הבלוג של Yoav Aharony

פואטיקה ופולטיקה להמונים

שמי יואב ואנוכי סופר ומשורר, ספרי הראשון שיצא לאור נקרא 'וידויו של ליף' ויצא בהוצאת גוונים. כמו כן לאחרונה התחלתי למכור את ספריי דרך האמאזון קינדל. הנה הלינק לכל המעוניין: http://www.amazon.com/Yoav-Aharony/e/B004QRWCVI/ref=ntt_athr_dp_pel_1 ספרי... +עוד

שמי יואב ואנוכי סופר ומשורר, ספרי הראשון שיצא לאור נקרא 'וידויו של ליף' ויצא בהוצאת גוונים. כמו כן לאחרונה התחלתי למכור את ספריי דרך האמאזון קינדל. הנה הלינק לכל המעוניין: http://www.amazon.com/Yoav-Aharony/e/B004QRWCVI/ref=ntt_athr_dp_pel_1 ספרי החדש: 'שובו של קורח' יצא עכשיו בחנות המקוונות של סטימצקי ואורנג': http://www.orange.co.il/he-il/entertainment/apps/books-info/ 'שובו של קורח' בקרוב בחנויות סטימצקי השונות ברחבי הארץ.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מינואר 2011

בצל ועדת הריכוזיות וועדת טרכטנברג והרצון לשינוי חברתי, ישנו נושא אחד שנותר נעלם ומתחת לראדר של התקשורת בישראל, ואין זה פלא כי הנושא בעצמו הוא התקשורת או יותר נכון שליטתם של בעלי ההון בתקשורת.

את הפירמידה הנראית בתמונה למעלה לא ראיתם בערוץ 2 או 10 או אפילו בערוץ הממלכתי, את הדיונים והצעקות על מונופולים בטלוויזיה, והשלטים על זכויות המתרגמים והעובדים בחברות ההפקה השונות – את כל אלו לא ראיתם בתקשורת הישראלית.


זה אולי די ברור מדוע ערוץ 2 או ערוץ 10 יסרבו להראות דברים שכאלו, שכן אין ברצונם להעיר שדים ממרבצם, ומישהו עוד עלול לשים לב לדבר הזניח הזה שנקרא חופש העתונות, אבל נשאלת השאלה מדוע הערוץ הציבורי הממלכתי לא ניצל את ההזדמנות בכדי להכנס במתחריו ולהראות לכל הציבור את עליבותם של הערוצים המסחריים.

ערוץ 1 כמובן לא ניצל את ההזדמנות הן משום שהוא כפוף לפוליטקאים הנהנים או שייהנו בעתיד מפרי ידם של הטייקונים, והן משום שחלק מעיתונאיו עוד שואפים לעבוד בעתיד אצל מתחריו.

המונפולים הגדולים השולטים בשוק התקשורת הצליחו להעלים מהתודעה את המחאה הציבורית הזאת ולהשכיחה מהעין אם כי לא מהלב.

אזרחי ישראל בוודאי לא יופתעו לדעת שהתקשורת שלהם (ממש כמו כל דבר אחר) נגועה בנפוטיזם ושחיתות וכמובן סרה לרצונם של בעלי הממון.

רק עכשיו התפטרו עורכים וכתבים בכירים בערוץ 10 בשל מה שנקרא פגיעה בחופש העתונות אולם המילה הזאת היא בעצם אשלייה אחת גדולה.

כבר שנים אנו שומעים על כך שאין אצלנו תחקירים עיתונאים רצינים אלא רק מצלמה נסתרת בסגנון כלבוטק, שעושה אולי עבודה חשובה אך איננה מתייחסת כלל וכלל לעוולות הגדולות של הציבור בישראל.

אין זה פלא שהפגנות במפעלים מסויימים לא זוכות לסיקור רק משום שבעלי המפעלים הם בעלי הערוץ המסחרי.

אין זה פלא ששחיתויות בין בעלי הון וטייקונים נעלמים מן העין רק משום שאותם אנשים הם בעלי התקשורת עצמה.

אין זה פלא שהסרט המצויין של מיקי רוזנטל ‘שיטת השקשוקה’ הפך להיות תפוח אדמה לוהט שבו אף אחד לא רוצה לגעת.

אין זה פלא שלא ראינו אף תחקיר רציני על נוחי דנקנר או משפחת עופר, למעשה ניתן לומר שההתנפלות על התספורת של אילן בן דוב היא משום שעשה טעות ולא רכש כלי תקשורת שישמש לו ככרוז ודובר. (עובדה היא שהתספורת של תשובה ואחרים עברה בשקט יחסי רק משום שהערוצים הטלוויזיונים לא התנפלו עליהם באותה אכזריות כמו על בן דוב)

המצב שבו בעלים של רשת תקשורת הוא גם בעלים של חברת סלולר או רשת מרכולים אדירה מציבה בעיה אתית חמורה בפני תוכניות התחקירים והצרכנות של הערוץ ואלו כיאה לעובדיו הנאמנים של האדון מרבים להלל ולשבח את הרשתות בשלל תוכניות שונות ומשונות (האם מבצעים לחג של רשת תנובה או שטראוס הם אייטם ראוי לתוכנית חדשות ועוד אייטם ראשי??)

האם ראוי שיד אחת תיתן כסף לערוץ בצורת פרסומות ואותה יד תפרגן לה בחזרה בחדשות או בתוכנית נישה שבה ניתן למפרסם יד רחבה לתכניו?

המצב חמור מכל כאשר אותו בעלים של רשת טלוויזיה הוא גם בעליו של עיתון מרכזי וכמובן אתר אינטרנט ראשי, ראינו בפרשיית מרדוק בבריטניה שלא טוב לתת כל כך הרבה כוח בידו של בן אדם אחד, ואומנם הפרשייה שם לא נגמרה והחקירה עדיין בראשיתה אך התחושה שלי שגם שם הצדק יתמסמס, שהרי מרדוק היה חברם הטוב של כמה ראשי ממשלה ואלו ישמחו אם הפרשה תושתק.

ואצלנו בארץ? האם שמעתם תהיות ומענות על המצב בארץ?, האם מישהו בעיתונות אצלנו טרח לעשות תחקיר על הנושא? אולי גם אצלנו עיתונאים מאזינים לציבור ולפוליטקאים ומשתמשים בזה לצרכיהם שלהם?

אולי גם אצלנו מופעלות תוכנות ריגול בכדי לדלות מידע מעיתונאים, פוליטיקאים וסתם אנשים?

כרגיל במדינתנו ישנה דממה תקשורתית, אף אחד לא רוצה להעיר את השדים ולערער על הסדר הקיים שכן הוא נוח למדי לטייקונים המנהלים את המדינה.

דברים רבים לא נכנסים אצלנו למהדורות החדשות עד כי נותר לתהות מה באמת יש בחדשות? האם זה

סתם קידום מכירות ואינטרסים?

התשובה לצערי היא כן, כל מה שמשודר מושפע מאינטרסים צרים ורחבים וחופש העיתונות זה רעיון טוב אבל לצערי לא קיים בישראל.

עוד מהבלוג של Yoav Aharony

על האח הגדול והבולבול הקטן

לפני בערך כחודש הועפו שני שדרי ספורט בכירים ברשת סקיי האנגלית, משום שהעירו הערה סקסיסטית לגבי קוונית במשחק כדורגל וחוסר יכולתן של הנשים להבין את חוק הנבדל, בעקבות הערותיהם (חסרות הטאקט וגם הצדק כי ההילוכים החוזרים...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

פואטיקה ופוליטיקה

כמה שירים לתיאור המצב הנוכחי: על החרם מימין ומשמאל: וכי חלמנו תמיד וכי חלמנו תמיד על שיבה לארץ חרמות ארץ אוכלת יושביה ארץ בלהות וכי חלמנו לשוב לארץ בה נריבה ערש אבותינו ארץ בה נחריבה על התחנה...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה