הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 151

החל מאוגוסט 2015

פיקסו וקלה, ואן גוך וסזאן – התערוכה ”זמנים מודרניים” הינה הזדמנות נפלאה לראות מקרוב יצירות מופת של גדולי הציירים שנחות בימים כתיקונם במוזיאון פילדלפיה

23/10/2018

50 יצירות של גדולי האמנים האימפרסיוניסטיים והמודרניים הגיעו לביקור במוזיאון תל אביב, בתערוכה מיוחדת של יצירות מאוסף מוזיאון פילדלפיה, תערוכה נודדת שביקרה קודם לכן במילנו. זו אינה תערוכה היסטורית ממצה, אלא מדגם לא מייצג של עבודות אמנות שזכו להערכה על ידי אספנים אמריקאים וזכו להגיע בסופו של דבר לאוסף מוזיאון פילדלפיה. דגש מיוחד ניתן בתערוכה לאמניות נשים, שכמעט אינן מוכרות בהיסטוריה של האמנות, למרות שיצירותיהן לא נפלו משם עמיתיהן הגברים.

בציור מקסים זה של מארי קאסאט, אנו רואים סצנה זוהרת באולם האופרה. מאחורי האישה, שהיא אחותה של הציירת, אנו רואים השתקפות – של גבה של האחות ושל הקהל באולם בקומפוזיציה לא שגרתית.

מארי קאסאט, אישה עם מחרוזת פנינים בתא תיאטרון, 1879

מארי קאסאט, אישה עם מחרוזת פנינים בתא תיאטרון, 1879

אין הרבה פסלים שמוכרים כמו פסלו של ברנקוזי “הנשיקה”, אבל את רוב הפסלים המפורסמים אנו מכירים מתמונות. אחרי כל כך הרבה תמונות, מצאתי את זה מרגש לראות את הפסל בעיני, להסתובב סביבו ולראות אותו מהזוית שאני בוחרת ולא מזו שבחרו עבורי צלמים ומתעדים אחרים. האלגנטיות של הפסל והפשטות שלו שבו היו מושא לחיקוי והשראה לאמנים אחרים. הפסל פשוט מאוד, כמעט נותר קובייה מושטת, ועליה נחרט רק ההכרחי – תווי מתאר, עין אחת שמתאחדת לאחת, פה יחיד, קווי שער (ארוך לאשה, קצר לגבר), ידיים חרוטות. נדמה שכל ילד היה מצייר כך, וזו גדולתו – הסגנון הכמו פרימיטיבי הופך לביטוי מודרניסטי.

קונסטנטין ברנקוזי, הנשיקה, 1916. צילום: ענבל כהן חמו

קונסטנטין ברנקוזי, הנשיקה, 1916. צילום: ענבל כהן חמו

הציור שהתרגשתי ביותר לראות בתערוכה הוא של פול קלה – זו הפעם הראשונה שנתקלתי בציור זה של קלה, למרות אהבתי הגדולה אל צייר זה. הציור משך אותי אליו בחבלי קסם, בצבע האדום העמוק שלו שמופיע בו, באופן לא מאוד אופייני לקלה. האדום והשחור השולטים בציור מחדירים בו אווירת מסתורין, לצד הצרוף של שמש וירח יחדיו שנראים כמו עין הפוכה. הדמויות אופיניות לקלה, משורטטות בסכמטיות, לצד הבניינים וקווים אופקיים משטחים את מישור הציור.

פול קלה, קרנבל כפרי, 1926

פול קלה, קרנבל כפרי, 1926

עוד ציור שאהבתי מאוד לראות הוא “דיוקן קאמי רולאן” של וינסנט ואן גוך, דמות הבן הצעיר במשפחת רולאן. דמותו נוקבת בפשטותה, במבט חד ומרוכז הוא מתבונן הצידה, הרקע הצהוב משתלט גם על פניו.  קאמי הוא בנו של ז’וזף רולאן, דוור בעיר ארל שעמו התיידד ואן גוך, וצייר לא מעט את בני המשפחה השונים. בתערוכה נמצא גם ציור של האם יחד עם התינוקת מרסל, אחותו הקטנה.

וינסנט ואן גוך, דיוקן קאמי רולאן, 1888

וינסנט ואן גוך, דיוקן קאמי רולאן, 1888

התערוכה בנויה יפה, ומזמינה לצפייה והשתהות ליד הטקסטים המפורטים והמלמדים. התאורה באולם נעימה, אך בעלת חסרון אחד – בחלק מן התמונות היא משתקפת בפני הציור ומפריעה לצפייה. התמונות ממוסגרות עם זכוכית מוזיאלית איכותית, שקופה לחלוטין, כך שנדמה שממש אפשר לגעת בתמונות, לראות את המרקם ומשיכות המכחול. האפשרות לצפות ביצירות אלו, שמלוות את תולדות האמנות המודרנית, הופכת את הביקור בתערוכה לחובה לכל שוחר אמנות.

מראה אל חלל התערוכה. צילום: אלעד שריג

מראה אל חלל התערוכה. צילום: אלעד שריג

זמנים מודרניים – יצירות מופת ממוזיאון פילדלפיה לאמנות במוזיאון תל אביב לאמנות

אוצרת אורחת: ג’ניפר א’ תומפסון, אוצרת ציור ופיסול אירופי ע”ש גלוריה וג’ק דרוסדיק מוזיאון פילדלפיה לאמנות

אוצרת אחראית: סוזן לנדאו

נעילה 2.2.19

אתר התערוכה

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה