הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 162

החל מאוגוסט 2015

דברים טובים קורים במוזיאון תל אביב – בפעם הראשונה תוצג בו תערוכה שהיא פרפורמנס מתמשך. התערוכה “תנועה ציבורית: אוסף לאומי” מוצגת במשך שעות הפתיחה במוזיאון ומרחיבה את מושג התערוכה לדבר חי שמתרחש בו ברגע.

24/10/2015

מהי תערוכה? האם תערוכה היא תמיד משהו ערוך ומסודר, כפי שהשולחן שלנו ערוך לארוחה, או שתערוכה יכולה להיות גם פעולת העריכה עצמה – טקס הארגון והסידור של השולחן?

ICHa151022_6052

לפי קבוצת “תנועה ציבורית”, המילה תערוכה מקבלת את משמעותה המורחבת. כמעט בכל שעה שתגיעו למוזיאון תל אביב, תוכלו לראות את התערוכה שיצרו. אמנם הרצוי הוא להירשם מראש לאחד הסיורים שהם הדרך המיועדת לצפייה בתערוכה, אך גם אם לא הצטרפתם לסיור, ואולי סתם ישבתם למנוחה בקפיטריה, עשויים לחלוף על פניכם בסך חיילי התערוכה, ולהדהד בנוכחותם שאלות על המרחב המוזיאלי.

ICHa151022_6154

תנועה ציבורית היא גוף מחקר פרפורמטיבי. הקבוצה עוסקת בלימוד וייצור פעולות במרחב הציבורי, בדיקה של הסדר חברתי, יצירת כוריאוגרפיות טקסיות, ובטקסים פומביים וסמויים.

רותי דירקטור אוצרת תחום אמנות עכשווית במוזיאון תל אביב (מימין) ודנה יהלומי, ראש תנועה ציבורית.

בתערוכה זו באוצרותה של רותי דירקטור, ובהובלתה של דנה יהלומי, ראש התנועה, הם חוקרים את הקשר בין הפוליטי לתרבותי – בין מוזיאון תל אביב, שמשכנו הראשון שימש כבית להכרזת המדינה ובין המוזיאון היום, כבית לנכסי התרבות של ישראל. אילו ציורים נבחרו להיות התפאורה להכרזת המדינה? אחד הדברים שאנו לומדים בתערוכה הוא כי הציורים שהיו על הקיר באולם ההכרזה הוחלפו באחרים כדי להתאים לקו “היהודי” שנבחר. מצמרר לשמוע את קולו של בן גוריון מכריז “קמה מדינת ישראל” באולם המשוחזר, ומעוררי חשיבה הם הטקסים שיצרה הקבוצה סביב האירוע המקורי.

שחזור אולם הכרזת המדינה

שחזור אולם הכרזת המדינה

שרים את המנון "תנועה ציבורית"

שרים את המנון “תנועה ציבורית”

ICHa151022_6139

התערוכה צועדת ונעה ברחבי המוזיאון, והקהל איתה. אנו מלווים את המצעד בטקסים שונים שהקבוצה יוצרת – הורדת תמונה, תליית תמונה, שירת המנון. וגם מגיעים לפינות נסתרות של המוזיאון – המחסנים בהם שומרים את האוספים שאינם מוצגים. המצב הביטחוני גם הוא  מחלחל לתערוכה, אשר חושפת את מדיניות ההגנה של המוזיאון על היצירות יקרות הערך שבו – איזו יצירה תרד למקלט ואיזה לא? שאלות נוספות צפות – אילו יצירות מקומן נפקד כלל מאוסף המוזיאון? 

ICHa151022_6101ICHa151022_6161

ICHa151022_6165

התערוכה מורכבת מאוסף פעולות בחללים שונים של המוזיאון ומחוץ לו. לצורך התערוכה הובאו הריסות לאחד מחללי המוזיאון ונערכת שם פעולת “חילוץ”. מעניין כי השילוט מציין כי הריסות אילו אינן “יצירת אמנות”. הן סתם “הריסות”. אני יכולה לדמיין בקלות הריסות דומות מונחות במוזיאון ונקראות “יצירת אמנות”. היכן עובר הקו?

ICHa151022_6277 ICHa151022_6288

התערוכה מסתיימת ביצירתו של אובר רובר “מראה דמיוני של “הגלריה הגדולה” של הלובר בהריסות (או לפחות בהעתק שלה). ציור אשר הוצג בלובר לצד אחיו המראה את הגלריה שלמה. רובר צייר את הציור מיד אחרי פתיחתו של הלובר כמוזיאון בחסות הרפובליקה, ואולי דווקא הצגתו אצלנו ובזמן הזה מעוררת שאלות על נצחיות התרבות בתקופה בה אנו מרגישים אותה קצת רועדת מתחת לרגלינו.ICHa151022_6352אין ספק שמדובר בחוויה מרעננת – ההליכה ברחבי המוזיאון, הפרפורמנס שמנהל שיח ער עם סביבתו – על הטקס שאנו עושים מהתרבות, וגם על טקסים ממשיים מחיינו כמו הכרזת המדינה. טקסים מרפדים את חיינו, והתערוכה “אוסף לאומי” מביאה אותם לתודעה שלנו, עם סימני שאלה חדשים.

אילו יצירות נכנסות למוזיאון, ומיהם שומרי הסף?

אילו יצירות נכנסות למוזיאון, ומיהם שומרי הסף?

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה