הבלוג של יונית צוק

אמאעובדת

חיי הם כספר פתוח. תיאור העשור הרביעי לחיי. אמא, אשת רופא, עצמאית, חוקרת בלוגים, אשה, קופריטרית, מכורה לאינטרנט.

עדכונים:

פוסטים: 199

עוקבים: 193

החל מיולי 2010

פוסט חגיגי לכבוד יום הולדת ארבע לתמר שכולל: הדרכה להכנת כתר, הדרכה להכנת שרשרת דגלונים, אילו מתנות מומלץ לקנות לילדה בת ארבע, תפריט מסיבת יום הולדת וילדה אחת שמחה

01/06/2013

כבר ארבע שנים שאני אמא, ההתרגשות בשיאה.

רציתי להכין לתמרי מסיבת יומולדת שמחה, אבל חששתי, שלא יגיעו מספיק אנשים, כי בכל זאת, אנחנו לא בארץ, אין לנו פה את החבר’ה שלנו.
התבאסתי מהמחשבה על יומולדת קטן ורחוק מהמשפחה. אז בלילה, לפני יום ההולדת של תמר, המגדלור ואני קישטנו את הבית, כדי שיהיה שמח לתמרי ביום הולדת ארבע שלה. אנחנו כל כך התרגשנו, ובקושי ישנו בלילה. היה שם: קאפקייק, נר עם הספרה ארבע, בלונים, מתנות מסבתא שנשלחו מבעוד מועד, מתנות מאיתנו ובמבה.

בבוקר תמרי מאוד שמחה על ההפתעה והיתה פשוט מאושרת. נעה היתה מאושרת בעיקר מהבלונים.
ובנוגע לחשש שלי מיום הולדת קטן? מסתבר, שדברים מסתדרים, במיוחד בימי הולדת.
הכנתי רשימה של החברים שלנו פה, בבולטימור, וכשזה היה כתוב שחור על גבי לבן הבנתי שוואלה – יש לנו חבר’ה! ועוד איזה חבר’ה.
עם שש ילדות ושני ילדים, הרב משיקים לגילאים של נעה ותמר – נפלא! יותר טוב מזה לא יכול להיות. אה, בעצם כן – החבר’ה אפילו אנשי שיחה כיפיים, מענינים, מרתקים ומצחיקים. חבר’ה – כמו שצריך.

כשחשבתי על בנית הקונספט ליומולדת קצת הלכתי לאיבוד כי הפיתוי לקנות פה דברים ליומולדת הוא מאוד גדול, וכמעט בלתי אפשרי להגיד לאאאאאאאאאא לכל הקישוטים והאמצעים השוניםם למיתוג מסיבות פה. אבל נראה לי שהצלחתי… או שלא

מכיוון והיתי במהלכו של קורס צילום, לא היה לי יותר מדי זמן להכין את יום ההולדת, ולכן הקונספט היה: יום הולדת של הנאה ושמחה, שלא כולל הכנות גרנדיוזיות, הן מבחינת זמן והן מבחינת תקציב.

יומולדת ארבע: הכנת כתר יומולדת -

תמרי מאוד אוהבת להסתובב עם כתרים, בכל מיני הזדמנויות, אז החלטתי שעל כתר יומולדת אני לא מוותרת. האמת, שאחרי התגובות המפרגנות בפיסבוק על הכתר, אני קצת מתפדחת להעלות את “הוראות ההכנה” של הכתר, כי אז יבינו שזה שתי דקות של עבודה (כולל הפסקת קפה)…

חומרים נדרשים:
כתר מסול (אפשר לקנות או להכין) אם אין כתר מסול, אפשר להכין כתר מבריסטול.
פרחים מסול – יש לנו ערכת הכנת שרשראות מפרחי סול שתמרי מיצתה, אז השתמשתי בפרחים הללו. אם אין פרחים כאלו מסול, אז אפשר פשוט לגזור פרחים מבריסטול.
כפתורים
דבק חם
זמן הכנה: 10 דקות
קושי: נו, אתן לא מכירות אותי? אם זה לא קל ומהיר זה לא נכנס אלי לבלוג.
אופן ההכנה: טוב זה ממש פשוט – מסדרים את הפרחים על פי גודל וצבע, (אני חיברתי 2 פרחים, אפשר כמה שרוצים), במרכז מסדרים כפתור.
אפשר לגזור את הספרה של היומולדת ולהדביק על הפרח המרכזי של הכתר.
מדביקים בדבק חם. טיפ שקיבלתי מאפרת חפץ (שאצלה עשיתי סדנת חבובות מקסימה) לשים על השולחן כוס עם מים, במידה והדבק החם נוגע באצבעות (זה קורה לא פעם אחת) לטבול מהר במים כדי לא לקבל כוויה.
זהו. הכתר מוכן.

והנה ילדת יום ההולדת, בבוקר יום ההולדת עם הכתר (נרשמה התלהבות!) והקאפקייק.


הכנת שרשרת דגלים:

וידוי: כבר הרבה זמן רציתי להכין שרשרת דגלונים לחדר של הבנות. היה לנו בבית אחד כזה (קיבלנו מתנה מהבנות היקרות של הביתה), ותמר כל כך אהבה את הדגלונים, שאמרתי לעצמי – מתישהו אני אכין לנו כזה.
מכיוון וכבר היתי בשוונג ואקדח הדבק היה חם, הכנתי (פה לקח לי בערך 15 דקות) שרשרת דגלונים תואמת לכתר.

חומרים נדרשים:
פיסות בד (אני השתמשתי בלבד, אבל כל פיסת בד היא בסדר לענין, וגם אפשר עם דפים יפים – פעם עשיתי משהו דומה עם מפיות של איקאה).
חוט
דבק חם
כפתורים
פרחים מסול (אותה הערה כמו למעלה, אם אין פרחי סול, אפשר להכין פרחים מבריסטול או מבד).
זמן הכנה: 15 דקות
קושי: אין קושי. זה כל כך קל שזה מגוחך ממש.
אופן הכנה:
את הדגלונים רציתי בצורת משולשים, ואז הסתבכתי עם עצמי, ועם המשולשים שיצאו לי משולשים חדי זוית אסימטרים. בואו נגיד ככה – משפט פיתגורס לא ממש היה שם… אז החלטתי על צורה אחרת – מלבן עם חור בצורת משולש (שחתוך פרי סטייל) בקצה. ממש פשוט להכין את זה – את הבד קיפלתי לשלושה חלקים, הידקתי חזק כדי שישארו סימני קיפול (לטובת גזירה). גזרתי משלושת החלקים יחדיו את המשולש בקצה, ולאחר מכן גזרתי את החתיכה לשלושה חלקים – על פי סימני הקיפול.


ועכשיו החלק הכיפי – להחליט איזה פרח יודבק באמצעות דבק חם, על איזו חתיכת בד. גם פה חתכתי פיסת בד בצורת הספרה ארבע (הרגשתי כזאת גאווה כשתמר בבוקר צעקה “אמא, יש פה ארבע!, וואו איזה יופי, זה בשבילי?”).
והכל להדביק על חוט. את החוט הדבקתי לקצה של הבד, וקיפלתי (נוצר מעין כיס סגור ומהודק היטב שבו יש את  החוט ואת הדבק החם שמחזיק את כל הענין יחדיו). ולבסוף – לקרא למגדלור שיקשור את שרשרת הדגלונים על פתחי האוורור בתקרה. (לחכות בסבלנות שיגיד “וואו איזה יופי”, ואם הוא לא אומר אפשר פשוט לשאול: “נו, אז מה אתה חושב, יפה לא?”).


הכנת שקיות הפתעה:

בגלל שכמות הילדות המוזמנות היה מועט יחסית, מאוד רציתי לפנק. אז הכנתי שקיות הפתעה לכל אחת מהילדות. (כשקניתי את ההפתעות שכחתי שיש גם בנים לחבר’ה… אז אחת הבנות לא קיבלה שקית הפתעה כי לא רציתי לבאס את אח שלה ואותה, נפרגן להם בהזדמנות).

חומרים: קניתי בחנות היצירה במדפים של הכל בדולר, לא רציתי להכנס להוצאות. היה שם שקית אורגנזה, צמיד, בלון ענק ששמים בו אורז והוא עושה מלאאאאא רעש, קעקועים וטבעת.
טושים, חותמות, פתקונים – כל אלו היו לי בבית, וסוף סוף היתה לי הזדמנות להשתמש בהם.
זמן הכנה: עם בדיקת כ-ל החותמות, וכ-ל הטושים, וזמן התיבשות של הדיו ושל ההתלהבות – 30 דקות. תאכל’ס זמן פרודוקטיבי – 5 דקות בלחץ.
אופן ההכנה: דוחפים את המתנות לשקית. סוגרים. כותבים תודה שבאתם על הפתק. חותמת אחת או שתיים. סוגרים. וזהו. נורא קשה, אני יודעת. ממש הנדסת טילים.

פעילויות ליום הולדת ארבע:

השאלה הכי קשה היא התוכן התרבותי של ימי ההולדת. גם אני שברתי את הראש מה להכין ואיך. ואז החלטתי שאני אעשה לתמר ולחברותיה פעילות שהיא אוהבת לעשות ביום יום. הרשימה היתה ארוכה ממה שנעשה בפועל, כי הבנות התעיפו, וגם לא היה צורך בסופו של דבר בכל כך הרבה הפעלות.


הפעלה מספר 1: קעקועים

תמר מאוד אוהבת את הקעקועים שלי, והיא כל הזמן רוצה שנדביק לה קעקועים. התחנה הזאת היתה הצלחה. פיזרתי על רצפת חדר האמבטיה את כל הקעקועים, וכל ילדה (וילד) בחרו שני קעקועים. זאת היתה הצלחה מסחררת.


הפעלה מספר 2: קישוט כובע מצחיה מסול/הכנת חרבות מבקבוקים ממוחזרים

קניתי כובעי מצחיה מסול (אותו סגנון כמו הכתר של תמר), ומדבקות. זהו – ילדים, מסתבר, זה עם פשוט. כולם ישבו בחדר של הבנות (היתה רוח בחוץ), והדביקו כל כך יפה וחמוד. והבנים? מכיוון וקניתי רק כובעי מצחיה ורודים, הסתפקו בלבנות חרבות מבקבוקי יוגורט שאני ממחזרת וגלילי ניר טואלט (שתמיד אני שומרת ליצירה). היה ממש מצחיק. מכיוון ואני היתי אחראית על הצילום ועל הקטע התרבותי, אין פה יותר מדי תמונות, ואפילו מה שיש באיכות לא משהו. מסקנה – לבקש מאחד המוזמנים להיות אחראי על המצלמה. (וטיפ נוסף הוא לבדוק מה לבשתי ביום הולדת הקודם, כדי שלא יווצר מצב, שבו אני לובשת את אותה חולצה בדיוק בכל ימי ההולדת של הבת שלי…)

הפעלה מספר 3: הכנת שרביטים

לא תכננתי בכלל את ההפעלה הזאת, פשוט הבנות ראו את החרבות של הבנים והחליטו שגם הן רוצות חרבות של בנות = שרביטים. פתחתי את ארון היצירה, הוצאתי קשים + קרפים + סלוטייפ. ותוך 3 דקות הכנה, לכל אחת היה שרביט מתנפנף למופת. לא יאמן, שמה שעבד ביום הולדת שלוש, עובד גם ביום הולדת ארבע. מעניין עד מתי השרביטים ירדפו אחרי .
זה גם היה הזמן, שבו הבנתי שמספיק הפעלות, הבנות יכולות לצאת החוצה ולהיות פשוט ילדות. הוצאתי להן כדורים, והדשא ומזג האויר עשה את שלו. (שימו לב, אפילו פתחו לנו את הבריכה בשכונה לכבוד יום ההולדת של תמר, אחרי שבועות רבים בהם אנחנו מתצפתות על השיפוצים שלה). בתכנון היה גם הכנת שרשראות מחרוזים, צביעת דפים בצבעי גואש, הכנת עוגיות, קשקוש בגיר על המדרכה, ומשחקי חברה כמו מחבואים, תופסת וכו’ – אבל באמת שלא היה צורך. עכשיו, כשאני חושבת על זה, הקונפסט מאוד דומה לשנה שעברה. אפילו לא שמתי לב לזה.


והחלק הקולינרי:

על החלק הזה, כמו תמיד, אחראי המגדלור (וטוב שכך). הוא פשוט אוהב לבשל, וטוב בזה.


חשוב לי לפרט את התפריט שהיה במסיבה, כי לבנות תפריט ליומולדת זה לפעמים כאב ראש. ביומולדת הראשון של תמר זרקנו כל כך הרבה אוכל, שמאז אנחנו, לפחות משתדלים מאוד, לא להגזים בכמויות, ומצד שני לא לצאת קמצנים. אז מה היה לנו (לא זרקנו יותר מדי).


תפריט יום הולדת ל10 מבוגרים + 10 ילדים


חטיפים – לא קנינו חטיפים שכוללים בוטנים כי לא ידענו אם יש מישהו אלרגי. קנינו צ’יפס, נאצ’וס וביגלה, ורוטב סלסלה.
ירקות - הכנו פלטת ירקות שכללה גזרים ננסיים, פלפל אדום, תירס חם.
פירות - פלטת פירות שכללה – אננס טרי, תותים, ענבים חצוים לחצי כי היו ילדים קטנים.
אוכל רציני - מכיוון ויום ההולדת היתה ביום ראשון ב11:00 צפינו שהחבר’ה יהיו רעבים. אז לילדים הכנו (פה הגזמנו קצת) – נקניקיות בלחמניה (הווווו כמה שהלחמניות פה מתאימות כמו כפפה לנקניקיות) וצ’יפס בתנור. הכנו יותר מדי צ’יפס. למבוגרים המגדלור השקיע בשתי לזניות – האחת כשרה (גבינות) והשניה לא כשרה (בולונז). נשאר לנו המון לזמניה, אבל הקפאנו מנות, תמיד טוב שיש לזניה במקפיא.
קינוח - מאפינס  + עוגת יום הולדת עם נרות והמוןןןןןןן סוכריות צבעוניות. יש לנו בסופר מאפיה כל כך טובה, שאפילו חבל להתאמץ ולאפות בבית.
שתיה - 3 בקבוקי דיאט קולה, קולה, ספריט, פנטה, מים. החבר’ה שתו יותר מים מהמוגזים, והילדים בכלל לא שתו מוגז – מסקנה, היה צריך לקנות במקום כל המוגזים האלה מיץ תפוחים או תפוזים.

מתנות לילדה בת ארבע:

האמת, קיבלנו יותר מדי מתנות. הרגשתי קצת לא נעים. כל אחד הביא גם מתנה קטנה לנעה – זה היה באמת לא צפוי. המתנות מקסימות וקולעות לטעם ולמה שתמר אוהבת: ברבי בת ים, שמאז שהיא קימת, היא מקבלת מקלחת דה לוקס עם שמפו, מרכך והברשת השיער. שמלה (מסתובבת כמובן), חוברות יצירה (מעסיק את תמר מעולה בבוקר, כשאני מארגנת את נעה), תיק שצובעים אותו, טושים וחומרי יצירה, הכנת פיצה מבצק ירח (זה בצק מגניב בטירוף שלא מתיבש), ונעלה קיבלה פלימוביל לתינוקות של חללית (הידעתם שיש כזה דבר? זה ממש חמוד!), בובה רכה ובובת קוף (החברים החדשים שלה, שהיא לא נפרדת מהם), משחק התאמת חיות (יש לנו כזה בארץ, איזה כיף זה לקבל צעצוע שמרגיש בבית). חלק מהמתנות שמתי בשקית אצלי בארון, תמר יודעת שהן שם, הסברתי לה שאי אפשר לפתוח את ה-כ-ל ביחד, כי אז זה יוצר בלבול. היא קיבלה את זה בהבנה.

והמתנות הכי שוות – תמרי קיבלה מהסבתות, שדאגו לשלח לה חבילה מבעוד מועד, מספיק זמן מראש, שיגיעו ביום ההולדת שלה. המתנות כללו שטויות של בנות בעיקר (כובע, בגד ים, משקפי שמש, תחפושת, פאה, כובעים מצחיקים, קשתות יפות, תיק צד, דברים לשיער) ודברים שהם קצת יותר רציניים כמו חוברות עבודה שקשורות לשפה, כתיבה, אותיות, (בעברית ובאנגלית), מספרים, מגנטים בצורת אותיות – תמר מאוד אוהבת את זה בזמן האחרון, ומבקשת שנאיית לה מילים גם באנגלית וגם בעברית.

כמובן שגם חגגנו לתמרי בגן, ואפילו היא הרוויחה עוד מסיבה אחת – באמצעות הסקייפ. כשההורים שלי אירחו לארוחת שישי, כולם התאספו מול המחשב ושרו לתמרי (שלא הלכה לישון סיאסטה בזכותם), יום הולדת שמח. היה ממש מחמם את הלב! האחיינים שלי אפילו צירו לה ציור והראו לה בסקייפ. היא ממש התרגשה! בכלל, היא היתה מאושרת מיום ההולדת הזה (זה כנראה עובר בגנים).


זהו. היתה יום הולדת מאוד שמחה – כמו תמר בעצם. יום הולדת זורמת.
ומה אני מאחלת לילדה שלי? שרק תמשיך להיות כמו שהיא – פלא והשראה, ושתמיד תהיה מאושרת, כמו שהיא היתה ביום ההולדת שלה
.


עוד מהבלוג של יונית צוק

תצוגה מקדימה

מכתב של נערה אמיצה שדורשת שוויון

לפני חצי שנה סיימתי קורס של מנהיגות סדר חברתי חדש של ויצ"ו, ומאז משהו אצלי במודעות הנשית/ מגדרית השתנה, התעבה, התחדד. היום קראתי בפיסבוק של רבקה נוימן, מהאגף לקידום מעמד האשה בויצ"ו, סיפור מדהים של נערה בת 17.5 מתל אביב בשם...

תצוגה מקדימה

אשה עם שפם

כשהייתי בחטיבת הביניים, היתה לי מורה לביולוגיה בשם לילית. לילית ענדה עגילי ענק כי היא  טענה שהם מעניינים את התלמידים מספיק בשביל שהם לא יוכלו להסיר ממנה את העיניים. כך או כך, יום אחד המורה לילית פנתה אלי מול כל הכתה ואמרה:...

תצוגה מקדימה

בלוג אחד בשבוע: הבלוג של יעל יניב

בפוסט זה אני חורגת מהרגלי, ומצרפת גם מתכון וגם ראיון. למה? הכל בזכות יעל יניב המקסימה. הגעתי אליה, עוד כשגרנו בארץ,  באישון לילה לראיון (הראיון התחיל בסביבות 21:00 והסתיים לאחר חצות, רק בגלל...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה