הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 112

החל ממרץ 2013

מסרים פוגעניים שעלולים להוביל חלילה למוות, מסרים מיניים שהופכים את המרחב הוירטואלי לזירת הטרדות מיניות ופדופיליה. לכולם יש קשר ישיר לערוצים שמגיעים ישירות לעיניהן הרכות של הילדים שלנו ובמהירות שגם אם היינו רוצים, אז לא תמיד אנחנו יכולים לעקוב אחרי כל זה. אז מה עושים?

12/02/2020

אני אמא למתבגרים בעידן הדיגיטלי.

וככזאת, אני חייבת לשמור על אותו הקצב של הילדים שלי. ואני, אפילו אני, שלא נחשבת כמאותגרת טכנולוגית ומבינה כמה דברים, אפילו אני לפעמים מוצאת את עצמי מבקשת מהילדים שיסבירו לי על אפליקציה כזאת או אחרת או על כפתור בטלויזיה החכמה שאני פתאום רואה שאני לא מכירה ולא מצליחה לתפעל אותו.

אם גם אתם הורים בעידן הדיגיטלי לבני נוער וקשה לכם לעמוד בקצב הדיגיטלי, אתם לא צריכים להתבייש, מה שכן, צריך גם להבין שזאת לא בושה לבקש עזרה, לנסות להבין, ללמוד, וגם ללכת להדרכות מתאימות.

למה בעצם אני נוגעת בנושא הזה? רוב הסיכויים שנחשפתם היום לסרטון הנוראי בו שלושה ילדים קופצים במקום יחד בשורה, ובזמן שהם באוויר, שני הילדים בקצוות מפילים את הילד האמצעי שנופל על ראשו, על הגב, ועלול להיפצע באופן חמור מאד עד כדי מוות או נכות לכל החיים.

קופצים ומפילים את הילד שבאמצע (צילום מסך)

קופצים ומפילים את הילד שבאמצע (צילום מסך)

האפליקציה שנראית לנו תמימה כמו ‘טיקטוק’ אוגרת בתוכה פצצת זמן מתקתקת שכבר גבתה כמה קורבנות. אתם תוהים כמה קורבנות אפליקציה תמימה כזאת יכולה לגבות כי היא “רק סרטוני וידאו מצחיקים”, אבל בתוכם, ביניהם, ובין ההתכתבויות בה מסתובבים מסרים פוגעניים קשים שחשוב להעלות את המודעות לגביהם, כי להסיר אותם, לא נצליח, אבל כן נצליח אולי לגרום לבני הנוער להתעלם מהם.

בעבר, כדי להסיר מסרים פוגעניים מספיק היה לפנות לעורך עיתון כלשהו ולבקש תיקון, לפנות לחברת פרסום להסיר שלט כלשהו, או לפנות לרשות הממונה על הפרסומות בטלוויזיה ולדרוש תיקון ותתפלאו, הצלחנו. הצלחנו לעשות שינויים לא קטנים גם בתחום הזה. להסיר פרסומות פוגעניות, להסיר שלטים פוגעניים, לתקן כתבות פוגעניות ולהסיר באונליין מסרים קשים.

היום זה קשה יותר. היום לבני הנוער יש ערוצים ישירים של תוכן פוגעני וקשה שמגיע אליהם, ואין לנו שליטה באותו הרגע, וזה קשה, זה מתסכל, זה מאתגר, אבל זה מלמד אותנו ליצור איתם שיח בוגר ולהבין שאי אפשר לשים אותם בתוך בועה. רק לעשות מה שאנחנו יכולים ולהיות עם האצבע על הדופק ברמת הפיקוח.

ברחבי העולם מדווחים על ילדים שנפצעו באתגר (צילום מסך)

ברחבי העולם מדווחים על ילדים שנפצעו באתגר (צילום מסך)

ואם אנחנו כבר מזכירים את נושא הפגיעות והפציעות, לפני כשבוע וחצי על פי Ynet, אושפז נער בן 15 בעקבות אתגר של ‘טיקטוק’ עם פגיעת ראש ופרכוסים, ומעבר לעובדה שחבל שעבר שבוע וחצי עד שהעניין הזה יצא לתקשורת, זה גם לא ה’אתגר’ הראשון שעלול לגבות קורבנות וכבר גבה פציעות:

* שיר הקפיצה על השולחנות בכיתה שמטרתו נפילה “משעשעת”, יש כבר פציעות מהאתגר הזה, ומאתגרים נוספים.

* שלושה ילדים קופצים במקום יחד בשורה, ובזמן שהם באוויר, שני הילדים בקצוות מפילים את הילד האמצעי שנופל על ראשו, על הגב, ועלול להיפצע באופן חמור מאד עד כדי מוות או נכות לכל החיים.

* סרטונים קצרים בהם הילדים מטיחים בפני ילדים אחרים אמירות מיניות פוגעניות, מה שעלול להביא לשיימינג, השפלה, הטרדות מיניות ומשם כולנו כבר יודעים עד כמה רחוק זה עלול להגיע ברמת נערים ונערות שמתאבדים.

* בקבוק קולה שמנערים אותו וזורקים לאוויר על מנת שיקפץ – עלול לגרום לפציעה חמורה.

* תבנית צילום שבה נערים ונערות מתגפפים באופן מיני ובוטה, התבנית לא רק חושפת ונותנת לגיטמיציה למסרים בוטים מדי, היא גם לא מעבירה שום מסר שקשור למגע ללא הסכמה.

אל תגידו שאצלכם זה לא יקרה, האפליקציה הזאת והמסרים הנוראיים הללו, שיכולים להגיע גם מערוצים אחרים אל תוך הטלפון של הילדים שלכם קיימת (כמעט) בכל בית.

מה אפשר לעשות? אני לא מנטורית, לא מדריכת הורים ולא מטפלת משום סוג שהוא, אני בדיוק כמוכם, אמא לנערים ונערות בגיל ההתבגרות שמדברת מתוך נסיונה ועם רצון להעניק לילדים שלי את הביטחון ואת הידע המלאים מה מותר, מה אסור, וממה להיזהר.

לפני הכל, שיח בוגר עם הילדים על איפה הם מסתובבים היום ברשת, על הסכנות, על התוכן, על מה מותר ואסור לעשות, על למה לא כדאי להשתתף באתגרים הללו עם הסבר רגוע על כמה הנזק מהפופולריות הזאת עלול להיות הרסני, ובכלל, בואו נלמד מהילדים שלנו. נשאל אותם על האפליקציות, נצפה בהן כדי לדעת מה קורה בתוכן. ככה לא רק נחזק את הקשר עם הילדים, אלא גם נהיה עם האצבע על הדופק. אני גם בעד לבצע פיקוח יומי ברמת מעבר על הטלפון, צפיה במה הילדים רואים, וגם התקנת תוכנות שמאפשרות ממש שליטה על האפליקציות ונטרול שלהן במידת הצורך.

מסרים פוגעניים שעלולים להוביל חלילה למוות, מסרים מיניים שהופכים את המרחב הוירטואלי לזירת הטרדות מיניות ופדופיליה. לכולם יש קשר ישיר לערוצים שעוקפים אותנו ההורים ומגיעים ישירות לעיניהן הרכות של הילדים שלנו ולא תמיד אנחנו יכולים לעקוב אחרי זה. אבל אנחנו תמיד יכולים להעלות מודעות, לפעול מתוך הבית מול הילדים, להיות מעורבים, ולשתף פעולה בינינו, וגם זה חלק מההשפעה הטובה שלנו שפשוט יכולה לגרום לשינוי.

לקריאה חופשית:

בעקבות תרגיל הטיק טוק: נער בן 15 אושפז עם פגיעת ראש ופרכוסים

לא שווה את זה: אתגר הטיק טוק

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה