הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מספטמבר 2015

“שחור לבן ו-40 אצבעות”

התזמורת הקאמרית הישראלית מעלה קונצרט חדש
בשיתוף אנסמבל הפסנתרנים הבינלאומי “מולטיפיאנו”

 

הקונצרט “שחור, לבן ו-40 אצבעות” מזמין את חובבי המוזיקה הקלאסית לדיאלוג מוזיקלי מרתק בין באך למרטן, בהשתתפות אנסמבל הפסנתרנים “מולטיפיאנו”.

הרכב הפסנתרנים הישראלי שנוסד בשנת 2011, הופיע עד היום בארבע יבשות וזכה לתהודה רבה בזכות תרומתו לקידום הז’אנר של הרכבי פסנתר שנזנח בדורות האחרונים. ההרכב הוקם על ידי הפסנתרן והפרופ’ למוזיקה תומר לב ובשנת 2015 הוענק לחברי ההרכב פרס שרת התרבות על הישגיו הרבים בארץ ובחו”ל. נגניו הם פסנתרנים צעירים מצטיינים, מהבולטים שבדור הפסנתרנים הצעירים בישראל.

“מולטיפיאנו” הפועל בחסות בית הספר למוזיקה ע”ש בוכמן-מהטה, המשותף לאוניברסיטת לאביב ולתזמורת הפילהרמונית הישראלית, מצטיין בנגינת אנסמבל בכל הרכבי המקלדת האפשריים: בפסנתר אחד, שניים, שלושה וארבעה, מ-4 ועד 8 ידיים.
האנסמבל מתבסס על הרפרטואר העשיר שנכתב להרכבי המקלדת השונים על ידי מלחינים כמו באך, מוצרט, מנדלסון, סמטנה, רחמנינוב, ראוול, שניטקה, צ’רני, מושלם ועוד רבים וטובים.

עד היום הספיקו פסנתרני “מולטיפיאנו” לשתף פעולה עם גופים אמנותיים מהמובילים בעולם, ביניהם התזמורת הקאמרית האנגלית, ה”מוצרטיאום” של בואנוס איירס, ואף הופיעו בפסטיבלים ברחבי העולם ובאולמות מהשורה הראשונה.

צילום: דן פורגס

צילום: דן פורגס

נתחיל במנה העיקרית של הערב – הקונצ’רטו לארבעה צ’מבלי של באך, שעובדו  לארבעה פסנתרים.
אנסמבל “מולטיפיאנו” בהנחיית הפסנתרן תומר לב מהאקדמיה למוסיקה בתל אביב, אייש את ארבעת הפסנתרים שהוצבו זה לצד זה ומאחוריהם התזמורת הקאמרית הישראלית. היה מושלם. השיח בין הפסנתרים, וההרמוניה בינם לבין התזמורת היה כל כך טוב עד שנראה שהם מנגנים כגוף אחד ממש, לעיתים חשבנו שיש רק פסנתרן אחד על הבמה למרות שכולם נגנו בו זמנית.
היצירה עצמה של באך היא מיוחדת ויפייפיה – באך במיטבו. היצירה לא מבוצעת לעיתים קרובות, אולי בגלל הלוגיסטיקה של מציאת ארבעה פסנתרים ופסנתרנים. המינוס היחיד הוא שהיצירה קצרה יחסית, בערך רבע שעה, כל כך חבל- רצינו שימשך!
יצירה נוספת של באך הייתה גם היא נפלאה, קנטטה ווקלית (סופרן) בליווי הרכב מיתרים וחצוצרה. היופי ביצירה הוא שבאך איפשר לכל כלי בהרכב להביע את עצמו כסולן, או בדואט נפלא עם הזמרת או עם כלי אחר, בזמן ששאר ההרכב מלווה אותם. זמרת הסופרן הייתה נפלאה, כל צליל צלול כבדולח עם דינמיקה משתנה בהתאם למוטיב המוסקלי והכלים המנגנים. בתוכניה היה כתוב שמדובר באחד התפקידים הקשים ביותר לסופרן – אז כל הכבוד לה. גם החצוצרן היה מצוין, והשילוב בין החצוצרה והסופרן היה מעניין, מיוחד וערב במיוחד. שאר ההרכב היה פחות טוב לדעתי, הייתה הרגשה שהם נגנו באך בסגנון “רומנטי” מאוחר יותר, והיו פחות נאמנים לתקופה.
בנוסף ניגנו שתי יצירות של המלחין השוויצרי בן המאה ה 20 פרנק מרטן (1890-1974). הוא היה מלחין ששאב את עיקר השראתו מבאך, ומכאן הקשר בין היצירות בתוכנית הקונצרט.
היצירה הראשונה הייתה קונצ’רטו לשבעה כלי נשיפה, טימפני, כלי הקשה ותזמורת.
שנינו לא במיוחד חובבים של מוסיקה קלאסית מודרנית (בעיקר מחצית שניה של המאה ה 20), וגם יצירה זו לא שינתה את דעתנו. הטימפני היה עצמתי ובלתי נלאה במיוחד בפרק השלישי. היצירה מעניינת אמנם, ומשלבת כמעט את כל כלי הנשיפה המוכרים מעץ וממתכת, ומעניקה להם קטעי סולו רבים, אבל ההרמוניה הכללית פשוט לא ערבה לאוזן – להוציא חלק מהפרק השני ששנינו הסכמנו שהוא היה יפה במיוחד.
היצירה השנייה של מרטן מנוגנת יותר בבמות העולם, והיא נקראת סימפוניה קונצרטית זעירה. שוב האנסמבל של תומר לב הפליא, הפעם עם שלושה פסנתרים , עיבוד שתומר לב עצמו עשה למקור שהוא קונצרטו לצ’מבלו, נבל ופסנתר. יצירה מיוחדת שנכתבה במהלך ועד אחרי סוף מלחמת העולם השניה ומבטאת את הייאוש וההרס, לצד התקווה שלאחר הניצחון. יצירה דרמטית ועצמתית שיש בה גם רגעי רוך ותפילה נדירים. הפסנתרנים ניגנו מכל הלב ושוחחו זה עם זה וגם עם התזמורת הקאמרית שנגנה מאחוריהם. היו תשואות ארוכות בסוף. כל הכבוד!
לסיום היינו אומרים שאם מעניין אתכם לשמוע הרכב של כמה פסנתרים ותזמורת, ובייחוד אם אתם אוהבים יצירות קלאסיות מודרניות – לכו לשמוע.
זה קונצרט לא שגרתי (אנסמבל פסנתרים), מעניין (מרטן) , ומענג (כי מי לא מתענג על באך? )
צילום: דן פורגס

צילום: דן פורגס

בקונצרט:

 י. ס. באךקנטטה רי”ב 51 “הריעו לאלוהים בכל הארצות

פרנק מרטן : קונצ’רטו ל־ 7 כלי נשיפה, תזמורת מיתרים וטימפני

י. ס. באך : קונצ’רטו לארבעה פסנתרים בלה מינור, רי”ב 1965

פרנק מרטן : סימפוניה קונצרטית ל־ 3 פסנתרים ולתזמורת מיתרים כפולה

משתתפים:

אריאל צוקרמן, מנצח

פרופ תומר לב ואנסמבל הפסנתרנים “מולטיפיאנו”

עינת אורנשטיין, סופרן

אבישי בן-חור, חצוצרה

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה