הבלוג של ilanab

ilanab

עדכונים:

פוסטים: 45

החל מאפריל 2018

ספר יפהפה לילדים ולא רק, לוקח את הקוראים לסיבוב סביב העולם. חושף אותם לתרבויות ודתות שונות. ואם זה לא מספיק גם מציג בפניהם משימות ואתגרים. ספר רחב מימדים, מרחיב אופקים. גם בגודל וגם בחזון.

26/03/2019

“מסע עולמי ב-80 חידות”
איירה: אלכסנדרה אַרְטִימוֹוְסְקָה
כתבה: רות סיימונס
מאנגלית: יעל קליפר
הוצאת שוקן
הכותר נותן קריצה לספר הרפתקאות אחר, “מסביב לעולם בשמונים יום”, של הסופר ז’ול ורן. ההרפתקן במקרה הזה הוא ילד ג’ינג’י חמוד. הוא יושב ומתבונן בספר הזה בביתן העץ שלו. גְּלוֹבּוּס לצידו וגם ערימה של ספרים. דבוקים על הקיר ציורים של אופניים של פעם ושל צֶפֶּלִין (שתי אלה יופיעו גם בהמשך). מכתב מזמין את הילדון, וגם אותנו הקוראים, לתפוס את הבלון הצהוב שמרחף מעל, ממתין כמו מונית, ולצאת למסע ארוך סובב עולם. הג’ינג’י נעתר להזמנה, אוחז בחוט הבלון, גג הביתן נפתח לרווחה והופ יוצאים!
בעצם הילד עם המשקפיים הוא גרסה קטנה יותר של הדמות מ”איפה אפי? (?Where’s Waldo). בדומה לוולדו, בכל איור אפשר למצוא את הג’ינג’י. הוא שט, הוא עף, הוא מטפס על סולם, נוסע ברכבת ועומד על בקבוק ענק שבתוכו ספינה. כדי שלא יהיה בודד מצרפת אליו המאיירת חברה למסע. בשונה מוולדו, האובייקט שהעין צריכה לצוד משתנה מאיור לאיור. לדוגמא, “שבשבת רוח אחת… שתי מטריות הפוכות… שלושה כדורים פורחים… ארבע ספינות…” וכו’וכו’.
הרבה מהמשימות דורשות לחדד עיניים, לשים לב לחריג, ליוצא דופן. פוגשים מגדל אייפל מפורק. האתגר הוא להרכיב אותו מחדש בסדר הנכון. פסל החירות בניו יורק גם עברה דֶּקוֹנְסְטְרוּקְצְיָה. זרוע קטועה אחת אוחזת במראה (הלא זאת ליידי ליברטי האצילה והיפה). השנייה מחזיקה בגביע גלידה, השלישית בזר פרחים, הרביעית בלפיד והחמישית במגילה. על הקורא לבחור בזרוע הנטויה הנכונה.
על הקורא גם לפלס  דרכו דרך מבוכים למיניהם. לעבור דרך ביסונים וסלעים ביבשה ולשחות בין ספינות בים. להרכיב פאזל בראש גם נדרש. לחבר, לדוגמא, את ראשיהם וזַנְבוֹתֵיהֶם של שלושה דרקונים שהסתבכו אחד בשני.
מסע עולמי אכן! האיפל בפריז, הביג בן בלונדון והבניינים המאפיינים את ניו יורק, שלרובם צמודים מדרגות “חילוץ אש”. מגיעים רחוק עד למזרח, לסין ולהודו, למקדשים ופגודות, לפסלי בודהה ולפסטיבל הפנסים. נחשפים לתרבויות ודתות שונות. מרחפים מעל יוון ורואים את העיירה הצִיּוּרִית סנטוריני, בנייניה לבנים ומעליהן מונחות כיפות כחולות. מעודד את הקוראים לשאול “מה זה?”
ספר יפהפה, מושקע ביותר. רחב מימדים, מרחיב אופקים. גם בגודל וגם בחזון. האיורים עדינים. אוצר של ממש

עוד מהבלוג של ilanab

שלום עולם!

ברוכים הבאים לבלוג החדש שלי!...