מבחינת לידה, מוות ולידה מחדש. אבל התמונות כעומדות בפני עצמן היו מדויקות:

מאין ללא גבול

צל בתוך חלום

להשתקף זה בזה

חלום על עתיד אנכי

לילה כחול

בשטף בלתי נדלה

אל אין ללא גבול

“דומה הדבר לזריית חופן חול על גבי משטח חלק. כל גרגיר נופל בנפרד”. סיגואל רינפוצ’ה כותב את זה בהקשר של מדיטציה* והמשפט עלה בי במהלך המופע. גם בשל הקיום השקט עד כדי פלא על הבמה וגם בשל התמונות כל אחת בזמנה.

המופע המיוחד הזה יעלה עוד 3 פעמים בלבד, אחת מהן ממש הערב.

טובארי מוקטן 1

83  דקות ללא הפסקה.
הקהל חיבק את המופע בחום רב.
יש השתנות מתמדת. “טובארי”.

אתר המופע בבית המשכן לאומנויות הבמה בית האופרה – http://www.israel-opera.co.il/?CategoryID=823&ArticleID=3193

*ספר המתים והחיים הטיבטי, סיגואל רינפוצ’ה

אם יש לכם שאלות, תובנות או בקשות מיוחדות – אשמח לשמוע:  [email protected]

עוד מהבלוג של ספרים נעים וטעים!

תצוגה מקדימה

מה עושים מבוגרים באמצע החופש? שוברים שגרה - ימה ספא יין וצימרים בזכרון

תתארו לכם באמצע יום יפה, פשוט ככה באמצע יום יפה, שלהי יולי, נכנסנו לאוטו עם מזוודונת ויצאנו לצימר ללילה בזכרון. "ימה – ספא יין". ...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

סודו של הבעל/ליאן מוריארטי

ובכן, יש לי הכבוד והעונג להשתייך לקהילת ה"ספר הסגול" של כנרת זמורה-ביתן, שחבריה מקבלים לידיהם ספרים שטרם יצאו לחנויות לטובת קריאה, סקירה וחוות דעת. זו הייתה לי חוויה מיוחדת, מפני שלראשונה בחיי קראתי ספר מבלי שיהיה לי אפילו...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

ההתערבות - המלצה על ספר חדש

איך לזרוק את החיים שלך לפח בהכרה מלאה – כותרת הפרולוג, יש משהו בנוחות של נישואים, בעשורים שמתחלפים עם אותו בן זוג שמעוררים בנו שאלות קיומיות או זוגיות או גם וגם. מיה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה