הבלוג של Yoav Aharony

פואטיקה ופולטיקה להמונים

שמי יואב ואנוכי סופר ומשורר, ספרי הראשון שיצא לאור נקרא 'וידויו של ליף' ויצא בהוצאת גוונים. כמו כן לאחרונה התחלתי למכור את ספריי דרך האמאזון קינדל. הנה הלינק לכל המעוניין: http://www.amazon.com/Yoav-Aharony/e/B004QRWCVI/ref=ntt_athr_dp_pel_1 ספרי... +עוד

שמי יואב ואנוכי סופר ומשורר, ספרי הראשון שיצא לאור נקרא 'וידויו של ליף' ויצא בהוצאת גוונים. כמו כן לאחרונה התחלתי למכור את ספריי דרך האמאזון קינדל. הנה הלינק לכל המעוניין: http://www.amazon.com/Yoav-Aharony/e/B004QRWCVI/ref=ntt_athr_dp_pel_1 ספרי החדש: 'שובו של קורח' יצא עכשיו בחנות המקוונות של סטימצקי ואורנג': http://www.orange.co.il/he-il/entertainment/apps/books-info/ 'שובו של קורח' בקרוב בחנויות סטימצקי השונות ברחבי הארץ.

עדכונים:

פוסטים: 13

החל מינואר 2011

לכאורה מצב האישה בישראל הינו תקין ונפלא, יש לה שיוויון זכויות ושיוויון הזדמנויות, נשים הולכות לעבוד, מפרנסות ומגדלות את ילדינו אולם מתחת לכל זה מסתתר שקר אחד גדול: של אפליה וניצול, שחיקה וגריסה של מעמד האישה. המתקפה הזאת איננה מוגבלת לחרדים או הערבים אלא מקיפה את כל הציבור בישראל.

לפני שנצלול אל המעמקים החשוכים של מעמד האישה בוא נעסוק במובן מאליו, רוב המשרות שנשים עובדות הן משרות בעלת הכנסה נמוכה (מורה, גננת, עובדת סוציאלית, אחות ועוד ועוד) ולכן בעוד אותן אימהות מרוויחות 4000ש”ח לחודש הן נאלצות להוציא כמעט פי שתיים על הוצאות הילדים (גן,בתי ספר,חוגים,מלבוש,מזון, רפואה ועוד). חוסר בסיסי זה גרם לאלפי משפחות בישראל להתמוטטות כלכלית, שכן במקום לייצר הכנסה עם יציאת האישה לעבודה נוצר בעצם מקור נוסף לגירעון ובזבוז כספים, עד כדי כך שנשים מסויימות פשוט הפסיקו לעבוד וחזרו לטפל בילדים בכדי לחסוך הוצאות על הגן והמטפלות.

עד כאן המובן מאליו ומה שכולנו בסתר ליבנו יודעים, אולם האם למישהו מכם יצא לראות תוכניות טלוויזיה המיועדת לנשים?

מבלי לפגוע במנחות החביבות של תוכניות הצהריים המיועדות לנשים (נעמה קסרי, שירה פליקס,דנה רון ועוד) כל התוכניות כולן הן תוכניות בעלת גוון צרכני בטון צרחני ומתלהב. המנחות מרבות במילים נפלאות כמו ‘מהמם’, ‘וואו’, ‘איזה מבצע שווה’ ועוד מחוות מתלהבות וחסרות תוכן, וכמובן שרוב האייטמים עוסקים בלבוש, בתכשיטים ושאר הדברים שנשים אוהבות לרכוש וללבוש. אחרי שעות הטמטום הללו יש כמובן תוכניות מיסטיקה ואמונות תפלות שהרי ברור לכולם שנשים היושבות בבית אינן מסוגלות לעכל תוכניות חכמות על מדע, על אקולוגיה, על חלל, על הסטוריה וההעצמה נשית (מה רע בתוכנית על נשים גדולות בהסטוריה היהודית – דבורה הנביאה, דונה גראציה, חביבה רייך ועוד ועוד). האם נשים חייבות לראות רק קניות ומיסטיקה?, האם זה כל מה שמוחן יכול לעכל?

האם זה בלתי אפשרי שאם תשב עם ילדה או ילדתה ותצפנה יחדיו בשיעור מדע משעשע (דוגמאות יש למכביר בבי.בי.סי) או ספרות או איכות הסביבה, האם זה בלתי אפשרי לקבל תוכנית שתכוון נשים להתעניין במדעים? בפוליטיקה? בתרבות?

מעניין להשוות בין תוכניות הגברים כמו לונדון וקירשנבאום שבהם המנחים לעולם גברים והנושאים הנידונים נעים בין פוליטיקה, מדעים,ספורט, ספרות ואומנות?, האם רק גברים רשאים לדון בעניינים שכאלו?, בעוד נשים מודרות לצד המטמטם והצעקני של באיזה לק צבעוני לציפורניים להשתמש.

כיצד זה קרה שהציבור החילוני הנאור לכאורה, הפך את האישה לשקופה במדינת ישראל, מדוע כל מה שמגיע לאישה אלו תוכניות צרכנות צעקניות ופרסומות ראוותניות?.

במידה רבה היא אפילו מוזנחת במרכז הבמה התרבותית והפוליטית (מדוע אין חוק האוסר מפלגות שבהן אין נשים בהנהגה?, כמה נשים יש בועדת טרכטנברג? מישהו יודע מי הן? האם תיתכן אפלייה שכזאת כנגד כל ציבור אחר?)

המצב בישראל חמור שבעתיים אם נזכרים בעצם שהציבור החילוני עוד יחסית שיוויוני לעומת חציו השני של העם, כיום בין אוטובוסי ‘המהדרין’ (אוטובוסי ההשפלה בעיני) והפרדת הנשים מן המגזר הציבורי והפרטי (ישנן דירות היום בעולם החרדי שבהן יש הפרדה בתוך הדירה ובעת ביקורי אורחים נאספים הגברים בצד אחד והנשים בצידו האחר של הבית)

בהזמנות לחתונות של חרדים מסויימים שם הכלה נשמט מההזמנה ובמקומה מופיע צמד המילים הכה מלבב: ‘הבתולה המהוללת’, שהרי נשים היום כל תכליתן להיות בתולה ותו לא, רחם זמני הסגור ומסוגר במשך רוב ימי השנה מאחורי פרגודים, וילונות וכיסוי ראש.

שמעתי בראיון לא מזמן את אישתו של אנואר סאדאת והיא סיפרה איך בשנות השבעים והשמונים במצרים לא היה ניתן לראות אפילו אישה מכוסת ראש אחת והנה כיום (2011) כמעט ואין נשים גלויות ראש במצרים.

האם ישראל לא מתקרבת למצב דומה?, האם מעמד האישה שנרכש בזעם וביזע בעת הפגנות הסופרג’סטיות באנגליה (הנה עוד נושא ראוי לדון בתוכנית נשים בשעות הצהריים) עומד להעלם מהעולם ובעיקר בארץ?.

בכל מקום שאליו לא תביט זכויות הנשים נרמסות תחת כל אבן ואין מי שצועק ופוצה פה?, בתי ספר נסגרים כי ילדות קטנות מפריעות לצדיקים לכאורה בלימודי הקודש, חיילים נוטשים בבה”ד 1 כנס בשל שירת נשים? (האם גם בעת זימרת שירת דבורה על ידי דבורה הנביאה בכבודה ובעצמה, הם היו יוצאים החוצה בהפגנתיות?)

חומות ההפרדה שניבנות בין נשים לגברים בישראל לא יכולות להוביל אותנו לעתיד טוב יותר אלא רק לאלימות וניצול, ניכור ועבריינות מין ולכן חייבים לשים להם סוף.

הגיע הזמן שמדינת ישראל תאכוף את חוקייה ותמנע אפליית נשים: בבתי הספר (בעזרת מניעת תקציב לבתי ספר מפלים וסגירתם), במפלגות הפוליטיות (סגירת מפלגות שלא נותנות ייצוג לנשים) , בעיריות המקומיות, בועדות הכנסת, החינוך, התרבות והספורט ובעצם בכל מקום אחר במדינה. הגיע הזמן לומר ‘לא’ להפרדה המתפשטת פה כמו אש בשדה קוצים ושורפת כל חלקה טובה לפני שאנחנו נתחרט על כך כמו גברת סאדאת.

עוד מהבלוג של Yoav Aharony

על האח הגדול והבולבול הקטן

לפני בערך כחודש הועפו שני שדרי ספורט בכירים ברשת סקיי האנגלית, משום שהעירו הערה סקסיסטית לגבי קוונית במשחק כדורגל וחוסר יכולתן של הנשים להבין את חוק הנבדל, בעקבות הערותיהם (חסרות הטאקט וגם הצדק כי ההילוכים החוזרים...

תגובות

פורסם לפני 9 years

שלום עולם!

שלום, ברוכים הבאים לבלוגים של סלונה. שיהיה הרבה בהצלחה, ויש לנו גם כמה טיפים בעמוד הראשי של הבלוגים (הקישור הכי שמאלי בסרגל הניווט)....

תגובות

פורסם לפני 9 years

פואטיקה ופוליטיקה

כמה שירים לתיאור המצב הנוכחי: על החרם מימין ומשמאל: וכי חלמנו תמיד וכי חלמנו תמיד על שיבה לארץ חרמות ארץ אוכלת יושביה ארץ בלהות וכי חלמנו לשוב לארץ בה נריבה ערש אבותינו ארץ בה נחריבה על התחנה...

תגובות

פורסם לפני 9 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה