הבלוג של אירית טסל -התמקדות דרך הגוף

irittessel

התמקדות דרך הגוף -אישה, אמא, מלווה אנשים בתהליכים פנימים,מתמחה בהתמקדות בבריאות פיזית ורגשית בגישות- התמקדות/פוקוסינג Somatic Experience. עבודה עם תחושות גוף שאינן רגש או מחשבה מגלה מידע חבוי שלו השפעה עצומה על חיי היום יום שלנו... +עוד

התמקדות דרך הגוף -אישה, אמא, מלווה אנשים בתהליכים פנימים,מתמחה בהתמקדות בבריאות פיזית ורגשית בגישות- התמקדות/פוקוסינג Somatic Experience. עבודה עם תחושות גוף שאינן רגש או מחשבה מגלה מידע חבוי שלו השפעה עצומה על חיי היום יום שלנו ומביאה להקלה ולתחושת wellbeing. מתרגשת לגלות כל פעם משהו חדש על עצמי. עובדת גם עם חולי סרטן, מבריאים ובני משפחותיהם במרכז לרפואה משולבת בבית החולים "איכילוב". אפשר לקרוא עוד ב www.irittessel.co.il פייסבוק - התמקדות דרך הגוף

עדכונים:

פוסטים: 7

החל מפברואר 2013

כשיום אחד מתהפך עולמך ומחלה קשה מופיעה, לא די בלהיות החולה, אלא צריך גם להיות זה שיש לו אחריות להובלת תהליך הריפוי. איך מתמודדים עם הפרוייקט המשמעותי הזה? כמו לדוגמא, לקבל החלטות בתנאי אי ודאות? ואיך כיווץ בבטן, מחנק בגרון, גב תפוס יודעים משהו שעוד שאנחנו עוד לא יודעים.

11/10/2013

וולטר סופר והוגה דעות צרפתי מהמאה ה18 אמר, כי “אמנות הרפואה היא לשעשע את החולה, בעוד הטבע מרפא את המחלה.”

אמירה זו משקפת תפיסה שגם על החולה מוטלת אחריות על תהליך הריפוי, תפקיד כפוי שנוחת בין ליל, באמצע סדר יום עמוס וצפוף של זוגיות, משפחה, לימודים, קריירה, שאיפות ורצונות  שעוד לא מומשו, נוחת ה”פרוייקט”  שבו צריך ללמוד, לגלות בקיאות בתחום חדש, לא לגמרי רצוי ועוד לקבל החלטות בניהול תיק מניות בסיכון גבוה.

אחרי שלב ההלם, ההכחשה, הכעס והרחמים העצמיים, מתחילים באיסוף מידע. פגישות עם רופא מומחה ואחריו עוד חוות דעת שניה ולפעמים שלישת ורביעית, החברים הקרובים והמשפחה תמיד מכירים מישהו שהיה לו משהו דומה וניסה משהו וזה מה שהציל אותו , מידע על מטפלים מגישות שונות, שעות נוספות על האינטרנט וחברות בפורומים שבכלל לא רוצים להיות חברים שלהם. נהר של מידע זורם  בשקיפות מלאה. מידע רבגוני,המכיל  סתירות, ניסים וכישלונות, הבטחות ואכזבות.

מצוידים  בים המידע שלעיתים רק מעצים את הבלבול , נדרשים לקבל החלטה: האם לקחת טיפול זה או אחר, האם לנתח או לא, האם לנסות תזונה עם או בלי חלבונים.  מול רופא או רופאה שמציעים, שמסבירים את הסיכויים מול הסיכונים, וגם הם עם כל הניסיון, הידע והמסירות לא תמיד יודעים ופורשים בפני החולים את מפת המציאות , מבלי כל ניסיון לצבוע בגוונים שאינם ומבקשים מהם להחליט.

כמה קשה, מתסכל ומפחיד להיות זה שמחליט ולשלוח את עצמך למערכה  שלה  50 אחוז הצלחה מול חמישים אחוז כישלון. כמה אומץ נדרש לקבל את ההחלטה שנכונה לך ולהיות שלמים איתה. כל מי שעסק בניהול יודע שהאתגר הגדול הוא לקבל החלטות בתנאים של אי וודאות, כשבסופו של דבר המנהלים הם אלו שאחראים להצלחה או לכישלון. על אחת כמה וכמה זה מפחיד וגורם ללחץ ומתח כש “הולכים על כל הקופה”.

ואיך מגיעים להחלטה הנכונה , מהי בכלל החלטה נכונה? מי יודע? כשכל ערוצי המידע האפשריים משאירים בנקודת ההתחלה, איך פועלים בשיקול דעת עם כל כך הרבה  דעת מסביב?

כשהחכמה בראש אומרת “לא יכולה להחליט” ומדירה שינה, זה המקום לפנות לחוכמת הגוף, אותו גוף שיודע מהי הטמפרטורה הנכונה לו  בכל מקום, בכל גזע,  בכל דת ומין  וכשהיא עולה או יורדת הוא יפעל להשיב את האיזון, אותו גוף שיודע איך לרפא שבר או נקע, ואיך להתאושש מהתקפה של וירוס.

כדאי  לפנות אליו ולהקשיב לתחושות שמבטאות ללא מילים את הידיעה העמוקה שבו. הוא חינמי, זמין בכל שעה ולא מאכזב. כדאי גם להיזכר כמה פעמים בחיים הן עמדו לצידנו ואפילו הצילו אותנו כשהקשבנו להן וגם להיזכר בפעמים שאמרנו בדיעבד …חבל שלא .

התחושות שלנו הן הדרך שבה הגוף מבטא את הידיעה הפנימית לגבי המהלך הנכון של חיינו, אלא שהשפה לא מובנת, ממש כמו לצפות בסרט זר בלי תרגום, נכון שלפעמים החוייה מורגשת מבלי התרגום, אבל זה מעניק  מימד נוסף לחוייה. כשקוראים את הכתוביות מאחורי מחנק בגרון, כיווץ בבטן, כאב ראש עולה  מידע חדש וטרי סביב הדילמה שההיגיון לא פתר, בהתחלה יגיעו הדפוסים, הפחדים, הביקורת, וכשנפנה  אליהם הקשבה ייחודית יגיע אותו דבר חדש שרק עכשיו מקבל צורה ומילים ואז  תורגש תחושת הקלה פיזית ורגשית של “וואו” . עכשיו יכול מנהל או מנהלת הפרוייקט  לבחון בשקט בשיקול דעת, ללא עומס רגשי את “העלות מול התועלת” שבלעשות או לא לעשות טיפול זה או אחר ולאפשר לצעד הבא לקרות.

עוד מהבלוג של אירית טסל -התמקדות דרך הגוף

Thumbnail

דברים קורים - על הנס שאירע לתרז שהחלימה מסרטן

"תחום השפעת הדברים שקורים בנפשו של אדם על דברים שקורים בגופו זה דבר שאנחנו לא מבינים בו כמעט כלום... אני איש פרקטי. אני מנתח סרטן, אני לא מחפש פתרונות מהשמיים,  אני איש...

תגובות

פורסם לפני 7 years
Thumbnail

איך הצמח יודע שהגיע הסתיו?

מה שהצמח יודע יותר מאיתנו  "איך הצמח יודע שהגיע האביב" שר ארקדי דוכין. ואיך הוא יודע שהגיע הסתיו?  שהגיע הזמן להשיל את עליו, להתכנס ולהתכונן לתקופת חורף שבה הכל נעצר,...

תגובות

פורסם לפני 5 years

אז מה אני רוצה לשנה החדשה? רגע לפני שמקשיבים למענה האוטומטי שאומר בתשובה : אהבה, בריאות טובה, נחת מהילדים, שלום וביטחון, פרנסה והגשמה אישית, והרשימה ארוכה . אפשר להגיד "זה נכון, שמעתי" ולהמשיך לשאול:  ומה באמת? מה באמת אני...