הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 162

החל מאוגוסט 2015

יפו משלבת ישן וחדש בתמהיל ייחודי לה. סיור חדש במתחם שוק הפשפשים ובסמוך לו מגלה רחובות משופצים ביד אוהבת ועקרונות תכנוניים חברתיים.

25/09/2015

שירים רבים נכתבו על יפו, והם מקבעים אותה בתודעתנו כמקום רומנטי. התרנגולים שרו “אין כמו יפו בלילות, אין כמו יפו בעולם” וסיפרו על פושעים קטנים מהשטח הגדול, ובשיר “נמה יפו” יש אפילו אורחת גמלים לתפארת.

 ובכן, הגמלים כבר לא כאן, וגם השטח הגדול כבר הפך לגן פורח. יפו מתחדשת, אזור העיר העתיקה שופץ והפך למתחים אומנותי תיירותי, ומתחם שוק הפשפשים שהיה מוזנח ועלוב במשך הרבה שנים משופץ לאיטו בעשורים האחרונים והופך למרכז משיכה לעסקים צעירים וחדשים. הצטרפתי לסיור אדריכלות ראשון מסוגו עם עליאל קיי, אדריכלית ממשרד קיסלוב-קיי שהיה אחראי על עיקר השיפוץ במתחם.

עליאל קיי בהדרכה על רקע רח' רבי חנינא המחודש

עליאל קיי בהדרכה על רקע רח’ רבי חנינא המחודש

ראשית התהליך בשנות השמונים, במיפוי השטח ובירור שייכות הקרקעות. מרכז השוק, בו נמצאת היום הכיכר המרכזית והקיוסק היה בכלל בסיס צבאי נטוש, מוקף בגדר, שהיה צריך לפנותו. העיקרון המנחה לשיקום היה שימור האוכלוסייה הקיימת תוך כדי שיפור התשתיות והכנסת אוכלוסייה חדשה. השיפוץ התבצע רחוב רחוב כדי לא לשבש לגמרי את מהלך חיי המסחר, כאשר בכל רחוב נעשו חפירות היסטוריות. אחת התגליות המפתיעות היא שחלק מאזור השוק היה מיושב בעבר ונכלל בתחומי יפו העתיקה. השיפוץ נעשה תוך שימור האופי של הבניינים הקיימים, והוספת קומות עליונות בסגנון מודרני שתואם את סגנון הבנייה באזור, כך שניתן להבחין בין המקור לתוספת. אילו הם הקצוות הפרומים שביקשו לשמור בשיפוץ – אין הפרדה בין ישן לחדש, ובין אוכלוסיה “רצויה” ולא רצויה.

בנין ותיק במתחם השוק

בנין ותיק במתחם השוק

בנין משופץ במתחם השוק

בנין משופץ במתחם השוק

אחת הפנינים באזור היא רחוב רבי חנינא – רחוב הרוס ומוזנח של בניינים בני קומה אחת הפך בשיפוץ עדין לרחוב יפיפה עם בניינים בני 3 קומות ואופי ייחודי. משפחת קיי השתכנה באחד הבניינים המשופצים, ומעניין לראות גם את התכנון הפנימי שבחרו – 3 דירות המשפחה מחוברות על ידי מסדרון, כך שלכל משפחה יש חלל פרטי וגם חלל משותף לכולן. הדירות מתוכננות עם חדרים קטנים ודגש על חלל משפחתי גדול, ומעוצבות באופן לא שגרתי. מאז השיפוץ האזור הלך והתייקר, והדור הצעיר כבר לא יכול להרשות לעצמו לגור ברחוב, אך עדיין גרים בו חלק מהתושבים המקוריים. אחת מהצלחות הרחוב היא הקהילה החמה שנוצרה בו, ובחגים הדיירים סוגרים את הרחוב וחוגגים בארוחת חג משותפת במדרחוב.

הסיור השאיר טעם של עוד – על חשיבה אדריכלית מוצלחת, על שיקום אורגני ושילוב חברתי.

סדנא של בעל מלאכה, מהעסקים הוותיקים שנותרו

סדנא של בעל מלאכה, מהעסקים הוותיקים שנותרו

מראה אל רחוב בשוק - ישן מול חדש

מראה אל רחוב בשוק – ישן מול חדש

בית משפחת קיי

בית משפחת קיי

מראה מהמרפסת אל רח' רבי חנינא

מראה מהמרפסת אל רח’ רבי חנינא

גינה בקצה רחוב רבי חנינא

גינה בקצה רחוב רבי חנינא

בנין חדש בסגנון מקומי

בנין חדש בסגנון מקומי

בניין בקצה רח' רבי חנינא

בניין בקצה רח’ רבי חנינא

רח' רבי חנינא בשעת ערב

רח’ רבי חנינא בשעת ערב

וגם בשיר: זוהי יפו בביצוע של גידי גוב הצעיר עד מאוד.

embedded by Embedded Video

סיור האדריכלות מתקיים במסגרת סיורי האומנות של שני וורנר – talking art.

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה