הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 43

החל מספטמבר 2015

 

צילום: גדעון בידא

צילום: גדעון בידא


מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת “אורות” יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו.
להקת “אורות” הופיעה ביום שישי בערב ב”בסקולה” בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות במעגל ושרו שירה מקודשת, שירי נשמה וגרוב בשילוב עיבודים חדשים לשירים המוכרים.

על פניו האירוע נשמע הזוי לאדם שפוי בדעתו. מדוע מאות אנשים יגיעו ביום שישי בערב לדרום תל-אביב, ישבו על מחצלות, ישירו וירקדו?  רק מי שחווה את מעגל השירה של להקת “אורות”, מבין עד כמה בימינו אין דבר יותר שפוי משירה ואהבת האדם באשר הוא.
אם תהיו שותפים פעילים במעגל, תשירו ותרקדו או תבחרו לשבת בעמדה מרוחקת, תוכלו לחוות את התעלות הנפש הרוקדת לצלילים הנעימים שלהקת “אורות” מייצרת. כמטה קסם הם מצליחים לגעת בכל אחד ובכל אחת ולגרום לרגעי אושר טהורים, בין אם מדובר בילד בן ארבע או ילד בנפשו בשנות השישים לחייו. המגוון של הקהל בכל הממדים מעורר התפעלות.

צילום: גדעון בידא

צילום: גדעון בידא

 

להקת “אורות” החלה את דרכה בהנחיה של קבלות שבת בפסטיבלים. החיבור המוזיקלי-קוסמי בין אורקה טפלר, אוריה צור ואורי לביא היווה השראה לשם הלהקה “אורות”. שמם מעיד על המטרה שלהם – שליחות להפצת האור והשמחה במסע מוזיקלי מרפא.
התקליט “להתהלך באור” הוקלט באולפן בקדיתא, הינו התקליט הראשון של הלהקה וכולל את השירים בן-אדם , Love one Another,  River ועוד רבים וטובים. בימים אלה הלהקה מפיקה את התקליט השני הכולל שירים מקוריים.

אני מתקשה להבין כיצד להקת “אורות” מוכרת רק בקרב אנשי הפסטיבלים ומעגלי השירה. שני זמרים עם קול שהינו מתנת אל, המפזרים אבקת קסמים בכל מקום אליו הם מגיעים, בקלות יכולים למלא היכלים ואולמות באנשים שמחים. יתכן שהלהקה הקדימה את זמנה, ורובנו עדיין לא מוכנים לספוג את העוצמה הנפשית בעולם מנוכר שבו החדשות הרעות תופסות נפח גדול מידי.
הסוגיה של אורקה ואוריה מזכירה לי שיחת גברים כשהם רואים ילדת כפר יפיפיה שאינה מודעת ליופיה. השילוב של יופי וכישרון עם ענווה גורם להערצה עיוורת.
הקול המלטף של אורקה בשילוב עם הטון המרגש של אוריה יוצרים שירה המקדשת את מהותה. כל מילה אשר יוצאת מגרונם מגיעה עד עומק הנפש של כל אחד.
מעגל שירה הוא הודיה אמיתית לבורא, לטבע ולמשפחת האדם. אין זה שכיח לראות מאות חילונים הצורחים מעמקי נשמתם את מילות שיר המעלות ״ה’ שמע בקולי, תהיינה אוזניך קשובות לקול תחנוני…”.
כשאורקה ביקשה מכולם לאחוז ידיים וליצור מעגל אחד גדול, ניתן היה להרגיש את הרטט העובר בין כולם, ומרגע לרגע הרטט הלך וגבר.
״כולנו משפחה אחת, משפחת האדם״ אוריה אמר וכל כך צודק. הלוואי וכולם היו מאמינים במשפט הזה. המחשבה הבריאה שבכוחה ליצור מציאות של אנושות החיה את מעט השנים שהוקצו לנו על פני האדמה ביחד ובאחדות ויתכן אף למנוע מאורעות שמהותם סבל, שנאה והרג אדם.
״אורות״ שרו את כל שירי המעגלים האהובים, החל מ״אנחנו מעגל״ שגרם לאקסטזה מטורפת, קפיצות, קולות שמחה ושירה בקולי קולות. דרך ״בן-אדם״ של הרב קוק ועד שיר מקורי חם מהתנור ואפוי היטב שכתב אוריה.
צילום: גדעון בידא

צילום: גדעון בידא

 
אלה מכם שהיו בפסטיבלים ובמעגלי שירה, מכירים את המילים של השירים. ואלה שזו הפעם הראשונה, לומדים את הקסם ומתמכרים אליו. הקהילה של מעגלי שירה הולכת ומתרחבת, בכל מפגש ניתן לראות פרצופים מוכרים ומוארים ולהכיר אנשים מקסימים חדשים.
התרגשתי לצפות באנשים שחווים פעם ראשונה את מעגל השירה בכלל ואת ״אורות״ בפרט. לראות את נדב שהגיע מנורבגיה לביקור קצר בארץ, מסתכל סביבו בהשתאות ונפעם מהעוצמה של ההופעה, לשמוע את קולות ההתלהבות ולהרגיש את הביחד הזה שכל כך חסר לנו כעם, כיקום.
בחצות ההופעה הסתיימה, אך התדר נותר באוויר. הקהל ביקש, כמעט התחנן לעוד שיר. לעוד זמן של שמחה ושירה. אורקה ואוריה בחיוך שאינו מודע לעוצמה של התדר, שרו שיר נוסף וסוחף. כשעה לאחר מכן נותרנו לחיבוק, מגע והכרת תודה על החיבור והיחד שנוצר.
גולת הכותרת של להקת “אורות” הוא פסטיבל Sacred Journey בהפקת אוריה צור ביחד עם סופי וליה. ב-26 בנובמבר יתקיים הג’רני העשירי באשראם במדבר. לאחר מסע שיעברו המשתתפים הכולל סדנאות עוצמתיות, בשישי בערב תתחיל חגיגת מעגל שירה שימשך לאורך הלילה וביחד יעפילו לגבהים מדהימים.

שירה: אורקה טפלר ואוריה צור
תופים: אורי לביא
בס: אייל אפשטיין
חלילים: ראסה סטיאם
סאונד : עוז ג’רפי

https://youtu.be/E3n_VvGBTwQ

Sacred Journey     - https://www.facebook.com/events/945149458857532

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תצוגה מקדימה

מי יאהב אותי עכשיו? סרט דוקומנטרי מרגש

סרט על המוסד החברתי בעל קשר דם שנקרא משפחה המקבלת את חבריה למרות הקשיים וחילוקי הדעות דיצה, אמא של סער - "סער הוא הבן שלי. אותו אלוהים שברא אותי,  ברא גם את סער ואת כל בני האדם האחרים בלי הבדל של גזע, דת ומין. יש לי תחושת...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

בחזרה למעלה