הבלוג של סאנגיטה

הבלוג של אילנית

עדכונים:

פוסטים: 40

עוקבים: 4

החל מספטמבר 2015

“כשאעזוב את הפלנטה, מעגלי שירה יהיו חלק בלתי נפרד מהתרבות האנושית. מוזיקה שהיא רפואה והמהות שלה היא ההתכנסות והיחד” כך מתאר אוריה צור את החלום הכי גדול שלו.
אוריה צור, סולן הרכב “אורות” ו”ג’ה בלס”, מפיק את פסטיבל
sacred journey ומנחה סדנאות בראיון מעורר השראה

 

"במעגל אני פוגש את כל השדים שלי" צילום: איתמר דובק

“במעגל אני פוגש את כל השדים שלי” (צילום: איתמר דובק)

 

התכנסויות של מעגלי שירה התעצמו בשנים האחרונות. החל מערבי שירה בבתים פרטיים דרך פסטיבלים עד מעגלי שירה בכיכר רבין ו”הבימה” של Unite in Babylon . נוצרה קהילה שמלווה את הזמרים של המעגלים לכל מקום שהם הולכים. בכל מפגש יושבים במעגל על הרצפה ויוצאים למסע מדטטיבי של שירה וצלילים. כדי להרגיש את הקסם והריפוי לנפש נדרשת התמסרות לכאן ועכשיו. מאותו הרגע שהתמסרת לתהליך, הדרך להתמכרות תהיה קצרה.
בימים שבהם החשכה גדולה מהאור, הכל היה נראה אחרת אם באמצעי התקשורת היו מסקרים מעגלי שירה ומתמקדים באהבת חינם יותר משנאת חינם. הקהילה של מעגלי שירה מאפשרת את הבועה המוזיקלית-מדטטיבית והאמונה בטוב האדם.

אוריה צור, דמות בולטת ומובילה בתרבות מעגלי שירה יוצר קסמים בענווה האופיינית לו. סולן ההרכב “אורות”, ו”ג’ה בלס” מפיק אירועים של חיבור והתרחבות התודעה (SACRED JOURNEY) ומנחה סדנאות קול, תנועה ופתיחת הלב.
נפגשתי עם אוריה כדי לשפוך אור על המסתורין ולהכיר את האדם שגורם לנו להתרגש כל פעם מחדש.

אוריה נולד בקצרין, ברמת הגולן. הוא גדל בבית מוזיקלי שבו הפסנתר כל הזמן פתוח. אבא שהיה מאזין איתו ל-Queen, Pink Floyd, Dire Straits   Joe Cocker  , מתרגש יחד איתו מהמוזיקה ואמא שהייתה שרה לו כל הזמן.  הוא הבן הבכור מבין שלושה אחים. אחותו למדה ברימון ופתחה בית ספר למוזיקה שנקרא “מרכז השראה” ואח שלו מאוד מוזיקלי וכשרוני, מנגן ושר . 

בשירות הצבאי אוריה היה ה’לוחם עם הגיטרה’. לכל מקום שהלך לקח איתו את הגיטרה וניגן להנאתו.

מה עשית בצבא?

“התגייסתי לצבא מתוך רעיון שהכי חשוב זה לעשות משהו משמעותי.  התקבלתי לקורס טיס ופרשתי כדי להיות קרוב למשפחה. הבסיס של חיל האוויר דרומית לבאר שבע והמשפחה גרה בקצרין.  הנחילו לי את הערכים של אהבה למדינה ושצריך לעשות משהו חשוב בצבא. הייתי מורעל, אז התגייסתי לגולני והתקבלתי לסיירת”

מתי הייתה הפעם הראשונה שהופעת על במה?

” בגיל 27 חזרתי לארץ מתקופה ארוכה בארה”ב והתחלתי לחקור את עניין אומנות הבמה. יצאתי לבר שהייתה בו במה פתוחה בחוות הג’ילבון ברמת הגולן, שתיתי כמה וכמה בירות, והייתי במצב רגשי מאוד נמוך. עליתי לבמה לשיר בקטע של ‘תצלבו אותי, אני שם את עצמי פה,  מתפרק על הבמה ונותן לעצמי ללכת עד הסוף’.  שרתי שיר של בוב מארלי וקיבלתי תגובות מדהימות.  במהלך כמה חודשים לאחר מכן חזרתי שוב ושוב לשיר בבמה הפתוחה”.

אוריה עזב את הצפון לטובת המדבר והכיר את טיטלי, האהובה המיוחדת שלו. הם טיילו בחו”ל וכשחזרו לארץ טיטלי הייתה בהריון עם בנם הבכור, אריאל. ההופעה הראשונה עם ההרכב ג’ה בלס הייתה שבוע לפני שאריאל נולד.

“כשחזרנו לארץ התקשר אלי גיא אמיר, הבחור שניהל את הג’ם בג’ילבון וכיום הוא הבסיסט של ג’ה בלס. הוא הציע לי להיות הזמר של ההרכב ג’ה בלס. בהתחלה הייתי מגיע לכל חזרה ומסיים אותה צרוד שלושה ימים. הופענו בעיקר באזור הצפון. אחרי שנתיים עם ג’ה בלס הופעתי לבד עם גיטרה בהופעה שקראו לה ‘יה יה גרוב’ שכללה בעיקר עבודה ווקלית. שם גיליתי את השיח שיש לי דרך המוזיקה והבנתי שדרך מוזיקה אני יכול לתקשר ברמה מאוד עמוקה עם המרחב”.
https://www.youtube.com/watch?v=ZW-MSlEZgRw

ג'ה בלס בהופעה בפאבוס - פאב הבית של הגליל

ג’ה בלס בהופעה בפאבוס – פאב הבית של הגליל

המעבר מג’ה בלס לשירה מקודשת עבר דרך השבט הגלקטי במדבר. סימן דרך שהוביל לקבלות שבת המוניות ואנרגטיות בפסטיבלים “הזורבה”, פסטיבל היוגה וה-sacred journey.

איך התחלת בהנחיית קבלות שבת?

“השבט הגלקטי במדבר הוא קבוצה של חברים שארגנו מסיבות, התכנסויות וחאפלות. מצאתי את עצמי במעגל הפנימי של התנועה הזאת שהיו עבורי משפחת נשמה. חבורה של אנשים עם חיבור נשמתי מאוד עמוק. סופי חיים, שהיה בראש ההפקה הוא השותף שלי ב-sacred journey. הייתי מגיע להנחות קבלות שבת באשראם. באחת הפעמים שהנחתי הכרתי את אורקה טפלר והתחלנו להנחות ביחד”.

 

קיימות שמועות על רומן שהיה בינך לאורקה. האם הן נכונות?

“הרומן בין אורקה לביני הוא קוסמי לחלוטין.  שנינו חיים באורח חיים מונוגמי. אנחנו קרובים מאוד לבני הזוג אחד של השניה, אני ובן זוגה והיא ובת זוגתי. יש לנו אהבה מאוד מאוד גדולה ואפלטונית. הרי מה זה מעשה אהבה? מעשה אהבה הוא רמה מאוד עמוקה של תקשורת וגם שירה היא תקשורת. כשאנחנו נמצאים במרחבים של מעגלי שירה, אנחנו ברמה מאוד גבוהה של נוכחות אחד עם השניה. וזה מרתק לפגוש כזאת אינטימיות במקום שנקי ממיניות”.

"יש לנו אהבה מאוד מאוד גדולה ואפלטונית" אוריה ואורקה

יש לנו אהבה מאוד מאוד גדולה ואפלטונית (אוריה ואורקה)

 

איך נוצר ההרכב “אורות”?
“אורקה נסעה לחו”ל ופגשה את אורי לביא. כשהם חזרו לארץ הופענו שלושתנו בקבלות שבת. הקלטנו את האלבום הראשון בקדיתא, תכננו את הופעת ההשקה והיינו צריכים שם להרכב. השם “אורות” שחיבר את השמות שלנו – אור, אורי ואוריה היה מתבקש”.

חוויתם משבר כהרכב?
“אחרי תקופה שבה הנחנו מעגלי שירה באשראם במדבר, אורקה ואורי נפרדו. בסוף המעגל בפסטיבל הזורבה אמרנו שזו הופעה אחרונה של אורות בגלל ענייני הלב. היו פידבקים כואבים מאנשים שליוו אותנו בתקופה הזאת. מתוך הרצון של האנשים, הפרגון של הקהילה והקהל החלטנו להמשיך ביחד. היום אורקה ואורי חברים מאוד טובים. הם בקשר מדהים וכולנו סוג של משפחה. עברנו את הפרידה שלהם ונשארנו ביחד”.

 

מה התהליך של בחירת שירים למעגל?
“בתחילת הדרך היינו בוחרים שירים תוך כדי המעגל. לא היינו מתכננים ולא עושים חזרות. היום אנחנו כבר מכינים פליליסט למעגל. ועדיין בתוך סשן של “אורות” יש לנו חופש טוטאלי לעשות מה שאנחנו רוצים. אם ראסה רוצה לנגן שיר שלא בתכנון או אורקה רוצה לדלג על שיר – הכל אפשרי. אנחנו קשובים לכאן ועכשיו למה שהמעגל מבקש”.

איזה שירים כתבת ל”אורות”?
” כתבתי את השירים ‘שלח בקשתך’, ‘בא מתוך החשכה’ , ’So It Goes’ באלבום החדש שיר שנקרא – ‘מתוכי אלי’.


מתי אתה מוציא אלבום סולו?
“יש לי במגירה המון שירים. אני מחכה לרגע הנכון. מקווה שהחורף אתחיל לעבוד עליו”.

מי ההשראה שלך?
“מעל הכל החיים האלה. יש מוזיקה בכל דבר. הכל הוא מוזיקלי, הכל פועם, הכל מתקשר, גם המוזיקה עצמה היא כלי להעמיק בתוך תקשורת”.

 

אתה חי חיים לא שגרתיים, בנית את הבית שלך ב’אדמה’ ליד כליל
“לבנות את הבית שלי זה הטבע שלי. אין ספק שזה מאוד מאתגר ובו זמנית שומר עלי שלא אשכח את השורשים שלי. שלא אשכח מאיפה אני בא, שלא אלך לאיבוד. בדרך החיים הזאת אני צריך להישאר מחובר לעבודה, לטפל בשירותי הקומפוסט, לסגור את מעגל המים שיוצאים מהבית, לוודא שהם מטוהרים ואני יכול להשתמש בהם להשקיה.  החשמל שלי מגיע מהשמש, אז אני צריך לטפל במצברים ולדאוג לעצים לחורף. אורח החיים הזה מחבר אותי לזרימה הראשונית שיש פה על הפלנטה, למחזוריות הראשונית. ואז מהמקום הזה אני יכול לקבל את המחזוריות הרגשית והמנטלית בתוכי. אני יכול לשים לב שיש תקופות של חשכה, יש תקופות של שמחה ואור גדול, חמסין ויובש ומבול, העולם הפנימי הוא הרי שיקוף של הבריאה”.

 

המשפחה האורגנית בטיול בהודו (צילום נמרוד הראל)

אני רואה את עצמי מתנהל עם זוגתי והילדים ברחבי העולם, בביחד שלנו (צילום נמרוד הראל)

איך גורמים לאנשים שלא מתחברים למעגלי שירה להתקרב לעולם הזה ולהבין את הקסם ?

“אנחנו נמצאים על כוכב הבחירה. כל דרך שאנחנו הולכים בה, קרובה או רחוקה מעצמנו, הכל לגיטימי. זה מה שמיוחד בחוויה האנושית. לכן, אנחנו לא צריכים לקרב אף אחד לדרך כזו או אחרת שלדעתנו היא נכונה יותר או פחות. אנחנו מתרגשים לחיות את החיים שלנו במלואם עם האנשים שבדרך שלנו ואז מתקרבים ומתאחדים והאור שלנו עושה את העבודה שלו. כמו הנר שלא חושב לאן יגיע האור שלו, הוא פשוט מפיץ אור. מי שבוחר לעמוד בצללים, יעמוד בצללים. יכול להיות בכלל שאני זה שעומד בצללים. גם אני ילד שחוקר. קטונתי לדעת מה נכון ומה לא נכון, ומה אנשים צריכים. לכן, אני לא מנסה למשוך אף אחד”.

אתה יושב על רצפת ה’בימה’ במעגל ושר ואנשים מתקרבים תחילה מתוך סקרנות ואז הם מצטרפים ושרים, חלקם אף מתמכרים למעגלים והולכים אחריך לכל מקום. איך אתה מסביר את זה ?

“אני רואה את אלה שמתחברים למעגלים ומוצאים רפואה, עוצמה ונחמה. כל אחד מוצא משהו אחר.  הכל לגיטימי.  כל עוד מעגלי שירה קיימים אני מוצא את עצמי במרחבים האלה ,  עבורי זה כמו לחזור הביתה כל פעם מחדש”.

 

איפה אתה רואה את עצמך עוד 5 שנים?

“עוד 5 שנים אני רואה את עצמי חי באדמה שבה אני היום, מסתובב יותר בעולם ועובד ברשת הגלובלית. מופיע ומנחה מעגלי שירה והתכנסויות בכל העולם, באוסטרליה וקליפורניה, הודו ואירופה. אני רואה את עצמי מתנהל עם המשפחה שלי, עם זוגתי והילדים ברחבי העולם, בביחד שלנו”.

 

אמרת פעם שאתה עובר תהליך נפשי במעגל שירה. איך זה מתבטא?

“במעגל אני פוגש את כל השדים שלי. תוך כדי שאני מנגן ושר. אני פוגש מקומות בתוכי שבתוך הקצב של החיים אני לא פונה לפגוש.  המרחב המדטטיבי של המעגל הוא מרחב משותף, יש לו איכות אנרגטית שמאפשרת בהירות מאוד גדולה לכל מי שלוקח חלק במעגל. במהלך מסע שכזה אנחנו פוגשים בתוכנו כל מיני דברים – התעלות, התרחבות וגדילה. מתוך כל האלמנטים האלה, נוצר מפגש יותר עמוק עם העצמי. אני רואה בזה משהו מבורך. הרי חלק מהעניין של התפתחות זה לפגוש את כל הרבדים שלי, ולא רק את אלה שבאים לי טוב.  המעגל מפגיש אותי גם עם הרבדים שביני לבין עצמי אני מטאטא מתחת לשטיח. לא נותרת לי ברירה, אלא להתמודד עם השדים שלי”.

אתה לפעמים טופח לעצמך על השכם על כך שאתה עושה טוב לאחרים?

“אני מאוד נזהר. זה לא שלי. אנחנו עושים טוב לעצמנו. אם מישהו הגיע למעגל שירה ובעקבותיו נהיה לו טוב, זה שלו. הוא זה שהביא את עצמו למעגל השירה. הוא יכל לבחור מלא דברים אחרים. הבחירה שלו היא זו שעשתה לו טוב.
אם אני מנכס לעצמי את התחושה הטובה או התחושה הלא טובה של אנשים סביבי, אני כבר משתלט וזה אגו. יש לזה מחיר כבד במיוחד בכזה מרחב. אני גם מאוד נזהר בעניין הזה בתגובות של אנשים. אם מישהו משתף אותי שהיה לו מדהים או שהיה לו קשה אני פשוט מקשיב. אני מתמודד עם הצורך להגיב ומתרכז בהקשבה לחוויה האנושית. מאפשר לאדם מולי מרחב להתבטא”.

 

"אנחנו מתרגשים עם האנשים שבדרך שלנו . להתקרב ולהתאחד"

“אנחנו מתרגשים עם האנשים שבדרך שלנו . להתקרב ולהתאחד”


הצלחתם לגייס באמצעות מימון המונים 90,000 שקל להפקת האלבום השני מתוך 100,000 שקל שאתם אמורים לגייס בימים הקרובים. אתה יכול לספר לי על הפרוייקט?

“ההדסטארט הוא הרבה יותר ממה שציפיתי שהוא יהיה. בזכות הקהילה והקהל של אורות שעוזרים לנו באופן אקטיבי וחומרי, אנחנו נוכל ליצור את היצירה הזאת.   מעל 600 אנשים כבר תמכו בפרויקט,  ועכשיו אני מרגיש אותם איתי.  הם היו איתי כבר קודם ותמכו בעשייה, פשוט עכשיו אני ער להיותם. זה נותן לי כל-כך הרבה רוח גבית להמשיך וליצור, להעמיק בעשייה ולהתמסר לפרויקט, ליצירה שנובעת מתוכי. הפרויקט הזה הוא הדבר הכי נכון וטוב שהיינו יכולים לעשות”

באיזה שלב אתם בהקלטת האלבום השני?
“סיימנו להקליט. אנחנו בשלב של מיקסים. אפילו העיצוב של העטיפה כבר מוכן.
באלבום יהיו 10 קטעים. אחד מהם הוא קטע לייב מחזרה שלנו בבית-קשת שהחלטנו לשתף כדי לחשוף את הזרימה המוזיקלית המאוד אורגנית של ההרכב. ועוד טרק של טראנס שבטי אורגני שנוצר מתוך פרץ של השראה בימי ההקלטות הראשונים”.

יש לך מסר לאנשים שתומכים ב”אורות”?

“תודה עצומה לכל מי שלוקח חלק במסע הראשוני והחד-פעמי הזה שגם אני לוקח בו חלק. תודה לכל מי ששותף , בעלי מקומות והפקות, אנשי סאונד, אנשי הגברה, אומנים ומשתתפים. כל מי שלוקח חלק הוא חלק מהקהילה של אורות. אני ממש מודה על הזכות להיות חלק מקהילה כל-כך מגוונת, כל-כך אוהבת”.

 

טעימות מ”אורות”:

so it goes
https://www.youtube.com/watch?v=np4MBHNRj-E

הניגון של קרליבך
https://www.youtube.com/watch?v=eyIhe202LsI

שר ליבי
https://www.youtube.com/watch?v=wZqn7DTi6gw

love one another האלבום הראשון
https://www.youtube.com/watch?v=_sE1Q0VVcbc&list=PLD9I98Gg82pZCE8ZHVfXqrAP6a_FEdno3

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר