הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2015

מונולוג של שחקן מוכשר הצליח לרתק את הצופים ב”צוותא”
מי הוא מלח הארץ? ניצול שואה השומר על מיצג מלח וחבל תליה במוזיאון

 צילום: אילנה בן יעקב

צילום: אילנה בן יעקב

הפקות ענק עם קאסט שחקנים נוצץ, תפאורה יוקרתית ושיווק אגרסיבי מנסות להגיע אל הצופה ולגעת בו. ואז מגיע שחקן אחד עם טקסט עוצמתי ועושה את מה שהרבה הצגות אחרות לא צלחו – לרגש, להצחיק ולגעת במקום הכי עמוק של הצופה.
ב”מלח הארץ” באה לידי ביטוי הפשטות בתפאורה מול המורכבות בטקסט.
במשך 45 דקות ערן בוהם הצליח לרתק את צופי צוותא, עד כדי כך שבסיום המופע, כולם נשארו באולם דקות ארוכות.
המחזה פרי עטו של דני קדם מדויק וחזק, ליווה אותי במשך ימים לאחר המופע.
“מלח הארץ”  אינו מונולוג על ניצול שואה או על האנשים השקופים. אלא, על כל אחד מאיתנו. אנחנו נושאים על גבנו את ההיסטוריה של עם הסיפורים והדרמות ואת ההיסטוריה האישית שלנו.
אברם (ערן בוהם, “פרודים” “החממה”) הוא מאבטח במוזיאון שמגולל בפנינו את סיפור חייו.  ככל שהמופע מתקדם, הקהל נחשף לרבדים באישיות שלו ובסיפורו האישי.
אברם הצנוע לא רצה לעבוד במוזיאון ולענוב עניבה. לטענתו הוא בכלל לא אינטלקטואל והרי די בכך שבעברו העניבה בתוכו חנקה אותו, העניבה שאינה נראית לעין.
לקראת סוף המופע החיבור בין האישיות של אברם והמוזיאון מתחזק.
העבודה כמאבטח במוזיאון גרמה לו לפתוח דברים שהיו סגורים הרבה זמן. אברם מספר עד כמה אומנות יכולה לגעת בך “אם לא הייתי עובד במוזיאון אולי זה לא היה נוגע בי…במוזיאון אנשים מחפשים משהו בפנים, משהו שיגע בהם. אני מצאתי חבל ומלח”.
כשאברם סיפר על ביקור האומנית של המיצג כרגע מכונן בעבודתו, הוא שמע את הלב שלו ונהיה לו חם.  דמעותיה המלוחות של האומנית לנוכח המספר המוטבע על היד של אברם, גרמו לה להבין שהמיצג שלה מושלם בעצם הנוכחות של אברם כשומר על המיצג. האומנית ליטפה את המספר שעל ידו כשאמרה שעזר לה להבין את העבודה שלה, שהוא מלח הארץ.
אברם מספר בתמימות וברגישות על החיים כניצול שואה. כך למשל סיפר על כך שהקצין בשואה ירה באבא שלו מול עיניו. שנים לאחר השואה הוא לא הבין מדוע אביו ולא הוא, מדוע יתר הנספים בשואה ולא הוא. כשעלה לארץ כינו אותו ואת יתר הניצולים “שאריות הפליטה”.

בסיפורו הוא מתאר את מערכת היחסים המורכבת שלו עם אלוהים “הוא ואני לא מסתדרים, הוא לא היה שם כדי לעזור” ומאידך הרצון של נכדיו לדעת מה קרה בשואה שנתקל בהימנעותו לספר את סיפורי הזוועה.

נוכחות מוזיקת רקע מינימלית ולא מקורית צרמה מול הטקסט המושלם.

גבריאלה לב , המנהלת האמנותית של קבוצת התיאטרון הירושלמי ביימה את המונודרמה. 
צוותא
קבוצת התיאטרון הירושלמי

 

צילום: אילנה בן יעקב

צילום: אילנה בן יעקב

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...