הבלוג של מורן מישל

רודפת צדק

אמא לחמש בנות מופלאות (ולא, לא קיוויתי לבן). עצמאית. בתחום התוכן והשיווק באינטרנט. מרצה ומעבירה סדנאות כתיבה ושיווק ברשתות חברתיות בעזרת תוכן, ממקימי ׳הסתדרות העצמאים׳, כותבת מאז ומתמיד, פעם חלמתי במילים על עתיד טוב יותר,... +עוד

אמא לחמש בנות מופלאות (ולא, לא קיוויתי לבן). עצמאית. בתחום התוכן והשיווק באינטרנט. מרצה ומעבירה סדנאות כתיבה ושיווק ברשתות חברתיות בעזרת תוכן, ממקימי ׳הסתדרות העצמאים׳, כותבת מאז ומתמיד, פעם חלמתי במילים על עתיד טוב יותר, עכשיו מחליפה חלומות במעשים.

עדכונים:

פוסטים: 231

החל מינואר 2011

צורחים התיישנות? מעניקים חנינה מראש למפורסם? מסתירים את הכביסה המלוכלכת בבית? אתם שותפים להטרדות הבאות

26/09/2017

כולה הטרדה מינית.

איפה היית עד עכשיו?

מה נזכרת פתאום?

מה, כואב לך שגבר מצליח?

פתאום נזכרת בהתיישנות?

החלטת לעשות מזה כסף?

פתאום שמעת שהוא עומד לזכות בפרס?

אפשר לחשוב – כולה נגע לך בחזה הנפול המגעיל שלך לפני עשרים שנה. היית מתה שייגע בו עכשיו. אישה הזויה ומטורפת.

כולה פינטז בשידור מה יעשה עם הזין שלו בחזה שלך, מה יש?! מה הבעיה עם זה?! כולה צחוקים. יא פאתטית. חמדנית. מחפשת עוד 15 דקות של תהילה. איכס.

מה כואב לך, מה?

מי בכלל רוצה לשמוע אותך?

מורן מישל

****

ואז אתם שואלים איפה היינו עד עכשיו? ברצינות?

****

עד עכשיו היינו כאן, וראינו ושמענו מהצד איך אתם מתייחסים לאישה או נערה או ילדה שמוטרדת מינית.

סליחה- כולה מוטרדת מינית.

או בעצם ׳אפשר לחשוב׳ מוטרדת מינית.

הבנו שעדיף לסתום.

אז סתמנו.

הן סתמו.

הבנות שלכם סותמות.

כי זה מה שיש לכם להגיד להן, אבא ואמא יקרים.

הוטרדת? סתמי.

****

לפני ארבע שנים בערך אבא אחד מוועד ההורים בבית הספר הטריד אותי מינית. העפתי אותו ממני קיבינימט וסתמתי.

אני יודעת טוב מאוד שאין מה להתלונן על הטרדה מינית מילולית במשטרה, כי אפשר לחשוב מה קרה, הוא כולה שאל אותי על הזיונים שלי. כולה חדר לי לפרטיות בכל פעם שנפגשנו בפורום המחייב פגישה הזה. כולה המשיך ברמיזות מיניות ומבזות כשהתחמקתי באי נוחות. כולה מצא הזדמנויות ׳מקריות׳ להגיד בשקט דברים שברור שעדיף שאף אחד אחר לא ישמע. כולה שלח בוואטסאפ תמונות בעלות אופי מיני מבזה, אחרי שכולה הבהרתי שלא מתאים לי.

אז כולה דרשתי שלא יתקרב אליי שוב, עזבתי את הוועד וסתמתי.

ואז, שנתיים אחרי, הוא כולה הפך לבן הזוג של בת משפחה קרובה, ועבר לגור אצלה בבית, למרות שבמשפחה שלי כולם ידעו מי הוא ומה הוא כולה עשה.

ועכשיו הנה הדילמה – אף אחד לא רוצה לשמוע. אף אחד לא רוצה להתעסק בזה. אף אחד לא רוצה לבחור. אף אחד לא רוצה להכריע. וגם אני לא. אני כולה רציתי שיעוף לי מהחיים ושלא אצטרך להתעסק בחרא הזה יותר.

אבל עכשיו הוא יושב בשולחן החג שלנו, כאילו הוא עוד אדם מן המניין שנכנס למשפחה במקרה, ואני, ברמת העקרון, כולה צריכה לסתום ולהעביר לו את המלח, כדי שלא יהיה למישהו חס וחלילה לא נעים.

וכדי לוודא שאסתום, מסביבי ניסו להסביר לי שזה היה כולה הומור לא משהו, שהוא לא התכוון, שזו אני שלא פירשתי נכון. שאני רגישה מדי ופמיניסטית מדי.

אבל הבאסה איתי שיש לי גבולות וקווים אדומים. אז אני כולה לא מסכימה לזה. לא מסכימה לסתום יותר אפילו שארבע שנים דווקא סתמתי מבחירה. ודווקא עכשיו, כי הכניסו לי למשפחה גבר שהטריד אותי מינית, וזה הקו האדום שלי. אני כולה לא מוכנה שמטריד מינית יחשב לאדם לגיטימי בסביבתי הקרובה.

****

תבינו, זה קורה כל הזמן. גם הכי קרוב אליכם.

גם במשפחות הכי טובות. וזה קורה לכל אחת.

ולכל אחת כזו יש גבול שלפעמים היא אפילו לא יודעת מה הוא, אבל כשהוא מגיע זה ברור לה שאותו היא לא מוכנה לעבור.

לפעמים זה גבול ההתיישנות, לפעמים זה פרס ישראל, לפעמים זה כי אבא שלה מסרב להבין שיש גבולות שלא עוברים.

וכשאתם הופכים הטרדה מינית ל-׳כולה אמר׳, ׳כולה נגע׳ או ׳מה נזכרת עכשיו׳ – אתם הופכים את הבנות שלכם למותרות.

אתם תומכים בסטנדרט חברתי שיגרום לגבר אחד יום אחד לצבוט בחזה או בתחת של הבת שלכם, או להגיד לה דברים שיגרמו לה להרגיש כמו גרגר חול ולסתום. והיא תסתום ולא תספר לכם בכלל, או שתספר ולכם לא תהיה ברירה אלא להגיד לה בעצמכם ׳אפשר לחשוב מה כולה קרה׳ ו׳זה היה מזמן, תתקדמי׳ או ׳הגזמת, הוא אחלה גבר׳ – כי אתם, כולה, עמדתם שנים מהצד וראיתם את זה קורה לאחרות, וכדי לא להכנס לסרטים עם עצמכם ולאכול רגשות אשם על שלא עצרתם מזמן לתקן בשבילה את העולם, אתם תזרקו את הילדה שלכם לכלבים, שתנסה למצוא הסבר חדש למה שקרה, ותנסו לגרום לה לחשוב שבעצם בכלל היא הבעיה.

ואז היא תסתום איזה זמן, עד שיום אחד הגבר הזה יעמוד לפני איזו קבלת פרס, או הכרה, או אות הערכה והקו האדום שלה יתחיל לצפצף ולשרוק ולצרוח והיא תפסיק לסתום, וכשאתם תנסו להגיד לה עוד ׳כולה׳ אחד היא תגיד לכם שעכשיו אתם תסתמו או שגם אתם תעופו לה מהחיים.

****

אחוז תלונות השווא ועלילות השווא בתחום הפגיעה המינית הוא אפסי. זניח.

אני לא יודעת מה אתכם – אבל הבנות שלי יודעות שתמיד הן יוכלו לספר אם קרה להן משהו, ושלא משנה מה ׳כולה׳ קרה או מתי, אנחנו, ההורים שלהן, תמיד נעמוד איתן על המשמר על הקווים האדומים, ותמיד, אבל תמיד, בצד שלהן.

ואני אעשה את זה גם בשביל הבנות שלכם, וגם בשביל הבנות של אלה שבעצמם עברו גבולות, ובכל פעם שמישהו יגיד ׳כולה׳, ׳מה נזכרת עכשיו׳ או ׳הוא אחלה גבר׳.

 

עוד מהבלוג של מורן מישל

Thumbnail

גברים - תנו דרור לבולבולים שלכם

אני יושבת וצופה ברוני ריבר הגיבורה מדברת על מה שפשוט אי אפשר לתפוס. אונס. היא מתארת במילים את הרגעים שבהם גבר לקח את גופה לרשותו, עשה בה כרצונו, חדר אליה, הכאיב לה, התעלם...

תגובות

פורסם לפני 5 years
Thumbnail

אישה בעקבות בשורה

״אמא, זה אני״ שמעה אביבה את קולו של קובי, בנה. היא לא חיכתה להודעה, לא המתינה לחיילים במדים שינקשו על הדלת. היא ידעה שהם יגיעו וידעה שקובי שוכב שם, כשפניו בחול. היא מיהרה לאסוף את המשפחה ולצאת לבית החולים. סמ״ר קובי...

תגובות

פורסם לפני 6 years
Thumbnail

אונס על הבר ב׳אלנבי 40׳

עדכון 15.8.16 באמת מזמן לא שמענו על זוועות ממועדון אלנבי 40, אבל  כמו שטענתי  בעבר - תמיד אפשר לסמוך עליו שימשיך לנהוג כמנהגו ושלא יתרחק לזמן רב מדי מהכותרות, ואכן הלילה שוב...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים