הבלוג של נעה יעקובוביץ jobs4mom.co.il

jobs4mom עבודות שאוהבות אמהות

בחיים הקודמים שלי, לפני שתם האפרוחה נולדה, יריתי לכל הכיוונים. למדתי כלכלה, עבדתי כקופירייטרית, השתתפתי בקרבות זירה של איגרוף תאילנדי, הוצאתי לאור ספר, עשיתי תואר שני בקולנוע וכתבתי ביקורות טייק אווי בעכבר העיר. עם... +עוד

בחיים הקודמים שלי, לפני שתם האפרוחה נולדה, יריתי לכל הכיוונים. למדתי כלכלה, עבדתי כקופירייטרית, השתתפתי בקרבות זירה של איגרוף תאילנדי, הוצאתי לאור ספר, עשיתי תואר שני בקולנוע וכתבתי ביקורות טייק אווי בעכבר העיר. עם התרחבות האגן, הזמן שלי התכווץ והחלטתי שהגיע הזמן להתמקד בדבר אחד. אבל חשוב באמת. אז הקמתי ביחד עם אפי הזנפרץ (שלא יכולתי לבקש שותפה טובה ממנה) את jobs4mom.co.il- אתר שמחבר בין אמהות לבין עבודות שמתאימות להם ומציע משרות ידידותיות למשפחה. אם תשאלו מה החזון שלנו, נגיד שאנחנו רוצות לשנות את שוק העבודה בישראל, להביא לאיזון בין הבית לעבודה. כן, אנחנו יודעות שמדובר כאן במהפכה וכן, אנחנו מאמינות שמי שהגיע/ה לקרוא את השורות האלה, יכול/ה להיות חלק ממנה. לטובת כולנו.

עדכונים:

פוסטים: 18

החל מפברואר 2012

בשבוע שעבר פגשתי את איריס שטרק ונדהמתי לגלות שהיא לא עושה העדפה מתקנת לנשים. איך זה יכול להיות? שאלתי אותה, הרי 65% מהעובדים שלה במשרד הן עובדות. איריס הסבירה שכשהיא מראיינת לתפקיד מסוים, מי שיושב מולה הוא אדם, ובעת הבחירה מין המרואיין לא משמש כפרמטר. אז יצא שיותר נשים מגברים היו מוכשרות לתפקידים במשרד, אבל יכול היה לקרות גם אחרת. “הגיוון הוא חשוב, נשים חושבות אחרת וזה טוב שיהיה איזון”, היא אומרת, “לא הייתי רוצה לראות דירקטוריון רק של נשים”.

עמוד הבלוג הזה קצר מלהכיל את פעילויותיה של איריס, שבין היתר שותפה מנהלת במשרד רו”ח “שטרק את שטרק”, מכהנת כדיקטורית בכמה חברות ביניהן חברת חשמל, ועוד מספיקה לקחת חלק בלא מעט פעילות ציבורית בהתנדבות- כחברה בועדת המינויים ברשות נציב המדינה ובועדת שירות המדינה, כיו”ר הועדה לטיפול בנושא מלכ”רים ועמותות בלשכת רואי חשבון, כדירקטורית בקרן שמש המעודדת יזמים צעירים, ועוד.

שמחתי לגלות שלא כל המעסיקים רוצים אותך בעבודה מצאת החמה עד צאת הנשמה- ב”שטרק את שטרק” המשרות בנויות מראש כך שלא ידרשו שעות נוספות באופן קבוע, מתוך אמונה באיזון בין הבית לקריירה ואיריס בעצמה מצרה על השנים שעבדה עד מאוחר. “ראוי שאדם יהיה לו זמן גם אם הוא רווק”, היא אומרת ואני שוקלת לשלוח אליה את כל החברות הרווקות שלי, שבקושי רואות אור יום. אחר כך אספר להן שהיא מגנה את התופעה שהתפתחה בשנים האחרונות של הרצון להיות לבד ודחיית הנישואים “אחר כך גם ההורים באים מאוחר והילדים מול המחשב, מתרגלים להיות לבד.”

איריס מסייעת לאיזון אצלה במשרד בגמישות יוצאת דופן – העובדים מגיעים בשעות שונות ואמהות שנוח להן לסיים מוקדם יותר, יכולות להתחיל לעבוד כבר בשש בבוקר וזה לא מובן מאליו. העוזרת האישית שלה למשל, מגיעה לפניה וגם לשותפה שלה יש ילדים קטנים והיא יוצאת מוקדם, כי “צריך להיות נכונים להכיר בעובדה שהיא אמא גם כשהתפקיד בכיר”. בתמורה לכך היא מצפה ליעילות, אתיקה ומוסר עבודה גבוהים, “זה גמול של כדאיות כלכלית. אני מביאה מזכירה בשש בבוקר, האגפים פתוחים- יש לכך עלויות. עובדים צריך לתת בתמורה ולא צריכה להיות יד קלה על הדופק.”

כך למשל, היא מעודדת שיוויון בכל התחומים ואומרת שאי אפשר לצפות שיתייחסו אליך כשווה אם רק האמא נושאת בנטל – החוק מכיר גם לאמא וגם לאבא היעדרות בגין מחלה. “בחלק מהשעות האבא יכול לבוא מוקדם. מה רע לילדים שאבא איתם? זה קושר את האבות לילדים וגם הם פתאום מכירים את החוגים ויודעים איך להפעיל מכונת כביסה.” מנגד, אמהות צריכות לדעת להוקיר את הגמישות ולהבין שהמעסיקים עומדים מול לקוחות ושואפים להיות טובים ויעילים יותר. כמובן שההגדרה אמהות כאן מטעמי נוחות בלבד והדרישות שלה זהות לשני המינים.

איריס מדברת על השיוויון בתא המשפחתי כמשהו שצריך לשאוף אליו, ואני בעצמי מתפתלת בכסא, כשאני חושבת על חלוקת הטיפול בקטנה אצלי בבית. איריס מצדה, נותנת דוגמא אישית שמתבטאת בשותפות מלאה של בן הזוג שלה בבית. למרות העבודה עד מאוחר, שכאמור, היא מצרה עליה, היא מספרת ששתי בנותיה וחמשת בניה קשורים אליה ומספרים לה הכל. “במבחן התוצאה לא איבדתי מגע – הפנאי כולו מוקדש לילדים, מעט זמן לקפה, בזבוזים, מסעדות. שבת הוא יום משפחתי במובן הרחב וחשוב לי להיות עם הילדים גם בבוקר וגם בשעות הערב.” עם זאת, היא מציינת ש”לפתח עסק דורש משאבים וצריך לפרנס את המשפחה, אז מאזנים צרכים מול יכולות”.

“מעבידים מרוויחים חד משמעית מהעסקת נשים”, תורמת לנו איריס זריקת עידוד רצינית לבטחון העצמי,  “נשים עמוקות, יורדות לפרטים, משקיעות טוב יותר”. היא מספרת על מחקרים המראים שנשים פחות לוקחות סיכונים לא שקולים, “נשים מגיעות ממצב של אמפתיה ולא מהג’ונגל עם אגו גדול של תחרות, הן טובות בעבודת צוות וגם בניהול, בזכות האינטיליגנציה הרגשית. בהמשך לכך היא מספרת עד כמה היא מאמינה באמהות: “אמהות עושה טוב לנשים, נותנת פרופורציות ועושה משהו אחר באחריות. משהו במתח הפנימי משתנה, יותר רכות ואחריות, שמובילים למקום של עוצמה.

זה נחמד שיש לנו את איריס, אבל יש מעסיקים שנשמעים לגמרי אחרת. בין ביתר בשל כך, התגייסה איריס למאבק והיא מגדירה את עצמה כמי שהיתה בין הראשונות לדבר על שיוויון. היא כותבת מאמרים על חקיקה לשיוויון, מרצה בקורסים לדירקטורים על התחום, חברת הנהלה בעמותת כ”ן (כח נשי) שתומכת במפלגות שמציעות מועמדות נשים, מקדמת נשים לפעילות פוליטית ולאחרונה סייעה לחקיקת חוקים בתחום ואף גרמה לדן אנד ברדסטריט לקבוע את המדד הכלכלי שבוחן את המגדר בארגונים.

אם חשבתן ששיוויון טוב לכן באופן אישי, איריס מוסיפה: “שיוויון הוא כח כלכלי!” לדעתה העולם כולו מבין יותר ויותר את התרומה של שני המינים, ויש פתיחות, אבל הדרך עוד רחוקה. היא מאמינה שהמסר והחינוך צריכים להיות אצל מקבלי החלטות ולכן יצרה למשל, בכנס גלובס האחרון, מושב שעסק בדיון בנושא מבחינה מעשית, שבו ישבו גם גברים בתפקידים בכירים שתמכו בחקיקה מתקנת לשיוויון.

מה אנחנו יכולות לעשות? נקודה לשיפור מהצד שלנו, לדעתה, היא הדאגה אחת לשניה: “גברים דואגים אחד לשני, ולעומת זאת נשים שמגיעות לעמדות מפתח נוח להן בבדידות, מרגישות מאוימות”. היא מתארת את עצמה כמי שתמיד תומכת בנשים נוספות וקוראת לכולנו לחזק את הרשת הנשית העסקית. “אם גם אנחנו נלמד “לסדר” אחת לשניה, נצליח להסתדר בג’ונגל”. בשבועות האחרונים יצא לי לפגוש כמה וכמה נשים מדהימות שרק רצו לעזור, אז אני משתדלת להיות אופטימית. אבסורדי ככל שזה נשמע, אני מחכה ליום שהאתר שלנו יהיה מיותר.

עוד מהבלוג של נעה יעקובוביץ jobs4mom.co.il

תצוגה מקדימה

כן, אני אמא!

"את מתכננת לעשות ילדים?" שאלו אותי בראיון עבודה לפני כחמש שנים. בנחרצות עניתי שמה פתאום (!) ועמוק בלב חשבתי, שאיזה מזל שאני לא רוצה ילדים (נשבעת שבאמת האמנתי בכך), כי אחרת בחיים...

תצוגה מקדימה

עבודות שמשגעות אמהות

אהאהאהאהאה! זה מה שבא לי לעשות. לעמוד באיזו קרחת יער נטושה ולצרוח מאושר. רגע אחר כך בא לי לבכות ולעזוב הכל. רופא- או כל בן אדם אחר עם קצת הגיון בריא-...

תצוגה מקדימה

חמישה טיפים לעצמאית

אני כותבת את הפוסט הזה מסיאול. כן, כן, זו שבקוריאה. את הבוקר ביליתי בנסיעה ברכב עם שלוש ילדות צורחות ברכב, היו שם עוד הורים,...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה