הבלוג של סאנגיטה

סאנגיטה

עדכונים:

פוסטים: 41

עוקבים: 4

החל מספטמבר 2015

“ילד טוב ירושלים” הגיע לקולנוע לאחר געגועים לסרט שיגרום לחיוך שכולו הנאה מיצירה ישראלית

ילד טוב ירושלים (צילום: רן מנדלסון)

ילד טוב ירושלים (צילום: רן מנדלסון)

הסרט “ילד טוב ירושלים” נוצר בעקבות שיתוף פעולה פורה ומוצלח בין הבמאי רועי פלורנטין (“החממה”, “ארץ נהדרת”) והתסריטאי רן אפלברג (אושיית פייסבוק).    פלורנטין ואפלברג האמינו בסרט ומצאו את הדרך להגיע לקהל באופן עצמאי ללא תמיכה של הקרנות.
יתכן שהסרט הזה הוא הוכחה לכך שצריך לפתוח את תיבת הפנדורה ולתהות באשר למניעים של לקטורים לקבלה ודחיית תסריטים. 

הסרט מספר את סיפורו של עדי (עמוס תמם, “קזבלן”, “סרוגים”) בחור בשנות השלושים שכשהיה ילד, אביו השאיר לו צוואה ערכית לפני מותו – “תהיה ילד טוב”. עדי הפך את הצוואה לאורח חיים ובכל הזדמנות היה ילד טוב, חייל טוב, בן טוב לאם חד הורית, בעל טוב ואבא טוב.  הוא היה יותר מידי טוב, עד כדי כך שכולם התייחסו אליו כמובן מאליו ולא זקפו לזכותו את ההקרבה למענם.
אם אתם מזדהים עם הדמות עד כה, הסרט הוא בשבילכם. ואולי תלמדו כמו הדמות הראשית להוציא את ה”זאב שבכם” ונמצא בתוך כל אחד מאיתנו ותלמדו ליהנות מהחיים.
הטיזר שגרם לעדי לרצות להתחיל לחיות לפני שחייו יסתיימו הוא אבחנה רפואית שהוא חולה בסרטן סופני ונותר לו חודש לחיות. הבשורה המרה מכה בו ואיתה הצורך לשתף את האנשים הקרובים אליו ולקבל מידה של חמלה. אך, הוא נתקל באדישות עוד לפני שפצה את פיו. הוא מגלה שאשתו, מעיין (מלי לוי, “זינוק בעלייה”) בוגדת בו, אמו (אוולין הגואל, “ג’וני ואבירי הגליל”) עסוקה בעצמה מכדי להתפנות אליו ובנו היחיד (ארי נשר) מעדיף לבלות את זמנו הפנוי עם חבר שלו ואביו המגניב.

 

מיטל גל-סויסה ועמוס תמם (צילום:רן מנדלסון)

מיטל גל-סויסה ועמוס תמם (צילום:רן מנדלסון)

 

בדיוק בזמן הנכון בהתאם לציפיות הצופה שדואג לגיבור שלו, נכנסה לחייו נטליה (מיטל גל סויסה, “אנשים כתומים”)  דוגווקרית טובת לב שחולמת על טיול באפריקה, וחיה את החיים בטירוף של נערה יפה. היא מלמדת את עדי לעשן ג’וינטים, מקשטת את גופו בקעקועים ופירסינג ומנחה אותו איך לעשות סקס מטורף.
נטליה, שכל חייה התאהבה בטיפוסים הלא נכונים שגרמו לה בכל פעם מחדש להתאכזב וליפול לתהומות של חוסר אמונה במין הגברי, הכניסה לחייה את עדי והתאהבה בו.

מיטל גל-סויסה בתפקיד הראשי הטוב ביותר שלה, מסתמנת כשחקנית מצוינת עם יכולות להוביל סרט על כתפיה.  כשמצטרף אליה לסצנות אהבה רומנטיות עמוס תמם המוכשר, אנחנו מקבלים קומדיה רומנטית שגורמת לרצות לחלוק עם שניהם את האהבה וללוות אותם לירח דבש באפריקה.

מלי לוי באופן מפתיע שיחקה את תפקידה באופן לא משכנע ושטחי.

מה יעלה בגורל עדי? האם אכן נותרו לו ימים ספורים לחיות? הוא יעזוב את אשתו היפה והבוגדנית ויחיה חיים מטורפים עם הדוגווקרית?
לכו להנות משעה וחצי של ניתוק מהנושאים הכבדים שמחכים לנו מחוץ לבית הקולנוע ולתמוך ביצירה ישראלית.

לאחר הקרנת הסרט, רועי פלורנטין, רן אפלברג ומיטל גל-סויסה ענו לשאלות וסיפרו על הסרט.

מה מצב הקולנוע הישראלי כיום? 

רועי פלורנטין – “כשיצאו קלטות וידאו אמרו שאפשר לראות סרטים בבית, למה שאנשים ילכו לקולנוע, נישאר בבית. הייתה פריחה בכבלים אמרו שאנשים לא ילכו לקולנוע. ועדיין הקולנוע שורד. קולנוע ישראלי זה יותר קשה. התגובה השכיחה של אנשים שרואים את הסרט היא – ‘לא ציפינו שזה יהיה סרט ישראלי כזה כייפי’.  יש סטיגמה לקולנוע ישראלי. צריך לשנות את הגישה ואפשר לעשות את השינוי עם סרטים כאלה”.

יש משמעות למוטיב השריפה בסרט?

רן אפלברג - ההתחלה של הסרט התכתבה עם המשך הסרט. בתחילת הסרט, כשעדי היה ילד הוא הצית שריפה שגרמה לאביו להטיף לו מוסר, ובבגרותו כשהחליט להפסיק להיות ילד טוב, הוא שרף את המשרד והתפטר.


במה הסרט “ילד טוב ירושלים” שונה מסרטים ישראלים אחרים?

מיטל גל-סויסה – “קולנוע ישראלי מתעסק הרבה בכיבוש ונושאים כבדים. הסרט הזה מעורר שאלות. כשאני כשחקנית קראתי את התסריט הוא עורר אצלי שאלות והפיל אסימונים. תובנות לגבי החיים בכאן ועכשיו או לחשוב על העתיד. זה משהו שכולם יוכלו להתחבר אליו.

רועי פלורנטין (מפנה את השאלה למיטל) – “זאת הסיבה שאחרי הצילומים לסרט ברחת להודו לחצי שנה?”

מיטל גל-סויסה -  ”אני שחררתי את הזאב הפנימי. התסריט נתן לי השראה. הייתי בהודו בשנת 2008 לפני שהתחלתי את לימודי משחק, מאז חלמתי לחזור להודו. אני מתרגלת יוגה ומלמדת יוגה והודו היא מעוז היוגה. לקח לי שבע שנים לחזור לשם כי כל פעם היה תירוץ אחר, משהו שעצר אותי מלהגיע לשם, ובעקבות הסרט משהו השתחרר אצלי, הזאב הפנימי פרץ החוצה. אולי זה קלישאתי, אבל קלישאות הן נכונות בסופו של דבר, נחיה את העכשיו ולא מתישהו. אנחנו על אוטומט וממציאים תירוצים ופחדים למה לא לחיות ולהקשיב לזאב הפנימי ולקול הפנימי. לא לחכות לרגע שיגידו לך שנותרו לך שלושים יום לחיות. אלא, לחיות עכשיו”.

רועי פלורנטין - “חלק חשוב בסרט הוא התובנות על החיים. זה סרט על החיים שלנו”.

רן אפלברג -”אני מעדיף להתעסק בנושאים כאלה ולא בכיבוש ובמלחמה. מה ההשפעה שלי על הדברים האלה? אין לי השפעה. יש נושאים שיש לנו ההשפעה ואחריות על עצמנו – מה נאכל, איך נחיה? יש לנו כח לשנות את החיים שלנו והסביבה שלנו וזה בעיני דבר נפלא”.

מה הדבר הבא? אתם עובדים על סרט חדש?

רועי פלורנטין - “אנחנו לא עובדים ביחד על סרט. אולי בהמשך.  אני צילמתי קומדיה רומנטית שתעלה לאקרנים בעוד שנה”.

מיטל גל-סויסה -  ”הצטלמתי לסרט חדש שנקרא ‘שלושה צעדים למיליון’. סרט עצמאי של בוגרי אוניברסיטת תל-אביב.

רן אפלברג -  “אני בתחום הספרות. הרמתי ידיים מעסקי הקולנוע, ואז הסרט הזה התקבל. הבית שלי הוא הספרות. מידי פעם אציץ לקולנוע, טלויזיה  ותיאטרון, אבל, הכיף הגדול שלי הוא להמציא סיפורים ולדעת שעושים אותם בלי לקבל רשות מאנשים שיושבים בקרנות וועדות. אני רוצה לפגוש את הקהל ולספר לו סיפורים. נמאס לי מאנשים שתקועים ביני לבין הקהל. אני מוצא דרכים להזיז אותם הצידה ולהגיע לקהל, זאת המרדנות שלי, זאת העצמאות שלי ושם אני מרגיש יצירתי. הוצאתי ספר בעזרת קוראים שלי ובקרוב אוציא עוד ספר”.

 

“ילד טוב ירושלים” (ישראל) – במאי: רועי פלורנטין. שחקנים ראשיים: עמוס תמם, מיטל גל-סוויסה, מלי לוי-גרשון, אוולין הגואל, ציון ברוך וארי נשר. אורך הסרט: 98 דקות.

עוד מהבלוג של סאנגיטה

המחזמר "המלך שאול" בועט בבטן הרכה של המובילים מנהיג כצאן לטבח

  מחזמר צעיר ועכשווי המבוסס על סיפור תנכ"י ומשלב שפה תנכ"ית וסלנג.  המחזאי אמיר זלוטר כתב מחזה המושאל מספר הטקסטים הראשוניים והמרתקים ביותר - התנ"ך, והציג נקודת מבט חדשנית ומרעננת לסיפור על שאול המלך, המלך...

תצוגה מקדימה

אהבת חינם ושמחת החיים בתל אביב - "אורות" הגיעו לעיר!

  מי שלא חווה את שמחת מעגל שירה עם להקת "אורות" יתכן ולא חווה שמחה אמיתית מימיו. להקת "אורות" הופיעה ביום שישי בערב ב"בסקולה" בדרום תל-אביב. כ-300 אנשים ישבו על מחצלות...

תצוגה מקדימה

ריברסינג - מתנה שאתם חייבים לעצמכם

מתי בפעם האחרונה באמת נשמתם? אנחנו לוקחים את הרכב שלנו לטיפול 10,000, מעצבים את הבית , מקשטים את הגוף בבגדים וחפצים. ומה לגבי קשר גוף-נפש שלנו? מה אנחנו עושים עבורו? אנחנו סוחבים על גבנו במסע החיים חוויות מהעבר הרחוק...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה