הבלוג של ענבל כהן חמו

בגוף הצילום – צילום, אמנות, תרבות

צלמת, יוצרת, מאמנת אישית וגם פעילה חברתית לפעמים. אשתף אתכם באירועי תרבות מעניינים שאפגוש - אפשרות להציץ לחוויות חדשות.

עדכונים:

פוסטים: 123

עוקבים: 13

החל מאוגוסט 2015

אוסף תערוכות חדשות במוזיאון רמת גן – יצחק נופך מוזס בצילום מחול בעיבודים שונים, צילומים היסטוריים, ציורים של גרשון קניספל ועוד.

13/10/2016

כמי שעוסקת בצילום בכלל ובצילום מחול בפרט, הייתי סקרנית לראות את תערוכתו של יצחק נופך מוזס במוזיאון רמת גן, “וריאציות צילום על ריקוד”. יצחק נופך מוזס נולד בתל אביב ב-1938. בשנות השישים, למד  בבלגיה צילום תעשייתי ומשנת 1970 היה צלם עיתונות ועורך צילום “בידיעות אחרונות” וממובילי המעבר לצילום הדיגיטלי בעיתון.

יצחק נופך מוזס - וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס – וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס - וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס – וריאציות צילום

הצילומים של נופך מוזס לוכדים רגע מחולי ייחודי. נראה כי למרות מוצאו בצילום האנלוגי צלח את המעבר לעולם הדיגיטלי והתיידד עם תוכנת הפוטושופ אשר מאפשרת בקלות יחסית ליצור עיבודים יפיפיים לצילומים. רוב הצילומים מופיעים בגרסת מקור וכן בשניים שלושה עיבודים שונים, כאשר סוג העיבוד (קוים, כתמים וכו’) חוזר על עצמו. כל עיבוד בפני עצמו מרשים ונותן מראה ציורי–רישומי שונה.

אחד ההבדלים בין ציור לציור הוא האדישות של המצלמה, לעומת בררנות העין. המצלמה קולטת כל אשר נכחה, בעוד עין הצייר, גם אם תראה פרטים נוספים, תוכל לבחור להשמיט את חלקם וליצור קומפוזיציה חדשה. אחת מחולשותיהם של כמה מהצילומים המעובדים הוא חוסר הבררנות הזה, בו גם פרטים שוליים (כמו גוף תאורה בקדמת הצילום) נותרים בעיבוד.

יצחק נופך מוזס - וריאציות צילום על ריקוד

יצחק נופך מוזס – וריאציות צילום על ריקוד

מרות יופיים של הצילומים והעיבודים, נותר בי ספק לגבי אופן ההצגה שנבחר – הצגת הצילום ולידו הווריאציות המעובדות. אינני בטוחה שהופעתם אחד ליד השני מוסיפה עניין או הרמוניה, אם נשאר בתחום הדימויים של המוזיקה שממנה נשאבה כותרת התערוכה. נדמה כי הצגה של עיבוד נבחר מכל צילום הייתה יכולה להיות מעניינת יותר ואולי אף להוסיף אמירה, מעבר ל”מצא את ההבדלים” שאנו נוטים לעשות מול התמונות בווריאציות השונות.

יצחק נופך מוזס - וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס – וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס - וריאציות צילום

יצחק נופך מוזס – וריאציות צילום

בביקור במוזיאון רמת גן תוכלו לראות עוד מספר תערוכות – במיוחד אהבתי את העבודות באוסף המוזיאון:

אברהם פסו, מסע בזיכרון

אברהם פסו, מסע בזיכרון

אנג'ליקה שר, ללא כותרת

אנג’ליקה שר, ללא כותרת

תערוכת צילום נוספת נמצאת בקומה השנייה – “ימי התום”, צילומיו של אברהם בן נפתלי. אילו הם צילומים ישירים, שצולמו על ידו בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים. כחלק מתיעוד חייו באותה תקופה. יופיים הוא בפשטותם ובכוחם הנוסטלגי – נופי הארץ, השירות הצבאי, אירועי חגים, בילוי ופנאי ובני משפחתו של הצלם. ללא יומרה גדולה הם מספקים הצצה לחיים בארץ באותם שנים.

אברהם בן נפתלי - ימי התום

אברהם בן נפתלי – ימי התום

אברהם בן נפתלי - ימי התום

אברהם בן נפתלי – ימי התום

בקומת הקרקע נמצא את תערוכתו של גרשון קניספל “שנות ה-50″, אשר מציגה מבחר מעבודותיו בשנות החמישים של המאה ה-20. קניספל, אשר עלה לארץ מגרמניה ולמד בבצלאל, חילק את חייו בין ישראל לברזיל בה הוא פועל כיום. באמצעות ציוריו ניסה לעורר מודעות למצוקתם של העולים במעברות העוני, באוהלים ובפחונים שבהם ניתן להם בקושי המינימום הדרוש לקיומם היום-יומי במדינת ישראל הצעירה וחסרת האמצעים.

גרשון קניספל, ציורים משנות ה-50.

גרשון קניספל, ציורים משנות ה-50.

הביקור במוזיאון מפגיש אותנו עם עבודות יפות רבות. עם זאת, הרושם שנותר אקלקטי ומעלה ושאלות על הקריטריונים לבחירת התערוכות בתערוכות והקשר ביניהן, שלא מצאתי להן תשובה.

מוזיאון רמת גן

יצחק נופך מוזס, “וריאציות על ריקוד בצילום”

אוצר: מאיר אהרונסון

אברהם בן נפתלי, “ימי התום”

אוצר: דורון פולק

גרשון קניספל, “שנות ה-50″

אוצר: מאיר אהרונסון

מידע על התערוכות

עוד מהבלוג של ענבל כהן חמו

תצוגה מקדימה

אנימטורים צעירים מייצגים את ישראל

פסטיבל balkanima בסרביה מאגד סרטי אנימציה מאזור הבלקן ומאירופה, ומציג אוסף סרטים איכותי במיוחד, חלקם עתירי תקציב. השנה הוזמנו מספר סטודנטים מבצלאל להציג את סרטיהם בפסטיבל. הסטודנטים הישראלים התקבלו בחום, השתתפו במפגשי שיח...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

גוונים במחול - תחרות שהיא הפנינג בסוזן דלל

גוונים במחול הוא פרויקט תחרותי הנותן במה ליוצרים בראשית דרכם, בהפקת מרכז סוזן דלל. השנה יועלו במסגרת הפרויקט 10 יצירות חדשות שנוצרו לטובת הפרויקט, בניהולם האומנותי של שרון פרידמן, שלומית פונדמנסקי ואודליה...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

פינפוינט – נשיות וגוף בתערוכה זוגית

שפי בלייר מציגה סדרת צילומים נקייה ומוקפדת, של עבודות שיצרה בפימו. העבודות נראות כהמשך לעבודות קודמות שלה שעסקו באיברי גוף פנימיים. גם כאן כמו בעבודות קודמות שלה אנו נמצאים במרחב לא מוכר, בו קשה לזהות את הדבר המצולם....

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה