הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מספטמבר 2015

חצר אחורית 2

צילום: יוסי צבקר

 

“משחקים בחצר האחורית” הוצגה הערב ב”בית צבי” על-פי המחזה של עדנה מזי”א. המחזה נכתב בעקבות פרשת האונס בקיבוץ שמרת בראשית שנות ה-90.

הסיוט אשר עלול לקרות לכל אחד ולכל אחת מומחש באופן בוטה. לראשונה חששתי לעתיד הבן שיהיה לי יותר מאשר לבת. איך שנות העשרה וההורמונים המתפרצים יכולים להפוך נער רגיל למפלצת? מה ניתן לעשות כדי להגן על הילדים מעצמם? המחזה מטלטל ונוגע בנקודה רגישה ובפחד של כל הורה.
ההצגה הינה חובה כחלק מחינוך מוסרי של נערים ונערות, הוראת הדרך למה מותר, מה אסור והיכן עובר הגבול הדק בינהם.
המחזה נוגע בסוגיות האם בעילה בהסכמה של קטינה כשהם בעצמם קטינים נחשבת עבירה? האם מדובר בבעילה בהסכמה או באונס קבוצתי?

דבורי, עומדת במרכז הבמה ונחקרת על-ידי הסנגורים העומדים משני צידי הבמה. החקירה אשר אינה טורחת למתן את עצמה מול הילדה הפגועה הופכת למסע השפלות ולתחושת אינוס משפטי.
בסצינה הבאה מתבצעת קפיצה לאחור בזמן אל סיפור האונס. דבורי מתנדנדת בנדנה המייצגת את שנות הילדות התמימות ומכירה את ארבעת הנערים השותפים והמבצעים את מעשה האונס הקבוצתי. בניסיון לזכות בתשומת הלב ואהדת הנערים היא מספרת שהיא מעשנת ושותה בירה. הנערים מתבדחים על חשבונה ומפעילים עליה מניפולציות זולות הגורמות לה להיות ככלי משחק בידיהם.
במהלך כל ההצגה ישנם מעברים ממסיפור האונס לחקירה.

צילום: יח"צ

צילום: יוסי צבקר

הבימוי של גיל אמיתי ראוי לשבח. נעשה שימוש מושכל בתאורה ומוזיקת רקע כדוברים במחזה. התפאורה מינימלית כוללת נדנדה וכדור אשר תרמה לאווירה ותזכורת שמדובר בילדים המשחקים במשחקים של מבוגרים.
המשחק היה טוב ומנבא עתיד מזהיר לשחקנים, אך לעיתים משוחק מידי וחסר ניסיון.
נדב אזולאי בתפקיד הנער אסף, בלט במשחק מקצועי ואמין.  הדמות של דבוריהילדה שיחקה באופן משכנע את הפאן של הילדה הפלרטטנית ופחות את הפאן של הילדה התמימה וחסרת האונים, אף לא בסצינת האונס עצמה. לכן, היה קשה להזדהות ולהתחבר לדמות. 

במחזה עצמו הדמויות לא עוברות תהליך,כך למשל אם הילדה הייתה מתנגדת נחרצות לחיזור של הבחורים ואף נרתעת ממגע ואז כשכבר הייתה מעיזה ומתקרבת (אולי אפילו מתאהבת)  היה מתרחש מקרה האונס, היינו עדים לתהליך של הדמות.

יניב בספורד, המגלם את הדמות של הנער שמוליק שהתנגד להזמנה של הילדה וניסה לסכל את האונס, הייתה דמות שטוחה. לאורך כל ההצגה השחקן גילם בחור כועס. לדעתי לא מספיק ברורה הנקודה שהוא מאוהב בילדה והפנטזיה התנפצה אל מול עיניו.

העוצמה של סצינת האונס נוצרה על-ידי התאורה והמוזיקה, אך המשחק היה מאכזב. הילדה לא נראתה קפואה או מבועתת, כך שהסצנה שאמורה להיות שיא המחזה,  עברה לידי ולא נכנסה לעורקי.

ההצגה כתובה ועשויה היטב. לכו לראות!

תפאורה ותלבושות: מריאלה פיבנקה. תאורה: אורי רובינשטיין. מוזיקה מקורית: אפי שושני. הדרכת תנועה: מיכל שי. הדרכת טקסט: שושיק שני.
בהשתתפות תלמידי שנה ג’ – מחזור נ”ד: נדב אזולאי, שיר בן חמו / יעל בר שביט, יניב בספורד, סנדרו זילדמן, דור מיכאלי, חן גור אלי / דונטלה מימון

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה