הבלוג של ענבל סמט

חופרת עם רישיון

בסדר אלפביתי: אמא גאה מאוד, ארכיאולוגית, חופרת (אמיתי. באדמה), חוקרת, כותבת, מוחקת, מתרגמת, עורכת לשון (שלא מצייתת לכל כללי האקדמיה), פובליציסטית לעת מצוא, פעילה פוליטית/חברתית, קוראת, תרה תמיד אחרי הדבר הבא שיתווסף לרשימה.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מאפריל 2016

בצילום אילוסטרציה המלווה דיווח על ניצול מיני התהפכו היוצרות: לא הקרבן מוצג כמובך, אלא התוקפן. טעות או סנונית ראשונה המבשרת על שינוי מאוחר אך מבורך של מציאות תדמיתית?

30/07/2016

ממחקר איקונוגרפי, שייערך בעוד עשרות שנים וינתח את תמונות האילוסטרציה שליוו כתבות באתרי חדשות, יעלה שהיו שתי קבוצות שנשלחו להתבושש במעשיהן: עצורים אזוקים ונשים שהותקפו מינית.

בעולם הדימויים הדל והארכאי של חלק ניכר מעורכי אתרי החדשות הגדולים והצהבהבים, מי שהותקפו מינית יושבות בפינתו של חדר אפלולי, ברכיהן אסופות אל גופן והן מליטות על פניהן בכפות ידיהן. ”אילוסטרציה: תקיפה מינית” מדווחות כותרות התמונות שמעלה חיפוש פשוט: במעריב, וויינט, NRG, ישראל היום, ווואלה ואחרים (גגלו והיגעלו).
בעמוד הפייסבוק של סיגל רוזנבליט, שניסתה להעלות את המודעות לנושא, תוכלו לראות אוסף חלקי ביותר של דוגמאות מהשנים האחרונות.

אתרי מאגרי התמונות תורמים את חלקם לעגמומיות המצב. אצבעותיו הזריזות של העורך הקצר בזמן ובדמיון יקלידו woman, rape, ובתמורה, ירעיף עליו אתר שאטרסטוק, בחדווה, דימויים של בחורות מכווצות גוף, סתורות שיער וחסרות פנים. אגב, אם תרצו למצוא תמונות של גברים אסופי ברכיים, הקלידו: man, shame. ממש כך.

המסר ברור – נאנסת? הותקפת? תתביישי לך!

אסור להמעיט במשמעויותיהם של דימויים חזותיים ביצירת המציאות ובהנצחתה. לשימוש בסמלים ובדימויים שמור, מערש התרבות, תפקיד חשוב ביצירת זהויות ובקיבוע סטראוטיפים. בחירתם החוזרת והנשנית של גופי מדיה בתמונות המקבילות בין קרבן אונס לבין בושה איננה סתם עוד עניין מרגיז. היא תורמת למציאות האיומה שבה נשים שהותקפו חשות אשמה ובושה וחוששות להיחשף. יש לחתור ולשנות את המציאות הזאת.

והנה, גם בפרשה חדשה של ניצול מיני שלף העורך של וויינט תמונה ממאגר תמונות הבושה. ייתכן שבחירת התמונה נעשתה בהיסח דעת, כחלק מפרוטוקול סטנדרטי: כניסה לתיקיית התמונות של ”קרבן תקיפה מינית” ושליפה שרירותית של קובץ גרפי. אך לראשונה בחיי הצהובון האינטרנטי, מדובר באילוסטרציה מתאימה. על פי הדיווח הראשוני, הקרבן במקרה זה היה נער בן 15 והנאשמת –  מורה בת 28. התמונה מראה אישה המכסה את פניה.

כותרת בוויינט

לשון החוק הישראלי איננה מכירה ביכולתה של אישה לאנוס נער. היא יכולה לכל היותר לבעול קטין או ”לקיים איתו יחסי מין”. החוק, המשקף סטנדרטים מוסריים כפולים שגם אותם הגיע הזמן לשנות, מעקר את הדיווח על מעשה הניצול המיני הזה, לכאורה – דיווח הנוקט, באופן מרגיז, בטון כמעט סלחני (למי אכפת שהתאהבת?! איפה שיקול הדעת שלך?). יוצא, עם זאת, שהדימוי שנבחר הפעם, בין אם בטעות ובין אם בכוונה, מציג את העבריינית החוקית או המוסרית כמי שעליה להתבייש במעשיה. חבל שהיינו צריכים לחכות לכך שהחשודה בעבירות מין תהיה אישה כדי להגיע לרגע המכונן הזה.

אילוסטרציה: עורך שלא השכיל לבחור תמונת אילוסטרציה ראויה (צילום: שאטרסטוק)

אילוסטרציה: עורך שלא השכיל לבחור תמונת אילוסטרציה ראויה (צילום: שאטרסטוק)

האם לפנינו עידן חזותי אמיץ וחדש שיוציא את הקרבן מהאפלה וישלח את התוקפן לפינה להתבייש? אפשר להסתפק בתקווה, ואפשר להרים את נס המרד. חברותי בסלונה המדווחות על אקטואליה, מכרותי העיתונאיות והעורכות: בחרו את הדימויים שלכן בקפידה. בואו נהיה אנחנו אלה שיוצרות מציאות.

עוד מהבלוג של ענבל סמט

תצוגה מקדימה

להנצחה יש מחיר

בשבועות האחרונים ניסתה משפחתו של רחבעם זאבי לעצור את פרסום תחקירו של עמרי אסנהיים על מעלליו, בין היתר בטענה שהזכות לשם טוב גוברת על חופש הביטוי,...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

שַׁלַּח אֶת אֲחוֹתִי!

את חג החירות הזה מבלה אישה נוספת כבולה בעבותות חברתיים והלכתיים. בשבוע שעבר נודע כי סרבן הגט עודד גז נעלם. ללא הגט, תיוותר אשתו עגונה. היא לא תוכל להינשא שנית כדת משה וישראל ולא תוכל להביא לעולם ילדים נוספים שלא ייחשבו...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה