הבלוג של ענבל סמט

חופרת עם רישיון

בסדר אלפביתי: אמא גאה מאוד, ארכיאולוגית, חופרת (אמיתי. באדמה), חוקרת, כותבת, מוחקת, מתרגמת, עורכת לשון (שלא מצייתת לכל כללי האקדמיה), פובליציסטית לעת מצוא, פעילה פוליטית/חברתית, קוראת, תרה תמיד אחרי הדבר הבא שיתווסף לרשימה.

עדכונים:

פוסטים: 17

החל מאפריל 2016

משלחת של צעירים מוגבלים שכלית יצאה למסע בפולין. נראה שבריאות הנפש שלהם היוותה שיקול משני אצל המארגנים. ומה עם בריאותם של ילדיכם? למשרד החינוך לא ממש חשוב שתדעו.

31/08/2016

משלחת ובה עשרים וחמישה צעירים בעלי מוגבלויות שכליות-התפתחותיות יצאה למסע אל מחנות ההשמדה ואל הגטאות הפולניים. דיווחו של דני אדינו אבבה שהתפרסם אמש בידיעות אחרונות הקפיץ אותי. הכותרת הראשית דיווחה על מסע מיוחד למחנות ההשמדה. כותרת המשנה לימדה כי למרות שחלק מהמשתתפים נשברו באמצע, הם התגברו על הקשיים והמשיכו עד הסוף. בחירת מילים מרנינה.

כתבה בידיעות על המסע המיוחד לפולין. קרדיט על טשטוש פני המשתתפים: דוד ספרא

כתבה ב”ידיעות” על המסע המיוחד לפולין. קרדיט על טשטוש פני המשתתפים: דוד ספרא

מעורך הכותרות של הצהובון הנקרא במדינה אין לי ציפיות, אבל את אנשי משרד הרווחה שקידמו את הפרויקט הזה, ובראשם השר חיים כץ, ואת אנשי המקצוע ששיתפו פעולה עם הזוועה ונטלו בה חלק – הייתי חוקרת באזהרה.

בגוף הכתבה מובאים דבריה של עובדת סוציאלית המספרת כי ”ביום השני אחד מחברי המשלחת נשבר ודרש לחזור הביתה. אמרתי לו – יכול להיות שעכשיו קשה לך, אבל אתה מוכרח להמשיך כי אין ברירה.” את חוויותיה מהמסע מסכמת אשת המקצוע בכך שלמדה בו דברים שלא למדה בכל שנות עבודתה. כמו כן, היא נדהמה מיכולת התמודדותם של הצעירים, שגברה על כל מוגבלויותיהם. נדמה שהיציאה לפולין הייתה עבורה השתתפות בניסוי מרתק שנערך על גבם של אותם בעלי מוגבלות. אם יכולת ההתמודדות הפלאית של נושאי המחקר התבררה רק בדיעבד, האם לא היה זה פשע לצאת איתם למסע הזה מלכתחילה?

אנשים בעלי מוגבלות שכלית שאינם יכולים לדאוג לצרכיהם מוגדרים בלשון החוק ”חוסים”. ”חוק ההגנה על חוסים” בא להגן על אותם בעלי מוגבלות מניצול ולדאוג לשלומם. בכתבה מצויין שלפחות אחד ממשתתפי המסע מתגורר בהוסטל. אני מסיקה מכאן שלפחות חלק מאותם צעירים הם אכן חוסים. עוד, אני מניחה, שבעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית בשנות העשרים לחייהם וודאי אינם מפותחים מנטלית אפילו כנערים בני שבע-עשרה. כמה עיוורון וכמה חוסר אחריות נדרשים כדי להוציא קבוצת חוסים שגילם המנטלי נמוך מגילם הביולוגי למסע סבוך וטעון כל כך?

אמנם תלמידי תיכון אינם מוגדרים חוסים, אך הם קטינים שעדיין זקוקים להגנה וזכאים לה. הביקור במחנות השמדה הוא חוויה נפשית לא פשוטה – בעיקר עבור מי שנמצא בעיצומם של תהליכי גיבוש עצמי. בני נוער נמצאים בקבוצת סיכון גבוה.

ביקור באושוויץ. חוויה נפשית קשה (צילום: שאטרסטוק)

ביקור באושוויץ. חוויה נפשית קשה (צילום: BeeZeePhoto/Shutterstock.com)

סוגיית הסיכון שבמסעות אקוטית כל כך עד שמשרד החינוך פרסם ב-2009 חוברת הדנה בכל ההיבטים הבעייתיים של המסע לפולין. בכתיבת החוברת השתתפו יותר מעשרים פסיכולוגים, יועצים ואנשי חינוך. על פני כמאה עמודים מפרטים אנשי המקצוע את כל התהליכים הנפשיים, הפיזיים, הקוגניטיביים והחברתיים שעוברים ושעלולים לעבור מתבגרים היוצאים לפולין.

מפתיע, אם כן, שמעטים הם ההורים שמכירים את החוברת החשובה הזאת. על פניו, נראה שמישהו במשרד החינוך מעדיף שלא תכירו אותה.

בחוברת מסופר כי כבר (או שמא יש לומר – רק) בשנת 2000 החלה להתגבש הבנה שאנשי בריאות הנפש צריכים להיות מעורבים בתהליך המסע. מוצג בה פירוט ארוך של מצבי התמודדות קשים שבהם עלולים להיתקל מלווי הטיול כאשר הם עומדים מול תלמידים מוצפים רגשית. לאדם הסביר יהיה ברור מעיון ברשימה שגם אל המסע עצמו חייב להתלוות איש מקצוע מהתחום. לא מתקבל על הדעת שבמספר מצומצם של מפגשים מצליח משרד החינוך להנחיל למורים ולמדריכים הכשרה מקצועית וניסיון שמספיקים כדי להתמודד עם נסיבות קיצוניות שהמסע עלול לזמן.

פרק חמש בחוברת יוחד לבריאותם הנפשית של משתתפי המסע ולטיפול בתלמידים בסיכון. ברשימת הקריטריונים לתלמידים שנמצאים בסיכון יש 25 סעיפים. נדמה כי אלה מתארים חלק ניכר מאוכלוסיית המתבגרים, אם לא כמעט את כולה.

עוד תמצאו בחוברת, שיצאה לאור במחלקת פרסומי משרד החינוך, משפט הנפתח במילים הבאות: ”אין בכוונתם של הדברים המובאים לעיל לומר שגיל ההתבגרות הוא הגיל האידיאלי לקיום המסע…”. משפט מדאיג נוסף נפתח כך: ”בעת שהמסע לפולין טומן בחובו סיכון לבריאותו הנפשית של המתבגר…”. תחילתו של המשפט מייתרת את אחריתו. כאם למתבגרות אין כל פרס שתמורתו הייתי מסכנת את בריאותן הנפשית של בנותי. כאשר כך מוצגים הדברים בחוברת שהוציא משרד החינוך, שוו בנפשכם כיצד היו נראות המלצותיו הפסיכולוגיות והחינוכיות של גוף מקצועי, עצמאי ונטול אג’נדה.

”המסע לפולין”, בהוצאת משרד החינוך: הנחיות מקצועיות להתמודדות נפשית

על התנגדותי למסעות המאורגנים לפולין כבר כתבתי פה פעם. על הסיבות המצדיקות, לכאורה, את המסעות האלה בגיל התיכון (או בכלל) נוכל להתווכח עד מחר ועדיין לא נגיע להסכמה. הפעם אינני מתכוונת לנסות לשכנע.

רק בקשה לי להורים שבינכם: בין אם אתם מחזיקים כמוני בדעה שיש לבטל את מסעות התיכוניסטים לפולין, ובין אם אתם מתנגדים לדברי נחרצות, עשו חסד עם עצמכם ועם ילדיכם וקראו, בבקשה, את החוברת שהוציא משרד החינוך. שאלו את עצמכם אם הנער או הנערה שאתם מגדלים באהבה בוגר/ת ויציב/ה מספיק כדי לצאת לחוויה מטלטלת נפש שכזאת. ענו לעצמכם בכנות: האם הייתם נותנים לילדיכם להשתתף בחוויות התנדבותיות אחרות שהשפעותיהן הנפשיות עלולות להיות דומות להשפעתו של מסע למחנות השמדה? האם אתם בטוחים שבית הספר של הילדים שלכם מכין אותם למסע היטב ומקפיד על תהליך סינון קפדני שבו בוחנים אנשי מקצוע את בנכם היטב ומקדישים די זמן כדי לאמוד את עמידותו הנפשית? האם בבית הספר מתייחסים לביקור במחנות הריכוז כאל חוויה מגבשת בעלת חשיבות חברתית ולאומית, או שיש בין אנשי החינוך גם כאלה שרואים את טובתה האישית של בתכם – ולא רק את מקומה כְּפִיוֹן במערך הלאומי ובמערכת החברתית.

ייתכן מאוד שאחרי עיון בחוברת ואחרי שבחנתם את הנושא בקפידה תגיעו למסקנה שהילדים שלכם בשלים, חסונים נפשית ומוכנים לחוויה הזאת ושהיא חשובה עבורם. זה בסדר גמור. אבל אם אינכם בטוחים שזהו הצעד הנכון עבור הילד או הילדה הפרטיים שלכם, ואם לא השתכנעתם שהמערכת עושה מספיק כדי להבטיח את שלומם הנפשי – אל תיכנעו למערכת. אל תיכנעו ללחצים החברתיים. היחידים שימשיכו לשאת את עולו הכבד של המסע הקשה הזה במקרה שיתברר ששיקול הדעת לצאת אליו היה מוטעה הם הילדים שלכם ואתם.

עוד מהבלוג של ענבל סמט

תצוגה מקדימה

להנצחה יש מחיר

בשבועות האחרונים ניסתה משפחתו של רחבעם זאבי לעצור את פרסום תחקירו של עמרי אסנהיים על מעלליו, בין היתר בטענה שהזכות לשם טוב גוברת על חופש הביטוי,...

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

שַׁלַּח אֶת אֲחוֹתִי!

את חג החירות הזה מבלה אישה נוספת כבולה בעבותות חברתיים והלכתיים. בשבוע שעבר נודע כי סרבן הגט עודד גז נעלם. ללא הגט, תיוותר אשתו עגונה. היא לא תוכל להינשא שנית כדת משה וישראל ולא תוכל להביא לעולם ילדים נוספים שלא ייחשבו...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה