הבלוג של ענבל סמט

חופרת עם רישיון

בסדר אלפביתי: אמא גאה מאוד, ארכיאולוגית, חופרת (אמיתי. באדמה), חוקרת, כותבת, מוחקת, מתרגמת, עורכת לשון (שלא מצייתת לכל כללי האקדמיה), פובליציסטית לעת מצוא, פעילה פוליטית/חברתית, קוראת, תרה תמיד אחרי הדבר הבא שיתווסף לרשימה.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מאפריל 2016

סגן שר הביטחון, בן דהן, מציע לפטור חיילים ושוטרים מאחריות על מעשיהם. איך זה קשור לאליס בארץ המראה ומדוע נהיה אנחנו אלה שישלמו את מחיר הטירוף.

08/01/2017

למתפלפלים בענייני אזריה ופריפרייה וחנינה וקורבן של נסיבות, בבקשה: רציתם מדרון חלקלק? קיבלתם. זה לא נהיה יותר חלקלק מזה.

על פי פרסום ערוץ 2 אמש, סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, בהצעת חוק שכבר הוכתרה כ”חוק אזריה”, מבקש להעניק לאנשי כוחות הביטחון חסינות מפני העמדה לדין על הריגת מחבל, או אפילו מי שחשוד כמחבל, ללא קשר אמיתי לנסיבות שבהן התבצע הפשע (סליחה, הפעולה). או שזה מה שהוא מציע או שאני לא מבינה מה משמעות המילים הענקת חסינות ”לפעולות שביצעו… לפני, אחרי ותוך כדי אירוע מבצעי או אירוע טרור…”

רישיון להרוג – לפני, תוך כדי ואחרי פעילות. כלומר, תמיד.

הגנה על פעולות שנעשות תוך כדי פעולות מבצעיות – טוב, ברור. אנחנו רוצים שחיילינו לא יחששו להגן על חייהם במהלך אירוע. זה הגיוני. פעולות שנעשות אחרי – מה? למה? מדוע יש צורך להעניק חסינות למי שעבר עבירה אחרי שהאירוע הסתיים? האם הכוונה היא להגן על אותם חיילים הלומים והמומים שנמצאים תחת השפעת המאורעות ומתוך מצבם הנפשי הפריך אינם פועלים מתוך שיקול דעת? נניח. אבל הגנה על פעולה שנעשתה לפני האירוע? וואו!

זה כבר באמת פנטסטי. זה מזכיר לי את שיחתה של המלכה הלבנה עם אליס בספר מבעד למראה ומה אליס מצאה שם. המלכה הלבנה מושיבה את שליח המלך בכלא לפני שפשע, מפני שהוא עתיד לפשוע. ”ונניח שלעולם לא יפשע?” שואלת אליס. ”יהיה זה אפילו טוב יותר,” עונה לה המלכה, ”הלא כן?”

חידושו של בן דהן, אם כן, הוא שמעתה ניתן יהיה לחסל מחבלים אפילו לפני ניסיונות החבלה שלהם! ואם יתברר שבכלל לא הייתה להם כל כוונה לחבל? אדרבא! יהיה זה אפילו טוב יותר. הלא כן?

 אם האנלוגיות ללואיס קרול אינן משעשעות אתכם, אולי ישעשע אתכם לדעת שכוחות הביטחון כוללים, בין השאר, גם את משטרת ישראל. כלומר, על פי לשון הצעתו של בן דהן, שוטרים שיהרגו צעיר ממוצא אתיופי במכות רצח, בגלל ששחור לא בא להם טוב בעין, יהיו פטורים מראש מעונש. היי, זה הרי ”אירוע מבצעי שלא בפעילות המבצעית השוטפת”. ובטוח שהוא התכוון לבצע פשע חמור. ראו לו בעיניים. תוכיחו שלא.

צא מהכלא - חינם!

צא מהכלא – חינם!

 הצעת החוק אמנם מציעה, כמס שפתיים, מנגנון להסרת אותה חסינות. אבל רק בעולם הפוך ומעוות ברירת המחדל היא פטירה גורפת מאחריות למעשה הרג לפני שהתבררו פרטיו.

אני מעריכה שהחוק של בן דהן לא יעבור הפעם. הוא כל כך מטורף ובלתי מתקבל על הדעת שאפשר להניח שאפילו שרים ערלי לב כמו בנט ושקד, חבריו למפלגה של בן דהן, לא יצביעו בעדו. אבל זה היום. מה יהיה מחר? לא ברור. במדינה שבה יומיים אחרי הכרעת דין בעניינו של חייל יורה שסרח יש מי שמציע לתת לכל כוחות הביטחון פס חופשי לבצע פשעים בכל עת וכרטיס ”צא מהכלא חינם”, זה רק עניין של זמן עד שהחוק של בן דהן ייראה למחוקקינו קצת פחות פסיכי.

 ומדרונות – הם נוטים להיות חלקים ומסוכנים. אם התחלת להידרדר במורדם, לא תגיע עד אמצע ההר עד שתיעשה איברים איברים. ולא – השעיר לעזאזל לא יהיה החייל המסכן שמעד והרג (אופס). בפעם הבאה הוא יהיה אנחנו.

עוד מהבלוג של ענבל סמט

תצוגה מקדימה

להנצחה יש מחיר

בשבועות האחרונים ניסתה משפחתו של רחבעם זאבי לעצור את פרסום תחקירו של עמרי אסנהיים על מעלליו, בין היתר בטענה שהזכות לשם טוב גוברת על חופש הביטוי,...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

שַׁלַּח אֶת אֲחוֹתִי!

את חג החירות הזה מבלה אישה נוספת כבולה בעבותות חברתיים והלכתיים. בשבוע שעבר נודע כי סרבן הגט עודד גז נעלם. ללא הגט, תיוותר אשתו עגונה. היא לא תוכל להינשא שנית כדת משה וישראל ולא תוכל להביא לעולם ילדים נוספים שלא ייחשבו...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה