הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 77

עוקבים: 35

החל ממרץ 2013

מה הקשר בין ה”אם את לא חזירה בהריון, הכל נושר” של בר רפאלי לבין סרטוני הלימוד של אביבית בר זוהר על להמתין לבן הזוג עם נעלי עקב, תחתון וחזיה מתחת לשמיכה (במקרה הטוב) לבין עוד כתבה באתרי נוער שמלמדת איך למדוד את היקפי המותניים לבין, “להיות שמנה זו הפרעת אכילה” של ליהיא גרינר? לא אבק של כוכבים הפעם, אלא טרנד מזעזע שמעוניין לגדל כאן דור של (א)נשים מפלסטיק. רדוד לכם כבר? חכו, רק התחלנו.

05/08/2017

היוש ליהיא גרינר. אני כותבת את המילים הללו אחרי שקראתי את הכתבה עלייך בידיעות בה ציינת ש”להיות שמנה זו הפרעת אכילה” ועוד דברים שצרמו לי באוזן באופן שאפילו אזעקת אמת בזמן ‘צוק איתן’ לא עשתה.

אז כמה מילים עלי בנושא הזה: לחמתי בהפרעות אכילה משלי, החלמתי מאנורקסיה וניצחתי, הצלחתי להישאר בחיים, וזה פשוטו כמשמעו מלחמה על החיים. לאחר מכן העליתי במשקל באופן שפגע בבריאות שלי, והסרתי בשנים האחרונות 47 קילו ממשקלי בצורה בריאה, כאורח חיים בריא. לחמתי בהפרעות האכילה שלי שנים על גבי שנים, ואני גאה ושמחה להגיד שניצחתי אותן. ועדיין, אני לא ‘גורו’ ולא דוקטורית, ולא פסיכולוגית ולא מרשה לעצמי ללמד אחרים.

יודעת מה אני כן? תומכת, מסייעת, ולא מובילה להרס עצמי של נערים ונערות. יודעת מה עשית במילים החמורות שלך? נזק עצום לנערים ונערות בכל הקשור לדימוי העצמי שלהם.

להיות אדם עם משקל עודף זו לא הפרעת אכילה, יש נשים מלאות שלא “מוותרות לעצמן” או “השמנות” כמו שאמרת את זה באופן פוגעני כל כך, אוהבות את עצמן וכל קילו שהן מעלות ואני אגלה עוד סוד קטן, בתקופת החורף, גם אני אוהבת להעלות קצת במשקל ולהרגיש קצת יותר מלאה ומכורבלת, ויודעת משהו? אני נהנית מכל ביס וביס (ולא יורקת אותו החוצה!) כשאני עושה את זה בצורה בריאותית, וטובה שמאפשרת לי לחזור לעצמי בקיץ, והכי חשוב – בלי לרמוס אף אחד בדרך.

האם את גורו לדיאטות ואורח חיים בריא שמספרת איך לפתור חשקים למשהו טעים בטיפ שבו את לוקחת ביס, לועסת אותו ויורקת החוצה? האם את מודעת בכלל לנזק הפסיכולוגי שהדבר החמור הזה שנכתב כאן עושה? בלייב שהעלית אמרת: “בואו נעבוד על הנוער עכשיו, כי מה שאני משדרת זו תזונה מדהימה ובריאה”. 

20507097_10155450844459564_950319294163226484_o

ציטוט: בריאיון ללא מעצורים ל”ידיעות אחרונות”, מגלה ליהיא גרינר איך היא נוהגת מדי פעם לפתור את החשק למשהו טעים ומשמין: “כשהתחלתי את הדיאטה הייתה בדיוק מימונה ואמרתי ‘או מיי גוד, מה אני אעשה?! אני חייבת מופלטה. זה מה זה טעים, מאמי. עם דבש וחמאה’. לקחתי מהמופלטה את הביס הכי גדול שאני יכולה. לעסתי, הוצאתי את כל הטעמים, זה היה כל כך טעים. ואז פשוט הוצאתי את זה מהפה, שמתי במפית. אמרתי, אני לא אזרוק את זה לפח”. האם זו תזונה בריאה ונכונה לנוער?

ועכשיו לחלק הלימודי, מספר שניות על מה הן (באמת) הפרעות אכילה:

נכון לעד לפני כמה שנים (על פי מחקר מתוך אתר ‘כמוני’) בישראל מאובחנים כ1,500 ילדים ובני נוער בהפרעת אכילה מדי שנה. כל סוג של הפרעת אכילה, שיכולה בקלות להוביל לאנורקסיה נרבוזה ובולימיה. כ20% מהפרעות האכילה מסתיימות במוות, נתון מאד גבוה יחסית למחלות פסיכיאטריות.

מהי אנורקסיה?
על פי ההגדרה אנורקסיה נרבוזה הינה הפרעת אכילה מסוכנת וחמורה שגורמת לאבדן משמעותי של משקל ובסופו של דבר, אם אינה מטופל ומחריפה, גם גורמת למוות.

מהי בולימיה?
בולימיה נרבוזה היא הפרעת אכילה שלמעשה מאופיינת בהתקפי זלילה לאחריהם נעשות הקאות מכוונות לצורך הרזייה.

שתי מחלות קשות אלו נמצאות בקטגוריית הפרעות אכילה, ומגיעות לרוב בשל הערכה עצמית ירודה מאד ומסיבות קיצוניות אישיות אלו ואחרות (שלא ניגע בהן כעת, אבל זה יכול להתחיל מהטראומה הכי קטנה, ועד למקרים קשים מאד) ומעבר לעובדה ששתיהן גורמות למוות, תוך כדי הן גם משליכות נזקים קשים על הגוף. נזקים לשיניים, לאשלגן, קרעים בוושט, ואי תפקוד כללי של המערכות.

בשום פנים ואופן השמנה או אנשים בעלי נטייה להשמנה, או אנשים מלאים – אינם נכנסים לקטגוריית הפרעת אכילה. אבל הדברים שכתבת בהחלט יכולים לגרום להפרעת אכילה. 

עם יד על הלב, אני רוצה להאמין שהדברים נאמרו בלהט הרגע, גם הלייב שהעלית וצפיתי בו, בו קראת לבלוגריות (תודה, אגב) “פטיסטיות”, והסברת גם שמדובר בפמיניסטיות שיוצאות נגד אנשים שמעודדים רזון וזעקת נגד אנשים שמעודדים השמנה, הערת לקבוצת נשים שתומכות אחת בשניה לאהוב את עצמן כמו שהן (ואני אומרת, להבדיל ממך: כל הכבוד לקבוצה הזו! תמשיכו כך ותתאהבו בעצמכן בכל יום מחדש!), לבטח גם שם דברים נאמרו בלהט הרגע, או כך אני מקווה.

אין ספק לרגע שהצעד שעשית הוא מצוין בריאותית, לפני הכל, לפני עניין החיצוניות. הוא קשה נפשית, הוא קשה פיזית, ונחלת הצלחה גדולה, אף אחד לא ערער על כך. אבל (וזה אבל גדול), גם אין ספק לרגע שהדברים שאמרת הם הרסניים ומאכזבים.

אז לפני שאת יוצאת להתקפה, וזו זכותך המלאה, בבקשה לעצור לשניה לנשום, ללמוד את נושא הפרעות האכילה, האנורקסיה, הבולימיה, התמיכה שאפשר לתת והמילים שמסייעות, ולא מזיקות ולהבין שלפעמים כולם טועים, ולא הכל זה עוד כותרת בעיתון, או עוד לייק, או עוד רייטינג. מאחורי המסך, והמילים, מאחורי העיניים שצופות, קוראות, מאמינות, תומכות, מעוניינות בעזרה, יש אנשים עם בעיות. עם הפרעות אמיתיות. עם רגשות, שלוקחים את המילים ברצינות גבוהה (גם אם נכתב בהומור, ולא, לא צחקתי) ופועלים לפי הדברים האלו.

אני אומרת את זה בכל מקום, ואומר שוב: רזון קיצוני, כמו גם השמנה קיצונית, שניהם לא טובים לבריאות. אני דוגלת בבריאות לשני הצדדים, מלא או רזה כששניהם, תתפלאו, שניהם יכולים להיות בריאים. ישנם אנשים מלאים שהנתונים שלהם הבריאותיים מצוינים, והם עושים ספורט, ואוכלים טוב וחיים בריא, וישנם אנשים רזים שהנתונים הבריאותיים שלהם מצוינים והם חיים בבריאות.

את סלב? יש לך השפעה? את מעוניינת לעזור? אנא ממך, עשי סיור במחלקות הרפואיות השונות בהן נמצאים נערים ונערות במצב אנורקסיה, או בקבוצות תמיכה לנערים ונערות עם הפרעות אכילה, עודדי אותם. חבקי אותם, לטפי אותם. ספרי להם שיש דרכים אחרות. עשי סיור בקבוצות תמיכה לאנשים מלאים, עודדי אותם, חבקי אותם, לטפי אותם, ספרי להם שאפשר לעשות את זה בצורה בריאה, ואחרת.

קילו לפה, קילו לשם, מידה כזו או אחרת במכנס, מה זה באמת משנה? הבריאות היא לפני הכל. אף אחד מאיתנו לא היה רוצה להגיע, בריאותית, לנקודת האל-חזור ולהגיד: “יכולתי לעשות אחרת כדי להיות בריא”.

אז אם אתן משפיעות, סלבס, או רוצות באמת לעזור תתמכו במי שסובל מהפרעות אכילה, תתמכו באיך להגיע למצב הבריאותי בצורה הנכונה. לא בהתנשאות, לא ברמיסה, לא ככה.

יש דרך אחרת. 

ממני, פטיסטית גאה.

***

עדכון נכון להיום (06.08) – הבוקר ליהיא הגיבה לנכתב כאן בפרהסיה בפרופיל הפייסבוק שלה, ולאור תגובה שלי אליה באותו הפוסט הוסיפה כי היא מתנצלת, ואינה התכוונה לעשות רע. כמו שכתבתי מקודם, עם יד על הלב, אני מקווה שהדברים אכן נאמרו בלהט הרגע, אז בהמשך להתכתבות הזאת מגיעה הערכה על התנצלות, לא כל אדם מודה בטעותו ומנסיון שלי, לא כל ידוען שכתבתי בנוגע אליו בנושאים פוגעניים אלו ואחרים, הודה בטעותו. ליהיא, תודה על הכנות.

432
***

לקריאה נוספת:

ליהיא גרינר: “להיות שמנה זו הפרעת אכילה”

“כשאת אומרת חזירה, למה את מתכוונת?”

“רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד”

“רייטינג עם דם על הידיים”

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

תצוגה מקדימה

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 5 years
תצוגה מקדימה

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 4 years
תצוגה מקדימה

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 4 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה