הבלוג של ענבל סמט

חופרת עם רישיון

בסדר אלפביתי: אמא גאה מאוד, ארכיאולוגית, חופרת (אמיתי. באדמה), חוקרת, כותבת, מוחקת, מתרגמת, עורכת לשון (שלא מצייתת לכל כללי האקדמיה), פובליציסטית לעת מצוא, פעילה פוליטית/חברתית, קוראת, תרה תמיד אחרי הדבר הבא שיתווסף לרשימה.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מאפריל 2016

קוד הלבוש של הכנסת עודכן. חצאיות קצרות – out. האם מתקן הקוד נלחם על כבודה של הכנסת או שמא מישהו עושה נעימים לגורמים שמרניים שמפחדים מרגליים?

15/12/2016

קוד לבוש זה דבר מצוין. לדעתי, כבר מזמן היה ראוי להחמיר ולחדד את קוד הלבוש של חברי הכנסת ועוזריהם. חלקם עושים עבודה מצוינת, אבל יש כמה שלומפרים אמתיים שצריכים הכוונה. אתם יודעים עד כמה חמור המצב? עד כדי כך שבקוד הלבוש של הכנסת יש סעיף שאוסר להגיע למשכן נעולים בקרוקס – אחד מפשעי האופנה החמורים של המאה העשרים ואחת. כלומר, היו כאלה שללא תכתיבי הקוד לא הבינו שאסור לצאת מהבית עם מפגע האסתטיקה הזה.

עיון בקודי לבוש של פרלמנטים בפרובינציות רחוקות ושכוחות אל, כמו ארה”ב, אנגליה וקנדה, מגלה שקוד הלבוש שם מתמקד ב”סוגה” ולא בפרטיה. לבוש הולם באותם בתי מחוקקים הוא, בדרך כלל, ”לבוש עסקי”: חליפות מכנסיים או חצאית, חולצות מכופתרות ושמלות מחויטות. מתוך כבוד למקום עבודתם, מקפידים המחוקקים להתלבש על פי התכתיב. על פי רוב, מטבעו, לבוש עסקי שכזה יחשוף פחות עור. שולי החצאית, למשל, יסתיימו כמה סנטימטרים מעל הברך, לכל הקצר. צניעות בילט-אין.

תרזה מיי בהופעה שמתאימה לקוד הלבוש של הפרלמנט הבריטי (צילום: Leon Neil/GettyImages)

אך צניעותה של חליפת העסקים אינה תלוית דת, אלא תלוית הקשר. בדיוק בשל כך, תרזה מיי, ראש ממשלת אנגליה הססגונית, החושפת ביום יום רק ברכיים ומעט ירך המציצה מן השסע, מרשה לעצמה להגיע חצי עירומה לסעודה רשמית אצל ראש עיריית לונדון. נכון, זה אירוע רשמי, אבל הוא לא מתקיים במהלך יום העבודה והכללים משתנים.

ומה קורה בכנסת ישראל? אצלנו קוד הלבוש מתחשב בקז’ואליות האינהרנטית של הפראים הלבנטיניים שאנחנו. מדובר בניסיון לשוות לבית הנבחרים אווירה רק מעט יותר מכובדת מזו של צהרי שישי בבית הקפה השכונתי. אסור קרוקס. זוכרים?

עובדות הכנסת מורשות להגיע בלבוש מרושל, באופן יחסי לחברותיהן בפרלמנטים מערביים אחרים. זנדברג, רגב, יחימוביץ, שקד, מיכאלי, השכל ואחרות מתלבשות בהקפדה, למרות שגם ג’ינס וטי שירט היו עומדים במבחן, כנראה. אבל התמונות הקשות שאליהן נחשפנו השבוע מראות את צדו האפל של עולם האופנה של המשכן. שמלות טריקו, טוניקות שלא גוהצו כראוי, נעליים חומות על גרביונים שחורים, שאל שחור על סוודר תכלת (טוב, אולי לא). באמת שערורייה. ואז – הפלא ופלא – נמצא הצדיק שהחליט שאינאף זה אינאף ועדכן את קוד הלבוש. מעתה אסור ללבוש חצאיות קצרות לבית הנבחרים. וזה לא סתם קוד לבוש, מיינד יו. מדובר באיסור שנאכף על ידי גברברי משמר הכנסת, שזכו במשימת הש”ג הבלתי נעימה לסקור את רגליה החשופות של כל אישה המבקשת להיכנס בשערי המשכן.

עכשיו, הבעיה היא כזאת: אם לא באמת מטריד אותך שחברי וחברות כנסת מתלבשים ברישול אבל אתה מקפיד על אורך שמלתן של הנשים שבחבורה, יש פה הצהרה בעייתית מאד. אתה אומר, בעצם, שקודי לבוש מערביים וסטנדרטים של מכובדות המקובלים היום בחברות חילוניות לא באמת מעניינים אותך. מה שמעניין אותך מתוך המכלול הנקרא ”לבוש הולם” היא בעיקר צניעותן של המתלבשות. ניסיתי, אך לא מצאתי דרך פחות רליגיוזית לפרש את הזן הסלקטיבי הזה של שמרנות אופנתית.

קאטוומן בהופעה שמתאימה (לכאורה) לקוד הלבוש במשכן הכנסת (צילום: Sundraw Photography/Shutterstock)

כיון שכך, מחאתן של העוזרות הפרלמנטריות פספסה את המטרה בקילומטר, וחבל. אבל עדיין לא מאוחר. כדי להוכיח שהכללים החדשים נובעים באמת משיקולי צניעות מהז’אנר הדתי, ולהפסיק את צקצוקי המצקצקים על הפמיניסטיות הבכייניות האלה, הן צריכות להופיע לכנסת דווקא בלבוש המתיישר לפי כל כללי הקוד:

תארו לכם שלהצבעות של יום שני במליאה יופיעו כל הנשים המוחות בלבוש שחור המכסה את הגוף מכף רגל ועד סנטר. שלושים ושלוש חברות כנסת ושרות ומספר לא ידוע של עוזרות פרלמנטריות יגיעו ארוזות בתלבושת המסורתית של קאטוומן! לטקס מבריק וצמוד להחריד העוטף כל סנטימטר בגופן הממלכתי ועומד בכבוד בקוד הלבוש הנוקשה. (טרכטנברג מוזמן להגיע בגלימה של באטמן.) אם הן תוותרנה על נעילת קרוקס, נראה לכם שמשמר הכנסת יעשה בעיות?

עוד מהבלוג של ענבל סמט

תצוגה מקדימה

להנצחה יש מחיר

בשבועות האחרונים ניסתה משפחתו של רחבעם זאבי לעצור את פרסום תחקירו של עמרי אסנהיים על מעלליו, בין היתר בטענה שהזכות לשם טוב גוברת על חופש הביטוי,...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

שַׁלַּח אֶת אֲחוֹתִי!

את חג החירות הזה מבלה אישה נוספת כבולה בעבותות חברתיים והלכתיים. בשבוע שעבר נודע כי סרבן הגט עודד גז נעלם. ללא הגט, תיוותר אשתו עגונה. היא לא תוכל להינשא שנית כדת משה וישראל ולא תוכל להביא לעולם ילדים נוספים שלא ייחשבו...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה