הבלוג של IMA

IMA כותבת – הבלוג לאמהות דנדשות

נעים להכיר :-) אנחנו גלית ולידור - אמהות, מנחות הורים לתינוקות, מלוות אמהות אחרי לידה, בוגרות האקדמיה הארצית להנחיית הורים של SmallTalk. כל אחת מאיתנו חוותה בדרכה תקופה לא קלה בשבועות הראשונים לאחר הלידה. היה לנו צורך להיות... +עוד

נעים להכיר :-) אנחנו גלית ולידור - אמהות, מנחות הורים לתינוקות, מלוות אמהות אחרי לידה, בוגרות האקדמיה הארצית להנחיית הורים של SmallTalk. כל אחת מאיתנו חוותה בדרכה תקופה לא קלה בשבועות הראשונים לאחר הלידה. היה לנו צורך להיות יותר בטוחות בעצמנו כאמהות, רצינו לקבל כלים שיעזרו לנו להתמודד בצורה נעימה ושלווה יותר עם השינוי המשמעותי הזה. עם הזמן למדנו, התנסינו, רכשנו כלים וגישות שהביאו אותנו להבנה, שאפשר לחוות את חוויית ההורות הראשונית בדרך נעימה, שלווה ובטוחה יותר. החלטנו שאנחנו חייבות להעביר את זה הלאה!!! כדי שאמהות נוספות יצליחו ליהנות מהחוויה המשמעותית הזו של להפוך לאמא. לכן הקמנו את IMA - מקום לאמא שבך. ב-IMA תוכלי למצוא סדנאות, הרצאות וייעוצים פרטניים בנושאי הכנה להורות, שפת הסימנים ותקשורת עם תינוקות. אנחנו מאמינות שגם אם האימהות באה לך בטבעיות וגם אם לא - תמיד כדאי ואפשר להתכונן, ללמוד, לרכוש את הידע, את הכלים והמיומנויות, כדי לחזק את האינטואיציה שלך ואת הביטחון בהורות שלך.

עדכונים:

פוסטים: 14

החל מספטמבר 2016

שינת התינוקות זהו נושא רחב מאוד ויש הרבה מה לומר עליו, אך קודם כל צריך להבין עובדה ביולוגית חשובה: תינוק שזה עתה נולד (ובמשך השבועות הראשונים לחייו) לא יודע להבחין בין יום ללילה. התפקיד שלנו הוא לעזור לו להסתנכרן על ידי יצירת אוירה מתאימה. אז מה זו בעצם אווירה מתאימה?

30/10/2016

אחד הדברים שאנחנו הכי לומדות להעריך אחרי שנולד התינוק הראשון הוא שינה. כי ככה אנחנו בני האדם – לומדים להעריך משהו כשפתאום הוא נלקח מאיתנו או חסר לנו.
אנחנו מקבלות שאלות רבות מאמהות, רובן עוסקות לרוב בנושא החם והמעניין ביותר אמהות טריות – שינה.

עובדה ביולוגית חשובה על תינוקות

שינת התינוקות זהו נושא רחב מאוד ויש הרבה מה לומר עליו, אך קודם כל צריך להבין עובדה ביולוגית חשובה: תינוק שזה עתה נולד (ובמשך השבועות הראשונים לחייו) לא יודע להבחין בין יום ללילה. התפקיד שלנו הוא לעזור לו להסתנכרן על ידי יצירת אוירה מתאימה.

אז מה זו בעצם אווירה מתאימה?

כשהתינוק מתעורר בבוקר – לפתוח תריסים ווילונות, לתת לאור טבעי להיכנס אל החדר ואם אפשר גם לצאת החוצה / למרפסת, לשים מוזיקה (רגועה ומותאמת לאזניו הרכות של התינוק, כן? לא טראנסים בפול ווליום..), לשחק איתו, לעשות קצת תרגילים של הזזת ידיים ורגליים… המטרה היא להעביר לו מסר שעכשיו יום, עכשיו פעילים.

לחילופין, בערב, כשעה עד שעה וחצי לפני שעת השינה של התינוק, מומלץ להתחיל להוריד לו גירויים (באופן כללי אנחנו מאוד ממליצות להפחית גירויים. כלומר, גירויים זה חשוב, אך חשוב גם לא להעמיס), להוריד את קצב הפעילות, להתחיל להתנהל בצורה רגועה ושלווה יותר, אפילו להחשיך מעט את הבית (במיוחד בשעון קיץ שהשמש שוקעת מאוחר), להתחיל לדבר בטון רגוע יותר, אפשר להתחיל לדבר איתו על כך שבקרוב ילך לישון, להתחיל לחזור על מנטרה שהיום נגמר ותכף הוא יעשה אמבטיה ואז יאכל ואז יילך לישון.

מה שמתחשק לי זה לישון

ומה קורה במהלך היום? גם אז התינוק הרי צריך לישון. אז גם כאן חשוב להתחיל לייצר אווירה מתאימה לקראת הזמן שהתינוק אמור לישון. קצת לפני שמתכננים להרדים את התינוק נתחיל להתנהל בצורה רגועה ושלווה יותר, לדבר בטון רגוע יותר, נוריד את קצב הפעילות, ניקח אותו ברוגע לאזור המיטה שלו, נחשיך בהדרגה את החדר ונתחיל בהרדמה בכל דרך שעוזרת לתינוק שלכם להירדם.

תינוקות אוהבים רוטינות קבועות

תינוקות מאוד אוהבים רוטינות קבועות, טקסים (אגב, גם פעוטות בגיל קצת יותר גדול). כשתינוק מתחיל לזהות שיש טקס (סדר פעולות) מסויים, שאחריו מגיעה פעילות מסויימת, הוא לומד למה לצפות וזה נותן לו תחושת ביטחון אדירה. לכן אנחנו ממליצות לעשות לתינוק שלכן בבוקר מעין טקס התעוררות קצר – להגיד בוקר טוב, לשיר שיר של בוקר, תרגיל קבוע כל בוקר, או כל רעיון אחר שעולה לכן בהקשר של בוקר, ורצוי בסדר פעולות קבוע.

בערב, עם הופעת סימני העייפות הראשונים חשוב לייצר טקס שינה קבוע. רצוי גם לשמור על שעה קבועה וגם על סדר קבוע של פעולות פשוטות, כמו החשכה הדרגתית של האורות, סיבוב לילה טוב לכל חדרי הבית, שיר קבוע, משפט קבוע, אפילו ליטוף קבוע וכד’. אין צורך במשהו מורכב או ארוך מידי, כדי שהתינוק לא יגיע לשלב ההרדמה עצמה כבר חסר סבלנות ועייף מידי ולכן יתקשה להירדם. אך מצד שני, גם לא מומלץ מעבר חד מחדר מואר ורועש לחדר חשוך לגמריי ויאללה למיטה. תחשבו רגע איך אתן מרגישות כשפתאום יש הפסקת חשמל והכל נכבה סביבכן מבלי שצפיתן את זה או יזמתן את זה. אז ככה גם התינוק מרגיש כשמכבים לו את האור פתאום ומניחים אותו לישון במיטה כשלפני שנייה הוא שיחק בסלון: “מה קורה פה? מה מצפים ממני עכשיו?”

ומה לגבי הירדמות עצמאית?

אם כבר פתחנו את הפוסט בעובדה ביולוגית, אז הנה עוד אחת: לתינוק עד גיל חמישה חודשים אין את היכולת הפיזיולוגית להירדם עצמאית והוא צריך את עזרתנו. כלומר: אנחנו לא יכולים להניח את התינוק לבד במיטה ולצפות שירדם לבד, ללא עזרתנו. בשבועות הראשונים הוא בהחלט צריך המון גם את מגע הידיים שלנו, את ההרדמה בניעות על הידיים, על כדור, או כל דרך אחרת שעוזרת לו.

שימו לב! הנה מיתוס מתנפץ לו…

לא, הרדמה של התינוק על הידיים בחודשים הראשונים לחייו לא תגרום לו להיות מפונק או להתרגל! זה מה שהוא צריך עכשיו. אתן הרי לא תרדימו אותו על הידיים עד שיילך לצבא. אל תדאגו. כל הרגל הוא תהליך למידה, שאפשר בכל שלב לשנות ולהפוך לתהליך למידה של הרגל חדש. בגיל שאפשר יהיה ללמד את התינוק להירדם עצמאית אפשר יהיה לשנות את דרך ההרדמה. קיימות כל מיני שיטות להרדמת תינוקות, אך זה כבר לפוסט נפרד.

והנה עוד מיתוס לניפוץ

אנחנו שומעים הרבה הערות כמו “תינוק צריך ללמוד להירדם/לישון בכל מצב, גם באור, גם ברעש…” אז אנחנו שואלות אתכן: אתן יכולות להירדם בכל מצב? רעש סביבכן לא יפריע לכן לישון? נכון שלא צריך לשמור על דממה מוחלטת בבית בזמן שהתינוק ישן וצריך להמשיך ולהתנהל בחיי הבית כרגיל, אך גם יש הבדל בין זמן ההרדמה, לפני שנכנסים לשינה עמוקה, שאז כל רעש יכול להפריע ולהעיר מחדש את התינוק (דווקא אפילו בגיל גדול יותר, כשהוא מתחיל להיות יותר מודע לסביבתו), לבין זמן השינה, אחרי שהוא כבר נרדם לעומק. אז למה להקשות עליו ולא לתת לו את התנאים האופטימליים להירדמות?

באווירה רגועה זו… שיהיה לכן שבוע שליו ורגוע, עם הרבה שינה טובה!

לידור תמיר-סטון וגלית גרינברג-ללוש

IMA – מקום לאמא שבך

 

לדף העסקי של IMA – לחצו כאן

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק שלנו – רבע ל-IMA – לחצו כאן.

להורדת המדריך החינמי שלנו “13 עצות לחופשת לידה רגועה - תובנות שיעזרו לך בחודשי האימהות הראשונים” – לחצו כאן.

 

 

עוד מהבלוג של IMA

תצוגה מקדימה

הצילו, יותר מידי מידע על גידול תינוקות!!

ברוכות הבאות לבלוג החדש שלנו! תגידו לי מזל טוב השבוע מלאו לאוריקי חודשיים...אני אמא לשניים כבר חודשיים שלמים!!! אני נזכרת בחופשת הלידה עם הבת הגדולה שלי רוני ורואה איך הכל שונה עכשיו… אני זוכרת שבחודשים הראשונים עם...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

מזוג לשלישייה - 5 עצות חשובות להתמודדות

לידה של ילד ראשון היא טלטלה לזוגיות. אין ספק! מחקרים מראים שהמעבר להורות הוא אחד השינויים המשמעותיים בחייו של האדם הבוגר, והוא משפיע גם על גברים ולא רק על נשים שעוברות שינויים פיזיים והורמונאליים. בינינו, יכולנו להגיד...

תגובות

פורסם לפני 3 years
תצוגה מקדימה

לא חייבים להיתקע בבית בחגים, או: איך עוברים את זה עם תינוק קטן?

ראש השנה בפתח, ועוד רגע אנחנו נכנסים לחודש אוקטובר, חודש שלם של חגים, המון מפגשים עם משפחה מורחבת, חברים, טיולים, בלאגן ובעיקר - יציאה משגרה. אז איך עושים את זה עם תינוק קטן? אחד הנושאים שאנחנו מדברות לא מעט בפוסטים שלנו הוא...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה