הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

מאיה אברמובסקי בת 17.5 מתל אביב: במהלך ה-כמעט 5 שנים האלו עברתי ממשרד למשרד וניסיתי להסביר לכל מורה, תלמיד, רכזת, יועצת, למה אין סיכוי בעולם שאני מתגלגלת מול כיתה שלמה. אין סיכוי שאני הולכת לחבר ריקוד (כן, זהו סוג של ריקוד, ולא משנה לי כמה מורים יטענו אחרת) שמשלב אלמנטים וקטעי קישור רק בגלל שאני בחורה. לא נולדתי עם הכישורים לזה כמו שלא נולדתי עם הכישורים לשטוף כלים, ואני לא אבחן על היכולת שלי להתגלגל כמו שאני לא אבחן על היכולת שלי לשטוף מסננת. העולם שלנו מספיק מתקדם בשביל שתהייה לי את האופציה לבחור.

08/04/2015

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ”ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד.

היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ”ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם מאיה אברמובסקי. הסיפור שלה היה כל כך עצמתי, החזיר אותי 30 שנים אחורה, לאותו רגע בו  נאלצתי להיות, לבושתי הרבה, בטיץ אפור, אוחזת במקל של מטאטא, ומתגלגלת גלגול עקום לשירו הארוך מדי של מתי כספי “נח”.

זה לא שלא ידעתי לעשות גלגול, או גלגלון, או עמידת ידיים. ידעתי. אבל בין לעשות את זה בדשא של הבית, ובין מול כ-ל הכיתה…. זה שונה. מאוד. ומצלק. מאוד. מאוד.

אז מאיה האמיצה, השתמשה בפיסבוק, וכתבה את הסיפור שלה, שאותו אני מביאה לכן לקרא, באישורה כמובן.

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

מאיה אברמובסקי, 17.5, תל אביב.
——————————–
בבית הספר שלי, כדי לקבל את תעודת הבגרות חייבים לקבל ציון עובר בבחינת הבגרות בספורט. בטח גם בבית הספר שלכם, או בזה שכבר סיימתם, או בזה שתהיו בו.
בבית הספר שלי, כדי לעבור את בחינת הבגרות בספורט כל נערה חייבת לעבור בחינה בהתעמלות אומנותית.
בכיתה ז’ הגעתי לבית הספר תיכון חדש בתל אביב. אם תשאלו אותי, תיכון חדש לעולם לא היה מקום מושלם. עם הזמן למדתי לאהוב אותו. כמה שאפשר. יום אחד, מתישהו באמצע כיתה ח’, המורה לספורט פתחה את השיעור בהסבר חשוב על העתיד שלנו. המורה, שהייתה מאוד רגועה לגבי כל העניין, הבהירה לנו שבכיתה יב’ כל אחת ואחת מאיתנו תבצע כחלק מבחינת הבגרות שלה תרגיל אומנותי שיכלול אלמנטים שונים כמו: גלגול, גלגלון, עמידת ידיים, מאוזן, ועוד כמה דברים שאני לא יודעת ולעולם לא ידעתי לעשות.
לעומת המורה, אני לא הייתי רגועה. לא רק אני, מס’ גדול של בנות לא התלהבו בכלל מהרעיון המגוחך הזה.
באותו הרגע לא חשבתי הרבה על למה התרגיל הזה כל כך מסעיר אותי. מה שכן חשבתי זה שאין סיכוי בעולם שאני הולכת להתגלגל מול כיתה שלמה ולא משנה לי מי החליט שככה יהיה.
הסיפור הזה נמשך מאותו יום עד לפני יומיים. הסיפור הזה נמשך מכיתה ח’ עד אמצע כיתה יב’.
במהלך ה-כמעט 5 שנים האלו עברתי ממשרד למשרד וניסיתי להסביר לכל מורה, תלמיד, רכזת, יועצת, למה אין סיכוי בעולם שאני מתגלגלת מול כיתה שלמה.
אין סיכוי שאני הולכת לחבר ריקוד (כן, זהו סוג של ריקוד, ולא משנה לי כמה מורים יטענו אחרת) שמשלב אלמנטים וקטעי קישור רק בגלל שאני בחורה. לא נולדתי עם הכישורים לזה כמו שלא נולדתי עם הכישורים לשטוף כלים, ואני לא אבחן על היכולת שלי להתגלגל כמו שאני לא אבחן על היכולת שלי לשטוף מסננת.
העולם שלנו מספיק מתקדם בשביל שתהייה לי את האופציה לבחור.

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

כל מה שביקשתי היה לבחור.

כל מה שביקשתי היה שכשכל הבנות יבחנו על התרגיל האומנותי שלהן, אני אלך לאזור של הבנים ואבחן יחד איתם על יכולות הכדורסל שלי. התשובה שקיבלתי הייתה שאם אני רוצה להיבחן עם הבנים, אני נבחנת ב100% עם הבנים. זאת אומרת, שאני עושה את כל הבגרות עם הבנים. זאת אומרת, שאם אני לא יודעת להתגלגל ולנפנף בסרט, אני גבר.
לפני יומיים עברתי את התרגיל האומנותי בספורט. עשיתי אותו עם כדור כדורסל ועשיתי אותו בצורה הכי מזלזלת ובינונית שאפשר. לא כי זה כל מה שאני יכולה, אלא כי זה כל מה שאני רוצה.
תיכון חדש הביס אותי, זה נכון. אבל אני דורשת שהוא לא יצליח להביס את הבנות האחרות שימשיכו להילחם על ההגדרה המטומטמת (כן, היא פשוט מטומטמת, אין מילה יפה יותר) שנקבעה לפני שנים בתיכון חדש ובעוד המון בתי ספר בישראל ופשוט מסרבת להשתנות.
לא כל בחורה יודעת לרקוד, לדלג ולהמציא קטעי קישור. לא כל בחור יודע לזרוק לסל ולהרים את עצמו באוויר. הגיע הזמן לשינוי.

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

מאיה אברמובסקי זמן שינוי

מאיה היקרה, את אמיצה, מנהיגה אמיתי.

תשמרי את הברק בעינים ואת כח השינוי, את התקווה של הדור הזה, (את החלק שלא נתו לי תקווה ראיתי היום בים, וזה היה מזעזע).

תודה שנתת לי לשתף את החוכמה שלך! ומקווה כשבנותי יגיעו לתיכון, תהיה להן הבחירה.

ולקוראי הבלוג- מוזמנים להגיב, לשתף ולהיות חלק מהשינוי.

https://www.youtube.com/watch?v=H1eFKp1_L4w

עוד מהבלוג של יונית צוק

Thumbnail

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

Thumbnail

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

Thumbnail

10 משפטים שתמר תגיד בעוד מספר שנים

אני ותמר בימים האחרונים לא במצב רוח קליל, זאת אומרת, היא חווה משבר בעקבות הרילוקיישן (כן, כן, עוד אחד). ואני חווה איתה משבר של "אמא דפוקה שלא יודעת להכיל את המשבר של הבת שלה". אמנם...

תגובות

טופ 20 - בלוגים