הבלוג של עינבר שחק

עיצוב משנה מציאות

עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים... +עוד

עיצוב משנה מציאות ,השפעות הפוליטיקה העולמית על שוק הצרכנות והאופנה. עינבר שחק מעצבת טקסטיל ותכשיטים בינלאומית בוגרת שנקר, מציגה בתערוכות עיצוב תכשיטים באירופה וארה"ב.מתמחה בייצור ושיווק תכשיטים לחו"ל. http://www.inbarshahak.com/about/

עדכונים:

פוסטים: 72

החל מיוני 2016

הנערה היפה שביקשתי ממנה קפה במזנון המוביל לתצפית המכתש, מופתעת מאוד מזה שמישהו פנה אליה,גם הקפה שלה מעיד על זה שזה רחוק מלהיות מקצוע חייה.

17/01/2017

עיירה בדרום, יום שלישי בערב ,פעמיים כי טוב,במתנ”ס מתחתנים.

זה יום ראשון בבוקר, הנערה היפה שביקשתי ממנה קפה במזנון המוביל לתצפית המכתש, מופתעת מאוד מזה שמישהו פנה אליה,גם הקפה שלה מעיד על זה שזה רחוק מלהיות מקצוע חייה.

אירוס חיון בלוגרית,מדריכת צילום וכפי שיתגלה מאוחר יותר גם הרבליסטית קלינית , מטפלת באמצעות צמחי מרפא . מפתחת מוצרים קוסמטיים וטיפוליים מצמחי מרפא, מסבירה לנו איך לצלם מכתש בסמרטפון, ואני חושבת על עולם שהפך אינסטנט מספיק כדי שאנשים יסעו מרחק רב כל כך בלי מצלמה.

IMG_1881res

הזמן לא דוחק,החיים לפנינו,ובערב שלישי נאמר פעמיים כי טוב.

זמן מדבר, אירוס מזיזה אותנו הצידה,גלשנו בחבורה מעבר לשפת הכביש,היא אומרת שזה המרכז הסואן, הטקט שלי מגלה סימני שבירה לא ראשונים,הדבר הסואן היחיד נדמה כאוטובוסים של אנשים שמגיעים לראות איך נראה דרום שכוח ממשלה ואל.

IMG_1835res

הרחוב הצדדי מזמן לנו את ההאנגר של מדבר תשעעשרה, עסק חברתי המציע שירותי טלמרקטינג,גרפיקה וכל הקשור למשרד האחורי לעסקים קטנים. מייסדת החזון היא חנה רדו, בדרך היא גם אמא וסבתא רב דורית שחייבת להגיע בזמן הביתה לתל אביב הלוך חזור ממצפה רמון כדי לנשק את ראש הילד כאשר היא מג’נגלת בתפקידיה השונים כמשנה ליו”ר מקאן תל אביב, מייסדת מקאן וואלי,סוכנות לניו מדיה במצפה רמון ונשיאת סופרסונס,ארגון שחרט על דגלו להוביל לשינוי מגדרי בתעשייה הישראלית.

IMG_1820res

חנה מסבירה לנו שהעובדים שמצפה רמון עתידים לעזוב או לנקות חדרים בבתי מלון במקרה הטוב ללא כל קשר להכשרתם המקצועית ושאין לה צורך לתמוך בקבוצות מגדר של מעוטי יכולת כי אין מי שיתמוך באנשים הנחשבים “רגילים” בדרום, אין מי שייתן עבודה לאם הלא חד הורית שעדיין צריכה לפרנס ילדים. במקום שהוא כאילו זול כי אין בו מה לקנות.

עננים של גשם ושל מלחמה
שטים מעל מפעל הטקסטיל הנטוש

רחוב צדדי נוסף מזמן לנו את “מתפרת העצמאות” פעם היא הייתה בכותרות עם שביתות ואיומי סגירה ועובדים מתבצרים על עבודה שכולנו מזמן היינו בורחים ממנה הכי רחוק שאפשר.

IMG_1839res

35 נשים עובדות פה,משכורת לא בא בזמן,פנסיה אין,הבטיחו מהסתדרות ומורידים כסף מהמשכורת שלא נכנסת בזמן,אבל אין מקום אליו הפנסיה הולכת. האנגר גדול,אסור לצלם,לקוח יחיד משרד הביטחון, כי הוא גם היחיד שנותר ללא אישור חוקי לעבור לקנות מדים בסין, כך שהלקוח והעובדות שבויים יחד במדבר הנשכח. פעם היו מגבות ערד שהחזיקו את המפעל, אבל גם הם עברו לסין,”למה שאני אקנה מגבת מאובקת ביקר?”,אומרים לי הלקוחות שלי, עכשיו נשאר האנגר גדול בלי מזגן, בחורף קר,בקיץ חם,אבל אי אפשר להפסיק לתפור למי שרוצה לשלם שכר דירה.

IMG_1842res

אחרי מגבות ערד הגיעה בעלות של קואופרטיב,רעיונות יפים יש לה להסתדרות, אבל כמו בקיבוץ, כולם רצו להיות מנהלים,אף אחד לא רצה להיות עובדת,ומשכורת לא נכנסה. עכשיו מנהלת את הבניין הגדול עמותת נצח ישראל,אחכ לא יודעים.

מעל המפעל בחדר הדוודים,שוכנת מיכל קפלוטו, מעצבת צעירה ויפה,שעובדת עם תינוק מתוק על הגב, יש בייבי בום במצפה רמון היא מספרת עם חלומות בעיניים. מי שאוהב את המדבר לא יוכל לעזוב, פעם היא הייתה מעצבת תלבושות במרכז, אני יודעת לספר לכם את מה שהיא לא אמרה: למעצבי תלבושות לא משלמים עבור העבודה הקשה שלהם,הנסיעות הזמן ,הכל על חשבונם, במקרה הטוב החומרים משולמים, כשהם זוכים בפרסים עבור העבודה ומעיזים לבקש משכורת ראשונה, מחליפים אותם בסטודנט הבא שמוכן לעבוד בחינם.

במצפה היא מלמדת תפירה וצביעת בדים ועושה סדנאות וקורסים, וטכנאי המתפרה מלמטה מגיע כדי להעביר סדנה לתיקון מכונות תפירה כדי שלא נצטרך טכנאי,עוד מעט לא יהיה דור שיוכל ללמד את המקצוע הזה. ואם צריך בדים לשמלת כלה אז נוסעים עם התינוק לסיבוב בעיר הגדולה וחוזרים למזג האוויר הקשוח של המדבר.

IMG_1845res

נסיעה קצרה מובילה אותנו אל בריטני היפה, מהמטבח שלה עולים ריחות של כל טוב והיא שרה אקפלה של אישה אחת שפורטת על כל נימי הלב, עם ילדותיה היפות שמחבקות את רגליה. היא הגיעה מדרום קרולינה,איפה שעושים אוכל מהנשמה כי לעבדים שהיו אבות אבותיה לא היו חומרי גלם לייצר מזון אז הם למדו לעשות יש מאין, וזה האוכל הכי טעים בעולם, בערב היו נפגשות האחיות לבכות את מר גורלן כדי להיאחז בחיים בכל מחיר והאהבה,החמלה ומעגל הנשים נכנסו לתוך התבלינים והאוכל. היא התגיירה למורת רוחה של משפחתה הקרובה ועלתה ארצה, פה היא התחתנה לתוך קהילת הכושים העבריים ומצאה עצמה מבשלת למטבח טבעוני ובריא. Vegan Xpress כחובבת בשר מילדותה היא מוצאת את הדרך לייצר את מאכלי ילדותה מתחליפים טבעוניים ולאפשר לכל טבעוני שקשור לרצועות הבייקון שלו תחליף כשר ובריא.

IMG_1914res

תחנה אחרונה ליום זה היא מקאן וואלי: המארחת שלנו הפועלת ללא לאות להעיר את הדרום הנשכח. שוב חנה רדו, בן גוריון ללא שפם, עומדת בצד כאילו בשקט ומספרת כיצד הם החליטו להעביר 30 משפחות למצפה רמון ולהקים מקום עבודה חדש המתבסס על ספקים מקומיים ועבודה מקומית בלבד. לא כולם חיבקו אותה בדרך. יש מי שרוצה להישאר כאבן מונחת, יש מי שהיה מעדיף שלא תהיה לו מראה. כדי שיוכלו להגיד :זה לא אשמתנו, זה לא אנחנו שהזנחנו את הפריפריה חסרת הכותרות בעיתון. והיא הלכה עם הלב שלה בלי מחקרים עסקיים שייראו את פוטנציאל הרווח,עם ידיעה שאם לא יילך ,זה מהכיס שלה.

אז במצפה רמון לעובדים החדשים יש כבר גן ילדים מוצלח כבר יש,ובית ספר יסודי דמוקרטי אחד,אבל התיכון ברמה נמוכה, כי ממילא אין עבודה,ויש גבול לכוחותיה של חנה אחת, מקאן וואלי תורמים בסתר ולא בסתר רק למה שביכולתם לשנות.

בדרום עוד יום עבר, עוד יום עבר.

IMG_3940rescrop

המראה מעשה ידיה של טל טנא צ’צקס אמנית רב תחומית.

———-><———-><———-><———-

רוצים לראות מה אני עושה? בואו לבקר באתר הבית שלי

רוצים לראות אותי לייב? מוזמנים לערוץ היוטיוב שלי

הכי הרבה אני אוהבת לעדכן את האינסטגרם שלי

והמתנות הכי שוות בחנות האטסי שלי

עוד מהבלוג של עינבר שחק

תצוגה מקדימה

צייר לי ממותה

איכשהוא העובדה שיש ממותה בבאר שבע בפארק קרסו למדע, הגיעה לאוזני עד לשיקגו הרחוקה, סופר אמא בפעולה, מיד רשמתי לשותף שיתכנן נסיעה, בביטול הוא רשם לי בחזרה, לא נראה לי שהילד יתעניין בממותה....

תצוגה מקדימה

המחיר היקר של החולצה הזולה

מחאת הקוטג' של קיץ 2011 נכשלה, האמנם? נדמה שמחירם של מוצרי המזון לא השתנה בהרבה עד עכשיו... מה שרובנו לא יודעים זה שבעקבות מחאת הקוטג' הורדו מכסות המכס למוצרים המיובאים מסין ונקבע רף מכס נמוך למוצרים המיובאים באמצעות...

תצוגה מקדימה

מראות של אושר

את טל טנא צ׳צקס פגשתי לראשונה בפייסבוק, מראות הצעצועים הצבעוניות שלה שבו את ליבי ועקבתי בשקיקה. באחד הימים היא פרסמה שהיא עושה פיילוט להרצאה שלה ״בגיל 10 הרמתי פיל״ ומזמינה כתריסר חברים לתת ביקורת, בזהירות רבה כתבתי בצ׳ט...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה