הבלוג של אילאיל קופלר

חופשה

אילאיל קופלר היא מורה בבית הספר הדמוקרטי "קהילה", אקטיביסטית פמיניסטית, יוטיוברית, ומחברת הספר "מזוודות" שראה אור בהוצאת פרדס.

עדכונים:

פוסטים: 44

החל מדצמבר 2012

אתמול בבוקר קמתי, לבשתי מכנסיים וגופיה, צילמתי סלפי מול מראת הבניין שלי והלכתי לעבודה בבית הספר. יום יחסית רגיל, מלבד העובדה שבדרך כלל אני מעדיפה ללבוש חצאיות. העליתי את התמונה שלי לפייסבוק עם טקסט של תמיכה במחאת קוד הלבוש של הנערות האמיצות מ”מפסיקות לשתוק – נלחמות למען החופש והשוויון“. הפוסט שלי נהיה ויראלי מאד, שותף בהרבה מקומות והגיע לאתרי תקשורת רבים.  כעבור כמה שעות החלו להתקשר אלי כתבים וכתבות ולכולם הייתה את אותה השאלה: “איך הגיבו בעבודה ומה המנהלת אמרה על הבגדים שהעזת ללבוש?”. צחקתי קצת ועניתי לכולן את אותה התשובה: אף אחד לא שם לב.

הסיבה לכך שאף אחד לא שם לב למה לבשתי, היא שאני עובדת בבית ספר דמוקרטי שבו מככבים ערכי החופש והשוויון. בבית הספר שלי גם התלמידים/ות וגם הצוות יכולים ללבוש מה שאנחנו רוצים, להביע את עצמינו ולקבל חיזוקים על ביטוי עצמי. כך מתאפשר לי ללבוש לבית הספר בגדי קיץ המתאימים לעונת השנה וגם ללמד שיעורים שמעניינים אותי וחשובים לי כמו שיעורי פמיניזם ומגדר. אני מעריכה את מקום העבודה שלי בכל יום מחדש, מעריכה את האפשרות לדבר עם ילדות ונערות בגובה העיניים ולהיות חלק ממערכת שעובדת למען העצמת הילדות והילדים ולא למען משטור והפגנת כח ושליטה עליהן/ם.

אני בקשר עם נערות ממחאת קוד הלבוש כבר כחצי שנה ובמשך כל הזמן הזה אני מביעה צער וכעס על כך שבית הספר שלי הוא לא הנורמה, שהוא נחשב לכל כך מיוחד וכל כך תל אביבי, על כך שלא מובן מאליו שבכל מערכת החינוך צריך להתרכז בלמידה משמעותית ולא בזוטות כמו אורך המכנסיים, אני מזדעדעת לשמוע עוד ועוד עדויות וסיפורים על השפלה אמיתית שעוברות נערות בשער בית הספר ובתוך הכיתות, שם הן לומדות שהן אובייקט מיני ושהבגדים שלהן יכולים לעודד הטרדות מיניות אונס וכשלון נחרץ של כל הבנים בלימודיהם. הבנים לומדים שאין להם אפשרות לשלוט על עצמם, שהבנות שם רק כדי לספק להם מענה ליצריהם המיניים, שהן לא שם כדי ללמוד או להתבגר, אלא כאובייקט בלבד. נערות מושעות, מורחקות ומבוזות בגלל הבגדים שבחרו בבוקר גם אם הן תלמידות מצויינות, חברות נהדרות ותורמות לקהילת בית הספר. זהו מצב נוראי שצריך להיפסק וכמובן שהבגדים הם רק סימפטום לבעיה חברתית גדולה יותר של אפליה נגד נשים.

20150603_104220

אבל מה שהבנתי אתמול, בעקבות התגובות לתמונה שלי, זה שגם אוכלוסיית המורות והמורים נתונים ללחצים גדולים מאד ונמצאים תחת לחץ חברתי שלא מאפשר להן לתמוך ביוזמות חברתיות של ילדים/ות, לעודד ביקורת חברתית ויוזמות אקטיביסטיות של נוער. אין לי ספק שאם הייתי עובדת בבית ספר אחר יתכן והייתי כרגע בסכנת נזיפה, יחס לא הוגן או אף של אובדן מקום העבודה שלי. לא יתכן שכמורות אנחנו נדרשות לשכוח את כל התכנים החשובים של שיעורי סוציולוגיה ואזרחות, את ערכי השוויון והצדק החברתי ולהפוך לגורם ראשי של דיכוי בשירות הפטריארכיה. אני מאמינה שחינוך חייב להיות חינוך שמעודד יצירתיות, ביטוי עצמי וכבוד. אם צוות בית הספר לא יכבד את התלמידות, איך הן ילמדו להיות חלק מחברה טובה יותר, שוויונית וצודקת יותר? אני לא רוצה לחיות בחברה שבה מסוכן להיות מורה פמיניסטית.

בעולם האוטופי שבו אני חיה, מנהלת בית הספר שלי התקשרה לברך אותי על השינוי החברתי שאני מייצרת, אמרה שהיא גאה בי ושהיא כאן כדי לתמוך בי בכל מה שצריך, צוות בית הספר החליט להצטלם גם הוא במכנסיים קצרים כדי להראות סולידריות עם המחאה ולשלוח מסר ברור של שוויון מבית הספר שלנו וקבוצת מורים גברים אף הגדילה לעשות והגיעה לצילום עם חצאיות קצרות, כדי לקדם גם חופש מגדרי ותמיכה בנערות. תלמידי ותלמידות התיכון הצטלמו איתנו מחובקים ובכיתות א-ה נערכו בבוקר שיחות על תלבושת אחידה, קוד לבוש ואפלייה מגדרית. אחד התלמידים מכתה ד’ אף אמר לי היום שבעקבות החונך המגניב שלבש חצאית, גם הוא יבוא מחר עם שמלה לבית הספר. אחר כך חזרנו ללמוד אזרחות לבגרות ולהתכונן לסוף שנת הלימודים. אני יודעת שזאת נשמעת פנטזיה, אבל זה עולם אפשרי עבור כולנו, הלוואי והשינוי יחלחל בכל בתי הספר וילדות וילדים יוכלו להגיע לבית הספר ולהיות מי שהן.

 

————————————————————–

לאתר מערכי שיעורי פמיניזם ומגדר:
ililkofler4.wix.com/feministschool

מחאת קוד הלבוש – האמת העירומה: לקומיקס של רוני יפה (בת הזוג המהממת שלי, לכל הטוקבקיסטים המשונים שחשבו שתמונת הפייסבוק שלי הייתה נסיון למצוא חתן או משהו כזה) בנוגע למחאת קוד הלבוש:
http://saloona.co.il/roniyoffe/?p=351

 

 

עוד מהבלוג של אילאיל קופלר

תצוגה מקדימה

חינוך ודמוקרטיה - קריאה לפעולה

היום בבוקר התעוררתי מוקדם, התלבשתי והלכתי לבית הספר למרות שזה היום החופשי שלי. לקחתי 27 ילדים וילדות להפגנה בגינת לוינסקי יחד עם עוד הורים ואנשי צוות, למרות שהיה היום שיעור חשבון, היה...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

גאווה במלחמה

ילדים בפוסט טראומה. זה מה שנקבל לבית הספר השנה שוב, בתום החופש הגדול. זו הייתה המחשבה הראשונה שלי כשקמתי בשמונה בבוקר בסידני, אחת בלילה שעון ישראל, להודעות וואטסאפ ופייסבוק: "אנחנו בסדר", "אל תדאגי, לא נדקרנו", "אילאיל, הייתה...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

יום כיף בחנות צעצועים: ללמוד מגדר בלי לקנות כלום!

השבוע לקחתי את כתת המגדר שאני מלמדת לטיול בקניון. אם כבר מקריאת שורה זו התחלתן לתהות מדוע מורה מוציאה סיור בית ספר לדיזינגוף סנטר, ואיזה מן ערך מוסף אפשר ללמוד שם, המשיכו לקרוא ואני מבטיחה סוף פמיניסטי ואפילו הצעה פרקטית...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה