הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

זה מרגיז אותי!!! מטריף אותי!! לא ברור לי בכלל מה זה השטויות האלה של אפס ייצוג נשי בכנסים ופאנלים וראיונות. למה? איפה אנחנו הנשים? למה אני משלמת מיסים כמו טמבלית ולא מקבלת את הייצוג שמגיע לי?

09/05/2015

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה: “יונית, את חושבת שאני לא צריכה לשמוע את מה שאת ממלמלת שם מתחת לשפם?”. ואני, ילדה בחטיבת הביניים, בגיל ההתבגרות ה – הו כה נוראי…. שומעת שפם + יונית + מול כל הכיתה בקול רם. הפיוז קפץ לי מרוב בושה, קמתי והלכתי למנהל בית הספר להתלונן על המורה. זה היה נורא. מאז אני ,השפם ושיעורי ביולוגיה- ביחסי אהבה שנאה.
ומצד שני, למדתי ממקרה השפם ההוא – שאם משהו מציק לי, אני צריכה לקום ולעשות מעשה.

אני מודעת לעובדה שאני אשה לא רגילה, אני יודעת, ככה נולדתי, קצת גבר.

זאת אומרת, לא גבר גבר, אלא עם גישה אמיצה כמו של גבר, לדרוש את מה שמגיע לי, להסתכל בעינים במו”מ, לא להתחנף ולא לפנפן, אלא להגיד ישר בפנים מה אני דורשת. או כפי שקראו לי החברות “אשה עם ביציות”.

כן, זה המודל שקיבלתי מהבית, של אמא מנהלת עם ביציות, שעושה שינויים מערכתיים גדולים, ומשפיעה על אנשים באמצעות החינוך. ואבא – מפקד בצבא, שככל שהיו לו יותר פלאפלים על הכתפיים ככה הוא יותר פירגן לעשייה של אשתו.

אני והורי בפתיחת הפרלמנט - הקורס השנתי לבלוגרים שפתחתי בספטמר 2014

אני והורי בפתיחת הפרלמנט – הקורס השנתי לבלוגרים שפתחתי בספטמר 2014

זה לא תמיד קל, בעצם, זה אף פעם לא קל ויש לזה מחיר, אבל אני לא יכולה לעשות את זה אחרת. נותנים לי במה, אני לוקחת, ואם אין במה אני יוצרת אותה.

לאורך כל חיי היתי קצת אחרת, בצבא דרשתי תפקיד שנחשב עד אז לתפקיד של “קצינים”, ואחרי שאמרתי למפקד שלי “אם לא, אז ביי, אני משתחררת עם תום הקבע הראשון”, הוא הבין שאין לו ברירה, הוא רוצה שאשאר אז בתנאים שלי. ולאחר שנה בתפקיד, פעם ראשונה שהמחלקה (נראה לי שקראו לזה מחלקה, אני כבר לא זוכרת)  שהיתה שלי, קיבלה מצטיין בביקורת רמטכ”ל, כנראה שאין זה ענין של מגדר…

גם כשיצאתי לעצמאות, נוכחתי עד כמה המגדר משנה לצד השני, משנה להצעות מחיר, משנה לרואה חשבון שלא האמין שאני יכולה להיות עוסק מורשה, משנה לקהל שלפעמים כותב ש”יש לי אומץ לעשות את מה שאני עושה”. ובכן זה לא אומץ. זאת גישה – “שאני יכולה. הכל, בתחום העיסוק שאני מתענינת בו. כי אני טובה במה שאני עושה, למדתי את התחום, יש לי נסיון פורה ועשיר בתחום ולרוב פשוט צריך לקפוץ למים העמוקים. ובעצם, זה לא משנה שאני אשה, אני יכולה פשוט יכולה כי אני בנאדם. ”

צילום: אילת לנדאו לאתר חשופה

צילום: אילת לנדאו לאתר חשופה

לפני כשנה השתתפתי בקורס “נשים מובילות סדר חברתי חדש” של ויצו, זה היה קורס מרתק ומדהים מבחינת תחומי הידע המגדריים פוליטים חברתיים שהוספתי לארגז הכלים שלי של “אני יכולה”. קורס שהתווה לי את הדרך שלי בעצמאות של “זה הזמן שלי”.  באותה תקופה עקבתי אחרי חנה רדו, משנה למנכ”ל מקאן ישראל (אשה מעוררת הערצה בעיני, יוזמת הפרויקט המדהים של מקאן ואלי במצפה רמון ואשה עם המון חזון מגדרי ציוני שאני פשוט נהנית לעקוב אחריה) שהתמרמרה בפיסוש ובבלוג שלה אודות מידור נשים בכנסים שונים בארץ. זה כל כך תסכל אותי, במיוחד לאור הנסיונות שלי להכנס לכנסים של הגופים הגדולים בתור מומחית וחוקרת עולם השיווק באמצעות בלוגים. נסיונות שנדחו מסיבות שונות (מחיר חסות מטורף, אנונימיות יחסית למותגים שנבחרו להופיע, מגדר).

logo

כל חלקי הפאזל מתחברים לאתר אינטרנט נשי אחד

באותה תקופה, חברתי מסלונה, הבלוגרית המוכשרת גלית דיאמנט,סיפרה לי שהיא מונתה לנהל אתר חדש בשם פרסונה והיתה שמחה שאצטרף. מטרת פרסונה ליצור נוכחות נשית שוויונית ומאוזנת בכל צמתי ההשפעה וההחלטה בישראל. בכל כנס, בכל דירקטוריון, בכל פאנל ובכל במה. או במילים אחרות - נועד להנכיח את כל הנשים שנמצאות בו ובכך לפרוץ את תקרת הזכוכית .

האתר עלה לפני כחודשיים, וכולל גם עמוד פיסבוק וקבוצת פיסבוק סגורה של הפרסונות לטובת שיח של הקהילה אודות נושאי המגדר, הכנסים, העצמה ונטוורקינג נשי איכותי. אנחנו לא מדירות את השיח הגברי מהשיח הנשי, אנחנו רוצות להכנס לתוך השיח, כייצוג ההולם את היחסיות של הנשים בחברה הישראלית.

אחת הסיבות, לשמה  אתר פרסונה הוקם היא כתשובה לכל מארגני הכנסים ומלהקי הדירקטוריונים ש”לא מוצאים” נשים ראויות. לכל אלו שמחפשים ומחפשות נשים דוברות והנשים שהם פונים אליהם לא מעוניינות להופיע. לכל אלו שתמיד פונים לאותן 10 נשים ולא מחדשים את מאגר המומחיות שלהם. – כמה קל ופשוט ונגיש. מאגר של מומחיות בתחומן.

אז מי עומד מאחורי פרסונה?
אתר פרסונה הוקם ע”י קבוצה של נשים שרוצות שינוי, בראשות חנה רדו משנה למנכ”ל מקאן תל-אביב, מתוך תפיסה שנשים שהגיעו לעמדות בכירות יכולות וצריכות לסלול את הדרך לנשים אחרות.

דוגמאות לכנסים מדירי נשים

קחו טישו, זה ממש עצוב ופתאט

ועידת ישראל לנדל”ן  ותשתיות / פברואר 2015
מספר גברים – 30 / מספר נשים 6
תכנית הועידה בלינק

ועידת החינוך של מפעל הפיס / אפריל 2015
מספר גברים – 23 / מספר נשים 5
ענף עם רוב נשי מוחץ שמאורגן על ידי גוף שנשען על 50% משלמות מיסים.
הנשים שדיברו בועידה - אחת מנכ”לית משרה”ח ועוד שתי נשים בלבד שדיברו על האם נשים מוסללות להרוויח פחות :( הזוי.
תכנית הועידה בלינק

ועידת העסקים הקטנים של כלכליסט / מאי 2015
מספר גברים – 20 / מספר נשים 3
תכנית הועידה בלינק

קורס חד יומי של איגוד השיווק אודות סחר באינטרנט / מאי 2015
מספר גברים – 6/ מספר נשים 0
יוזמת הקורס היא אשה
לתכנית הקורס

למה בכלל אני בפרסונה?

כי זה מרגיז אותי!!! מטריף אותי!! לא ברור לי בכלל מה זה השטויות האלה של אפס ייצוג נשי בכנסים ופאנלים וראיונות. למה? איפה אנחנו הנשים? למה אני משלמת מיסים כמו טמבלית ולא מקבלת את הייצוג שמגיע לי? למה אני מומחית לידע בתחום הבלוגים וכמעט אף אחד לא מצפצף עלי כשעולים כנסים בנוגע לשיווק / הנעת קהל / יצירת קהילה / דיגיטל וכו? תקראו עלי בפרסונה, שם מתומצת ממש בקצרה מה הערך שאני יכולה להביא לכנסים הללו.

הרצאה של צוק יונית ב campus TLV

הרצאה של צוק יונית ב campus TLV

זה לא שלא הופעתי בכנסים, כן היתי בכנסי אינפו אודות בלוגים וקהילה, כן הוזמנתי על ידי פרופסור מוטי נייגר השבוע להרצות במכללה האקדמית נתניה במסגרות מדיה, אני מרצה במסגרות פרטיות נוספות, במכללות ובכנסים וימי עיון, באיגוד האינטרנט, בקמפוס TLV. אבל זה לא מספיק לי. ובמיוחד זה לא מספיק כשאני רואה ייצוג כל כך מעוות של נשים.

אשה עם שפם

השבוע הוזמנתי לצילומי קמפיין של פרסונה. מעבר לעובדה שנכחו לצידי בקמפיין נשים מדהימות והיה לנו כיף (מיכל שרגיל בן סירה ודלית לאופר) הצטלמנו בשביל להגיד - די. נשבר לנו מההדרה הזאת של נשים. אנחנו רוצות ייצוג הולם של נשים:

persona

* בכל ועידה או כנס , 50% נשים דוברות.

* אף גוף לא יעז לקיים כנסים בהם אין שיוויון מגדרי.

* מספר הנשים בדירקטוריונים של חברות ציבוריות יגדל מ 16% ל 40%.

* בכנסת הבאה 50% שרות.

אז החלטנו ללכת רחוק עם השפם. קבל עם ושלטי חוצות.

פרסונה - קמפיין לשוויון מגדרי

פרסונה – קמפיין לשוויון מגדרי

הלכתי רחוק מדי? לא נראה לי.
זה החובה שלי בתור אשת מקצוע ואמא לשתי בנות לשנות את ההדרה הלא הגיונית הזאת כי ככה אני לא משאירה להן את הזירה.

עד כה, הכנסים בהם הרציתי היו בזכות היכרות אישית, קשרים מקצועיים ופניות בזכות הבלוג שלי, את תקרת הזכוכית של המותגים הגדולים אני עוד לא מצליחה לשבור.

באופן אישי, היתי מאוד שמחה להרצות בועידת MAD הבאה, ולהציג את המודל שפיתחתי בתואר השני במכללת נתניה, תחת הנחייתה המדהימה של ד”ר עידית מנוסביץ’ בתחום של הבלוגים – איך הבלוג משנה את המפה התקשורתית ומאפשר להשתמש בו כפלטפורמת שיווק בשביל להפוך את התחביב למקצוע מכניס. זה מספיק מעניין לא?
מבטיחה לעשות שפם לפני.

ובנימה אישית, לך, הקוראת אותי, את חושבת שיש לך את זה להיות פרסונה? את מוקד ידע בתחומך ומעונינת להרצות ולהופיע בכנסים מקצועיים? מוזמנת לפנות פה למנהלת האתר.

וכמובן חייבת לציין קרדיטים למאפרת דיתי מסר ולצלם המוכשר אילן בשור שעשו עבודה מדהימה בעיני, מעבר לקריאייטיב של מקאן והצוות של פרסונה.

 

 

עוד מהבלוג של יונית צוק

Thumbnail

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

Thumbnail

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

Thumbnail

10 משפטים שתמר תגיד בעוד מספר שנים

אני ותמר בימים האחרונים לא במצב רוח קליל, זאת אומרת, היא חווה משבר בעקבות הרילוקיישן (כן, כן, עוד אחד). ואני חווה איתה משבר של "אמא דפוקה שלא יודעת להכיל את המשבר של הבת שלה". אמנם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים