הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

שוויון בנטל וגיוס חרדים לצבא יביא להדרת נשים הן מהצבא והן מהחברה. אני קוראת לנשים להצטרף לשיח, לפני שיהיה מאוחר. ברגע שהחרדים יכנסו לצבא תהיה בעיה לנשים להשתלב בצבא ובחברה.

03/03/2014

כולם מדברים על שוויון בנטל והאם החרדים צריכים או לא צריכים להתגייס.
את עמדתי בנושא, כתבתי מזמן, אבל את עמדתי בנוגע לנשים והחוק לשוויון בנטל, מעולם לא הבעתי. יותר נכון, מעולם לא הבנתי.
נשים? שוויון בנטל? איך זה לעזאזל קשור?
מסתבר, שאם לא קושרים, כל פעילות בוועדות המחוקקות, לתודעה מגדרית, הנשים נשארות מחוץ לשיח ונוצרת הדרה חמורה של הנשים, הן מהשיח , הן מהחברה והן מהיכולת להשפיע.

20140225_111502

מסכי הטלויזיה לפני חדרי הוועדות בכנסת ישראל

נכחתי בהרצאה של שרון צ’רקסקי, נציגת ויצ”ו בכנסת, והיא פתחה את עיני. הרגשתי שהיא סותרת על לחיי סתירה ועוד אחת ועוד אחת ומביאה אותי להבנה הנוראית שאנחנו לא מספיק שמות את עצמנו במקומות שבהם מקבלים החלטות. את רוב הפוסט אני מצטטת מההרצאה המרתקת שלה בנושא.

 אשה – איך את קשורה לחוק שוויון בנטל?

את קשורה! ברגע שהחרדים יכנסו לצבא תהיה בעיה לנשים להשתלב בצבא.
נושא שויון בנטל הוא לכאורה נושא גברי. כבר היו שלוש ועדות שטיפלו בחוק השויון בנטל.
ואף אחת מהן לא התיחסה לנושא המגדר.
בכנסת הקודמת היתה ועדה של חברי כנסת שהיו אמורים לנסח חוק חדש במקום הצעת חוק טל.

על השיח צריך להסתכל לא רק איך נגייס את החרדים אלא מה יקרה כשיהיו גדודים של חרדים בצבא.
בשני דוחות של מבקר המדינה נכתב בצורה מפורשת שמה שקורה בבסיסים הוא בלתי נשלט. הקודקוד לא רוצה להסתבך עם הרבנים ולכן הוא מחליט שלא לשבץ חיילת לפעילות. כל מפקד בשטח עושה מה שבא לו. אין חקיקה מפורטת וכדי לא להתעמת עם הזרם הדתי, יותר קל להפלות נשים.מצב זה יגרור לשיבוץ לוח הדרכה ובו חיילות נשים לא ידריכו חיילים. (לא מדריכת חי”ר, ולא מדריכת נשק, לא מדריכת ל”א ולא פקידה פלוגתית, לא מדריכה קרבית, ולא ולא ולא. אפס נשים מדריכות. הדרה מוחלטת).
נשים בתפקידים פיקודיים לא תוכלנה להעביר הדרכה לבני ישיבות דתיים.
דו”ח מבקר המדינה מפרט מקרים רבים בהם נוצרה הדרת נשים, בגין גיוס חרדים: ראש אכ”א שלא יכלה להכנס לבסיס נחל חרדי ולדבר. אותי זה החריד – לא אפשרו לה להכנס לבסיס ולדבר רק בשל היותה אשה, ראש אכ”א – לא חפ”שית.
גיוס חרדים יגרום להדרת נשים וזה רק קצה הקרחון.
20140225_103827
 
במהלך ההרצאה התרעמה אחת מהנשים, חרדית שבעלה משרת בחיילי שח”ר. מסתבר שחיילי שחר זה חיילים חרדים שעושים תפקידים טכנולוגים במודיעין וחיל האויר הם נמצאים ביחידות רגילות ומוצאים את עצמם משתלבים במערכת כפי שהיא. החוק לנטל בשוויון נוגע לנח”ל חרדי וזה שונה. כי ככל שההסדרים יתחשבו יותר בחרדים זה יפגע יותר בנשים בצה”ל, במיוחד לאור חוסר הנציגות הנשית בוועדה.

שלוש וועדות על חוק שוויון הנטל ואפס ייצוג נשי

שלוש ועדות, איפה המומחיות לעניני נשים? איפה היועל”ן?
בתוך הועדה אין שום זוית מגדרית שבאה לידי ביטוי. כל השיח הוא כספי ולא חשיבה על השלכות מגדריות.
נציגת ויצ”ו, שרון צ’רקסקי כתבה ניר עמדה, זימנו אותה לשימוע – השימוע היה מאוד קשה, היא ישבה רועדת אבל אמרה את כל מה שהיא חושבת אודות הטעות היסודית של חוסר נציגות נשית בוועדה.
העמדה אותה ייצגה  בדיון היתה כל זמן שיש דיון על גיוס חרדים צריכות להיות בועדה חמישים אחוז נשים ומומחיות של מגדר וצבא וסעיף שיגן על נשים, שאין דבר כזה שמוציאים מדריכת תותחנים מפעילות צבאית ומתפקידה כי היא אמורה להדריך גברים.
שרון ראתה שאף אחד לא מתייחס ולא זימנו נשים לישיבת הוועדה הבאה, כינסה כנס חירום,  והחתימה קצינות בכירות במילואים שהן תומכות בעמדה שיש לשלב נשים בוועדה על חוק שוויון הנטל. המכתב ידוע בשם “מכתב הקצינות”.
נבחרה כנסת חדשה, הועדה חזרה בשם ועדת פרי, ולא התחדש כלום.  בועדה הזאת היו אפס נשים. הסתבר לי לאחרונה, שהשרה לבנת נאבקה על ייצוגן של נשים בוועדת פרי, והיא אכן שולבה בוועדה זו כשרה היחידה.
20140225_100330

שתי מטרות היו לשרון:

1. להכניס ייצוג של נשים לועדת פרי
2. להכניס סעיף בחוק  שאומר “החוק לא יפגע בנשים בגין גיוס החרדים בצה”ל” והקמת ועדה שתבדוק שבאמת נשים לא יפגעו, שתהיה מדידה וששר הבטחון יצטרך לדווח לכנסת מה המצב של הנשים בצה”ל לאחר גיוס החרדים.
הסעיף לא התקבל על יד השרה לבנת אלא האחרונה  נלחמה על הכנסתו של הסעיף לחוק, המתייחס למעמדן של הנשים ושילובן בצבא. על הסעיף הזה וועדת שקד הצביעה כבר בסוף פברואר. חשוב להדגיש, כי בחוק כן מצוין, כי יש חובת דיווח לוועדת חוץ וביטחון מדי שנה בנוגע למעמדן של נשים בצה”ל. כלומר, יש בהחלט אכיפה של סעיף זה לחוק ולא רק זה, תהיה אכיפה נוספת גם מול הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי של הכנסת.
הסעיפים שהשרה דאגה שיכנסו הם:
סעיף 26 כה: לא ייפגע מעמדה ושילובה של יוצא צבא אישה בשירות ביטחון בשל שירותם של בוגרי ישיבות ומוסדות חינוך חרדיים בשירות ביטחון לפי פרק זה.
סעיף 26 כח’: שר הביטחון ידווח לוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אחת לשנה, לגבי שנת הגיוס שחלפה…
(4): השפעת יישומן של הוראות פרק זה על השירות בשירות ביטחון, לרבות בכל הנוגע למעמדן ולשילובן של נשים בשירות הביטחון; דיווח לפי פסקה זו יימסר גם לוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי של הכנסת.
אנחנו רוצות שויון מגדרי בזכויות בצבא. 

חוק שווין בנטל

ובינתיים, עד שנוכל להשמיע את הקול הנשי שלנו בכנסת ובוועדות. יש לנו כלי תקשורתי מעולה – הרשתות החבריות, הבלוגים, המיילים.
תרימו קול , השמיעו את קולכן ברשת, זה מגיע ועושה שינוי. אמיתי.
מזמינה אתכן לפתיחת התערוכה “נשים מעלות סטטוס” של שלומית ליר, דוקטורנטית למגדר. גם אני משתתפת בתערוכה.
התערוכה מוכיחה שיש לנשים את היכולת להשמיע היום, באמצעות האינטרנט את הקול שלהן, להביע עמדה ודעה, ולהשפיע. באמת להשפיע על החברה, הכלכלה, הפוליטיקה.

נשים מעלות סטטוס

 אשמח לקרא בתגובות: “נניח והיה לכן קשר ישיר לוועדה בכנסת, איזה שינוי היתן עושות?”

עוד מהבלוג של יונית צוק

תצוגה מקדימה

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

תצוגה מקדימה

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

תצוגה מקדימה

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה