הבלוג של אילאיל קופלר

חופשה

אילאיל קופלר היא מורה בבית הספר הדמוקרטי "קהילה", אקטיביסטית פמיניסטית, יוטיוברית, ומחברת הספר "מזוודות" שראה אור בהוצאת פרדס.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מדצמבר 2012

לקח לי קצת יותר מחצי שנה מאז האירוע, להתיישב ולכתוב את הפוסט הנחוץ הזה. בסופו של דבר, האירוע הגדול מסתיים, האלבומים מגיעים והחיים ממשיכים. אבל לרגל תחילת חודש מאי הידוע גם כפתיחת עונת החתונות היה לי חשוב לכתוב שאפשר גם אחרת.

15170839_10154751708496804_8807065737417154683_n

כשאני ורוני התיישבנו לחשוב על מסיבת הזוגיות שלנו, היו כמה דברים שידענו שלא נוותר עליהם. רצינו אירוע כיפי ומשמח שמשקף את האופי שלנו ושיזמין את המשפחות והחברים/ות לחגוג את האהבה שלנו. ידענו שאנחנו רוצות שאנשים יבואו מתוך שמחה ולא מתוך הכרח, לא רצינו להוות עול כלכלי על המשפחות שלנו ולא רצינו להעמיד את החברים והחברות שלנו מול שאלת הצ’קים הידועה. רצינו חתונה שמלאה בילדים וילדות שלא הושארו בבית כי זה יקר מדי. לא רצינו לגרום למוזמנים ולמוזמנות שלנו לשלם על המסיבה שהזמנו אותם אליה. הודענו מראש שנשמח לקבל מתנות, ברכות, או עזרה ואהבה. העיקר שיבואו לשמוח בשמחתינו. התיישבנו מול החסכונות שלנו והחלטנו שנעשה אירוע שאנחנו יכולות לממן, אבל באמת. כל סכום שהגיע אחר כך כמתנה מההורים או מהמשפחה היה מבורך והודינו עליו, אבל בהחלט אפשר לומר שמימנו בעצמינו את המסיבה החשובה והגדולה בחיינו ואנו גאות בעצמינו על ההחלטה לא להוציא מאות אלפי שקלים על ערב אחד. הודענו לכולן/ם שמדובר באירוע אלטרנטיבי שקראנו לו מסיבת זוגיות, שזו בעצם חתונה חברתית ושההתרגשות רבה ותלווה בהרבה עזרה מכל מי שאוהבים/ות אותנו.

אז איך עשינו את זה?

ספקים

החלטנו מראש על מסגרת תקציב ועל החריגה שנאפשר לעצמינו מהסכום ההתחלתי. חשבנו בהתחלה על 25,000 שקלים. פתחנו קובץ DOCS  משותף ושוחחנו על סעיפי התקציב הגדולים. החלטנו שאנחנו לא מוכנות להתפשר על איכות הצילום, שזו המזכרת שתישאר מהאירוע ואנחנו מוכנות להוציא עליה עלות סבירה שתתעד את היום המרגש שלנו. החלטנו שאנחנו משקיעות במוזיקה ומחפשות מאפרת. קראתי על אנשים שהצליחו לחסוך גם את הסעיפים האלו על ידי פלייליסט מוכן מראש שחוסך דיג’יי, איפור לבד בבית ומצלמות חד פעמיות שמחלקים לאורחים. הכל אפשרי. לנו הסעיפים האלו היו חשובים ורצינו שיעשו בצורה מקצועית.

ואז הגיע הזמן לחפש קשרים, כולנו מכירים מישהו או מישהי שמכיר מישהי שהיא בעצם אשת מקצוע מעולם החתונות ויוכלו לעשות אתכם בארטרים תמורת שירות מקצועי שלכן או לתת הנחת חברים משמעותית. חפשו את האנשים האלו במעגלים שלכם/ן.

נעזרנו במשפחה ובחברות מדהימות לכל אורך הדרך, כדי להתקשר לאישורי הגעה, לעזור עם נסיעות והובלה, לתלות קישוטים במקום האירוע, לעזור לסדר כסאות, להפיק, לארגן הופעות, להכין הזמנות ולצלם בוידאו. כל אחד ואחת קיבלו משימה קטנה ושמחו מאד להשתתף ולסייע.

לוקיישן

ידענו שאנחנו לא רוצות אירוע באולם או גן אירועים. בהרבה אתרי אינטרנט הפחידו אותנו שלהפיק לבד אירוע בים, יער או פארק עולה הרבה יותר מבמקום שמאורגן כבר מראש. זה לא נכון. אם אפשר לעשות פיקניק משפחתי בחורשה עם חמישים אנשים בלי לקחת משכנתא, אפשר גם עם שלוש מאות. גם כאן, לשאול אנשים ולשוחח עם המעגלים החברתיים הנרחבים של המשפחה והחברות יובילו אותנו תמיד למקום נפלא, לאיזו חצר גדולה בבית, לאיזה מקום קסום בטבע, אולם ספורט, או במקרה שלנו, לכר דשא גדול ומקסים במקום העבודה של אחד ההורים. לפעמים, נצטרך לשלם גם על מקום כזה, אבל סכומים הרבה יותר נמוכים מאשר על כל מקום שהמילה “חתונה” נמצאת בכותרת שלו.

15181659_10154751767606804_9079528312620029370_n

הבגדים והקישוטים

יש לי מילה אחת בשבילכן: אליאקספרס. ובעוד כמה מילים: אם תתכוננו מספיק חודשים מראש, תגלו שהחסכון הכלכלי שניתן לעשות על ידי הזמנה של כלי אוכל חד פעמיים, שמלת כלה (כן כן!!), קישוטי נייר מדהימים ועוד הרבה אביזרים מסין, הוא פשוט עצום. גם אם חלק מהדברים לא יגיעו בדיוק כפי שציפית ותצטרכי אחר כך השלמות מהארץ או תיקונים אצל תופרת, זה בהחלט שווה את זה. תגלו עולם שלם של יצירתיות ומקוריות שמצריך אמנם ביקורים תכופים בסניף הדואר, אבל מייצר בבית מחסן של הפתעות מרגשות וזולות. קניתי באליאקספרס גם שתי שמלות לשושבינות שלי, שעלו כל אחת 10 דולר והיו מדהימות ומפוארות יותר מכל השמלות שראינו בסיבוב בקניון בראשון לציון ותומחרו בשלוש מאות ש”ח. והכי חשוב – הילדות התרוצצו איתן באירוע, מלוות באמירה שלי שאפשר להתלכלך כמה שרוצות.

15192536_10154751759976804_8566686142757245658_n

האוכל

אז זה בעצם הסעיף המשמעותי שמצריך שינוי מחשבתי. לא היה לנו קייטרינג! קראתי באינטרנט על הרבה חתונות חברתיות בהן ביקשו מהאורחים להביא אוכל אבל לא באמת סמכו עליהם והזמינו בכל זאת בר אלכוהול או קייטרינג חלקי. אנחנו לא עשינו את זה, חסכנו הרבה מאד כסף על ידי הכנת מסמך אקסל עם כל אפשרויות האוכל שחשבנו עליהן ואיתור חברה מדהימה שעשתה טלפונים לכל המוזמנים/ות עם בקשה להביא אוכל ושתייה לאירוע. היה אוכל ביתי, מגוון וטעים והדבר היחיד ששילמנו עליו היה מכונת פופקורן, ברד וצמר גפן מתוק להשלמת האווירה. (עלות של כ- 600 ש”ח). היו כמה אנשים שהרימו גבה על הבקשה להביא אוכל מהבית, אך לאחר שהסברנו את הרעיון, התלהבו והתנדבו להביא אוכל, או פשוט בקבוק יין.

הטקס?

אני לא יודעת כמה עולה טקס עם רבי או עם ארגון חילוני/יהודי של טקסים אלטרנטיביים. אנחנו לא היינו מעוניינות בטקס דתי היות ואנחנו לא רואות צורך לחקות טקסים שאנחנו לא מאמינות בהם ושמדירים אותנו מלכתחילה כזוג לסביות. לא התאים לנו שיהיה אדם חיצוני ש”יחתן” אותנו ויכריז על כך שמאותו רגע אנחנו יכולות להיות ביחד. רצינו לומר אחת לשניה שאנחנו אוהבות ומתרגשות מול כל האנשים שהגיעו לחגוג איתנו וכך היה. כל אחת מאיתנו הקריאה מתוך טקסט שכתבה ולאחר מכן עלו לברך אותנו אנשים מהמשפחה וחברים/ות. ובנוסף, חברות וחברים שלנו ניגנו, עשו דראג והופיעו בצורה מקורית, משעשעת ואישית. הרגשנו שמה שהיה על הבמה היה באמת שלנו ובשבילינו ולא שכפול של דברים שראינו אצל זוגות אחרים. את המיקרופונים וההגברה שאלתי ממקום עבודתי. שילמנו לחברת תאורה לאחר שהבנו שאין תאורה מספקת על מנת לראות את שלב ההופעות ואת הרגעים שלנו על הבמה וזו בעצם הייתה החריגה מהתקציב שבנינו מראש.

15253451_10154751775681804_2144550708073818354_n

מסקנות

אנחנו מאושרות על הבחירה באירוע שהוא ממש שלנו, שאנשים זוכרים עד היום ומחמיאים לנו עליו, שלא התפשר על הערכים שלנו ועל החלומות שלנו. חלמנו אירוע שיש בו משחקי שולחן וקליעה למטרה והצלחנו לעטוף חמישים דובים בצלופן ולגרום לכל זה לקרות, חלמנו אירוע עם כל המטעמים של האנשים שאנחנו אוהבות לאכול אצלם, חלמנו צמרגפן ובלונים ואת כל האהבה ודמעות ההתרגשות. הכל קרה. ההתארגנות הייתה בבית, בלי בתי מלון או לחץ מיותר. אני מאמינה שכולנו יכולות לצאת מתוך התבנית שאומרת שכדי לחגוג אהבה צריך להוציא סכומים אדירים. זה לא פשוט לבנות ולהפיק משהו חדש ואחר. ארגון אירוע יכול להיות מלחיץ אבל גם בעל אמירה והשראה לבאות אחרינו. אני אכן מקווה שאפשרתי לילדות שהגיעו לאירוע לראות שיש עוד דרכים לחגוג זוגיות ולהראות אהבה ומאחלת מזל טוב ובהצלחה לכל מי שבוחרות ובוחרים לחגוג בכל דרך שירצו.

וכמה תודות לאנשים המקצועיים והמדהימים שהפכו את הערב שלנו לבלתי נשכח:

 דניאל מריומה, הדיג’יי המדהים ביותר שאפשר לבקש, ענבל גולנזר המאפרת וסטייליסטית השיער מעוררת ההשראה, רבקה נרקיס שצילמה תמונות שגורמות לי לרצות לעשות את כל האירוע שוב רק כדי לפגוש אותה ואת עדשת המצלמה שלה, ויקי אמנית הלק שלא עזבתי ומאז עושה לי קסמי אמנות על הציפורניים פעם בכמה שבועות, לאמא שלי, רבקה קופלר שהכינה (בין שאר הדברים הנפלאים שעשתה) את ההזמנות המדהימות, קורין מעצבת האלבומים שהשאירה לנו מזכרת נצח מושלמת ולאלדד הבלונאי המשעשע והצבעוני שקיבלנו כמתנה מסיגל המהממת. יש עוד רשימה ארוכה מאד של א/נשים שבלעדיהם כל זה לא היה קורה, כי חתונה חברתית היא באמת חברתית. היא מאפשרת לקהילה שלמה להראות את תמיכתה ואהבתה בזוג בתחילת חייו ואת האהבה הזו לעולם לא נשכח.

15283899_10154751792171804_1291011956939746799_n

עוד מהבלוג של אילאיל קופלר

תצוגה מקדימה

חינוך ודמוקרטיה - קריאה לפעולה

היום בבוקר התעוררתי מוקדם, התלבשתי והלכתי לבית הספר למרות שזה היום החופשי שלי. לקחתי 27 ילדים וילדות להפגנה בגינת לוינסקי יחד עם עוד הורים ואנשי צוות, למרות שהיה היום שיעור חשבון, היה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אני המורה שהלכה לבית הספר עם מכנסיים קצרים

אתמול בבוקר קמתי, לבשתי מכנסיים וגופיה, צילמתי סלפי מול מראת הבניין שלי והלכתי לעבודה בבית הספר. יום יחסית רגיל, מלבד העובדה שבדרך כלל אני מעדיפה ללבוש חצאיות. העליתי את התמונה שלי לפייסבוק עם טקסט של תמיכה במחאת קוד...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

גאווה במלחמה

ילדים בפוסט טראומה. זה מה שנקבל לבית הספר השנה שוב, בתום החופש הגדול. זו הייתה המחשבה הראשונה שלי כשקמתי בשמונה בבוקר בסידני, אחת בלילה שעון ישראל, להודעות וואטסאפ ופייסבוק: "אנחנו בסדר", "אל תדאגי, לא נדקרנו", "אילאיל, הייתה...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה