הבלוג של IMA

IMA כותבת – הבלוג לאמהות דנדשות

נעים להכיר :-) אנחנו גלית ולידור - אמהות, מנחות הורים לתינוקות, מלוות אמהות אחרי לידה, בוגרות האקדמיה הארצית להנחיית הורים של SmallTalk. כל אחת מאיתנו חוותה בדרכה תקופה לא קלה בשבועות הראשונים לאחר הלידה. היה לנו צורך להיות... +עוד

נעים להכיר :-) אנחנו גלית ולידור - אמהות, מנחות הורים לתינוקות, מלוות אמהות אחרי לידה, בוגרות האקדמיה הארצית להנחיית הורים של SmallTalk. כל אחת מאיתנו חוותה בדרכה תקופה לא קלה בשבועות הראשונים לאחר הלידה. היה לנו צורך להיות יותר בטוחות בעצמנו כאמהות, רצינו לקבל כלים שיעזרו לנו להתמודד בצורה נעימה ושלווה יותר עם השינוי המשמעותי הזה. עם הזמן למדנו, התנסינו, רכשנו כלים וגישות שהביאו אותנו להבנה, שאפשר לחוות את חוויית ההורות הראשונית בדרך נעימה, שלווה ובטוחה יותר. החלטנו שאנחנו חייבות להעביר את זה הלאה!!! כדי שאמהות נוספות יצליחו ליהנות מהחוויה המשמעותית הזו של להפוך לאמא. לכן הקמנו את IMA - מקום לאמא שבך. ב-IMA תוכלי למצוא סדנאות, הרצאות וייעוצים פרטניים בנושאי הכנה להורות, שפת הסימנים ותקשורת עם תינוקות. אנחנו מאמינות שגם אם האימהות באה לך בטבעיות וגם אם לא - תמיד כדאי ואפשר להתכונן, ללמוד, לרכוש את הידע, את הכלים והמיומנויות, כדי לחזק את האינטואיציה שלך ואת הביטחון בהורות שלך.

עדכונים:

פוסטים: 14

החל מספטמבר 2016

בפעם הראשונה שנתקלים בתינוק שישן במיטתו בשיטת העיטוף, זה עלול להיראות לנו מאוד “מוזר”, אפילו מרתיע מעט, וייתכן גם שהמחשבה הראשונה שתעבור לנו בראש תהיה תחושת חוסר האונים שעלולה להתעורר כשהידיים אינן חופשיות, כי הרי ישנן מעט מאוד סיטואציות שבהן לאדם בוגר “קושרים את הידיים”…. אבל אם ניזכר איך תמיד רואים בסרטים או בטלוויזיה תינוק מוגש לאימו מיד לאחר הלידה – הוא עטוף בבד כלשהו כמו חבילה קטנה וזה נראה לנו לגמריי טבעי ואפילו מתבקש. בהקשר הזה, של תינוק שהרגע יצא מ-9 חודשים בתוך רחם עוטף וסגור, יותר קל להתחבר להגיון שמאחורי העיטוף ולהבין שהתינוק נהנה מהמגע ההדוק והמחבק של שמיכת העיטוף, ולו רק משום שזה מזכיר לו חוויה מוכרת של תחושת גבולות הרחם, שעד לא מזמן הייתה הסביבה העיקרית והבטוחה ביותר עבורו.

06/11/2016

מה זה בכלל  עיטוף?

שיטת העיטוף היא למעשה פעולה בה עוטפים את התינוק באמצעות שמיכה או טיטול טטרה גדול, החל מגובה הכתפיים ומטה.

מה מקור השיטה?

העיטוף היא שיטה עתיקה מאוד, אשר בעבר המאוד רחוק הייתה בשימוש בתרבויות בהן האמינו בהרחקת התינוק מאימו בשלב מוקדם מאוד לאחר הלידה. המחשבה מאחורי שיטת העיטוף הייתה לתת מענה ותחליף לחיבוק האמהי בתרבויות אלה, אשר גם האמינו כי היא יכולה לתרום בעתיד ליציבה הכללית של התינוק. בחלוף השנים, אנשים הבינו כי מגע וחיבור אמהי איננו בר תחליף. יחד עם זאת ובמקביל נחשפו יתרונותיה הרבים של שיטת העיטוף בעיקר בתחום השינה אצל תינוקות.

ההגיון שמאחורי השיטה

בפעם הראשונה שנתקלים בתינוק שישן במיטתו בשיטת העיטוף, זה עלול להיראות לנו מאוד “מוזר”, אפילו מרתיע מעט, וייתכן גם שהמחשבה הראשונה שתעבור לנו בראש תהיה תחושת חוסר האונים שעלולה להתעורר כשהידיים אינן חופשיות, כי הרי ישנן מעט מאוד סיטואציות שבהן לאדם בוגר “קושרים את הידיים”…. אבל אם ניזכר איך תמיד רואים בסרטים או בטלוויזיה תינוק מוגש לאימו מיד לאחר הלידה – הוא עטוף בבד כלשהו כמו חבילה קטנה וזה נראה לנו לגמריי טבעי ואפילו מתבקש. בהקשר הזה, של תינוק שהרגע יצא מ-9 חודשים בתוך רחם עוטף וסגור, יותר קל להתחבר להגיון שמאחורי העיטוף ולהבין שהתינוק נהנה מהמגע ההדוק והמחבק של שמיכת העיטוף, ולו רק משום שזה מזכיר לו חוויה מוכרת של תחושת גבולות הרחם, שעד לא מזמן הייתה הסביבה העיקרית והבטוחה ביותר עבורו.

ישנה תיאוריה שנקראת “הטרימסטר הרביעי”, אותה פיתח וחקר ד”ר הרווי קרפ, רופא ילדים בכיר ומרצה לרפואה באוניברסיטת UCLA בלוס אנג’לס. לפי התיאוריה הזו תינוק מגיח לעולם כשהוא למעשה אינו בשל עדיין לחיים שמחוץ לרחם – זאת בניגוד לגורי חיות אשר נולדים עם כישורים טובים יותר לשרוד מחוץ לרחם אימם כבר בשעות הראשונות לחייהם, רובם למשל יודעים ומסוגלים ללכת ואפילו לרוץ תוך כמה שעות בודדות, דבר שחשוב להם לצורך הישרדות בשטח.

אז מהם באמת היתרונות הטמונים בשיטת העיטוף?
 1. בימיו הראשונים של התינוק, כאמור, העיטוף מדמה עבורו את התחושה שחווה עד לא מזמן ברחם, שעבור התינוק הינו למעשה המקום היחיד עד כה שהכיר, ולכן מקנה לו תחושת ביטחון מוכרת. עבור התינוק הרך היציאה לאוויר העולם הינה מעבר חד מאוד וחוויה לא קלה. ההגנה שהרגיש ברחם אינה קיימת עוד עבורו. במיוחד עבור תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי ולא עברו דרך תעלת הלידה. המעבר בתעלת הלידה הוא מעין “הכנה” מסויימת עבור התינוק לקראת השינוי שמגיע, אך עבור תינוק ש”נשלף” ללא הכנה מוקדמת בניתוח קיסרי, המעבר הוא אפילו חד עוד יותר. בזמן שלנו זה מרגיש טבעי לחלוטין לחיות כשסביבנו חלל פתוח וגדול, לתינוק זו תחושה זרה לחלוטין. עיטוף נכון, בצורה הדוקה במידה הנכונה, עשוי לסייע לתינוק להרגיש מוגן ועטוף, ולספק לו תחושה מוכרת, ובכך להקל על התינוק את המעבר החד מרחם אימו המוגן אל העולם שבחוץ במהלך ה”טריסמטר הרביעי”.

 2. העיטוף עוזר לתינוק ללמוד את גבולות גופו. הוא לומד להרגיש בצורה ברורה יותר היכן נמצא כל איבר בגופו – היכן נמצאות הידיים, היכן נמצאות הרגליים וגם איברים שקצת יותר קשה להרגיש כמו הגב ובית החזה. מתוך כך התינוק לומד היכן גופו מתחיל והיכן נגמר. קבלת תחושה ברורה של אבריו והבנה של גבולות גופו תעזור לתינוק בהמשך ביציבה טובה יותר בשלבי ההתפתחות המוטורית השונים.

 3. בחודשים הראשונים לחייו של התינוק קיים אצלו רפלקס שנקרא רפלקס מורו, המכונה גם רפלקס הבהלה. רפלקס זה מתבטא בפריסת הידיים והגפיים בעקבות רעש, מגע או כל דבר אחר, שגורמת לתינוק לבהלה הן בזמן ערות והן במהלך שינה. רפלקס המורו נעלם לרוב עד גיל 3-4 חודשים. רפלקס זה הוא חיוני עבור התינוק (מעיד על תפקוד מערכת העצבים המרכזית ועל תקינות השמיעה, והוא הופך בהמשך לרפלקס “צנחן” להגנה על הפנים בזמן נפילה), אך כאשר הוא מופיע בתדירות גבוהה ובזמן שינה או התכנסות לשינה – הוא עלול להפריע ולגרום להתעוררויות רבות. העיטוף מסייע בהפחתת תנועות הגפיים ולכן יכול להפחית התעוררויות לא רצויות ולאפשר לתינוק שינה ארוכה ורצופה יותר על הגב. זה המקום גם להסתייג ולומר, כי אמנם הפחתת ביטוי הרפלקס הינה בעלת השפעה חיובית על ההירדמות והשינה של התינוק, אך יש לזכור שמדובר ברפלקס מולד והישרדותי, ולא ידועה עדיין המשמעות של הורדתו.

 4. יש תיאוריות שגורסות כי עיטוף עשוי להפחית את הסיכויים למוות בעריסה, בשני אופנים:

 • השמיכה בעיטוף מהודקת ואינה חופשיה במיטה, שזו אחת הסיבות הנחשבות מסוכנות לתינוק.

 • תינוק שמתקשה לישון על הגב וקל לו יותר לישון על הבטן – ייתכן שעיטוף ייקל עליו ויקנה לו את התחושה הסגורה יותר שבשינה על הבטן וכך יוכל לישון על הגב, שזה האופן הבטוח יותר, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

 1. מחקרים נוספים מצאו כי כאשר השתמשו בשיטת העיטוף עם פגים, הם הראו שיפור בהתפתחות העצבית-שרירית וחוו פחות רגעי מצוקה.

לסרטון המדגים צורת עיטוף כנסו לכאן.

**הערה: קיימת גם אפשרות של “עיטוף חלקי”, כך שהתינוק עטוף אך ידיו נשארות חופשיות מחוץ לשמיכת העיטוף.

במהלך שינה, התינוק העטוף יכול לישון על הגב או על אחד מצידי הגוף.

עיטוף תינוקות

עד מתי נעטוף את התינוק?

אז כאמור, ניתן להתחיל להשתמש בשיטה זו כבר מהיום הראשון, כבר מרגע הלידה.

ניתן להמשיך לעטוף את התינוק עד גיל 3-4 חודשים, או לחילופין עד שהתינוק מסמן בעצמו שהעיטוף כבר אינו מתאים עבורו – ברוב המקרים הוא עושה זאת ע”י כך שהוא מתחיל “להיאבק” בשמיכת העיטוף. במידה והתינוק מצליח להשתחרר מהעיטוף בצורה מלאה או חלקית הוא עלול להסתבך בשמיכת העיטוף ועלול להיווצר מצב מסוכן של חסימת דרכי נשימה. כשהתינוק כבר מצליח לעשות זאת כדאי לשקול לוותר על העיטוף או לעבור לעיטוף חלקי – שמיכת העיטוף מגיעה עד מתחת לבית השחי, כך שמתאפשרת יותר חופשיות בתנוחות הידיים בשינה. ישנם מצבים בהם התינוק נרדם בעיטוף מלא ותוך כדי שינה משחרר ממנו את ידיו וממשיך לישון בעיטוף חלקי. ניתן להמשיך ולאפשר זאת, במידה ואתם רואים שהדבר לא מפריע לו להמשיך לישון.

סימן נוסף לכך שניתן להפסיק להשתמש בשיטה זו, הוא העלמותו של רפלקס מורו. עם זאת, במידה ואתם רואים כי העיטוף עדיין עוזר לתינוקכם להירגע ולישון טוב יותר, ניתן להמשיך ולהשתמש בשיטה זו גם לאחר גיל 4 חודשים.

תינוק שהורגל להרדם בעזרת העיטוף מיום לידתו עד גיל 3-4 חודשים, עשוי לפתח תלות בעיטוף לצורך הרדמות, ולכן ההמלצה היא להוריד את השימוש בעיטוף בהדרגה, החל מגיל 3 חודשים, על-ידי שימוש בעיטוף חלקי, וכך בהדרגה עד להורדת העיטוף לגמרי.

דגשים לתשומת לב…

 1. בימיו הראשונים של התינוק, ניתן להשתמש תכופות בשיטת העיטוף. אך ככל שהתינוק גדל רצוי להשאיר אותו יותר ויותר לא עטוף, בעיקר במשך היום ובזמן הערות, על מנת לאפשר לו לחקור את התנועתיות שלו בהתאם לרצונו ויכולותיו, דבר חשוב ביותר לצורך התפתחותו המוטורית.

 2. עיטוף בצורה לא נכונה, כמו עיטוף הדוק מדיי של רגלי התינוק כשהן ישרות כלפי מטה עלול להחליש את המפרקים ולפגוע בסחוס הרך של מפרק הירך, מה שיוביל להתפתחות לקויה של מפרק זה. כדי להימנע מכך, יש לוודא שבזמן העיטוף יש מרחב מספיק בתחתית השמיכה כך שהתינוק יכול לכופף את רגליו כלפי מעלה וכלפי חוץ בחופשיות.

 3. כאשר משתמשים בעיטוף, חשוב להלביש את התינוק בהתאם, לקחת בחשבון כי יש שכבה נוספת סביב התינוק, כך שלא יהיה לו חם/קר מדי כל זמן שעטוף.

 4. מומלץ לעטוף את התינוק בעזרת שמיכה העשויה 100% כותנה, ללא כפתורים, סקוצ’ים, רוכסנים או כל אביזר אחר אותו עלול התינוק לבלוע, או שעשוי להיות לו לא נוח במגע, וניתן גם להשתמש בחיתול טטרה גדול.

 5. ניתן להתחיל ולהשתמש בשיטת העיטוף גם בגיל מספר שבועות, כך שגם אם לא התחלתם לעשות זאת מיד ביומו הראשון של תינוקכם ואתם מעוניינים לנסות את השיטה – ניתן לעשות זאת גם בשלבים מאוחרים יותר.

 6. על מנת להגביר את תחושת הקרבה ביניכם לבין תינוקכם גם בזמן העיטוף, ניתן להשתמש בחיתול בד או שמיכה שספגו את הריח שלכם. כך יוכל תינוקכם להיות עטוף בריח שלכם, להרגיש קרוב אליכם, להירגע וליהנות מתחושה זו.

 7. שימו לב, שכיוון שהעיטוף כה מרגיע ומאפשר לתינוק שינה טובה יותר, ישנם תינוקות שעשויים “לדלג” על האכלה.

לסיכום:

חשוב מאוד להעמיק ולקרוא עוד על המשמעות של העיטוף כדי להחליט האם לעטוף, ללמוד איך לבצע עיטוף בצורה נכונה ולהיות קשובים לתינוק ולתגובותיו לעיטוף. חשוב לציין כי אין אמת אחת ויחידה בנושא עיטוף תינוקות וכמו בהרבה תחומים שקשורים להתפתחות וגידול ילדים, אנו ההורים צריכים להשתמש באינטואיציה ההורית שלנו ולהחליט מה יהיה הכי נכון לתינוק שלנו, זאת לאחר התעמקות ואיסוף מידע בנושא.

לידור תמיר-סטון וגלית גרינברג-ללוש

IMA – מקום לאמא שבך

 

לדף העסקי של IMA – לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק שלנו – רבע ל-IMA – לחצו כאן.

להורדת המדריך החינמי שלנו “13 עצות לחופשת לידה רגועה – תובנות שיעזרו לך בחודשי האימהות הראשונים” – לחצו כאן.

עוד מהבלוג של IMA

תצוגה מקדימה

הצילו, יותר מידי מידע על גידול תינוקות!!

ברוכות הבאות לבלוג החדש שלנו! תגידו לי מזל טוב השבוע מלאו לאוריקי חודשיים...אני אמא לשניים כבר חודשיים שלמים!!! אני נזכרת בחופשת הלידה עם הבת הגדולה שלי רוני ורואה איך הכל שונה עכשיו… אני זוכרת שבחודשים הראשונים עם...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

מזוג לשלישייה - 5 עצות חשובות להתמודדות

לידה של ילד ראשון היא טלטלה לזוגיות. אין ספק! מחקרים מראים שהמעבר להורות הוא אחד השינויים המשמעותיים בחייו של האדם הבוגר, והוא משפיע גם על גברים ולא רק על נשים שעוברות שינויים פיזיים והורמונאליים. בינינו, יכולנו להגיד...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מה שמתחשק לי זה לישון

אחד הדברים שאנחנו הכי לומדות להעריך אחרי שנולד התינוק הראשון הוא שינה. כי ככה אנחנו בני האדם - לומדים להעריך משהו כשפתאום הוא נלקח מאיתנו או חסר לנו. אנחנו מקבלות שאלות רבות מאמהות, רובן עוסקות לרוב בנושא החם והמעניין...

תגובות

פורסם לפני 3 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה