הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2015

 

מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ”י ומשלב שפה תנכ”ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר – התנ”ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך הראשון.
עבודת כתיבה שארכה לאמיר שבע שנים, נשאה פירות איכותיים.

הכתרת דוד למלך (צילום: אילנית שחר)

הכתרת דוד למלך (צילום: אילנית שחר)

 

אז מה בעצם אנחנו צריכים כדי ליהנות ממחזמר ?

המחזמר “שאול המלך” טומן בחובו את כל המרכיבים הנדרשים – הומור, מתח, דרמה, רומן וחומר מהותי למחשבה.  כשהמרכיבים מוצגים על-ידי שחקנים וזמרים מוכשרים, אנחנו זוכים בחוויה תיאטרונית מהנה.

המחזמר מציג את הסיפור של שאול, רועה צאן שכלל וכלל לא חשק בתפקיד המלך והומלך בניגוד לרצונו. כדברי שאול המלך שגילם זוהר בדש  ”חיפש אתונות ומצא מלוכה. אני חיפשתי אתונות ולא מלוכה” .
בן פריד בתפקיד שמואל הנביא המליך את שאול על-פי ציווי האל למורת רוחו, הרי שרצה את המלוכה לעצמו. כדי להכשיל את שאול ולתפוס את מקומו, הוא יצא במסע שקרים ותחבולות.

המחזה נותן לכולנו אגרוף בבטן הרכה. בכל דור אנחנו ממליכים מלכים ומיד לאחר המלוכה מערימים עליהם קשיים, מתנגדים להם, משמיצים אותם ומחכים לרגע שיכשלו בתפקידם.
במחזה מוצגות סוגיות מהותיות במנהיגות  - מהן תכונות של מנהיג?  פעולות המנהיג אמורות לשרת את המונהגים או את האינטרס האישי שלו עצמו?
שאול, רועה הצאן העדיף את טובת העם על פני טובתו האישית וזכה להתנגדות צורמת מצד בנו, יהונתן , שרצה כרכרה כיאה לבן מלך. ואף יצא נגדו בטענה ש”העם לא מחפש קדוש מעונה. העם מחפש מנהיג ואתה עבד”.
אך, לא די במתנגדים מבית,  יועציו יעצו לו להעלות מיסים, לטבוח באויב וטמנו לא מלכודות שהובילו לכשלונו כמלך.

המחזה גורם לנו כצופים לבחון את המנהיגים שלנו ואת אופי ההנהגה. עד כמה אכפת למנהיג מהציבור וכמה הוא נהנתן על חשבון המסים של הציבור.
האם מנהיג אשר מוכוון ציבור על חשבון הנאותיו זוכה למעמד והערכה מצד המונהגים?

סיפור משולש אהבה – מיכל, דויד ויהונתן מוסיף פלפל לתבשיל המתובל היטב וגורם לו להיות עסיסי וסקסי.  גל בן ארצי בתפקיד דוד שובר הלבבות מפלרטט עם מיכל, יהונתן וכן, גם עם הקהל.  דוד גורם למיכל וליהונתן להתאהב בו ונוטש את שניהם.
הקהל פרץ בצחוק רועם בסצינה שדויד חיזר אחרי אייר שטיינמן בתפקיד מיכל שהתנגדה לחיזוריו עד שהוא התנשק איתה וגרם לה להתאהב בו. בעודה שרה לו שיר אהבה, הוא נטש אותה והתנה אהבים עם יהונתן.
אייר שטיינמן בעלת הקול המרגש והמשחק המצויין, סומנה כתגלית המחזה. אין לי ספק שעוד נשמע עליה ועל הכישרון העצום שלה.

צילום: אילנית שחר

צילום: אילנית שחר

 

מוטיב הבגדים ראוי להערכה על יצירתיות מעניינת. התפאורה המינימלית כללה בגדים תלויים, אשר שימשו את השחקנים במהלך המחזמר. בכל סצינה השחקנים החליפו בגדים על הבמה מול עיני הצופים והעצימו את המעבר מסצינה אחת לאחרת.
בסצינה שבה שאול נלחם נגד עמלק, הבגדים הוצגו כאנשים שבהם הוא נלחם. כששאול נכשל והיה בדיכאון, הוא עטף עצמו בבגדים. 

דמות אלוהים מוצגת על-ידי בגד לבן עם כובע המונח על כסא ללא דמות ומדובבת על-ידי אסף פרי.  מהלך משעשע פרי דמיונו של המחזאי המוכשר.

צילום: אילנית שחר

צילום: אילנית שחר

 

מומלץ בחום ללכת למחזמר ולתמוך בחבורה צעירה ומוכשרת.
למידע על הצגות נוספת:  http://amirzloter.wix.com/kingsaul

בימוי: תום ווליניץ
מלחין ומנהל מוסיקלי: אושר זיזמסקי
עיצוב: מאי ברנע
במאים שותפים: עומר שמר וגילי בית הלחמי
פסנתר וניצוח: עמרי דגן
סאונד: דורון גולדשמיד
תאורה: נדב ברנע

שחקנים:
אייר שטיימן (מיכל)
אסף פרי (אלוהים\יהונתן\אבנר)
בן פריד (שמואל)
גל בן ארצי (דוד)
זוהר בדש (שאול)

עוד מהבלוג של סאנגיטה

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תצוגה מקדימה

מי יאהב אותי עכשיו? סרט דוקומנטרי מרגש

סרט על המוסד החברתי בעל קשר דם שנקרא משפחה המקבלת את חבריה למרות הקשיים וחילוקי הדעות דיצה, אמא של סער - "סער הוא הבן שלי. אותו אלוהים שברא אותי,  ברא גם את סער ואת כל בני האדם האחרים בלי הבדל של גזע, דת ומין. יש לי תחושת...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה