הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי. כל השאר מגיע רק אחרי.

עדכונים:

פוסטים: 100

החל ממרץ 2013

הדיון ברשתות על פליטת הפה האומללה של מי שהוגדרה במגזין ‘את’ כ’אמא הכי יפה בישראל’ (באמא? שימו משקפיים) הפך את השיח על הפרעות אכילה לא רק יותר חד ובמודעות, אבל גם מפולג מאד. בין תגובות קיצוניות לסגידה לרזון לבין תגובות קיצוניות של הצד השני, אני סך הכל דוגלת בבריאות, לשני הצדדים, מלא, או רזה, כששניהם, תתפלאו, שניהם יכולים להיות בריאים באותה המידה, אבל יש פה חלק הרסני שאסור בשום פנים לעודד אותו. הפרעות אכילה. אז הנה כמה נתונים קצרים.

08/04/2017

פליטת הפה האומללה של בר רפאלי התבשלה אצלי טוב טוב, ולמרות שתכננתי שלא לכתוב על זה, המים רתחו עד כדי כך שלא יכולתי לתת לזה לבעבע יותר. אני מתעלמת שניה מכל שאר המשפטים הרדודים על האמהות של הסטארית שכולם מעוניינים לדעת האם הניקה, החליפה חיתול, עשתה גרעפס או חלילה התעוררה בוקר אחד עם שקיות שחורות מתחת לעיניים ומתמקדת בציטוט אחד בעייתי, ואפילו הרסני בעיני עבור מי שמייצגת דור של דוגמניות ואחריה שובל נערות עם עיניים פקוחות מהערצה, לשאלה האם רזתה מהר לאחר הלידה:

“לקח בערך חודשיים. זה לא שנכנסתי מיד לג’ינס, אבל הכל נושר אם את לא חזירה בהיריון. למרות שרציתי פרוזן יוגורט בהיריון כל הזמן, והכנסתי לזה שוקולד מקופלת ופקאן, לא צריך לעלות סתם.” מציינת בר רפאלי בכתבה למגזין ‘את’.

בנות יקרות, בכל גיל, בין אם בגיל הנערות, בין אם בגיל האמהות הצעירה, ובין אם בגיל השלישי, וזה בא ממי שהסירה 47 קילו ממשקלה והשתקמה מהפרעת אכילה קשה: מקופלת ופקאן בפרוזן יוגורט זה לא חזירות, זה ליהנות מהחיים, וגם אם תרצו תתפרעו על פרוסת עוגה שלמה (כן כן, כמו ששמעתן) אם מתחשק לכן, ותגלו שהעולם לא יקרוס על ראשכן ולא תעלו אפילו קילו. מבטיחה. והכי חשוב – בבקשה, בבקשה, בבקשה, אל תקשיבו לאנשים ריקים שכל מה שמעניין אותם זה כותרות נוצצות גם במחיר הבריאות הנפשית שלכן.

לגוף במהלך ההריון יש מליון דברים שקורים פרט לכך שהוא נושא ברחמו תינוק מקסים (ששווה כל קילו, רק לצורך העניין) והמשקל לא ‘נושר’ לאחר הלידה. אנחנו הנשים מתאמצות מאד להשיל את המשקל הזה, כן, גם אלו שלא אוכלות הרבה בהריונות שלהן ולא מעלות הרבה במשקל מעידות על כך שהמשקל אינו נושר. כמי שילדה פעמיים ומתמודדת כל חייה עם נושא המשקל (לשני הכיוונים) אני חוששת שככל הנראה מה שנשר לדוגמנית העל הישראלית זה לא רק המשקל.

ועכשיו לחלק הלימודי, עשר שניות קריאה על מה הן הפרעות אכילה:

נכון לעד לפני כמה שנים (על פי מחקר מתוך אתר ‘כמוני’) בישראל מאובחנים כ1,500 ילדים ובני נוער בהפרעת אכילה מדי שנה. כל סוג של הפרעת אכילה, שיכולה בקלות להוביל לאנורקסיה נרבוזה ובולימיה. כ20% מהפרעות האכילה מסתיימות במוות, נתון מאד גבוה יחסית למחלות פסיכיאטריות.

מהי אנורקסיה?
על פי ההגדרה אנורקסיה נרבוזה הינה הפרעת אכילה מסוכנת וחמורה שגורמת לאבדן משמעותי של משקל ובסופו של דבר, אם אינה מטופל ומחריפה, גם גורמת למוות.

מהי בולימיה?
בולימיה נרבוזה היא הפרעת אכילה שלמעשה מאופיינת בהתקפי זליה לאחריהם נעשות הקאות מכוונות לצורך הרזייה.

שתי מחלות קשות אלו נמצאות בקטגוריית הפרעות אכילה, ומגיעות לרוב בשל הערכה עצמית ירודה מאד ומסיבות קיצוניות אישיות אלו ואחרות (שלא ניגע בהן כעת, אבל זה יכול להתחיל מהטראומה הכי קטנה, ועד למקרים קשים מאד) ומעבר לעובדה ששתיהן גורמות למוות, תוך כדי הן גם משליכות נזקים קשים על הגוף. נזקים לשיניים, לאשלגן, קרעים בוושט, ואי תפקוד כללי של המערכות.

איך הן קשורות לפליטת הפה האומללה של רפאלי? או, אז אני שמחה שאתם שואלים. זה מאד פשוט, דור שלם של נשים צעירות מסתכלות על האישה הזו ואומרות לעצמן: “ככה אני רוצה להיראות, ככה אני רוצה להצליח” וכשהן קוראות את הדברים שהיא אומרת (והן קוראות, תהיו בטוחים, לא משנה כמה ננסה להסתיר) הן חושבות לעצמן שלאכול אגוז עם קצת שוקולד זו חזירות, כי הטופ מודל אמרה ואני אפילו לא הגעתי לדבר על נשים שנמצאות כרגע אחרי לידה או במהלך הריון והיא הוציאה להן את החשק לאכול וגרמה להן לנזק נפשי עם המשפט הריקני והמסוכן הזה.

אם הייתי בראש אחת מחברות האופנה של מי שמעסיקה את הדוגמנית עם פליטת הפה האומללה הזו הייתי נוקטת בצעד מאד קיצוני של להוריד אותה כפרזנטורית, אם חברות האופנה מכבדות את עצמן ולא נותנות יד לעידוד הפרעות האכילה, ההרס הנפשי שהן גורמות לו, וההרס הבריאותי והקיצוני חלילה של מוות, אין לתת מקום להתבטאות הזו.

לא משנה כמה את זוהרת, יפה ומוצלחת, מסתבר שטאקט היא תכונה מעולה שכדאי ללמוד להשתמש בה, בכל מקצוע.

ממש כמו שאנחנו מזדעזעים ממקרי אלימות, מקרי אונס ומקרי רצח – אסור לנו לעודד תרבות שמדרבנת להפרעות אכילה. להפרעות אכילה אין גיל. הן יכולות להגיע אחרי לידה, לפני לידה, בגיל ההתבגרות, בגיל הזקנה ומהרגע שבו מתחילים מסלול שיקום מהפרעת אכילה ועד שזה קורה בפועל עובר מסלול שלם של ייסורים, התמודדות נפשית ופיזית קשה שיכולה להתמוטט בתוך דקות. מי שלא היה שם, לא יודע כמה זה קשה.

אחת שיודעת.

 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 5 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה