הבלוג של אילאיל בן-שלום

אילאיל בן שלום לא רק במונדיאל

בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה והיסטוריה (BA) ותואר שני בהיסטוריה (MA). מנהלת מוצר וצמיחה בסטרטאפ. גיימרית, תולעת ספרים, אוהדת הפועל תל אביב, שחקנית פוקר מבטיחה, רוקמת ופורמת, מכינה ריבות ובאופן כללי מרוצה מהחיים.

עדכונים:

פוסטים: 34

החל ממאי 2010

בכל מדינה אחרת בעולם, השאלה האם השקפת העולם שלך היא שמאלנית או ימנית – היא בדיוק מה שהיא: השקפת עולם. היא אינה נמדדת בשאלה אחת, פוליטית נקודתית. אולם בתוך רידוד השיח הישראלי, השמאלני המצוי הוא למעשה פצצת הטרור הפנימית המתקתקת בתוך החברה הישראלית.

05/12/2011

מתוך כל הדברים שאירעו בתוך הפוליטיקה הישראלית בשנים האחרונות – עליהם אני מצטערת, הדבר העצוב והקשה לי ביותר, הוא הדה-לגיטמציה של השמאל בישראל. על פי השיח העדכני, אדם שמאלני הוא למעשה גייס חמישי. הוא שואף ליישב את מדינת ישראל כולה בפליטים פלסטינים, להתבולל ולהתכחש לדתו היהודית. אינו מאמין בלגיטימיות של מדינת ישראל או במוסדותיה הריבוניים. השמאלני המצוי, כך על פי הפרסומים, הוא למעשה אדם השונא את עצמו. הוא שונא יהודים, בז למסורת ומוכן לשתף פעולה עם גורמי טרור, על מנת להחריב את מדינת ישראל מבפנים. השמאלני המצוי, מסוכן בהרבה משונא ישראל שאינו אזרח הארץ, משום שאי אפשר לזהות אותו. השמאלני פועל מתוך המדינה על מנת לפורר אותה ולהחריב אותה על יושביה. השמאלני הוא פצצת הטרור הפנימית המתקתקת בתוך החברה הישראלית ויש לזהות אותו, להדיר אותו מתוך המרחב הציבורי, לחשוף אותו כמי שהוא באמת, ולהוקיע אותו כשונא ישראל.

מדינת ישראל היא אולי המקום היחיד בעולם, בו ההבדל בין שמאל וימין מזוקק תמיד לשאלה אחת: “מדינה פלסטינית”, כן או לא. במידה ואתה תומך במדינה פלסטינית – אתה שמאלני. אם אתה נגדה – אתה ימיני. כל פעם שאני נתקלת ברידוד הזה של ההגדרות, אני מבינה עד כמה הצליחו לשטֵח את השיח במדינת ישראל. כי בכל מדינה אחרת בעולם, השאלה האם השקפת העולם שלך היא שמאלנית או ימנית – היא בדיוק מה שהיא: השקפת עולם. היא אינה נמדדת בשאלה אחת, פוליטית נקודתית.

ההגדרה למה נחשב “שמאל” בפוליטיקה העולמית, הוא מונח מילוני, הגדרתי שאינו קשור אך ורק בטבור קיומה של מדינת ישראל. ההפרדה בין “ימין” ל”שמאל”, צצה לראשונה בעת המהפכה הצרפתית, כאשר בבית הנבחרים הפרידו בין צידו השמאלי של האולם, שצידד במהפיכה מקיפה, טוטאלית, וצידו הימיני, שבחלקו עדיין תמך במלוכה. לאחר המהפכה, אומצה ההגדרה של “ימין” ו”שמאל” על מנת לציין את המאבק בין שתי השקפות עולם, שלנצח יתגוששו זו עם זו במציאות הדמוקרטית, הכלכלית בה אנחנו חיים.

השקפת העולם של השמאל, גורסת כי בני האדם נוצרו שווים. בצלם. במהלך המאות, מאבקי השמאל היו המאבקים נגד העבדות, למען שוויון זכויות של נשים ומיעוטים, הענקת זכות הצבעה לנשים ולשחורים. השקפת העולם של השמאל, גורסת כי יש להפריד את הדת מהמדינה וכי כל אדם זכאי לחרויות בסיסיות שנגזרות מעצם היות נשמה באפו. אם אתבקש לזקק את השקפת העולם השמאלנית לכדי מילה אחת – תהיה זו המילה “חמלה” ואת החמלה הזו יש להכיל על כל היצורים החיים. היא חלק מזכותו הבסיסית של כל אדם, של כל בעל חי ומתוך השקפה זו נגזרת שורה ארוכה של אמונות: האמונה כי כל אדם זכאי להזדקן בכבוד, עם פנסיה שמכלכלת אותו ואת צרכיו. האמונה כי כל אדם ראוי לטיפול רפואי. האמונה שזכותן של נשים להשמיע את קולן, זהה לזכותם של גברים. האמונה שאדם יכול להתקדם בעולם מתוך מאמציו, יכולותיו, כישוריו, מבלי להחסם על פי צבע עורו, דתו, או שיוכו המשפחתי. השקפת עולמי השמאלנית, אומרת כי תמיד אעדיף לאמץ כלב נטוש על פני קנייה של כלב גזעי יקר, כי שניהם בעלי אותו פוטנציאל להיות הכלב הנפלא ביותר בעולם. היא אומרת שלעולם אאבק נגד כל מי שינסה לקצץ בזכויות הקשישים. בכל מי שינסה למנוע טיפול רפואי מאדם שנזקק לכך. השקפת עולמי לוקחת בחשבון את החלש…גם מהבחינה הפוליטית. רוב דמוקרטי אינו סוג של דיקטטורה ערכית, תרבותית או מדינית בזכות יתרון בקלפי. האחריות מוטלת על המנצח, החזק. ובשורש האחריות של החזק נמצאת החמלה ולא איזה דחף פוגרומי לשנוא ולרוצץ הכל בדרך.

יחד עם זאת, מכיוון שהדיון בארץ סביב השמאל והימין, אינו נוגע עוד בכל אלה, הרשו לי להגיד לכם מתוך השקפת עולמי, איך מצטייר בעיני הימין בארץ, כהדגמה לשפה פשטנית ורדודה שהוא מכתיב: בראיית עולמי, הימין הוא העיסוק הבלתי פוסק בשנאה ובפחד. כשאני מביטה באנשים בעלי השקפה ימינית, אני רואה אנשים העסוקים יומם וליל בתדלוק בלתי פוסק של השנאה, החרדות והפחדים שלהם. אינני יודעת את מה הם אוהבים. אין לי את היכולת לזהות את המקומות בהם הם חומלים. כל שאני רואה, הוא אנשים המתבצרים בצורה אלימה יותר ויותר. אין חוק, אדם או נציג פוליטי שיגרמו לי להשלים עם דרך של שנאה, של הוקעת האחר, של דה-לגיטימציה לאנושיות. אין סיכוי כי יגרמו לי לקבל כי תפיסת עולם של כפיה, עדיפה על דרך החמלה שאני בוחרת לחיות בה. אני מסרבת לחיות את חיי בפחד ושנאה. זה מעייף מידי ומצמית. קידמה, שינוי, נעשים באומץ. אומץ לא נובע מחוסר פחד – הוא נובע מהיכולת לראות את הפחד ולפעול בניגוד לו. אם היינו קשובים רק לפחד שלנו, לעולם לא היינו מבייתים את האש. לעולם לא היינו טסים לחלל. אני מסרבת לשנוא על מנת לחיות. ובגלל זה אני שמאלנית. ואין לזה שום קשר לפלסטין, לערבים, או לאיסלם. אני אמשיך להיאבק על זכותי לחמול. אני מזמינה אתכם לעשות כך גם כן.

עוד מהבלוג של אילאיל בן-שלום

תצוגה מקדימה

אישה רווקה בת שלושים ומעלה

את אחד השיעורים החשובים ביותר לחיים למדתי לגמרי במקרה במהלך התיכון. זה היה בשנה הראשונה ללימודי הקולנוע, בעת הצגת התרגיל הראשון שלנו. כל אחד מאיתנו לפני שהתחיל לנגן את הסרטון פצח במסכת של התנצלויות עד שדני מוג'ה, מרכז...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

ללא משקל

לא נשקלתי כבר שנה וחצי. אני לא בטוחה מתי היתה הנקודה בה הבנתי שהמעשה הזה הוא חסר משמעות במקרה הטוב, ומזוכיסטי במקרה הרע. אני תמיד צוחקת שנולדתי במשקל 40 ק"ג. זה כמובן פיסית לא אפשרי, כי אמא שלי לא היתה שורדת איתי, אבל נולדתי...

תגובות

פורסם לפני 9 years
תצוגה מקדימה

אישה, העולם דפוק, בהצלחה

קראתי את המאמר של אורנה רודי, וכל הזמן הנהנתי, ונדתי בראשי חליפין. הסכמתי, ממש לא הסכמתי, הסכמתי, ממש ממש לא הסכמתי, וסיימתי את הקריאה בתחושה שאורנה רודי צודקת במסקנות, וטועה לכל...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה