הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 163

החל מאוגוסט 2015

האמן הבינלאומי פיליפ פסקוואה מציג בגלריה זימאק תערוכה מרשימה של ציורים רבי הבעה ופסלים העוסקים בשבריריות החיים ובקשר לאדמה. העבודות החדשות בתערוכה כוללות פסלים גדולי מימדים מצופים בחומרים מבהיקים אשר נעים בין יופי מוקפד לקיטש

17/06/2017

יש ניגוד ויזואלי חריף בין פיליפ פסקוואה, האמן הצנוע בעל החיוך העדין, שמגיע לפתיחה החגיגית בזקן עבות, סנדלים וטריקו גזור לבין העבודות שהוא מציג – ציורים גדולי ממדים ועזי הבעה, ופסלים בעלי מראה מבהיק ומצוחצח.

פיליפ פסקוואה, יליד 1965, חי ועובד בפריז ובפורטוגל. פסליו המונומנטליים מוצגים ברחבי פריז ועבודותיו נמצאות באוספים גדולים. פסלי הענק שלו השתתפו בביאנלה ה-53 בוונציה. בימים אלו מציג פסקוואה תערוכה במוזיאון ה- Oceanographic במונקו.

פיליפ פסקואה בתערוכה בגלריה זימאק. צילום: ענבל כהן חמו

פיליפ פסקוואה בתערוכה בגלריה זימאק. צילום: ענבל כהן חמו

הפורטרטים הענקיים מרשימים ונוגעים ללב, ומזכירים עבודות של פרנסיס בייקון וג’ני סאביל. הם מופיעים על הקיר במלוא עוזם, בלי להצטנע, מפגינים נוכחות אישית ורגשית חזקה. יש בהן משהו חי וחשוף וקשה להוריד מהן את המבט.

פורטרט של פיליפ פסקוואה

פורטרט של פיליפ פסקוואה

פורטרטים בתערוכה בגלריה זימאק

פורטרטים בתערוכה בגלריה זימאק

מנגד, הפסלים שיוצר פסקוואה נראים שלוים, דוממים, חסרי מבע רגשי ומהוקצעים למשעי, כמעט כאילו ייצרה אותם מכונה ולא יד אדם. הסמלים בהם לקוחים מעולם ציורי הטבע דומם ההולנדיים, הוואניטס, ציורים שהכילו בדרך כלל פרחים יפיפיים בשיא פריחתם ומעבר לו, יחד עם חרקים מתים לידם, ולעיתים גם גולגולת ונר כבוי – החיים והמוות זה לצד זה. אצל פסקוואה נמצא גולגולות ועליהן פרפרים עשויות כרום או ברונזה – פרפרים שפוסלו כך שלא יתכלו. ממנטו מורי, כשם התערוכה הוא “זכור שתמות” – אמירה שתחילתה עוד בתרבות הרומית וליוותה את הנצרות בימי הביניים, ומצביעה על היות האדם בן חלוף, ומציעה לו לגלות צניעות וענווה.

ICH170607_2530

גולגלת ופרפרים של פסקוואה

לצד הגולגלות מציג פסקוואה עצי זית, סמל שבמיוחד כאן אצלנו קל להבין כי הוא קשור להמשכיות החיים, לטבע, לקרקע. יוצא דופן בין הפסלים בתערוכה הוא שלד בצבע טיטניום של דינוזאור טי-רקס – שריד של פעם שמקבל נוכחות חדשה באמצעות הפיסול המתכתי.

טי רקס

טי רקס

פסל עץ זית צבוע כרום ומאחורי ציור של פסקוואה

פסל עץ זית צבוע כרום ומאחורי ציור של פסקוואה

 פסליו של פסקוואה הם בדרך כלל בקנה מידה גדול, כך שגם גלריה זימאק המרווחת אינה יכולה להכיל אותם. בתערוכה מוצגים רק פסלים בגודל קטן ובינוני, דוגמאות לפסלים גדולים שמוצגים במקומות אחרים. תג המחיר אף הוא אינו צנוע, ומתחיל מ-50,000 ₪. אין הרבה אספנים בארץ שיכולים לעמוד במחירים אלה, אבל נראה שהאמנות שיוצר פסקוואה תדבר אל לב רבים – יש בה יופי רב, גם אם לא עומק, ומסרים שמלווים את התרבות שלנו דורות רבים, ועדיין רלוונטיים.

פיליפ פסקוואה/ממנטו מורי

גלריה זימאק לאמנות עכשווית

נעילה: 21.7.2017

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה