הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה. אפשר לקפוץ לביקור גם כאן: https://www.facebook.com/mysoulphotographer

עדכונים:

פוסטים: 113

החל ממרץ 2013

צריך להגיד את זה: מתבגרים קטינים, שאונסים ומבצעים פגיעות מיניות, הם עברייני מין וצריכים לעמוד לדין כבגירים. אם נער בן 16 מסוגל לפגוע מינית ולבצע עבירות נלוות נוספות, אין סיבה שהחוק יוותר לו בגלל גילו

21/12/2019

קשה וכואב להגיד את זה, אבל חלק משמעותי בחברה שלנו פשוט התרגל.

התרגל לראות ידיעות על אונס ולהעביר דף, לצקצק בלשון ולהתחיל יום חדש אחרי זה בידיעה שמשהו אחר יקרה עוד יומיים, והמקרה הקודם פשוט ‘יעלם’ בתוך התיקים המשפטיים הרבים ויסתיים בעוד עסקת טיעון שנכעס עליה לכמה דקות, ואז נמשיך הלאה.

מי שלא קרוב לסיטואציות האלו, ולא חווה אותן קורא אותן רק בעיתונים, ומרגיש שמדובר בעוד סרט מתח, או ריאליטי שואו לא מוצלח, או שזה פשוט רחוק ממנו כי ‘אצלו זה לא יקרה’. אבל התרבות הנוראית הזאת שמאפשרת זילות בנפש ובגוף האדם קיימת בכל מקום בחברה שלנו, בלי שום הבדלי מין, גזע, דת ומעמד.

לאונס ולפגיעות מיניות אין סלקציה – הרעה החולה הזאת נמצאת בכל מקום.

ואנחנו עוברים את הימים פה בין אונס קבוצתי אחד, לשני, שעבור חלק מהחברה זה פשוט עובר מול העיניים בתור עוד ידיעה בעיתון, או עוד אייטם בטלוויזיה ותו לא.

אונס, חיים שלמים שנהרסים (צילום שאטרסטוק / Tinnakorn jorruang)

אונס, חיים שלמים שנהרסים (צילום שאטרסטוק / Tinnakorn jorruang)

אבל באמת שחיים שלמים נהרסים כאן, כל מקרה כזה רוצח עוד נפש שבמידה ואין לה את הטיפול המתאים, היא נפש כבויה שמסתובבת בתוך גוף נושם, והפושעים, טוב, כאן אנחנו כבר יודעים – מערכת המשפט שלנו מפנקת פושעים בעסקאות טיעון, פסקי דין מצחיקים, ענישה חומלת וכעת, נכון למקרה הנוכחי שעוד כמה שורות תקראו עליו, גם עורכי דין שממש מרככים את הפשע הזה בשלל תירוצים חדשים.

לפני מספר ימים נחשף ב- Ynet, מעצרם של תשעה נערים בני 15-16 שחשודים באונס מתמשך וקבוצתי של נערה בת 14 תוך כדי איום בהפצת תמונות אינטימיות שלה. התופעה המבחילה והמזעזעת הזאת לא רק שנפוצה יותר מדי לאחרונה בחברה שלנו, אלא גם מקבלת לגיטימציה בכל פעם שהתקשורת בחרת לראיין את עורך הדין של החשודים והופך להיות הדובר שלהם לענייני מין וחינוך.

איכשהו, נוצר מצב שעורכי הדין שמייצגים את החשודים הללו הופכים גם למשרד יחסי הציבור שלהם. פתאום הם “בני טובים”, בדרכם להתגייס ל”יחידות מובחרות”, “מסורתיים” וכד’. אבל לעולם לא תשמעו אותם אומרים את האמת: עברייני מין. ולמה? מליון סיבות. חינוך לקוי לא רק בבית, אלא גם של החברה כולה שמעודדת את תרבות האונס, לחץ חברתי שמביא לעבריינות מין, ועוד שפע של סיבות שאפשר להצביע על כל אחת מהן, אבל בסוף נגיע לפשע הנורא הזה: עבריינות מין.

אם הם מספיק בוגרים כדי לאנוס, הם מספיק בוגרים כדי להיענש (צילום: שאטרסטוק / Pressmaster)

אם הם מספיק בוגרים כדי לאנוס, הם מספיק בוגרים כדי להיענש (צילום: שאטרסטוק / Pressmaster)

ומישהו צריך להגיד את זה: קטינים מתחת לגיל 18, בגיל ההתבגרות, שאונסים ומבצעים פגיעות מיניות, הם עברייני מין וצריכים לעמוד לדין כבגירים. אם נער בן 16 מסוגל לאנוס, לפגוע מינית, לסחוט, ולבצע עבירות נוספות הנלוות לכך, הוא פושע לכל דבר ואין סיבה שהחוק יגן עליו רק בגלל שהוא מתחת לגיל 18.

בשבוע שעבר פורסמה כתבה שבה עורך הדין של אחד החשודים מאשים בעצם את הרשתות החברתיות במעשה הנערים. ”מה שצריך להיבחן פה הוא ההיבט חינוכי של ההתנהלות המתירנית של בני הנוער ברשתות החברתיות” כך אמר עורך הדין של אחד החשודים.

מצד המשטרה, מציינים שבמהלך החודש האחרון לאחר שהוטל צו פרסום על הפרשה הם הצליחו לייחס את החשדות לנאשמים וכרגע מתגבשים כתבי אישום. עורך הדין שנשאל בכתבה על המקרה התמקד אך ורק בעובדה שטרם הוגשו כתבי האישום, שלמשטרה לקח חודש לחקור את הנושא ושהמתירנות ברשתות החברתיות אשמה במה שעשו הנערים תוך כדי שהוא מדגיש כל הזמן שמדובר בקטינים.

אונס הוא לא מתירנות, אונס הוא פשע (צילום: שאטרסטוק / sirtravelalot)

אונס הוא לא מתירנות, אונס הוא פשע (צילום: שאטרסטוק / sirtravelalot)

אני מבינה מדבריו של אותו עורך דין שמבחינתו, לא היה אונס, לא היו איומים ולא היה דבר כי בעצם טרם הוגש כתב אישום – אבל אם כן יוגש, אז הנערים בעצם התנהגו ככה רק בגלל הרשתות החברתיות. והנה לנו הקלה נוספת מפיו של איש חוק בכל מה שקשור לאונס ופגיעות מיניות: זה לא הם, זה הרשתות. זאת הנורמה, זה בני הנוער.

קשה לי להאמין שאם היה מדובר במישהי קרובה אל אותו עורך דין הוא היה מדבר באותה הטונציה המלטפת, הלא מאשימה והמתרצת. אבל זה רחוק ממנו כנראה כדי להבין מה באמת עוברים נפגעי פגיעות מיניות ואונס כדי להשתקם, אז קל להשתמש במונחים מלטפים כדי לרכך את הציבור, מה שגורם לנזק אדיר, כי בסופו של דבר, אותם נערים שביצעו לכאורה את הפשע המזוויע הזה, ישוחררו, ויסתובבו בינינו כשהם מסמנים את המטרה הבאה.

נכון, הכל מתחיל בחינוך – אבל החינוך הזה הוא לא רק החינוך בבית. הוא בתקשורת שמלמדת שאונס זה משהו קליל, ובאוניברסיטאות שמבליגות על תלונות נגד מרצים מטרידנים ואנסים, ובעורכי דין שמקלילים ראש על פשעי מין כי היה אלכוהול, או סמים, או טוענים שיש יותר מדי מתירנות ברשתות החברתיות, ובסופו של דבר זה מגיע לבית המשפט, שם בעצם משחררים את הפושעים או מקלים בעונשם.

חשוב להפריך את מילותיו של אותו עורך דין: אונס הוא לא מתירנות של בני נוער, או התנהגות מוגזמת של בני נוער. אונס – הוא פשע, עבריינות מין, רצח הנפש.

בדיון שהתקיים בבית המשפט בעניין הנערים, בית המשפט הורה שהם ישוחררו לביתם וישהו במעצר בית אך ורק בשעות הלילה ובפיקוח, עם איסור לצור קשר עם הנערה. במהלך הדיון טען עורך הדין בשם הנערים שהדברים נעשו בהסכמה. כמה זה נראה לנו הגיוני שנערה בת 14 תרצה שיאנסו אותה במשך חודשים ויפיצו את תמונותיה האינטימיות? זה לא הגיוני.

ובכלל, איך הגענו למצב הזה שנעשה כאן אונס קבוצתי אחד אחרי השני ואף אחד לא מרים קול צעקה או שופט אחד צדיק שמעמיד קטינים לדין כמו בגירים על אונס?

השופט מאיר שמגר ז"ל (צילום מסך)

השופט מאיר שמגר ז”ל (צילום מסך)

אני מזכירה את ציטוטו של השופט מאיר שמגר ז”ל שנפטר לא מזמן בנוגע לאונס בקיבוץ שמרת, בו הרשיע ארבעה נערים שביצעו אונס קבוצתי בנערה בת 14: “מי שמודה בקיום מגע מיני עם נערה בת ארבע-עשרה וחצי בנסיבות כמתואר, היינו מין קבוצתי, בסדרה, של ארבעה צעירים בני שש-עשרה וחצי עד שמונה-עשרה, הנכנסים למכונית או לחדר לפי תור, כאשר היתר נוכחים בחדר או מציצים מדי פעם דרך החלון, אינו יכול ליהנות מן ההנחה כי שתיקה כהסכמה דמיה. האם קטינה – אשר בפחד או בשל הלם או מבוכה אינה צועקת ואינה מכריזה על סירובה – נחשבת כמסכימה לאקט כמתואר, שבו נוהגים כלפיה כמו עם פרוצה מן השורה, ואף מבטאים זאת מילולית בפניות אליה?”

מתי יקום כאן עוד שופט שמבין שאונס קבוצתי על ידי נערים, זה לא משחק חברה תמים?

כי נכון לכרגע, עוד נערה נכנסה למעגל נפגעי האונס והפגיעות המיניות, עוד נערה נכנסה לאוכלוסיה של אנשים שנלחמים על חייהם כל יום מחדש כדי לחיות חיים נורמטיביים בזמן שהחשודים ממשיכים ללכת לבית הספר בו פגעו כאילו לא קרה דבר ולהוות איום כלפי נערות אחרות.

עוד נפש נרצחה.

עבור מי שלא קרוב לנושא, המקרה הזה יבלע בתוך כל אותם המקרים האחרים שנבלעו ואף אחד לא יודע מה הסתיים איתם.

אבל מי שמכיר ויודע, מבין שהחיים של אותה נערה לא יחזרו להיות אותו הדבר לעולם. מעכשיו, עבורה, זאת מלחמת הישרדות של ממש על חייה שלה.

לקריאה נוספת:

איפה ישנם עוד שופטים כמו השופט ההוא?

תשעה נערים חשודים שהתעללו מינית וסחטו בת 14

עורך הדין של אחד החשודים: זו ההתנהגות המתירנית של בני הנוער

צעד ראשון למלחמה בתרבות האונס: להעמיד קטינים לדין כמו בגירים

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 6 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה