הבלוג של עו"ד אירית רייכמן

אירית רייכמן

משרד עורכי דין ונוטריון - אירית רייכמן, הוקם בשנת 1987. המשרד מתמחה בגישור בכל נושאי דיני המשפחה וזאת כדי להגיע להסכמים הוגנים ולאשרם בבית משפט למשפחה. עו"ד אירית רייכמן הינה מגשרת מוסמכת על ידי הטכניון משנת 1998 מטעם... +עוד

משרד עורכי דין ונוטריון - אירית רייכמן, הוקם בשנת 1987. המשרד מתמחה בגישור בכל נושאי דיני המשפחה וזאת כדי להגיע להסכמים הוגנים ולאשרם בבית משפט למשפחה. עו"ד אירית רייכמן הינה מגשרת מוסמכת על ידי הטכניון משנת 1998 מטעם המרכז הישראלי למשא ומתן ויישוב סיכסוכים. השפעות אירית רייכמן - עו"ד ונטוריון - אירית רייכמן [email protected] טלפון בירושלים: 02-6541542 טלפון בתל אביב: 03-5710300 פקס בתל אביב: 03-5753337

עדכונים:

פוסטים: 32

החל מיולי 2012

תביעת אישה נגד בעלה לפיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו לה בשל העובדה כי הבעל סירב ליתן לה גט.

מאת: עורך דין לגירושין אירית רייכמן

הצדדים אינם מתגוררים יחד החל משנת 2008 והחל משנת 2006 לא קיימו יחסי אישות.

בשנת 2006 האישה הגישה לבית הדין הרבני תביעת גירושין והאיש הגיש תביעה לשלום בית. במהלך ההליכים המשפטיים בבית הדין, האישה עזבה את בית המגורים המשותף.

האישה טענה כי מאז שהחלו ההליכים בבית הדין הרבני היא אינה יכולה לשקם את חייה ולהינשא בשנית. העובדה כי בעלה מסרב ליתן לה גט, גורמת לה עוגמת נפש רבה, בושה, בדידות, היעדר חיי אישות, פגיעה בשמה הטוב וצער. כמו כן ציינה האישה כי ככל שעוברות השנים קטנים סיכוייה למציאת בן זוג חדש. ניסיונותיה הבלתי פוסקים לקבלת הגט וסירובו של הבעל גרמו לה להפסד ימי עבודה ולבזבוז שעות רבות בדיונים בבתי הדין הרבנים ובבתי משפט.

בית הדין הרבני קבע בפסק הדין כי אין סיכוי לשלום בית בין הצדדים, והמליץ לצדדים להגיע להסכם גירושין.

בית המשפט למשפחה קבע כי כשיש המלצה או חיוב גט ע”י החלטה או פסק דין של בית הדין הרבני, ובן הזוג מסרב להתגרש, ניתן להגיש נגד מי שמסרב להתגרש תביעה נזיקית מכח עוולת הרשלנות או מכח הפרת חובה חקוקה, המזכה בפיצוי כספי את בן הזוג מסורב הגט.

יתרה מכך, גם כשבית הדין לא נתן החלטה המחייבת או ממליצה לגירושין, עשוי מי שסרב להתגרש, גבר או אישה, להיתבע בעוולת הרשלנות.

בתי המשפט פסקו במספר מקרים פיצויי נזיקין לנשים וגברים מסורבי גט, בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה.

בית המשפט קבע כי במקרה זה ניתן להגיע לאותה תוצאה תוך שימוש בדיני החוזים. קשר הנישואין נתפס כחוזה בין בני זוג, ולפיכך, ניתן לתבוע פיצויים מכח הפרת החובות החוזיות החלות במסגרת היחסים המשפחתיים ובמיוחד הפרת חובת תום הלב.

אם בן זוג מסרב לבטל את חוזה הנישואין, ללא הצדקה ובחוסר הגינות, הוא נחשב כמפר את חובת תום הלב. ועל כן, מכח הפרת חובת תום הלב, בן הזוג השני שמעוניין לבטל את הנישואין, יכול לקבל סעד של פיצויים.

בפסק הדין נקבע כי האישה, מסורבת גט, הביעה בבירור את רצונה להתגרש, בכתב, בעל פה ובהתנהגות ממושכת, והבעל סרב ליתן לה גט ללא שנימק מדוע לטעמו יש סיכוי לשלום בית.

כמו כן הבעל לא עשה ולו מעשה אחד לטובת שלום הבית. יתרה מכך, עזיבת האישה את בית המגורים המשותף, מלמד שאין עוד סיכוי לנישואין. בנסיבות הללו, סירובו של הבעל למתן גט הינה סרבנות גט, המהווה התנהגות בחוסר תום לב והתרשלות. המלצת בית הדין להגיע להסכם גירושין מדגישה את סרבנות הגט, שכן הבעל היה צריך לפעול בתום לב ובהגינות וליתן לאישה גט.

בתי המשפט קבעו כי גם אם בן הזוג שאינו מקבל גט, דהיינו מסורב הגט, לא הוכיח כי נגרם לו נזק ממשי, יש מקום לפסוק פיצוי בגין נזק כללי רק בשל היותו “כלוא” בנישואין שאינו חפץ בהם.

שיעור הפיצוי נתון לשיקול דעת בית המשפט. בית המשפט במקרה זה, פסק לאישה סכום פיצוי בסך של 4,000 ₪ עבור כל חודש בו הייתה מסורבת גט, ועד למתן פסק הדין הפיצוי הגיע לסך של 164,000 ₪.

ראו: תמ”ש 44248-05-10 כ.ש נ’ כ.ש ניתן ע”י כבוד השופט נמרוד פלקס

הכותבת היא עו”ד לגירושין אירית רייכמן אשר מתמחה בין השאר בהסכם גישור, הסכם גירושין, הסכם משמורת משותפת ועוד…

עוד מהבלוג של עו"ד אירית רייכמן

תקדים: בימ"ש למשפחה חייב אישה לחתום על מסמכים בנושא מחזור משכנתא

בית המשפט לענייני משפחה פסק על בעל לאישה שאינו מתגורר בדירת הצדדים, לשאת לבדו במלוא עלות החזר המשכנתא החודשית על בית הצדדים, במסגרת החלטה למזונות זמניים. מדובר בבעל ואישה שמנהלים הליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה...

עו"ד אירית רייכמן מומחית בדיני משפחה - סרוב לגט - מוביל לתביעת פיצוי

תביעת אישה נגד בעלה לפיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו לה בשל העובדה כי הבעל סירב ליתן לה גט. מאת: עו"ד לגירושין אירית רייכמן הצדדים אינם מתגוררים יחד החל...

תצוגה מקדימה

מהי הפופולאריות של נישואים אזרחיים בקרב הציבור הישראלי ? - אירית רייכמן

התופעה מאוד פופולארית, אנשים עושים חופשה משפחתית וגם כן נישאים בחו"ל ובאים לארץ ורשומים כנשואים. לצפייה בסרטון מתוך הדיון בנושא בערוץ הכנסת לחצו ...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה