הבלוג של ענבר ויטנברג - דיאטנית בריאטרית

קצורי קיבה בדרך הנכונה

דיאטנית קלינית בריאטרית Msc - טיפול בהשמנה כרונית. יעוץ הדרכה והכנה לאנשים השוקלים ניתוח לקיצור קיבה . לווי וטיפול באנשים אחרי ניתוח לאורך כל הדרך. זמינות הבנה הקשבה ואמפתיה . יד ביד איתכם בדרך להשגת המטרה . טיפול... +עוד

דיאטנית קלינית בריאטרית Msc - טיפול בהשמנה כרונית. יעוץ הדרכה והכנה לאנשים השוקלים ניתוח לקיצור קיבה . לווי וטיפול באנשים אחרי ניתוח לאורך כל הדרך. זמינות הבנה הקשבה ואמפתיה . יד ביד איתכם בדרך להשגת המטרה . טיפול הוליסטי הכולל הדרכה להרגלי אכילה ובחירת מזון נכונים ועבודה על ההבטים הרגשים שמאחורי האכילה ( בעזרת כלים מתחום האימון ו ה NLP ) הכל במטרה לקדם ולשמר את ההשגים .

עדכונים:

פוסטים: 24

החל מנובמבר 2012

לאחרונה עולות לא מעט כתבות ומאמרים שמספרים לנו עד כמה דיאטות למעשה אינן יעילות בירידה במשקל לטווח ארוך ועד כמה הן נועדו לכישלון. יש באמירות הללו גם אמת אולם לא ניתן לפסול דרך אחת מבלי להציע דרכים חלופיות לירידה במשקל שבה רובינו כל כך חפצים. אז אם לא דיאטות מה כן ?

02/10/2013

השמנה הפכה בשנים האחרונות למגפה בלתי ניתנת לעצירה ,  בעולם כולו וגם במדינתנו הקטנה .  העלייה בשעורי ההשמנה במבוגרים ובילדים כאחד, הם תוצאה של חברת השפע המציעה לנו מצד אחד כמויות הולכות וגדולות של מזון תעשייתי ,מעובד עשיר שומן ובסוכר וקלוריות,  ומצד שני מתאפיינת בירידה רצינית ברמת הפעילות והתנועתיות היומיומית .   להשמנה הזו השלכות תזונתיות  פסיכולוגיות וחברתיות קשות  וידועות. אדם  עם השמנה קיצונית  נחשב היום לא רק ללא בריא , אלה ללא מקובל חברתית עם סיכויים פחותים להצלחה בתעסוקה ובתחומים נוספים. מאידך  מודל הרזון  במדיה התקשורתית הולך ומחמיר . השלוב הזה והעדר תרופות מוצלחות לבעיה מביא לפריחה של תעשיית הדיאטות  למיניהן.

אולם, עובדה מצערת היא שמחקרים וגם הניסיון מלמדים,  שגם הדיאטות למיניהן  המאופיינות בתפריטים עם הגבלה קלורית קשיחה ובאיסורים והימנעויות מסוגי מזון שונים  יחד עם שקילה אינטנסיבית  והצבת יעדים משקליים ,נועדו שלא להחזיק מעמד לטווח ארוך ב 95 % מהמקרים כאשר מדובר בהשמנה קיצונית .

בהעדר פתרון מספק לשמירה לטווח ארוך פונים רבים מהסובלים מהשמנה קיצונית לניתוחים בריאטרים

( “קיצורי קיבה “) , שהפכו  בשנים האחרונות ללהיט הטיפולי.  אולם חשוב לציין כי לא כל האנשים מתאימים , יכולים או מעוניינים לעבור הליך ניתוחי כזה .  גם לגבי אלה שמחליטים לעבור ניתוח כזה , ידוע כיום שכדי לשמור את הירידה לאורך זמן , עליהם לבצע שינוי התנהגותי וחשיבתי שהוא מעבר לשינוי שחל בעקבות הניתוח.

אז מה כן אפשר לעשות כדי לרדת במשקל בדרך אחרת שאינה דיאטה כפי שאנו מכירים אותה ?

  1. הקפדה על אורח חיים בריא – המשפט הזה הפך לשגור בפי כל  וכולם מדקלמים אותו אבל אני לא בטוחה שממש זוכרים ומפנימים תמיד מה זה אומר.  אורח חיים בריא מתחיל מקניות נכונות  וממשיך בבחירה נכונה של מזונות, העדפה של מזון טרי , בייתי ומבושל על פני מזון מעובד ומזון מהיר , אכילה בארוחות מסודרות , ארוחות משפחתיות משותפות , שתייה מרובה של מים , פעילות גופנית סדירה  וסדר יום הכולל מספיק שעות שינה .  בתוך אורח חיים בריא ניתן בהחלט לכלול אכילה גם של מזונות הנחשבים לפחות בריאים בתדירות  ובכמות המתאימה ומתוך בחירה והקשבה לצרכי הגוף.
  2. זיהוי דרגות שונות של רעב כגורם להתחלת אכילה : אנשים הסובלים  מהשמנה קיצונית איבדו בדרך כלל את תחושות הרעב והם מוצאים את עצמם אוכלים כמעט מכל סיבה אפשרית: עיפות, שעמום, זמינות של מזון, עצבות, תסכול, שמחה ועוד. כל אלה הם מצבים שבהם לא אמורים לאכול.  כדי להחזיר את מנגנון תחושת הרעב לגוף מומלץ  לבצע את התרגיל הבא: ( רק במידה ומותר בריאותית): יש להימנע מספר שעות  (כ 4 שעות) מאכילה , ובמשך הזמן הזה  לא לעשות שום דבר אחר אלה להיות קשוב לגוף ולתחושותיו. להקשיב לבטן לקולות שלה וכן למחשבות שעולות בראש .   את תחושת הרעב חשים בבטן. לכל אחד יש סמנים משלו לתחושה זו אבל תשומת לב מלאה במשך מספר שעות , פעם אחרי פעם יכולה לעזור ללמוד לחוש ולזהות תחושות אלה .
  3. זיהוי תחושות השובע  כמדד להפסקת האכילה :  אנשים הסובלים מהשמנה רבת שנים אבדו  הרבה פעמים לא רק את תחושות הרעב אלה גם את תחושות השובע ולמעשה לא ממש יודעים מתי להפסיק את הארוחה . פעמים רבות הם אוכלים ” עם העיניים” ויפסיקו לאכול או כשהאוכל שזמין אליהם יסתיים או כשיחושו תושת פיצוץ לא נעימה .  ישנם אנשים שהתרגלו  לתחושות הללו וממש לא מסוגלים להפסיק לאכול מבלי להרגיש מפוצצים. התנהלות זו כמובן מביאה לאכילה מופרזת מהנדרש ולהרחבת נפח הקיבה

כדי ללמוד להרגיש תחושת שובע מומלץ מאד לאכול בצורה מודעת  ליד שולחן לא מול טלויזיה ולא תוך כדי תעסוקה אחרת ולהיות מרוכזים מאד באכילה  וקשובים לתחושות הגוף והבטן. אכילה איטית של 20 דקות לפחות תאפשר להרגיש תחושת שובע שלמעשה מגיעה רק אז .   לאכלני כמויות גדולות שלא למדו להרגיש את תחושת השובע , ומעוניינים ללמוד להרגיש אותה בכמויות יותר קטנות , מומלץ אחת לכמה ימים להפחית בהדרגה את כמות הארוחה ששמים בצלחת כל פעם בכף ולראות האם לאחר אכילת הארוחה מצליחים להישאר  שבעים לפחות 3-4 שעות.

  1. אכילה מתוך מקום של  הקשבה  וקשיבות – תשומת לב מכוונת לחווית רגע ההווה של האכילה עם יחס של סקרנות, קבלה עצמית וקבלת המתרחש בפנים ובחוץ כפי שהוא ללא ביקורת . במילים פשוטות.: פשוט להיות שם.  בחיים המודרנים של היום אנחנו מבצעים הרבה מאד מפעילויות היום יום של חיינו כך גם את האכילה , בצורה אוטומטית ללא תשומת לב והתמקדות בפעולה . לפעמים אנחנו עושים אותה אפילו תוך כדי עשית פעלויות אחרות. לדוגמא אכילה תוך כדי שיחה בטלפון , עבודה במחשב ועוד.  בדרך זו היכולת שלנו לשלוט באכילה ולשנות אותה  היא כמעט אפסית. כדי לשנות הרגלי אכילה ישנים וכדי להגיע לאכילה נשלטת, יש  לתרגל אכילה מודעת מתוך הקשבה וקשיבות עם תשומת לב מרבית לכל רגע ורגע לתחושות למחשבות ולרגשות שעולים אצלינו לפני במהלך ואחרי האכילה .
  2. שינוי השפה – במקום שפת  הדיאטה המשתמשת במושגים של מותר , אסור , הימנעות, מרזה , משמין  חשוב ללמוד ולרכוש שפה שונה המשתמשת במושגים של בחירה , החלטה , הקשבה . בשפה הזו שואלים את הגוף מה הוא רוצה , מה נכון לו, מה יעשה לו טוב בטווח הקצר ובטווח הארוך ובהתאם לכך בוחרים.
  3. זיהוי הסיבות  האמיתיות  לאכילה – אצל  אנשים הסובלים מהשמנה קיצונית , חלק גדול האכילה  אינה תוצאה של רעב , בחירה , או רצון לאכול. האכילה אצל אנשים  מהווה פתרון ( לא נכון ולא יעיל) למצבים אחרים בעיקרם מצבים רגשים .  חוסר היכולת להתמודד ולפתור את אותם מצבים ובעיות רגשיות  בדרכים שאינם אכילה  הולידה אצל אנשים אלה את האכילה המופרזת , זוהי אכילה בלתי נשלטת  כפיצוי  כנחמה וכבריחה מאותם בעיות.  לאכילה הזו נוטים לקרוא ” אכילה רגשית” .  על מנת להתמודד ולמגר אכילה זו  יש צורך ראשית למצוא  עבור מה היא משמשת פתרון  והמשך להבין כיצד ניתן להתמודד עם אותם בעיות בדרכים אחרות שאינן אכילה .
  4. צפיות משקל ראליות  וקבלת עצמינו וגופינו בלי תלות במשקל – לא כולם נועדו להיות במבנה של דוגמנית על  , ככל שנפנים זאת מהר יותר יהיה לנו קל להתמודד עם מבנה גופינו שרוב הסכויים שאינו עונד בסטנדרטיים הנ”ל.  מבנה הגוף כמו גם המשקל מושפע מנתונים גנטיים וכן מתהליכים שונים שאנו עוברים בחיינו כמו הריונות לידות , ניתוחים, התבגרות ועוד.   חשוב לשאוף למשקל שמייצג בריאות ומאפשר תפקוד תקין  ולאו דווקא למשקל האידיאלי . חשוב שנלמד לאהוב את עצמינו בשל המעלות האחרות שלנו, בשל ההישגים והעשייה שלנו  ולא לפי 2 ק”ג נוספים שנוספו על גופינו במהלך השנים. התייחסות כזו תוביל ליצירת צפיות ריאליות יותר ותאפשר תהליך מתון יותר של ירידה במשקל ותמנע היגררות לדיאטות קיצוניות למינהן , המבטיחות ניסים ונפלאות , אך בעיקר פוגעות ומסוכנות לגופינו .

חשוב לציין שרוב  ההנחיות שנכתבו כאן הם צעדים מורכבים ולא פשוטים עבור אנשים הסובלים במשך שנים רבות מהשמנה קיצונית שהיא לרוב תוצאה של אכילה בלתי נשלטת. מדובר בעבודה פנימית מעמיקה בה נדרשים לקלף לא מעט שכבות עד שמגיעים לגרעין הפנימי שזו הסיבה האמיתי לאכילה . לא תמיד קל להגיע לאותו גרעין פנימי ולעיתים התהליך הזה עשוי גם לכאוב ולפצוע .  לשם כך דרושה עזרה ליווי מקצועי .

זה המקום לומר כי יש כיום מספר לא מבוטל של דיאטניות שהתמחו בגישות  מגוונות שבעזרתם ניתן לבצע את התהליך הנ”ל בוצרה מקצועית ונכונה ולסייע להתמודד ולשלוט  באכילה הרגשית,  בגישה שאינה דיאטה של אסור ומותר , אלה של אכילה  מתוך בחירה והקשבה . ועל ידי כך לתת פתרון אמיתי להשמנה רבת השנים , כזה שישאר לתמיד .

ניתן לסכם ולומר שאל מול  ההשמנה שהולכת ומחריפה  מצד אחד ו תעשיית הדיאטות הפורחת מצד שני , שמספקת פתרון זמני בלבד קיים גם פתרון אחר  אמיתי יותר וארוך טווח יותר. בפתרון הזה לא מדברים על קסמים ועל  פטנטים לירידה מהירה , מדברים על הבנה עמוקה של מה שגרם להשמנה מראש, למידה כיצד ניתן להתמודד ולפתור את אותם בעיות מקוריות בדרכים אחרות בשלוב עם  רכישת הרגלי אכילה נכונים, אכילת מזון בריא  ויצירת צפיות משקל ראליות.  נכון  בדרך הזו נשיג אולי ירידה איטית יותר במשקל אך כזו שתשאר לאורך זמן רב יותר ואפילו לתמיד .    אפשר בהחלט לומר שבענין ההשמנה והפתרונות אליה השיטה המוצעת בכתבה זו היא בבחינת צפור אחת ביד שעדיפה על עשר ציפורים על העץ  ( המיצגות את כל מה שבטיחות דיאטות הקסמים למינהן).

ענבר ויטנברג דיאטנית קלינית בריאטרית Msc

טיפול  וליווי אנשים הסובלים מעודף משקל והשמנה , אנשים לפני ואחרי ניתוח  לקיצור קיבה

אימון  לשינוי בגישת NLP

https://www.facebook.com/inbardiet?ref=hl

http://inbardiet.coi.co.il/

0505614081

עוד מהבלוג של ענבר ויטנברג - דיאטנית בריאטרית

תצוגה מקדימה

שמנים? לא במקום ראשון

כשעוצמים את עיניים ומקשיבים אפשר לשמוע זמרת נשמה אמיתית ששרה עמוק מהבטן שלה ונכנסת עמוק על הבטן של כל אחד מאיתנו. אבל "הבטן " הזו שמתוכה בוקעת שירה ענקית, היא זו שגם הפריעה לה, כך נראה, להתקדם. לאורך כל התכנית נתנו לנו...

תצוגה מקדימה

אהבה התלויה במשקל

לאחרונה אני נפגשת בלא מעט מטופלות וחברות עם רצון אז מאד לרדת במשקל, לחזור למידת המכנסים של לפני 5 שנים.  לא תמיד מדובר בבנות עם עודף משקל גדול, ולפעמים  המשקל אפילו ממש תקין בהתאם לסטנדרטים המקובלים. ויחד עם זאת נראה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

ההרגלים והמחשבות שכדאי לבער כחמץ כדי לרדת במשקל לתמיד

השמנה הפכה למחלה של ממש עם פגיעה ניכרת בתחומים רחבים בחיינו הכוללים פגיעה גופנית, רגשית חברתית, ועוד. במקביל כבר שנים אנחנו מוצפים במודל הרזון, שהשתלט על התקשורת, על...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה