הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

החל מיולי 2010

אז מה עושים מהצ’ק אין בטרמינל ועד ההגעה למלון במדינה אחרת? מקבץ עצות בנוגע לטיסות עם קטנטנים

25/06/2013

אחרי ששלחתי במייל לחברה שלי את הפוסט על הפעלת ילדים בטיסות, היא הסבירה לי שזה לא רק הפעלות ילדים, אלא זה כל החבילה. מהרגע שיוצאים מהבית ועד רגע הנחיתה. ואז נפל לי האסימון, חברה שלי תטוס עם שתי בנותיה לארץ לחופשת מולדת. לבד היא תטוס איתן. איך היא עושה את זה – אין לי מושג. אז שאלתי אותה, והיא נתנה לי כמה עצות, שאני פשוט לא יכולה לשמור אותן לעצמי:

1. הגישה – תחליטו שמהרגע ששמתם את המזוודות על המונית לשדה, ועד הרגע שבו  הגעתם הביתה / למלון – אתם לוקחים הכל בהומור, כי בסופו של דבר באתם להנות. כן, אתם מודעים למצב שלטוס עם ילדים יכול להיות קטסטרופה, לפעמים נתקעים בשדה המון  שעות כי יש דיליי (קרה לנו בטיסה לארגנטינה, היה “מרנין” נפש), משעמם נורא (כמה טאקי אפשר לשחק, או לראות את אותו הדיסק בדיוידי), המזגן מקפיא את האף, האוכל במטוס זוועה, החיתול של  הילדה דולף רגע לפני ההמראה, שכחתם את הדובי האהוב על הילדה השניה במונית בדרך לשדה תעופה, יש תור נוראי לצ’ק אין, ובסוף התור גיליתם שמישהו שכח לשים את הדרכון בתיק (קרה למישהו מאוד ספציפי אצלנו במשפחה), או, יותר טוב, קניתם בדיוט פרי טוסטים לילדים, כי הם מתים מרעב (טיסות לפנות בוקר הן מהשטן), ופתאום גיליתם ששכחתם את הויזה בבית (גם זה קרה, כן, לאותו מישהו מסעיף הדרכון). – לא משנה מה, או מי, או איך. אתם נשארים cool, בסטייט אוף מיינד של “באתי להנות, והכל זה שטויות, קטן עלינו”. ואם הילדה מתחילה לצרוח כי היא שרפה את הלשון מהטוסט החם, ובדיוק קוראים לעליה למטוס, הצד הרגוע במשפחה יקח אותה על הידיים יתן נשיקה וחיבוק עם המון הכלה וחמלה ויסביר שלפעמים זה קורה והלשון מתבלבלת, והטוסט קצת חמים, אבל עכשיו צריך להפסיק לבכות ולעלות למטוס, וגם יבטיח לה מדבקה או הפתעה אחרת ברגע שעולים למטוס. (לא לשכח להכין תיק עם הפתעות).

2. טיולון – במיוחד אם יש קונקשיין – טיולון!. כשטסנו עם הבנות לארה”ב, בתי הבכורה היתה בת 3, אני טענתי שהיא כבר גדולה מדי לטיולון, מזל שאמא שלי התעקשה וקנתה אחד נוסף. ההמתנה לטיסה היתה כל כך ארוכה, שבלי טיולון זה היה יכול להיות סיוטי עוד יותר. יתרונות נוספים לטיולון (במקרה והפעוטה רק רוצה להתחיל ללכת בכל רחבי השדה) זה היכולת של הטיולון לסחוב את כל הפקלאות, שאיתם אתם מתעדים לעלות לטיסה. (וזה הרבה כשטסים עם ילדים). במיוחד, אחרי הטיסה הראשונה, כל הדברים שהיו מסודרים נורא יפה לפני ההמראה, הספיקו להמציא לעצמם מצב צבירה אחר, וכל הסדר שיהיה כעת בתיקים הוא במצב של תוהו ובוהו.

3. מנשא – טוב לשני מצבים – א. כשהטיולון מלא בחפצים שלכם, ואין לכם יכולת נפשית לסדר אותם לפני הטיסה הבאה. ב. הרדמות הילדים. הגדולה שלי נרדמה היטב במנשא בטיסה שלנו לארגנטינה, כשהיא היתה בת שנה, ואילו הקטנה, לא נרדמה בטיסה העכשווית לארה”ב, אבל לפחות היה לה איפה לנוח. (הדיילות פחות אהבו את ההסתובבויות שלי, חכו חכו עד שיהיה לכן ילד).

4. תיק גב – תוותרו על הטרולי, זה כל כך לא נח עם ילדים לסחוב טרולי. תארו לעצמכם שעכשיו עוצרים אתכם בדיקה בטחונית בקונקשיין, אתם מחכים שוב בתור אינסופי, הטיסה עוד חצי שעה יוצאת, ואף אחד לא סופר אתכם ממטר. אחרי שסוף סוף עברתם את הבדיקה הבטחונית (כן, פתחו את התיקים וזרקו את כל הנוזלים ששמתם בטרולי כמו טיפשים – אפטרשייב לדוגמא, את התרמוס עם הבקבוקים לתינוקת השאירו, תודה באמת), נשארו לכם עשר דקות לבורדינג. מה עדיף – לרוץ עם 2 טרולי (2 בנות, כל אחת והציוד שלה), 2 טיולונים, 2 בנות רעבות עיפות ודי הספיק להם כל הסיפור הזה, או לשים על הגב תיק ולרוץ עם הטיולון? ברור שתיק על הגב. למרות שזה נראה פחות ביזנס בלי הטרולי, תאמינו לי, אתם לא צריכים את הפלז’ר הזה.

5. אוכל – תביאו אוכל מהבית. מקסימום תזרקו בדרך. ולא, כריכים עם טונה זה לא רעיון כל כך טוב. תארו לעצמכם שאתם מגיעים לדיוטי פרי, הילדה פתאום רעבה, רואה את הדוכן של האוכל ורוצה רק בייגלה, או טוסט, ואין זמן לא לזה ולא לזה, תוציאו את החטיף האהוב עליה וסגרתם ענין. כן, זה לא הכי בריא, ולא מזין, אבל הי, כבר כתבתי למעלה- שנו גישה, אתם בטיול, בחוויה, תעשו שזה יהיה כיף גם בשבילה. בדיוטי פרי בד”כ יקר נורא, ולכן כדאי להביא מהבית סנדויצ’ים עם ממרח שעמיד לזמן הטיסה ולא מפיץ ריח לדוגמא סנדביץ’ מומלץ  כמו גבנ”צ, חומוס, שוקולד (רק אם הילדים יכולים לאכול את זה בלי להתלכלך), פירות יבשים, חטיפי אנרגיה, חטיף באריזה קטנה. את הביצה הקשה תשאירו לפעם אחרת. אל תנסו אוכל חדש בטיסה. במיוחד לא אוכל אלרגני כמו במבה וחבריו. ולא, לבדוק אם הילדה אוהבת סוכריות ג’לי זה לא רעיון טוב, מסתבר שזה עושה לה להקיא…

6. כסא לרכב – כדאי לברר עם חברת התעופה אם כסא לרכב נחשב בתור מזוודה או בתור מטען, בכל הטיסות שאני טסתי עם הבנות, את הסלקל/כסא הרכב העבירו לנו בלי בעיה, והם חיכו לנו בצד השני של העולם על המסוע, יחד עם המזוודות. חבל על הכסף לקנות /להשכיר כסא בחו”ל. למי שקונה כרטיס טיסה לילד (מתחת לגיל שנתיים), מומלץ לקחת את הסלקל לטיסה, לפעמים יותר נח לילדים לישון בכסא שהם רגילים אליו.

7. בגד ספייר, חיתול ספייר, תחתונים ספייר – אבל לא להגזים. תמיד כדאי להיות מוכנים לעובדה שדווקא בטיסה הילד יתחיל לשלשל, או להקיא את ארוחת הבוקר, ולכן כדאי גם לקחת בגדים להחלפה (שני זוגות לטיסות ארוכות) וגם קצת יותר חיתולים מבד”כ. אבל. לא להגזים. בשירותים של המטוס אפשר להחליף חיתול ובגדים לתינוק בצורה נוחה יחסית למטוס. כמובן שגם לילדים יותר גדולים היתי לוקחת זוג אחד להחלפה של בגדים, כי בדיוק היא נזכרה שהיא צריכה פיפי, כש כ-ל שורה G+H נזכרו גם הם שהם צריכים לשירותים.

8. תעסוקה לילדים – על כך אפשר לקרא פה. רצוי להכין בתיק צעצועים שמעניינים את הילדים, אבל שלא גורמים לסבל אצל יתר הנוסעים (כמו צפצפות, כדורים, פסנתרים חשמליים). רצוי להמנע מחלקים קטנים שעלולים ליפול תוך כדי הטיסה על הרצפה (הראיתם פעם רצפת מטוס  רגע לפני הנחיתה? קטסטרופת עולם). כדאי להביא ספרי צביעה, טושים, מדבקות, דיוידי, MP3, משחקי קלפים ועוד. אפשר לשחק טריויה בנוגע למדינה אותה הולכים לבקר, כך הילדים יכולים ללמוד על המקום, ולגרום להם להתלהבות.(ותודה לרבקה קופלר על העצה המקורית !)

9. מסיכה – הילדים יוצאים מאיפוס בטיסה? נגמר להם הכח לשבת כל כך הרבה שעות? מתחילים לבעוט בכסא שממול, לצעוק “נמאסססססס לייייי”, לשחק עם התאורה? ללחוץ על הכפתור שקורא לדיילות? בשלב הזה אחת הדיילות הסתכלה עלי במבט של “קשירת חצוצרות, זה הדבר הראשון שאעשה כשננחת פה”. ואני, פשוט הוצאתי את המסכה של “חמודה, ככה זה אמא וילדים בטיסה”. וזהו. אנחנו מנסות כמה שאפשר להעסיק, לתמוך, להכיל, לחבק, לנשק, אבל לפעמים גם להם זה נגמר, ואין מה לעשות. אין לכם מטוס פרטי, וכל היתר יכולים פשוט או להבין שככה זה לטוס עם ילדים, או שלא. בכל מקרה – זאת לא הבעיה שלכם. אתם תתעסקו עם הילדים שלכם (תנסו להרגיע אותם בכל אופן) וכל המצקצקים בלשון שיזמינו עוד מנה של בלאדי מרי – משקה המטוסים הבלתי מעורער.

10 בגדים נוחים – אני יודעת, כולם רוצים להראות ממש יפים כשהם מגיעים לשדה התעופה, ואפילו זה לפעמים קצת מצחיק לחשוב על לצאת עם טרניג מהבית, ועוד לאירופה! או לאמריקה!!, אבל, לא, השטיח האדום לא מחכה לכם עם הנחיתה, וגם לא לימוזינת פאר, ולכן, עם כל הכבוד לנעלי העקב החדשות שרכשתם במבצע בדיוטי ולמכנס הג’ינס במידה אחת קטנה מדי , כי זה מה שבאופנה עכשיו, תשאירו אותם במזוודה, ותעלו למטוס עם הטרניג הנח,החולצה הרחבה והקוקו. תרגישו בבית. אגב, אם אתם ממש מוכרחים לתת הופעה לאחר הטיסה, תשאירו את בגדי היצוג במזוודה שעמה תעלו למטוס (תיק גב, כבר הזכרתי), ותתלבשו אחרי הנחיתה. הרי אתן לא תרצו לרדת לקבלת הפנים עם בגד מעצבים מדהים וכתם של פליטת תינוק מרגע הנחיתה על הכתף, נכון?

והכי חשוב – טיסה נעימה ומהנה.

עוד מהבלוג של יונית צוק

תצוגה מקדימה

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

תצוגה מקדימה

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

תצוגה מקדימה

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה