הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

בשנה וחצי האחרונות, מאז שנולד העסק שלי, אני זוכה להכיר נשים מופלאות, רציניות, אוטודידקטיות, בעלות עוצמה ואנרגיות שיכולות להזיז הרים. ואני מוקסמת מהדבר הנפלא הזה שנוצר פה.

יש לי הרגשה, שנשים כיום מבינות את הכח של הביחד הנשי, זמן נשי עסקי, של עזרה הדדית, פרגון, יכולת לתת אחת לשניה מהידע והכלים שאנחנו כבר יודעות לטובת צמיחת הכלל. וכשהוזמנתי להשתתף בעמותת עסקית במסגרת פאנל של מוקדי ידע בתחום השיווק האינטרנטי, שמחתי לפגוש כ80 נשים מקסימות, שהיו עירניות לחלוטין למשמע ההרצאות שלנו (גם כשכבר היה 23:00), צמאות לעוד ועוד ידע שיכול להעיף את העסק שלהן קדימה.

אחרי הפאנל הרגשתי צורך להציג לקוראות הבלוג את עמותת עסקית. עמותה שמטרתה להעצים עסקים נשיים. ביקשתי ממורן אלויה לראיין אותה לבלוג שלי, על מנת שתוכלו ליהנות מהטוב הזה.

11033711_10205739935554342_1968223014_o

איך הכל התחיל?

בקבוצת פייסבוק אזורית שמנתה אז פחות מ200 נשים אליה הצטרפתי. ללא מטרה מסוימת למעט –נשים מאזור השרון. אחרי תקופה קצרה מנהלת הקבוצה חיפשה מחליפה והתנדבתי. העליתי רעיון לקיים מפגשים מחוץ לעולם הווירטואלי ככה בשביל הכיף. המפגש הראשון מנה 20 נשים והשני והשלישי כבר גדלו מאוד…נראה היה שהעניין היה עסקים ורבות מהנשים היו עצמאיות. שיתפתי את הילה נועם – המעצבת שלי וחברה טובה ברעיון שהיה לי כבר תקופה ליצור ביה”ס לעסקים. הקבוצה שגדלה והרצון ללמד נשים התנהלות עסקית מוצלחת חברו יחד ונולד הפרויקט. רק שנה לאחר מכן הפכנו רשמית לעמותה.

מה המטרות של העמותה?

בראש ובראשונה לקדם יזמות נשית. ולא סתם יזמות נשית אלא כזו שהיא מוצלחת, משגשגת בריאה ומנוהלת הייטב. אנו רוצות ל”תקן” את האחוזים של בעלות עסקים קטנים בישראל בין נשים לגברים ולהוות לפחות 50% מהעסקים הקטנים. המטרה שלנו היא לא לשכנע נשים להפוך להיות עצמאיות אם טוב להן כשכירות או בבית. אנו פונות אל הנשים אשר רוצות לפרוץ החוצה, להיות יזמיות ועצמאיות, בעלות עסק אבל חוששות או לא בטוחות שיש להן את הכלים לעשות זאת. גם לגבי יזמיות שכבר החלו את התהליך והן כבר בעלות עסק קיים היינו רוצות לראות אותן מצליחות ופורצות דרך ולא כחלק מהסטטיסטיקה של 80% מהעסקים שנסגרים בשנה-שנתיים הראשונות.

11065743_10205781542714495_1466139361_o

וזאת אני :) צילום: בלה שחר הלל

מה מיוחד בעסקים של נשים בעיניך?

היצירתיות מאפיינת מאוד עסקים של נשים וזה בעיניי סוד ההצלחה והקסם. יצירתיות באה לידי ביטוי בעולם העסקי לא רק באומנות או וויזואליות אלא בחשיבה העסקית וההתנהלות כולה. לנשים יש נטייה להתאגד, ממש כמו בשבטיות של פעם, ולכן כשאני רואה המון שיתופי פעולה ועסקים משותפים מבחינתי זה מיוחד ומייחד!

איך הכרתן?

הילה נועם היא חברה עוד מימי התיכון שחזרנו להיות בקשר אני כבעלת עסק והיא כמעצבת גרפית ומאז דרכינו לא נפרדות. את בלה שחר הלל פגשנו בקבוצת נטוורקינג של ארגון ביז אותו בלה הנחתה וגם זו הייתה אהבה ממבט ראשון. סיגל הגיעה אלינו דרך פוסט בקבוצת הפייסבוק בו חיפשנו מתנדבות לפרויקט ואלה הלל המצטרפת הטרייה שלנו היא בת הזוג של בלה ואחרי שגם ככה הייתה “חלק מהמשפחה” תקופה ארוכה בסופו של דבר הצטרפה אלינו כחברת צוות פעילה. (אודות הצוות המוביל ניתן לקרא פה)

11064028_10205739944274560_79836133_o

מה תפקידה של כל אחת מיזמות הפרויקט?

אני (מורן) אחראית על ניהול כל הפרויקט- התפעול, השיווק, הצוות והעבודה מול הרשויות. אני גם השוטרת שמוודאה שכל דבר במקום ונעשה ברמה ובאיכות הגבוהה ביותר. הבנות קוראות לי סטלין כשם חיבה.

הילה אחראית על כל נושא העיצוב והמיתוג של עסקית ולאחרונה מיתגנו מחדש את הפרויקט ברוח ההתרחבות שלנו. בעוונותיה היא גם צלמת מוכשרת ומידי פעם מצלמת גם בכנסים ובפעילויות. הילה שומרת על המותג חי, פועם ונושם ורק בזכותה התחלנו להביא לכנסים חלב סויה.

בלה היא מנחת קבוצות הנטוורקינג שלנו וצלמת הבית של הפרויקט. ההנחיה של בלה היא סוד הנטוורקינג של עסקית והאיכויות שלה בשיתופי פעולה הן אחרות ומיוחדות. יש לה קשרים בכל פינה ומקום והיא מכירה כמעט כל בעל עסק שיש בשוק היום.

אלה אחראית על תכנים ואסטרטגיה בשיתוף איתי ויש לה חשיבה של פיתוח עסקי לטווח ארוך. בין היתר היא ממציאת “שפת עסקית” ובכל פגישה היא רושמת לעצמה מילים מצחיקות וביטויים שהם רק שלנו. יום אחד היא תוציא מזה ספר…

סיגל היא המארגנת והמסדרת והיא אחראית על נושא האדמיניסטרציה אצלנו. היא תמיד תגיע ראשונה לכל כנס, תדאג שהכל במקום ותעשה רישום מדוייק על הנקודה.

11030977_10205739956954877_1375164404_o

מה הכי חשוב בעיניך בעסק?

הכי חשוב זה נורא קשה להגדיר כיוון שלכל אחת יש איכויות וכישורים שהם הכי חשובים לעסק שלה. אני תמיד שמחה לראות מוטיבציה גבוהה לבעלת העסק, נחישות, בטחון עצמי ויצירתיות. ברור שגם סדר וארגון, תכנון מראש ואורך רוח חשובים אבל הם בד”כ נלמדים “על הדרך”

בשורה התחתונה אם הצלחת להפוך תחביב לעסק מרוויח – זכית בהכל!

האם יש סיפור מיוחד מנשות העמותה המשתתפות בכנסים ובנטוורקינג?

יש המון סיפורים מיוחדים וכולם תמיד קשורים בפריחה ושגשוג של העסקים של הבנות. עסקים שהחלו ממש עם קום הפרויקט והיום מפרנסים בכבוד את היזמת שמאחוריהם. נשים שהכירו והפכו לחברות ושותפות עסקיות תמיד מחממים לנו את הלב, יזמיות שמעולם לא עמדו מול קהל וסיפרו על העסק שלהן בנטוורקינג ופתאום הן “יורות” את השיווק שלהן בכיף ונהנות מזה! והכי כיף זה התגובות בסוף כל כנס על איך עסקית נכנסה לחייהן של הבנות ותרמה להן כל אחת בדרכה שלה

יזמות נשית, עמותת עסקית

אילו סוגים של כנסים  יש בעמותה?

כל הפעילות של העמותה היא פעילות לימודית, מעשירה ותומכת באווירה מפרגנת ומכילה. הכנסים בנויים לפי תבנית של תכנית עסקית ולכל חודש יש נושא בסדר כרונולוגי בו כל הפעילויות יעסקו בנושא הזה. אנחנו מתחילות את השנה בהבנת התוכנית העסקית, לאחריה בניית חזון ויעדים, ניהול כלכלי, שיווק וכן הלאה. הכנסים מעשירים את הבנות בידע ממיטב המרצים בארץ אשר מביאים חדשנות, ניסיון רב שנים וערך מוסף גבוה.

האם העמותה מתאימה גם לעסק קטן וגם לעסק בינוני?

עסקית מתאימה לכל בעלת עסק, בלי קשר לגודל או לוותק שלו בעולם העסקים. התכנים מותאמים לשלבים עסקיים שונים וכל אחת בוחרת מה מתאים ללמוד ובאיזה פורמט (סדנא או כנס). גם בעלות עסק בינוני וותק של 10 שנים מוצאות אצלנו עניין ואנחנו כבר יודעות שללמידה אין סוף. ה”בית” שהפרויקט מהווה עבור יזמיות הוא חמים ונעים לכולן.

11072512_10205781543074504_1817715440_o

איפה את רואה את העמותה בעוד 5 שנים?

אם הכל יילך כמתוכנן בעוד 5 שנים נהיה עמותה מרכזית בישראל לקידום יזמות נשית. נקים ביה”ס עם מבנה של העמותה בו ייערכו כל הכנסים, הסדנאות והקורסים שלנו.
תהיה לנו פריסה ארצית כך שנוכל להגיע לכל יזמית בארץ באמצעות זכיינות ומטה ניהולי.
נקדם חקיקה שהיא פרו יזמות ויזמות נשית בפרט ונפעל למען כל עצמאית או מי שרוצה להיות כזו בכל הכלים שיעמדו לרשותנו. כן, אנחנו חושבות בגדול!

מה חשוב לעסק בהתנהלות במסגרת של נטוורקינג?

הנטוורקינג של עסקית מיוחד כיוון שהוא לימודי. הקבוצות שלנו הן חממה ובנויות בפורמט שונה מכל ארגון נטוורקינג אחר הודות לראייה המיוחדת של בלה מנחת הקבוצות. אצלנו הנטוורקינג מתחיל בבניית הביטחון העצמי, בהעצמה נשית וכלה בשיווק נעים ונוח ושיתופי פעולה בין עסקים לגדילה וצמיחה עסקית. היזמיות לומדות את אומנות הנטוורקינג ויצירת הקשרים העסקיים ומפיקות מכך את המיטב להמשך הדרך שלהן .

11065458_10205739936514366_187356636_o

3 טיפים שאת יכולה לתת לאשה בעלת עסק

1. להכין לעצמך קרקע יציבה וסביבה תומכת – נפשית, כלכלית ופיזית. זה יפחית חרדות בהמשך וייתן לך את הכלים להמשיך גם כשקשה.
2. לא לפחד מכישלון. מקסימום תצליחי!
3. היי את. רק את עצמך את יכולה לשווק באהבה אמיתית וזה יעבוד!

ולסיום: אני מזמינה באהבה גדולה את כל בעלות העסקים לקבל אצלנו בית חם וסביבה תומכת, העצמה עסקית ולימוד! להקים, לנהל, לתפעל ולשווק עסק זו תורה שלמה שכדאי ללמוד כל הזמן וכשזה מגיע באריזה וורודה עם עוד נשים באותן סיטואציות זה מרגיש כמו חיבוק!

וממני, אני רוצה לקשר את הפוסט הזה לפוסט שכתבתי בבלוג המקצועי שלי, ובו אני עונה על השאלות שהיו לנשות עסקית לגבי שיווק עסקים באמצעות בלוגים.

ואם אתן מכירות יזמויות נשיות דומות שקשורים להעצמה ולעסקים, מוזמנות ליצור עימי קשר, העולם הזה פשוט מדהים בעיני.

עוד מהבלוג של יונית צוק

תצוגה מקדימה

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

תצוגה מקדימה

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

תצוגה מקדימה

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה