הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מספטמבר 2015

אם הייתם יודעים שגזר דינכם נחרץ בשל מקום מגוריכם, ותחיו 8 שנים פחות מתושבי אזור אחר בארץ? נתונים סטטיסטיים שמוצגים בדו”ח משרד הבריאות מציגים פער משמעותי בין בתי החולים במרכז הארץ לבין צפון הארץ

14/06/2017

“ליצמן – אנחנו לא רוצים למות!” – בקריאה זו נפתח כנס ‘נלחמים על החיים’ שנערך בעיר מעלות-תרשיחא, בו הושק מטה המאבק להצלת מערכת הבריאות בגליל המערבי.
ביום שני ה-2017\6\12 נורתה יריית הפתיחה של המאבק למען הבריאות בצפון הארץ. מטה חירום שכלל ראשי עיריות, רופאים, משפחות מטופלים וארגונים חברתיים, הכריז על מאבק לאומי במדיניות משרד הבריאות שהובילה לקריסת שירותי הרפואה בגליל המערבי.

ליצמן 1

בכנס שהתקיים במעלות, הוצגו נתונים מתוך דו”ח ממשלתי מיוחד המציגים תמונה כואבת ומובילים למסקנה אחת – חיי תושבי הצפון חשובים פחות מחיי תושבי המרכז.
אם אתם תושבי הגליל משרד הבריאות יקצה לכם פחות רופאים, פחות אחיות וכוח עזר.
אם אתם תושבי הגליל יוקצו לכם פחות מיטות אשפוז.
תושבי הגליל נדרשים לנסוע לבתי חולים במרכז לצורך טיפולים מורכבים.
הסיכוי של התינוק שלכם למות גדול יותר כשאתם גרים בגליל.

כפועל יוצא של הנתונים הנ”ל, אם אתם תושבי הצפון,  בהתאם לשירותי הרפואה שתקבלו, תחיו 8 שנים פחות מתושבי המרכז!

אתם גרים בצפון? משרד הבריאות יקצה לכם פחות רופאים

אתם גרים בצפון? משרד הבריאות יקצה לכם פחות רופאים

מסיבת העיתונאים נפתחה על-ידי יעל רון, מנכ”ל אשכול גליל מערבי, בין נושאי הדברים היו שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות-תרשיחא שהינו ממובילי המאבק, רעיה שטראוס, נשיאת אגודת הידידים ‘המרכז הרפואי לגליל’, מאזן גנאים, ראש עיריית סח’נין, אשר שמואלי, יו”ר מרחב גליל מערבי, ההסתדרות הכללית ומופיד מרעי, ראש המועצה המקומית חורפיש.
במהלך מסיבת העיתונאים שלוש נשים סיפרו את סיפורן האישי והכואב על התמודדות עם המחלה של בני המשפחות שלהם ומחדלים שהן נתקלו בשל היותן תושבות הצפון.

נלחמים למען הצפון (צילום: יח"צ)

נלחמים למען הצפון (צילום: יח”צ)

מובילי המאבק הינם ראשי עיריות ותושבי הגליל המערבי, אשר זועקים את זעקת הצפון, וקוראים לראשי העיריות של צפת, חצור הגלילית, ראש פינה וישובי הצפון להצטרף למאבק החשוב – המלחמה על חיי אדם.
אני זועקת באופן אישי את זעקת תושבי הצפון המטופלים בבית החולים רבקה זיו.
אבא שלי, הבנאדם היקר לי עבר שבעה מדורי גיהנום בשנים האחרונות כתוצאה ממחדלים של בית חולים רבקה זיו בצפת.
אבא שלי הגיע לבית חולים רבקה זיו בשל תסחיף ריאתי וטופל באמצעות מדללי דם. אבי אמר לאחות שיש לו כאבי בטן, אז הרופאים החליטו להכניס אותו באמצע הלילה לניתוח. הם אף טרחו לפי הנוהל במצבים כאלה, לזמן באמצע הלילה את בני המשפחה כדי להיפרד ממנו לפני הניתוח.
הרופאים ביצעו את הניתוח, וכפי שתיאר זאת מנהל המחלקה, בקלות בלתי נסבלת של קבלת החלטות שגויות – “היה חשש לחסימת מעיים, פתחנו את הבטן, ראינו שהכל תקין, אז סגרנו את הבטן וגילינו שהניתוח היה מיותר”.
 האם יתכן שבשנות האלפיים ‘יפתחו’ בטן של חולה מבלי לוודא באמצעות הטכנולוגיה המתקדמת שיש צורך בכך?  
בעקבות הניתוח, הגוף של אבי קרס והוא הועבר לטיפול נמרץ. במשך שלושה חודשים הוא היה מורדם ומונשם בטיפול נמרץ. בתקופה הזאת היו מחדלים שבזכות נוכחות 24 שעות ביממה של בני המשפחה בבית החולים, הצלנו את חיי אבי פעם אחר פעם.

אציג מספר מקרים אשר ארעו בשהות של אבי בבית החולים רבקה זיו בצפת.
באחד הלילות נכנסתי לחדר טיפול נמרץ באמצע הלילה וגיליתי שלאבי היה 40 מעלות חום. כששאלתי אם מטפלים בכך, נאמר לי שהרופאה התורנית החליטה להצמיד לו מאוורר להורדת החום. דרשתי שיעשו בדיקות דם ויבררו מה הסיבה שיש לו חום גבוה בזמן שהוא מורדם ומונשם. לאחר מספר שעות הגיעו תוצאות בדיקות הדם שהעידו על זיהום שדרש טיפול דחוף.
במקרה אחר, אבא שלי היה מאושפז בשל תסחיף ריאתי ובשל בעיית ריאות התקשה לנשום, אך היה במצב בריאותי יציב, 
צלול ובהכרה מלאה. יצאתי מבית החולים לכמה שעות וכשחזרתי לבית החולים, לתדהמתי נוכחתי לכך שאבא שלי מחובר לצינורות, ידיו קשורים בחוזקה למיטה, על המצעים היו כתמי דם וסימנים של אלימות על הידיים. הרופאים החליטו להרדים ולהנשים אותו בלי הסבר מספק.

יחידת טיפול נמרץ הממוקמת במחלקות הפנימיות מתנהלת כטיפול נמרץ לפי ראות עיניהם. הצוות הרפואי אינו מוכשר לטיפול נמרץ, אך הם מקפידים באגרסיביות על נוכחות בני המשפחה לפי שעות ביקור. הקפדה על כללים לגיטימית במקום בו בעלי התפקיד מבצעים את מלאכתם כנדרש. כשאח ביחידת טיפול נמרץ באחת המחלקות הפנימיות שוכח בהיסח דעת לאחר רחצה, לחבר מטופל מורדם מונשם לתרופות ההרדמה, ההימצאות של בני המשפחה היא הכרחית וכל ניסיון למנוע זאת, הינו הפקרת בן המשפחה.

בשעות הלילה הייתי עדה לנוכחות נמוכה באופן משמעותי של הצוות הרפואי לרשות החולים. המוניטורים של החולים ביחידות הטיפול הפנימיות צפצפו במשך זמן ארוך, החולים צעקו “אחות” ואף אחת מהאחיות לא הגיעה. צוות האחים עובד משמרות כפולות בשל חוסר בכח אדם, כך שלמרות הבחירה לעבוד במשרה שמהותה היא הצלת חיים וטיפול מסור, העייפות והתסכול משפיעים על התפקוד.

במחלקות הפנימיות בבית החולים רבקה זיו אין אף לא פרופסור אחד. בעלי התפקידים מקבלים מינוי שאינו תואם להתמחות שלהם. כך, למשל באחת המחלקות הפנימיות בבית חולים,  סגן מנהל מחלקת טיפול נמרץ הוא רופא משפחה בהתמחותו ללא הסמכה לטיפול נמרץ. מנהל המחלקה גם כן אינו פרופסור, אלא רופא עם התמחות בלחץ דם. יתר הרופאים וחלק גדול מהאחים הם מתמחים. רופאים מגיעים להתמחות בבית החולים לתקופה קצרה ועוזבים לבתי החולים הגדולים. התחושה של אנשים רבים שמאושפזים היא שהם שפני ניסיונות.

צוות רפואי בית חולים רבקה זיו - אין פרופסור אחד בכל הבית החולים

צוות רפואי בית חולים רבקה זיו – אין פרופסור אחד במחלקות הפנימיות בבית החולים


עזבתי את מקום העבודה שלי ואת הדירה בתל-אביב והקדשתי את חיי לטיפול באבא שלי. האם זה מה שנדרש מכל בן משפחה? במצב הקיים בבריאות בצפון, התשובה היא כן. האם כל בן משפחה יכול להרשות לעצמו לעשות זאת? חד משמעית – לא.
משרד הבריאות צריך לאפשר לבני המשפחה את השקט הנפשי שהאדם היקר להם מקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר.

במהלך השנים האחרונות נתקלתי בהרבה מקרים של מחדלים כלפי מטופלים בבית החולים על-ידי הצוות הרפואי שבמקרים רבים גרמו למותם. קיימת סבירות גבוהה שקולם של בני המשפחה לא ישמע. ההסכם שאינו מוצהר הינו הסכם השתיקה מחשש לנקמה כלפי המטופלים ובני המשפחה, הרי שבדלתות סגורות וללא מצלמות, לא ניתן להוכיח דבר.
חוסר האונים והידיים הכבולות שלי גרמו לי לצעוק את צעקתי ואת צעקתם של תושבי הצפון.
לכל אחד מאתנו יש אחריות וערבות הדדית לאנשים אחרים באשר הם. חיי תושבי הצפון אינם בעלי ערך נמוך יותר מתושבי המרכז. הם זכאים לזכות הבסיסית – לחיות. תנו להם הזדמנות אמיתית לשירותי רפואה ראויים. כל אחד מאתנו נושא באשמה על התעלמות מהמצב הקיים.

 

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה