הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל ממרץ 2013

כשאנחנו עושים חשבון נפש על ‘איפה טעינו’ בנושא פגיעות מיניות, הדבר הראשון שצריך לחשוב עליו זה ה”קטלוג” של הפשעים. פשעי מין בקטגוריית רומנים עסיסיים וסטוצים, זה חלק מהבעיה.

27/10/2019

זה לא שאנחנו רואים יותר מדי סרטים, זה שהתקשורת שלנו הפכה את פשעי המין לצהובים ורכלניים במקום לשים אותם במקום המתאים להם – פשעים פליליים.

זאת אומרת שמפקד בצבא שמקיים יחסי מרות עם פקודה שלו זה לא רומן עסיסי, כמו גם לא מנכ”ל עם המזכירה שלו (לא תמיד), למעשה, כל מה שיש בו יחסי מרות שעלולים לאיים על מקום העבודה של האדם שמתבצע בו פשע מין אסור שיקוטלג כצהוב או רכילותי, כי מדובר חד משמעית בפשע פלילי.

שי אלבז (צילום: דובר צה"ל)שי אלבז (צילום: דובר צה”ל)

ולמה בעצם ההקדמה הזאת? על פי עדכון מ’חדשות 12′, בעקבות פרסום תחקיר ב’אולפן שישי’ החושף שמפקד השייטת לשעבר, שי אלבז, פגע מינית בחיילות שלו, לאור העדויות החליט מפקד השייטת לשעבר לפרוש מתפקידו, וזאת כאשר גם היה מועמד לתפקיד מפקד חיל הים.

שלוש נשים אמיצות חשפו בתחקיר את העדויות הקשות שכוללות בתוכן יחסי מרות חמורים, חששות, פחדים להתנגד ועוד תחושות קשות הנלוות לאותם זכרונות לא קלים מהטראומה. הן חששו לחשוף את זהותן, ואני מבינה היטב למה.

מקרה אלבז ואותן חיילות (שכיום הן נשים נשואות ובעלות משפחה וילדים) הוא לא המקרה הראשון מן הסתם של יחסי מרות, בין המקרים השונים ישנם גם מקרי אונס קשים כאשר כולם מקושרים ומשוייכים לעובדה שמדובר בקצינים, בעלי תפקידים בכירים בצבא או במשטרה, וכולם הם “מלח הארץ”, “בני טובים”, כאשר אף אחד, מעולם, לא טרח להבין שגם מלח הארץ וגם בני טובים יכולים, עלולים, והם בעצם אכן כן – עברייני מין.

כולנו זוכרים את ניסו שחם שניצל את היותו בתפקיד בכיר במשטרת ישראל לנהל יחסי מרות ולבצע הטרדות מיניות. שחם, קיבל אך ורק עבודות שירות, שזה זלזול נוראי בנפגעי פגיעות מיניות בכלל, ובמי שפגע בהן בפרט. התגובות בנושא שחם היו שמדובר ברומנים מרצון שני הצדדים עם התעלמות מוחלטת מהעובדה שיחסי מרות, הם הטרדה מינית לכל דבר, והם אסורים. 

ניסו שחם (צילום מסך)ניסו שחם (צילום מסך)

תא”ל בוכריס שהוגש נגדו כתב אישום על אונס, פרש מחיי הצבא גם הוא, כשהוא מציין שהוא הולך להילחם על חייו הפרטיים. האישומים נגד בוכריס כוללים מספר מעשי אונס ועבירות נוספות שביצע לכאורה בפקודותיו בין 2010 ל2012. החמלה של הציבור לבוכריס היתה כי גם הוא, הוגדר כ”מלח הארץ” ובכלל, אחד הקצינים היותר מוערכים בציונות הדתית. 

אופק בוכריס (דובר צה"ל)אופק בוכריס (צילום: דובר צה”ל)

אחד המקרים הקשים הזכורים לנו הוא האונס שביצע הקצין ארז אפרתי, שהורשע ונגזרו עליו 8 שנות מאסר בפועל בלבד, כאשר הטיעונים היו שגם אפרתי הוא “מלח הארץ”, מה שהביא להקלת עונשו. 

ואיך לא נדבר על המקרה האחרון שקרה בקפריסין, בו נאנסה (לכאורה) תיירת בריטית על ידי מספר נערים ואחד הטיעונים לצדקתם של אותם נערים הוא (ניחשתם נכון), שהם הולכים להתגייס ליחידות מובחרות בצה”ל והם “מלח הארץ”.

ועוד יש לנו לצערי, ובכאב אומרת, כל כך הרבה מקרים. משה קצב, נשיא המדינה לשעבר, שהורשע באונס, הפוליטיקאי חיים רמון שהורשע בעבירת מין כאשר נישק חיילת שלא מרצונה וכעת תובע אישה שקראה לו ‘עבריין מין’ ועוד מקרים כל כך רבים בהם הציבור בעיקר משתלח במתלוננות אבל משבח את הפושעים לצד תאריי “מלח הארץ”, “בני טובים” ו”לוחמים למען המדינה”.

ארז אפרתי (צילום מסך)ארז אפרתי, גם הוא “מלח הארץ” (צילום מסך)

אין עוררין על לוחמה למען המדינה, אין עוררין על תרומה צבאית, פוליטית או חברתית – אבל ברגע שמתבצע פשע כל כך נוראי, הוא משפיע על הכל. אדם לא יכול להיות ערכי, אם הוא לא קשוב לצרכיי האחר. אדם לא יכול ערכי, אם הוא רוצח נפש. אדם לא יכול להיות ערכי אם הוא מזלזל, מתעלם, ומאמין שבגלל שהוא בתפקיד בכיר מותר לו לעשות הכל.

הרבה פעמים שואלים אותי על העובדה שנשים לא מתלוננות. למה נשים מחכות כל כך הרבה זמן מרגע הפגיעה, ועד לרגע התלונה, וישנן תלונות שמריחות בטיימינג בעייתי.

אז נכון, ישנם דברים בעייתיים כדוגמת תלונות שווא (ראו ערך נאווה-רון ג’ייקובס שהתלוננה נגד בני גנץ בטיימינג הבחירות על מעשה שלא בטוח קרה לפני עשרות שנים, ושניה לפני הבחירות בארץ) שאכן מוכחות כתלונות שווא ולצערי המתלוננות לא נענשות, ולדעתי האישית מתלוננות שווא צריכות להיענש ולשבת בכלא.

אבל ישנן אלו שלא מתלוננות כי הן חוששות. לא מתלוננות כי הן פוחדות מהתעמרות נגדן, לא מתלוננות כי לא זכרו את כל הפגיעה וברגע מסוים או בטריגר מסוים הטראומה פרצה, לא מתלוננות כי החשיפה עלולה לפגוע בהן.

כי תמונת המצב כיום היא שאם תתלונני – יקראו לך זונה ויגידו שרצית את זה, תעברי עדויות מכסחות בבית המשפט והפושע יצא על עסקת טיעון הזויה. לא תתלונני – יאשימו אותך שאת פחדנית, שקרנית, עושה נזק למוטרדות אחרות וכל הגיבורים שלא יודעים מה זה לקפוא במקום יתחילו לספר סיפורים הירואיים על איך הם היו מתנהגים בלי לדעת שאת באמת הגיבורה האמיתית כאן.

תתלונני בעילום שם – יקראו לך זונה, יגידו שרצית את זה, יקללו אותך על זה שאת פחדנית, שקרנית ולא מתלוננת בשמך המלא, תעברי עדויות מכסחות בבית המשפט והפושע יצא על עסקת טיעון הזויה.

לא משנה מה תעשי, הפושע יצא על עסקת טיעון הזויה. אחרי כל זה אתם מבינים למה אנחנו לא מתלוננות?

כשאנחנו עושים חשבון נפש על ‘איפה טעינו’ בכל מה שקשור לפגיעות מיניות, הדבר הראשון שצריך לעלות לנו לראש זה ה”קטלוג” של הפשעים. כי ברגע שהחברה החלה לקטלג פשעי מין בתור רומנים עסיסיים, כאן אנחנו כבר בבעיה שמטשטשת את הגבול האמיתי בין מערכות יחסים, לאונס והטרדות מיניות, ומעבר לזה, בהאשמת הקורבן הנוראית שמתרחשת כאן בלי הפסקה ובהנחה הראשונית שהנאנסת או המוטרדת פשוט רצתה את זה.

בין מערכת משפט שמלטפת פושעי מין, לבין תקשורת שמתייגת פשעי מין כרכילות, לבין חברה שמאשימה את הקורבן – מישהו חייב להבין שתרבות האונס, היא לא באמת תרבות. 

 

לקריאה נוספת:

פרשת ההטרדות בשייטת 

אונס בחסות “מלח הארץ”

אונס אונס תרדוף

רעיון לתועלת הציבור: עברייני מין שבאמת יושבים בכלא

אונס בשם הרייטינג

לא לעסקת הטיעון של בוכריס

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה