עדכונים:

פוסטים: 9

החל מינואר 1970

פרטים אישיים
התחברות
התראות

קבלת התראות כאשר:

זהו סיפור על פגיעה בתוך המשפחה בגיל מאד צעיר שעלה דרך תמיכה בזמן הריון ראשון, שינויים בחיים שאחרי הלידה וההתמודדות עם הקשר בין חלקי הפאזל הסבוך

05/07/2012

צילום אילוסטרציה

הקדמה
הכלים והנקודות אותם אדגיש במאמר ובקישורים בתוכו, אינם מחליפים בשום צורה שהיא ליווי של פסיכולוג ו/או פסיכיאטר בתהליך השיקום של הנפגע. אלו נועדו כדי לתת זווית ראיה נוספת להתבוננות על התמונה הטיפולית של אותו/ה נפגע/ת אצלנו בקליניקה, מטפלי המגע והרפואה המשלימה בכלל.
המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות הכתיבה בלבד ופונה לשני המינים כאחד.

אתר “איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ונפגעי תקיפה מינית בישראל” מפרסם כדלקמן:

“מהי תקיפה מינית?
תקיפה מינית היא כל התנהגות ו/או מעשה מיני הנכפה על אישה, גבר או ילד ללא הסכמתם. תקיפה מינית כוללת פגיעה באישה, בילד ובגבר על ידי גבר, אישה או ילד. תקיפה מינית היא אלימות המתבטאת במין, ולא דחף מיני בלתי נשלט. זהו פשע שמטרתו להשפיל ולשלוט בקרבן…
..הסטטיסטיקה מראה שאחת מכל שלוש נשים תותקף במהלך חייה. תקיפה מינית היא פשע מגדרי המושתת על יחסי כוח ואלימות כלפי פנים וכלפי חוץ.
תקיפה מינית היא אקט של אלימות שנוקט התוקף כלפי מי שנתפס בעיניו כחלש ממנו. האקט המיני הוא אמצעי להשפלת הקרבן…”
את המשך הגדרותיו של החוק בצורה מורחבת ניתן למצוא תחת הכותרת “סוגי תקיפה מינית”

הבחירה בחיים

ב2006 נפגשתי עם אורית לראשונה כשהגיעה אליה בהיותה בהריון מתקדם (שבוע 27)
התלונה הרישמית הראשונית – מתחים, תמיכה ריגשית וצורך במגע.

תוך כדי התשאול עלו סימפטומים נוספים: עצירויות עוד מלפני ההריון, חזה נסגר במתח ובלחץ. קושי בנשימה (גם מלפני ההריון). הווסת לא היתה סדירה מעולם ולקח שנה עד שחזרה כשהפסיקה גלולות. הזעה מוגברת בכפות הידיים וברגליים- סבלה מילדות, התגבר עכשיו. הריון עם המון חרדות שמרגישה בחזה לדבריה, שכמות מכווצות- “כבר שנים..” היא אומרת. ומוסיפה ששנים פחדה שלא יהיה הריון כלל.. תחושה של בדידות וכעסים שלא יוצאים מעצמם לדבריה. עברה טיפול פסיכולוגי במשך שנים, הפסיקה שנתיים קודם להגעתה אליי.

קריאת הגוף הראתה-
אש סגורה, רציונליזם מתכתי חזק עד כדי ניתוק מהגוף, אדמה חלשה
( ימין סגורה יותר), מים בהצפה (ההריון עצמו הינו מרכיב בולט בתמונה במקביל לשאר הגורמים שיחשפו בהמשך). השכמות שהן חלק מהאש בחלקה הפוסטריורי, מכווצות.

מערכת היחסים עם ההורים- אבא- יחסים עיניניים לדבריה. אמא- מציגה אותה כיחסית קרובה יותר, שקועה בעצמה לדבריה. בית מסוגר, זוגיות מעולה בין ההורים, מעולה מידי כך היא מציגה, קרובים בינהם כל כך עד כדי ניתוק מהעולם, עד כדי כך שהילדים נשארו לגמרי בצד. זוהי החוויה של אורית מתמונת הילדות המשפחתית ואף בהווה.

אלו הפרטים הראשוניים שקיבלתי, יצאנו לדרך.

במפגש הראשון אפשר לראות כיצד גופה מאד מתוח ומתכווץ מפחד מהמגע, בעיקר באזור החזה, בזמן העבודה על אזור האגן ובעבודה עליו מול אזור האש- החזה, עולה צחוק, אחריו דמעות. מבקשת וחוששת ממגע במקביל.

למפגש השני הגיעה לאחר שהחל צינון וכאבי הגב עליון התחילו, הנשימה קשה והשיעול עם ליחה. שבוע ריגשי קשה לדבריה, משהו שקשור בעבודה. העורף והצוואר תפוסים לה.
ואז היא חשפה את סיפורה הקשה מילדותה. פגיעה חוזרת שנמשכה במשך שנים, בתוך המשפחה. ההורים, לא ממש ידעו איך להכיל את הענייין. התמודדות ללא התמודדות מצידם. מאד מורכב. לא הם היו הפוגע עצמו אך בכל זאת, בתוך המשפחה ואיך מתמודדים עם זה..עד היום הם לא יודעים.

ההריון, מאתגר את הטכניקות הידניות שאפשר לעבוד איתן אבל כיוון העבודה מתבהר.
מגע מלא, עבודה על הטורסו במנח צד, דגש על חיזוק האדמה, פתיחת התקשורת בין האש והמים, קטת הריון ובזהירות- במגע מלא ובטוח, עבודה ישירה על אזור החזה, טכניקות של סנסיי אוטה לפתיחת האש. חיזוק מרידיאני הyin ברגליים במנח אנטריורי ובמנח צד כאחד. כרגע המטרה היא לחזק כדי לפתוח את האגן המכווץ, להזרים, להרפות ולחמם.
עבודת הבטן הראשונית ביותר, מרגיעה אותה.

בכי עלה לאחר העבודה על אזור החזה והשכמות.

במפגש הבא, סיפרה כיצד לאחר הטיפול הקודם סימפטום ההזעה החמיר ומיקום חדש לה נולד, בחזה. לאחר יציאת הזעה מהחזה הרגישה הטבה במצבה. הקירור עבר, היא בחרה לפתוח ולדבר עם ההורים, משהו באש זז. חיזוק האדמה ופתיחת האש ממשיך בעזרת טכניקות של וברציות עמוקות, עדינות מאד, ממוקדות להנעה ופתיחה.

במהלך הטיפולים הבאים הצלחנו תחת אותה אסטרטגיה לחזק ולפתוח את הנשימה
( אלמנט המתכת הוא נפגע ישיר במקרה של אלימות על סוגיה השונים- מתמשכת או חד פעמית), לחזק את השקט של המטופלת ולייצר תנועה נוספת. היא מעלה נקודה מעניינת: “משהו בין החזה לא ראש לא זורם לי ותקוע לי משהו בגרון”. היא מבקשת התמקדות באזור ומצביעה ישירות על cv17 כאזור הסגור. ( עפ”י הכתבים- נקודת “ים- האנרגיה”, נקודת התראה על מעטפת הלב ושל המחמם העליון. משפיעה על מערכת הנשימה, מווסתת צ’י מרכזי ומרגיעה רגשות ¹ ) . כפי הנראה, הקור הפנימי שנוצר מהטראומה שפגעה בין השאר בצ’י הריאות המזין את הצ’י המגן (Wei qi) אליו תפקוד מערכת ההזעה קשורה, התיישב במערכת העליונה ולאחר שהתחלנו להניע את הצ’י באזור הוא החל להשתחרר מהמערכת, בין השאר דרך הזעה החדשה בחזה. כמו כן, בהמשך נראה בהמשך התהליך כיצד חיזוק והרגעת האדמה שמזינה את המתכת ( עפ”י תאוריית חמשת האלמנטים הבסיסית ביותר) תעזור לייצב ולאזן את מערכת ההזעה בגוף.

הגרון הינו איזור שאורית סובלת ממנו מילדות. ( מחקרים שנעשו בארה”ב מצביעים על הקשר הישיר בין אזור זה לבין הפגיעה כחלק מהתסמינים המוכרים שנמצאו בקרב השורדות שנבדקו². לטעמי בנוסף על כך, הגרון הוא שחקן מפתח של השתיקה הרועמת מתוך הצורך להדחיק כדי לשרוד כילדה וכך מתחילה החסימה הריגשית במקומית)

בשלב הזה רוב העבודה במנח הצידי היה עם דגש על הHt+Si , Gb+Liv.
האספקטים הריגשיים מאחורי הGb+Liv. מתייחסים בין השאר אל כעסים ותסכול עמוק שנכלאו באלמנט העץ כדי לשרוד את הפגיעה החוזרת בילדות במקום לקבל ביטוי חיצוני כמו שבד”כ נמצא אצל ילדים המבטאים את רגשותיהם בהיותם ב”פאזת העץ “שלהם כמו שקורא לתקופה זו בחוכמה ארם צייג, כחלק מהתפתחותם הטבעית.
חוסר היכולת של הסביבה הקרובה להכיל את המצב ולהתמודד איתו כבר בילדותה, גרמה להעמקת ההדחקה של הכעס והפיכתו לתיסכול פנימי לא מבוטא ותקוע.
כמו כן, המתכת יושבת על ציר חיים מול העץ, כשהיא נפגעה ונחלשה כתוצאה מהאלימות הישירה, העץ יצא מאיזון ואל הכיוון הסטגנטיבי יותר.

מבחינת הHt והSi – בבסיס של תפיסת חמשת האלמנטים, האש נחלשת כשאין הזנה מהעץ. כשהPc , מגן הלב, נחלש מתוקף הקשר בינו לבין הliv התקוע, קשה להרגיע מצב ריגשי ויכולה להיווצר פגיעה ישירה בקיסר, בלב. כמו כן, האני השלם יוצא ממרכזו כתוצאה מהניתוק שנוצר כתגובה ישירה לפגיעה. הSi, בן זוגו היאנגי של הHt. משקף את הקשר עם האמא ומערכת ההזנה שלה אותו. בחוויתה של אורית מערכת זו לא תפקדה כאן.

אזור הA.H.L (Additional Hip Line), אגן היריכיים, מקבל כעבור מספר טיפולים התייחסות דרך טכניקות כף יד מלאה, טכניקותsoothing והזרמה של מאסטר Goto וחימום מקומי של האזור ובעיקר על הסקרום ועוזר לאורית להרגיש לדבריה: ” מחוברת לאדמה ורפויה יותר”.

שבוע 33..מתיחות בבטן, סביב הטבור, התגברות של ההזעות וחששות לקראת הלידה עם חלומות ופחדים. אורית מרגישה שהיא לא סומכת על עצמה מספיק כדי לעבור את הלידה.
בהמשך המשכנו לעבוד על חיזוק כללי עם דגש על הכליות ופתיחת הנשימה. עבודה ישירה על מרידיאןני הHt +Si המשיכה להקל אך במקביל המתח בלסתות והצוואר יחד עם הכיווץ באגן עלה והתגבר. ( עפ”י קריאת הגוף האמוציונלית בהצלבה בין הטורסו לבין הפנים, המתח עלה באלמנט האדמה) התרגשות ופחד סביב הלידה הקריבה- עבדנו על איסוף המים בעזרת טכניקות הבטן של מאסטר Goto. החלומות הקשים הינם חלק מהביטוי של תקיעויות בכבד ועיבוד ריגשי לא ממוצה. בזמן ההריון ובכלל בגלל מצבה הריגשי הספציפי בחרתי לחזק אדמה ולמתן דרך זה את סטגנציות העץ ולא לעבוד בטכניקות פותחות ומניעות מידי ישירות אל הLiv .

פגיעה מינית ואלימות מזעזעת את יציבותה של האדמה ומעוררת את מערך הפחדים והחרדות עד כדי הקפאה במים. ייצוב האדמה הינו מרכיב חשוב ביותר לשם חיזוק בסיסיו הריגשיים והפיזיים של המטופל. בחיזוק יכולתו לשרוד ולחיות את הכאן ועכשיו, עם תחושה של ביטחון גם מול הלא נודע והבלתי צפוי.
החולשה במים ובעיקר בkid יצרו בבגרותה של אורית דרך התמודדות פסיבית עד כדי חוסר יכולת להתמודד עם שינויים שלא בשליטתה שעוררו מתח, לחץ ואף חרדה.

אצל שורדת, הריון יכול לייצר את התחושה המתמשכת של חרדה ולו רק לאור העובדה שהוא מצב יומיומי של שינוי מתמשך. בפרספקטיבה של התמודדות דרך משקפי הטראומה זהו מצב של אי וודאות שיכול ליהיות מתורגם אל סכנה מתמשכת. חלק מהעבודה היא לעבוד על שינוי הפרספקטיבה ממצב של סכנה שלילית אל מצב של חוויה שיכולה ליהיות גם הפתעה חיובית.(כמו גם במצבי חיים לא ידועים אחרים)

לקראת הלידה המליצו לאורית על עיסוי פרינאום- היא מפחדת. “על רקע העבר” היא אומרת. בד”כ שומרת בבטן כשמרגישה כך, בטח כשזה קשור לעבר. אך הפעם שיתפה את בן זוגה ואת המיילדת והצליחו לעשות את העיסוי. הרגישה טוב אחרי ששיתפה רק מעצם השיתוף. אין ספק- האש מתחזקת. יכולת הביטוי הפנימית נפתחת.

כמו כן, דוגמה לחיזוקה של המתכת אפשר היה למצוא דרך חיזוק היכולת לעמוד מול הסביבה ולהרגיש בסדר גמור עם בחירה בדרך ובמינון התקשורת איתם .( על הפרק היתה מערכת יחסים מורכבת עם חמותה)

היא מתארת מצב של חוסר האיזון בין כואב מאד ללא להרגיש כלום. פיזית וריגשית. אורית כבר מכירה את זה, מערכת הניתוק המשוכללת שלה. היא מתחילה מבחירתה במקביל טיפול הומאופטי לקראת הלידה. הדגש מבחינתנו כרגע על הKid. ,ה.Bl ה.Cv והJiagi line משני צידי עמוד השדרה.

כאן העבודה מתרכזת סביב מערכת הפחדים והחרדות שמאד התגברה בשלב זה אל מול הלא נודע, מול הפחד מאיבוד שליטה בתהליך הלידה עצמו ומציף את זכרונות הטראומה באופן ישיר עבורה. כרגע חשובה ההזנה של היכולת הפנימית להתמודד ולסמוך על עצמה ועל סביבתה העכשווית. ייצוב הסנטר של מרידיאני הYin דרך הCv הינו מרכיב חשוב בבניית החזרה אל הסנטר האישי שלה ומשפיע ישירות על הKid, על הרחם ועל חיזוק והנעת הצ’י במחמם התחתון.

שלב זה חשוב מאד בין השאר כדי למזער את האפשרות שכתוצאה מהעבר מהלך הלידה עצמו “יוקפא” מצב שיכול להיווצר כתוצאה מהצפת הטראומה בחדר הלידה עצמו מתוך פלאשבק המאפיין מקרים מסוג זה.²

מועד הלידה מתקרב ומתחילים לראות תנועה סביב סמפטום ההזעה- נעלם לעיתים או מתגבר. קודם לכן, פשוט היתה הזעה מוגברת. גם בשכמות אפשר לראות שינוי. ההחזקה והכיווץ עוד שם, אבל משהו נפתח יחסית בימין מתחילים לראות הבדלים .
מערכת ההסתרות מתחילה לזוז..

עד הלידה סבלה הרבה גם מחום, שיעולים, לילה ונזלת אך הצליחה להוציא כל הזמן- דבר שאינו מובן מאליו לגביה מסתבר ממחלות קודמות. עלה גירוי באוזניים, זכרה זאת מילדות. סימפטום שנולד סביב תקופת הפגיעה.

ממש בסמוך ללידה עוברת אורית פריקה אמוציונלית של הכאב הגדול והעצב שהחזיקה בבטנה. סימפטומטית במקביל- הליחה מתייבשת.

מזל טוב, יש לנו בת. הלידה היתה טובה וכואבת לדבריה. לידה טבעית.

לאחר תקופה בה עבדנו על החלמה וחיזוק הגוף מתהליך הלידה,פרידה מההריון תהליך שהיה לה קשה לעשות, הסתגלות לתא המשפחתי החדש , קשיי ההנקה ועוד, עלה מחדש נושא הפגיעה. ההתמקדות חזרה אליו. חלום מאד חזק בו היא צועקת עליו, על הפוגע.
למחרת חזר הגרון לכאוב. היא מתחילה להרגיש את הכעסים, רוצים לצאת, בועטים ממש מהאדמה, ממש מצביעה על אזור האגן כשמדבר על כך… בהזעות יש שיפור.

אנחנו מתחילות לעבוד על הוצאת הכעסים החוצה, על חיזוק הביטוי באופן כללי ואיסוף ההצפות במים שמסיתות אותה לדבריה מהמיקוד והקירקוע בגידול הילדה ובמערכת היחסים עם בן זוגה. היא משתפת בכנות כיצד היא נפרדת בתהליך שלנו מהפנטזיה על איזה אמא היא ואיזה תינוקת תיהיה לה וזה עוזר להרגיע חרדות, כעס עצמי ואכזבה שמלווה אותה שנים בכל בחירה והחלטה שלוקחת בדרך.

אורית חזרה במקביל אל ההומאופטית. אינני בקיעה ברזי ההומאופטיה אך רמדי על בסיס חלב אם שקיבלה, נשמע הגיוני כל כך..
רמת הפחדים יורדת, האש נרגעת, ההזעה משתפרת והמתח יורד. כעסים עצמיים פחתו, היא מקבלת את עצמה על מה שהיא ובמקביל את ילדתה הקטנה. היא פותחת מול בן זוגה את תחושת הריחוק בינהם שנוצרה במקביל ומתחילה לעבוד גם במישור הזה לשם שיפור ותיקון. סה”כ הכל זורם לדבריה. אורית מתחילה לסמוך על עצמה.

בזמן הטיפול במגע לראשונה מרגישה בצורה מוחלטת ופנימית את התנועה עצמה. החיבור אל הגוף התחזק. מעכלת את השינוי בכל רבדי החיים בצורה פתוחה יותר. כשמשחררת כעסים, המתח בצואר ובשכמות פוחת.

אורית התחילה ללכת יחפה.טוב לה החיבור לאדמה פתאום. כבר לא רוצה להתנתק, התבנית מתחילה להשתחרר.. אם עד עכשיו מבחינתה לבוא ממקום פתוח לסיטואציה לווה באמונה שכך היא תאבד עצמה ותסתכן בפגיעה, היום היא יודעת שזהו מקום של עוצמה ולא של חולשה והיא סומכת על עצמה שתוכל לעשות בחירות, להציב גבולות, לעשות הפרדות בין קשיי הילדה האוביקטיבים לבין הדברים שתלויים בה.
להוביל את הספינה של עצמה. כמו שלא יכלה כילדה.

כך הצליחה להכניס גם מטפלת לילדתה, אל תוך ביתה ומבצרה, ללמוד לסמוך על אדם נוסף, להתמודד עם הפחד מהלא נודע ומחרדת הנטישה שעלתה לה מול הילדה על בחירה מסוג זה ומול עצמה, כזיכרון שנבנה על רקע הפגיעה.

היא מספרת על מערכת יחסים טובה יותר עם ביתה הקטנה, עם בן זוגה, פחות “מתקרבנת” לדבריה כשבעלה לא בבית, מצליחה לשים גבולות ברורים עם העבודה, מאמינה בכוחה ואפילו היחסים עם חמותה טובים יותר היום.

עכשיו היא מבקשת ללמוד מגע בטוח בילדתה. פחות להסס. לעבוד על פרידה מהנקה, ולהתמודד עם הקושי משינויים ומעברים שתמיד שם לא משנה מהו השינוי.

כשנה אחרי שהתחלנו את הטיפולים אורית נרדמה בסופו של טיפול. טכניקות כמו קודהו שוראן ( נקישות ומשיכות, טכניקות מאד דימניות) נכנסו למהלכים הטיפולים ואורית מאד אהבה אותם. הרגישה בטוחה “זה מאוורר” לדבריה. “משהו השתחרר מהרחם” היא אמרה. “אני ממש מרגישה תזוזה בבטן ואני מצליחה יותר לעשות באופן כללי, לנסות, להתנסות.”
גם כשעולה עצב או כעס הוא מקבל את השייכות הנוכחית לדבר עצמו היא משחררת וממשיכה. אין יותר לשמור וצבור. היה מספיק מזה.

לראשונה בחייה עשתה צעד יזום של סיום ועזבה את עבודתה. ניגשה בצורה חשופה, ישירה, העמידה את גבולותיה ומה נכון לה והלכה.

היא הצליחה להרפות לגמרי ולבטוח.
כל הכבוד והמשך דרך צלחה לך אורית הינך מודל לחיקוי!

מקורות מידע נוספים:
(1) אנטומיה טופוגרפית/ ד”ר עופר רז
(2) הסוד ושיברו: סוגיות בגילוי עריות/ צביה זליגמן זהבה סולומון, עורכות.
(1) הערה בגוף המאמר:
מתןך מאמרו של פסיכואנליטיקאי בשם ווינקוט –
Winnicott, D.W., (1960). Ego Distortion in Terms of True and False Self. In: The Maturational Processes and the Facilitating Environment. Karnac Books, London, 1990.

כותבת המאמר- איריס אברבנאל, מטפלת בכירה באנמה- שיאצו אמפוקו ופרחי באך.
מנחה ימי עיון, סדנאות למטפלים ולקהל הרחב.
www.irisabarbanel.com

עוד מהבלוג של Iris Abarbanel

תצוגה מקדימה

פריון ואופטימיות

פריון ואופטימיות כמטפלת באומנויות הריפוי במגע המסורתיות האנמה ואמפוקו , אני פוגשת נשים רבות המעוניינות בטיפול תומך ומשלים כהכנה לכניסה להריון, נשים במהלך ההיריון וגם נשים...

תצוגה מקדימה

לטפל בבטן מהבטן - אנמה אמפוקו וקריאת גוף אמוציונלית/ מאמר מבוא לרגל פתיחת קורסי הקיץ למטפלים ולקהל הרחב

כמטפלים, הינכם מוזמנים לשלב אל סל כליכם הקיים אומנויות ריפוי עתיקות נוספות ולהעצים את תהליך הריפוי עבורכם ועבור המטופלים בקליניקה. לקהל הרחב- מגוון סדנאות מעשירות,למבוגרים...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

דלקות אוזניים חוזרות , הפרעת שינה אצל ילדים , אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור ועוד..

מהי חסימה ריגשית- כידוע לכולנו, גוף האדם הוא מראה המשקפת את מצבו הפנימי, הנפשי והגופני של האדם. כשאנו מתבוננים בגוף האדם, אנו יכולים למצוא ביטוי חיצוני המשקף את מצב החסימות...

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה