הבלוג של Iris Mashiach-Ambalo

הבלוג של איריס – מילים שמבקשות לגעת

ישראלית בנשמה אך נושמת בניו יורק. נשואה, אם לשלושה בנים, עורכת דין ועוסקת בנושאי הגירה. אוהבת לכתוב על החיים בכלל ועל שלה בפרט,על אמהות והתבגרות , על התמודדות עם ילד מיוחד, ועל מה שהעולם הזה מזמן לי.

עדכונים:

פוסטים: 45

החל מפברואר 2014

הורות לילדים אוטיסטים טומנת בחובה קשיים רבים והקשה מכולם הוא אולי ההודאה הפרטית והחברתית בקיומה של הלקות. זה תהליך ארוך וכואב שלחלקנו לוקח שנים (אם בכלל) להשלים אותו. ומי שלא נמצא שם ראוי רק שיידע לא לשפוט את ההורים שחיים בהכחשה, את אלה שקוראים לו לילד בשם אחר, רק לא במילה הזאת הסופנית והמפחידה כל כך.

29/05/2014

היום קראתי בפייסבוק  פוסט שנגע באמהות לילדים אוטיסטים שנפגשות כל יום רביעי באיזשהו מרכז להתפתחות הילד, זה יום שמיועד שם לטיפול בילדים על הרצף האוטיסטי, ולמרות העובדה שהן כולן חולקות פחות או יותר אותה הוויה , רובן ככולן מגדירות את הילד שלהן כמי שיש לו בעיה התפתחותית בדיבור ונמנעות מלקרוא לילד בשמו וחלילה להשתמש במילה הגסה הזאת שמתחילה בא׳…
הפוסט גרר אחריו שרשור ארוך ותגובות רבות, שבחלקן הביעו מורת רוח מההורים שחיים בהכחשה . תגובות בסגנון ״בגרות חומלת״ או ״בושה״ ו״חבל״.
אז בתור מי שחיה עם הנושא קרוב קרוב, הכי קרוב שאפשר, ממש ככה בחדר ליד, במרחק נגיעה במשך שנים ארוכות כבר, 17, ליתר דיוק , כמה מילים אם יורשה לי:
1. אל תשפטו!
מי שלא חי בסרט הזה לא יכול לשפוט ולהכתיר תארים כאלה או אחרים או לחלק ציונים וסופרלטיבים. ״העונג״ הזה שמור למתי מעט. אלה שחיים את האובדן היומיומי של הילדים שאף פעם לא יהיו להם. אלה שחלמו על ילד כמו שלך והחלום התרסק להם בפרצוף ככה ביום בהיר אחד כשהשמיים קדרו פתאום למשמע האיבחון . וזר לא יבין וובודאי שזר לא ישפוט.

2. בסרט הזה אין נכון או לא נכון, אין ראוי ושגוי!
ההתמודדות היא כל כך פרטית וכל כך אישית והיא כנראה גם מוציאה מאיתנו ההורים מטענים חבויים שלא ממש נדרשנו אליהם עד הלום. חלקנו מגלים כוחות על שלא ידענו שקיימים בנו להתמודד בצורה כמעט סיזיפית בקשיים שמוטלים עלינו יום יום שעה שעה. אחרים מתכנסים פנימה. חוששים לדבר, חוששים מהסטיגמה החברתית ומה יגידו אם יידעו. מרגישים מין כישלון אישי שלא פשוט להתגבר עליו. זה אולי נובע מחוסר ביטחון, מאיזשהו צורך להקרין תמונה פסטורלית של החיים היפים שלהם, או אולי זה בא ממקום פנימי לגמרי של אי קבלה שמשהו בחיים שלהם התפספס ברמה כזאת אנורמית. ומעל הכל מוטלת האשמה הכבדה (והלא רציונלית) שרובצת על כתפינו, שאולי הוא ככה בגללנו, איזה גנים דפוקים שהורשנו, או כי חיסנו, או לא אכלנו נכון או השד יודע מה…

אני יודעת כי על בשרי חוויתי את ההרגשות כולן.
המחשבה שנכשלתי. שיצרתי משהו פגום. שהתפקשש ולא הצליח לי. שאני לא כמו כל האחרים כאן מסביבי שיצרו בלי בעיה מוצר שלם ומושלם.
התמזל מזלי ודי מהר התגברתי על ההרגשות האלה, היפנמתי, קיבלתי והמשכתי הלאה. כן יום טוב, יום רע.
ימים שבא לי לצעוק ״למה אני״ ולהיכנס מתחת לשמיכה ולרחם, ולרחם ולרחם על עצמי. ויש ימים אחרים שאני מרגישה שזכיתי. לא במובן שקיבלתי מתנה , עם השטות הזו אני לגמרי לא מסכימה, אבל במובן שההוויה הזאת והחיים בצל השונות של הילד שלי לימדו אותי כמה דברים על עצמי שמעולם לא ידעתי שיש בי.
לימדו אותי התמדה .
לימדו אותי חמלה.
לימדו אותי צניעות.
לימדו אותי פרופורציות.
ויותר מכל לימדו אותי שלא לשפוט אחרים במצבים דומים לזה שלי, כי אין נכון או לא נכון. רק פחד מהמחר שלהם, כאב עצום וקושי.

אז אם אפשר בקשה קטנה לכולנו, בואו לא נשפוט את מי שבנעליו אף פעם לא הלכנו.
גם כשזה בא ממקום טוב ומתוך דאגה לילד שהוריו חיים בהכחשה, כדאי שנזכור שיש כאלה שהנעליים שלהם מלאות באבנים שמקשים את ההליכה והם פוסעים לאט, אולי הם עוד יגיעו יום אחד ויכבשו את הבושה או את ההכחשה, אבל עד אז תנו להם ללכת בקצב שלהם.

עוד מהבלוג של Iris Mashiach-Ambalo

תצוגה מקדימה

אחד מתוך..

  הילד שלי  הוא אחד מתוך..                                                                                                                                                                          ...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

הדרך אל יעל

בדיוק שנתיים אחרי שהתחיל המסע של יעל, מסע שכלל דיאטה גדולה, שיעורי חיטוב שבועיים עם המאמן האישי שלה, רכיבה יומית על אופני הספינינג, השכמות בוקר מוקדמות לריצה על שפת הים...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

יום הולדת למיוחד שלי

נועם שלי אתה בן שמונה עשרה היום. עם כל שנה שעוברת גובר בי הפחד, עם כל שנה שחולפת מתעצמת בי החרדה מהמחר הלא נודע שלך. שמונה עשרה!! בנסיבות הרגילות זה ציון דרך משמעותי כל כך....

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה