עדכונים:

פוסטים: 9

החל מינואר 1970

פרטים אישיים
התחברות
התראות

קבלת התראות כאשר:

כלים עתיקים, סבלנות, פתיחות ואופטימיות..ארגז הכלים האולטימטיבי..

11/02/2012

פריון ואופטימיות

כמטפלת באומנויות הריפוי במגע המסורתיות האנמה ואמפוקו , אני פוגשת נשים רבות המעוניינות בטיפול תומך ומשלים כהכנה לכניסה להריון, נשים במהלך ההיריון וגם נשים בעלות קשיי פריון.

במאמר הבא, אספר לכן קצת על שיטות העבודה ואשתף אתכם בסיפור מקרה מרגש.

מי הן האנמה ואמפוקו?

ה”אנמה” וה”אמפוקו” הן אומנויות ריפוי מסורתיות במגע, מקורן ברפואה הסינית המסורתית, לפני כ-5000 שנה.  מתכונתן הנוכחית התפתחה ביפן לפני כ-500 שנה וקיבלו הגדרות נפרדות (אנמה ואמפוקו)  ע”י המאסטרים גוטו ואוטה.
האנמה (אנ= לחיצה, מה= שפשוף) מוכרת בעולם כאם שיטות המגע, ממנה התפתחו בשלבים מאוחרים יותר השיאצו,  הטווינא ועוד.
האמפוקו (דופק הבטן בפירושה הציורי של המילה) היפנים מאמינים כי אבחנת הבטן קודמת לאבחנת הדופק הרדיאלי, שכן הכל מתחיל מהמרכז, מה Dan Tien- כלומר מהבטן התחתונה ולדבריהם הבטן הרכה. תיאוריות בנות זמננו יחזקו ויוסיפו שמוח נוסף יושב באזור זה ומתפקד בצורה פיזיולוגית ורגשית כאחד.

הטיפול הוא דינאמי ומתבצע באמצעות טכניקות שונות של לחיצות, משיכות, אמנות הנקישות והמשיכות היפנית הנקראת Suren Koda Ho וטכניקות ידניות מגוונות , כל זאת בהתאם לצרכי המטופל ולמצבו הפיזי והנפשי.

למי מתאים הטיפול?
שילוב השיטות (האנמה והאמפוקו) מתאים לטיפול במבוגרים ובילדים במצבים שונים ומגוונים.

בחרתי הפעם להתמקד בסיפור מקרה הקשור לבעיות גניקולוגיות קשיי פריון.

מתוך הכתבים העתיקים:

הפרקטיקה בקליניקה המשלבת את האמפוקו מדגימה עבורי כבר שנים את עוצמתו של אזור עבודה זה. הסימוכין העתיקים, מתארים בצורה נפלאה את חשיבותו ומחזקים את הבסיס לבחירה בו כמרכז כל כך משמעותי.

הבטן נתפסת כ “המקור”. האיברים והמרידיאנים משתקפים בבטן.

הטבור , כחלק מאזור הבטן בעל החשיבות הרבה, נתפס כמרכז הגוף של תפקודים, פעולות ואנרגטיקה. שמות נוספים לטבור- “life of the person“, the grate middle pole ועוד.

מיפוי הגוף והתבוננות-

בסיפור המקרה בחרתי להשתמש במושגי יסוד מתוך מיפוי הגוף והתבוננות לשם אבחון אמוציונאלי ופיזי כאחד.  זהו כלי נוסף איתו אני מצליבה מידע ועובדת על פיו בקליניקה. קריאה זו נבנתה בהשראת: היסודות הגדולים של הטבע עפ”י הדאואיזם הטיבטי והם אדמה, מים, אש ,אויר ועץ, התבוננות בטבע והמחזוריות שמאפיינת אותו, התבוננות בבע”ח והתנהגותם מהידע האבולוציוני הקדום הטמון בהם ובני האדם ברמת הDNA ועוד. אבחון זה מורכב ומרתק ועליו ארחיב במאמר נפרד , אך לשם הבנה בסיסית עבור סיפור המקרה ולשם טעימה ראשונה מן ההצלבה הבסיסית בין תורות רפואת המזרח ,בהם נראה את הקשר ההדוק בין תפיסת מיפוי גוף זו שנולדה אף היא מאותם מקורות של מקור אחד, יין ויאנג, שמיים אדם אדמה, חמשת הפאזות ומרדיאנים, כל מה שמאפיין אותם אנרגטית ורגשית כאחד:

אזור האגן אדמה, מייצג את חוויות החיים שלנו, מערכות יחסים, מסורת, נורמות ואינטראקציות עוד מהיותנו ברחם אמנו ואף קודם לכן לעיתים..

אזור הבטן הרכה – מים, קופסת הרגשות השונים, הדמיון, תת המודע, העומק והזרימה האישית של כל אדם.

אזור החזהאש, כוח ההנעה, החום, ההתלהבות, הספונטניות, ביטוי היצירתיות, האגו שלנו, יכולתנו לבטא את המים כלפי חוץ וורבלית ואנרגטית כאחד.

אזור הראש אויר, היסוד התקשורתי, השיקול העצמי האינדווידואלי. במקביל למוח יש את היכולת לעבד תמונה ולטשטש אותה.

עמוד השדרה – עץ, מייצג את המקבילה שלו מהצד השני של הגוף. מקשר בין כל האלמנטים הגופניים, מייצגם בנפרד ואת הקשרים שביניהם. צומח כמו בטבע מהאדמה אל האוויר.

סיפורה של ר’-

“תודה על השקט, הבטחוןהצלחנו ביחד- ובגדול”.

אלו המילים שכתבה לי המטופלת בסוף התהליך שעברנו יחד והם אלו שכל כך העידו על השינוי הגדול שחל בה ועזר להריון להגיע בדרכים טבעיות לגמרי בסופו של דבר.

ר’, בת 40 , אם לילד אחד. מזה כשנתיים היא מנסה להיכנס להריון שני. בעקבות אבחנה רפואית מערבית (לא נמצאה סיבה מכאנית לבעיית הפריון), הוצע לה לקבל טיפול תומך הורמונאלי, אך היא לא הייתה מעוניינת בכך. כמו כן, היא סובלת מאלרגיות, מיגרנות, עצירויות וטחורים, בעיות עור ונשימה- כבר מילדות. בעלה עבר בדיקות גם כן ולא נמצא דבר לא תקין.

בפגישה הראשונה, לאחר תשאול מקיף. סיפרה ר’ לי על רגישות תמידית בבטן. בגמר התשאול הוורבלי נעשה גם אבחון הבטן והתחלנו בטיפול במגע.

קריאת הגוף של ר’ סיפרה לי המון פחד , דחיסות ובלבול של המערכת המניעה אותה, המערכת שקשורה לאלמנט האש. האש  עולה רק כלפי מעלה ומתערבבת חזק עם האוויר, האגן מאד מוחזק וסגור, חלש כל כך.מגן על עצמו. לא נותן למים לגעת שם בכלל. המים עצמם, בעודף, סוערים וגועשים אך רק בתוך עצמם עם נטייה אל האש. שם יש ערבוב אלמנטי. המים מרגישים כמו מיכל אטום שעומד להתפוצץ כיון שאינו מצליח להתבטא כלפי חוץ…

ר’, גדלה באווירה שלימדה אותה כי את כל התחושות הפנימיות יש לשמור בפנים.

ה”הארה” (Hara), הבטן התחתונה שלה, הייתה קרה וחלשה. הרגשתי שעלי לחמם ולעבות את המערכת הפיזית של ר’. גבה של ר’, היה נוקשה כמו שריון שלא יכול לשאת יותר. צווארה של ר’ היה מוחזק ומתוח כמו קפיץ, כמו שומר עלייה מפני התפרקות.

התחלתי בעבודת ה”אנמה” . הטיפולים מתחילים בהזרמה כללית ראשונית של כל המערכות, עם דגש על איזור הטורסו ( פלג גוף עליון) ומשלבת עם הזמן טכניקות שונות מתוך האמפוקו, ישירות על הבטן. לאט לאט, בקצב שלה קילפנו את ה”שריון” שבנתה על הבטן. דרך מגע מלא בתחילה, עד שנוכל לעבוד בשכבות העמוקות יותר, כשפחות יכאב ובעצם כשהתנועה תתחיל והביטחון ישתרש- ביטחון במגע, בי ובעיקר בעצמה והיכולת להיפתח ולחיות. גם הצוואר והשכמות מקבל הרבה התייחסות, עדיין לא לגעת בגרון עצמו, אבל גם זה יגיע בהמשך..

במפגשים הראשונים היא כמו חייל מצטיין. דיווחים על סימפטומים פיזיולוגים, מאד מדויקים וקצרים, אין כניסה אל רגש. לאט נבנה הביטחון במגע ובקשר בינינו והגוף מתחיל להתרכך ולהתחמם וכך גם היא. יותר משתפת בתחושות, גם רגשיות. פתאום היא מתחילה להשתמש במשפט:” שמתי לב ש..” . בתחילת תיאור מצב ומיד מוסיפה הסברים שכלתניים כמו “טוב אבל אני לפני הווסת..” (גם זה משתנה בהמשך).

ר’  מתחילה להבין שלא בהכרח לפני ווסת חייב לבוא P.M.S (תסמונת קדם ווסתית), להפך. היא חווה כיצד סימפטומים אלו הם תמרורים, נורות אזהרה חד-חודשיות שנדלקות, הדגשה של מערכות ההגנה בגוף, הדגשה של מצב פנימי ונפשי דרך מראת הגוף ובעצם הדגשת הסטגנציות ( התקיעויות ) הפנימיות.

עם הזמן אפשר היה לראות כיצד ממצב מאד דרוך ומכווץ של הגוף בזמן הטיפול וקפיצה מהמזרון כמעט מיד לאחר שמסתיים המגע, חל שינוי. ר’ נותנת לעצמה לחוות ולספוג. זה לא שהיא לא צריכה כבר להביא את הילדים מהגן, אנחנו נפגשות באותה שעה בדיוק כל שבוע. נוצר יותר שקט במערכת והוא כבר פחות מאיים.. אין צורך לקפוץ ולרוץ כדי לא להרגיש יותר.

הביטחון נוצר.

רבדים עמוקים מתחילים לעלות בזמן המפגשים. תמונות בחלקיקים מהעבר, לא מצליחה למקד אותם, עדיין. רק תחושות שמלוות אותם ברורות לה. הוספנו גם שיעורי בית. קשה לה איתם, ביצוע ותזמון אל היום יום. אני מסבירה שזה חלק מהעניין. לייצר את הדקות הבודדות הללו בשבילה. רק שלה. להוסיף מקום כזה לבית, מחוץ לחממה שלנו, לאזור הבטוח.

עוד שלב בדרך.

היא מתחילה לשים לב גם לרגשות שעולים, בזמן הטיפול ואחריו. עולים אך נשארים בפנים. אני משלבת טכניקות ורבליות בהדרגה אל המפגשים- לעזור לגוף להניע את מחסום הביטוי . מאד קשה לה עם זה בהתחלה. מבוכה, אבל בהדרגה גם זה עובר, באופן יחסי אליה כמובן.

במקביל אני ממשיכה להרגיע את המים, לחזק מערכת גניקולוגית ולייצב את האדמה, להעמיק את העבודה הידנית מבחינת טכניקות שמתווספות, אזורי מגע שמשתנים ומתווספים.

במקביל אנו בודקות כיצד בשאר החלקים של החיים אפשר להוריד מתח, לסדר את תפיסת המציאות קצת אחרת, טכניקות  ממשיות להתמודד עם הלחצים השונים ולהפחית אותם. יחד  לראות מול עצמה מה חסר.

איפה אפשר לייצר ביטוי עצמי  ובעזרת איזה כלים נכון לה לעשות זאת. כלים שוויתרה עליהם לפני מספר שנים, כשוויתרה על עצמה, על לאהוב ולקבל את עצמה. היא מנסה . פתאום חזרה לתחביבים ישנים. זה ממלא אותה.

הווסת משתנה, המיגרנות נרגעות ומופיעות בתדירות נמוכה יותר, פחות סיוטים בלילות, הגב מתרכך. מתחילים לחפש את “האפורים” לא רק שחור ולבן, אך הלחץ מול נושא ההיריון  עדיין שם. אני מסבירה,יש עליות וירידות גם בתהליך שלנו ובכלל בחיים, בסימפטומים השונים ובטח שבנושא הפריון העמוק כל כך. אנו עובדות על סבלנות וכוח פנימי ,אמונה מהרגש, באמת מבפנים. לא כי צריך, לא לעשות ” יהיה בסדר” רק  מהראש..

שוב הגיעה הווסת לפני מספר ימים, שוקלת טיפולים הורמונלים בכל זאת , חוסר סבלנות, דיכאון, עצבנות , רגישות , הגב התחתון כואב..

מייד למזרון..אחרי הטיפול זה הגיע. סוף סוף- פריקה גדולה. זה חיכה שם שנים לדבריה. שתינו מאושרות מהבכי הגדול שהגיע והרגיש כל כך עמוק. זה לא שלא בכתה עד היום בכלל. אך על מה.. ואיך.. ובאיזה עוצמה ועומק נתנה לדברים לחדור והרשתה לעצמה לשחרר.

באותו שבוע ישנה טוב, היו יציאות מסודרות, לא היו מגרנות. הכאב העצום והכעס אותו הדחיקה כל כך פנימה, במשך שנים, שוחרר מהמערכת. היא נוגעת בפצעים. היא יוצרת איתם דיאלוג ורק אז תגיע השלמה ללא ההדחקה. משתמשת בכוח שלה, מהבטן.

מדהים כמה יש לה להוציא וכמה עשייה עצמית פורצת משם במקביל.

עולים תכנים אמוציונלים עמוקים עוד יותר, נושאים מהילדות, תפיסת הנשיות שלה ועוד ועוד. תהליך הפריקה  והחיזוק ממשיך במקביל לעבודת המגע ושעורי בית נוספים.

גם ההתנהלות עם הבעל סביב ההיריון ובכלל מקבלת תפנית, אבל זה סיפור בפני עצמו..

היא פתאום עם כוח אמיתי, כוח שלה, ממש מבפנים.

זה לקח חמישה חודשים בערך, קצת פחות.

היא בהריון! אושר גדול לכולנו.

אסיים בציטוט, מתוך כתביו של YANG :

**”Below the umbilicus is the moving qi between the kidneys.

It is dantian . Dantian is the root of the person.”  

דרך צלחה..

” HARA DIAGNOSIS:REFLECTIONS ON THE SEA / KIIKO MASUMOTO & STEPHEN BIRCH”**

איריס אברבנאל- מטפלת בכירה באנמה, אמפוקו ופרחי באך, בעלת ניסיון רב בעבודת גוף נפש עם מבוגרים , בני נוער וילדים. מתמחה בעבודה עם קשיי פריון, ליווי בזמן הריון וילדים. מנחת הסדנא:  אנמה-אמפוקו קטנטנים-  העיסוי היפני המסורתי להורים ותינוקות, אומנית ויוצרת בזמנה החופשי.


 

 


עוד מהבלוג של Iris Abarbanel

תצוגה מקדימה

דלקות אוזניים חוזרות , הפרעת שינה אצל ילדים , אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור ועוד..

מהי חסימה ריגשית- כידוע לכולנו, גוף האדם הוא מראה המשקפת את מצבו הפנימי, הנפשי והגופני של האדם. כשאנו מתבוננים בגוף האדם, אנו יכולים למצוא ביטוי חיצוני המשקף את מצב החסימות...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

לטפל בבטן מהבטן - אנמה אמפוקו וקריאת גוף אמוציונלית/ מאמר מבוא לרגל פתיחת קורסי הקיץ למטפלים ולקהל הרחב

כמטפלים, הינכם מוזמנים לשלב אל סל כליכם הקיים אומנויות ריפוי עתיקות נוספות ולהעצים את תהליך הריפוי עבורכם ועבור המטופלים בקליניקה. לקהל הרחב- מגוון סדנאות מעשירות,למבוגרים...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

מזרח ומערב משלבים זרועות במגע ושיחה

הקדמה הנחייתי הפנימית, בדרכי האישית והמקצועית, הינה שהנפש היא שורש בלתי נפרד ולעיתים מוביל ומרכזי בתהליכים ופתולוגיות שונות, פיזיולוגיות ורגשיות כאחד. אני רואה כחלק בלתי...

תגובות

פורסם לפני 7 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה