הבלוג של itamarbdor

מי אני ומה שמי?

עדכונים:

פוסטים: 67

החל מדצמבר 2014

בס”ד
דבר תורה לכבוד שבת קודש פרשת חיי שרה /יוסי יזדי

בפרשה שלנו נאמר “ויהיו חיי שרה וכו’ שני חיי שרה”, ומפרש רש”י ‘כולן שווין לטובה’.

השורש של המילה ‘שירה’ ש. ר. ה הן אותן אותיות המופיעות בשם ‘שרה אמנו’, ומובא בספה”ק שבני ישראל אומרים שירה בשבת במקום המלאכים.

על פי הספר ‘חובת הלבבות’ הדרגה הגבוהה ביותר היא ‘מידת ההשתוות’, היינו, שאדם חי את חייו בידיעה מתמדת של “שיויתי ה’ לנגדי תמיד” ואין אצלו שום שינוי והבדל בין מצב טוב למצב רע, אלא תמיד הוא מוצא את הקב”ה.

על פי דבריו כותב השפת אמת זיע”א על מעלתה של שרה אמנו: “והיא מעלה גדולה להיות אדם עומד בתמימותו בכל מה שעובר עליו, ויש ניסיון לעני ועשיר, ושרה אמנו בתחילת ימיה עברו עליה כמה זמנים קשים ברעבון ובלקיחתה לפרעה ואבימלך, ובסוף ימיה היה לה כל טוב, ולא נעשה בה שום שינוי בכל השינויים האלה”.

לומדים אנו משרה אמנו את הדבקות והקשר לבורא עולם שחיה את חייה במידת ההשתוות מתוך ביטול לה’ יתברך.

מובא מצדיקים קרית ארבע ‘קריאת ארבע’ היינו ששרה אמנו ראתה תמיד מול עיניה ארבע אותיות של שם ‘הויה’ בחינת ‘שויתי ה’ לנגדי תמיד’, ולכן נקברה בחברון לשון התחברות והתקשרות.

שרה אמנו האמינה כול חייה שהיא בידיים הטובות והמחבקות של אבא בשמיים שעושה הכול לטובתה, ולכן היו ‘כולן שווין לטובה’.

ומתוך כך היא הורישה לנו ירושה יפה מאוד שעליה בנוי הקיום של עם ישראל ‘מידת הביטחון’, להאמין ש’טוב ה’ לכל ורחמיו על כל מעשיו’ שזה ה א’ ב’ של יהודי- א’מונה ב’יטחון.

ועוד כותב השפת אמת: “שיר אותיות ישר”, בני ישראל מכניסים את השבת ב’מזמור שיר ליום השבת’, ושם אומרים ‘להגיד כי ישר ה’” כדי לזכור בישרותו של יוצר בראשית ‘ולא עוולתה בו’.

בנוסף לכך, בשבת קודש צריך האדם צריך לזכור את ישרותו שלו -”והאלוקים עשה את האדם ישר”. כי בשבת יש ליהודי את היכולת להתחבר מחדש לעצמיותו הקדושה והטהורה ‘חלק אלוק ממעל’.

השבת נותנת ליהודי כוח להיות מקושר ואחוז בנקודת האמונה הפשוטה והתמימה שטבועה בו שהיא ‘מידת ההשתוות’ שבכול מה שיעבור עליו בימות השבוע כול מיני פיתולים ועקמומיות בחינת ‘כל משבריך וגליך עליי עברו’ בהכול יחזיק מעמד בביטחון שלם בהקב”ה ‘גם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך אני עומד’.

העובד ה’ יודע שתמיד יש נקודה טהורה וישרה שלא ניתנת לשינוי, שכול מה שעובר עליו נעשה רק ממנו יתברך ואין הפרש אצלו בין ירידה לעליה אלא בהכול הוא מקיים “אם חסד אשירה אם משפט אשירה”.

וכפי שבשיר יש תנועות משתנות של עליות וירידות, והאדם עושה מהן תבנית אחת. כך העובד ה’ אינו מתפעל לא מעליה ולא מירידה רק יש לו לב אחד וישר לאביו שבשמיים, לא אכפת לו כלום ואינו חפץ בדבר, רק רוצה הוא את הקב”ה בעצמו.

ההבנה שחייו של אדם מובנים מעליות וירידות מביאה את האדם למצב של שירה, העובד ה’ הופך מרירות למתיקות, גם כשחשוך מגלה הוא את האור.

סגולת השבת משפיעה על האדם אמונה ובטחון, הידיעה שהחיים של האדם מלאי אורה ושמחה נוסכת בו את הרצון והחשק לשיר לבורא עולם ולהודות לו, כפי שכותב רש”י ‘אין אדם שר שירה אלא מתוך שמחה’.

ומובא במדרש “לא ברא הקב”ה עולמו אלא בשביל שירה וזמרה” ומכיוון ששבת היא תכלית הבריאה, ממילא מובן שבשבת קודש יש לנו את הזכות לשורר ולזמר בקול נעים, לשיר שירי שבת מתוך שמחה וחיות, ערגה וגעגועים להתדבק בחי החיים.

שרה אמנו נקברה בחברון לשון חיבור, ר’ נחמן כותב שעיקר ההתחברות וההתקשרות לה’ יתברך הוא דייקא ע”י ניגון ושירה.

וידוע הסיפור על אחד מגדולי ישראל שחי בדור האחרון שבניו לא הלכו כולם בדרך הישר, וכששאלו לרב מדוע זאת, ענה להם אמנם למדתי תורה בשולחן שבת אבל לא שרתי שירי שבת, ואכן ילדים שרואים אבא ששר שירי שבת בשולחן יושפע עליהם יראת שמים טהורה ואהבת ה’ ובוודאי ילכו בדרך הישר.

שנזכה! שבת שלום!

לסרטונים ודברי תורה בנושאי יהדות והעצמה אישית מצאו אותנו יוסי יזדי f

עוד מהבלוג של itamarbdor

תצוגה מקדימה

אפליקציה למובייל כאמצעי אולטימטיבי לשיווק וקידום בית העסק השלך

נראה שחלפו שנות אור מימי הזוהר העליזים של מדריך הטלפונים לעסקים, דפי זהב. האמרה המכוננת שקבעה, - שאם אתה לא שם, אתה לא קיים - הגדירה את הלך הרוח בשווקים.  הג'ינגל,  "תן לאצבעות ללכת במקומך.. דפי זהב" –  התנגן לו כסלוגן קליט...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

אפיון אתר אינטרנט

כמו שלא נכתוב ספר לפני שנתכנן את ראשי הפרקים שלו וכמו שלא נבנה בניין בלי תכנית עבודה, כך באותו האופן לא ניתן לבנות אתר תדמית באינטרנט בלי לאפיין קודם את קווי המתאר שלו. אפיון אתר אינטרנט נועד לאפשר...

תצוגה מקדימה

בניית אתר וורדפרס

לאחר שקיבלנו את ההחלטה לבנות אתר אינטרנט לעסק שלנו עלינו להחליט איזה אתר בדיוק נבנה. בניית אתר תדמיתי בוורדפרס תאפשר לנו ליהנות מאתר איכותי, מהיר וטוב. וורדפרס היא תוכנה...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה