הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 42

החל מספטמבר 2015

אם בגיל 94  עדיין אהיה בחיים, אני רוצה לחיות בדיוק כמו כוכבת הסרט “עד קצה הזריחה”
שנונה, מלאת שמחת חיים , נהנית ממוזיקה והכי חשוב – חיה. באמת חיה. אולי זה המתכון לחיים ארוכים ומאושרים.

סילבן ביגלאייזן שר ומנגן לאמו

סילבן ביגלאייזן שר ומנגן לאמו

הבמאי סילבן ביגלאייזן תיעד את החודשים האחרונים בחייה של אמו בת 94.  על אף גילה והיותה מרותקת למיטה, היא חיה יותר מהרבה אנשים אחרים שאיבדו את הרצון לחיות בהנאה.

 הסרט מתחיל בשיחת שיקולי רווחיות הפצת הסרט. כבר בשלב הזה אנחנו מבינים שמדובר במבוגרת חביבה החושבת פרקטית וכלכלית.  לאחר אירוע בריאותי היא איבדה את ההכרה והרופאים אמרו לבני משפחתה שימיה ספורים.  ביגלאייזן התחיל לתעד את השיחות עמה. אך, בעקשנות של אישה שנלחמה כל חייה לשרוד, אמו ממאנת להיפרד מהחיים ונותרת בעולמנו במשך חודשים ארוכים. לדבריה “תמיד יש משהו ששווה להילחם עבורו”.

מערכת היחסים הרגישה והשברירית בין אם לבנה מעוררת רצון לחוות את היחד שלהם . אמו לא חוששת לחשוף את הרגשות שלה כלפיו, והוא מלטף את ידה ומחזיר לה אהבה,  מוזג לה יין ומציע לה סיגריה. והיא בחיוך מבויש ומלא הנאה נענית להצעותיו. הם משתעשעים במחשבה על כך שצריך לתרום את הגוף שלה למדע, כדי שיחקרו איך היא חיה עד גיל זקנה למרות שהיא מעשנת.
לשאלת ביגלאייזן “מה יעשה לך כיף?” היא עונה בחיוך “עכשיו אני נהנית. אני לא צריכה לחפש רחוק”.

אמו של הבמאי סילבן ביגלאייזן,  גורמת לנו לשכוח מאוד מהר את גילה האמיתי. היא צוחקת, מעשנת, שרה ונהנית מכל רגע, למרות שהיא מרותקת למיטה.
ביגלאייזן מתעד את השיחות המהותיות בינהם על חיים ומוות, בין דו-שיח אחד לשני הוא כותב לה שירים, מנגן ושר.  לעיתים היא  מצטרפת או מגיבה למילות השיר.
חוכמת החיים מזכירה לנו שלא מדובר בצעירה. אלא, במישהי שעברה מהמורות בחיים שכישלו אותה ודרכם היא למדה את השיעור החשוב ביותר –  להנות מהחיים בכל יום.

אל תצפו לסרט עצוב על מישהי שעוד רגע לא תהיה בין החיים, אלא לסרט אופטימי על איך כל אחד מאיתנו צריך לחיות את החיים בכל יום.
כל משפט שנאמר הדהד בי אלף פעימות לאחר מכן. סרט חובה שמלמד אותנו על החיים בהמתנה למוות ועל האהובים שלנו שמזדקנים.

 

אמו של ביגלאייזן (צילום יח"צ)

הסרט ישודר ביום רביעי 16\5\18 בשעה 22:30

בערוץ yes דוקו ובחינם ב-yesVOD

הסרט הישראלי הטוב ביותר – פסטיבל דוקאביב 2015; סרט התעודה באורך מלא הטוב ביותר – פרסי הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי 2015; סרט הפתיחה – פסטיבל Visions Du Reel
בימוי והפקה: סילבן ביגלאייזן | עורכת: ג’ואל אלכסיס

(ש/ל, 70 דק’, עברית/צרפתית, ישראל/בלגיה, 2015)

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה