הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל ממרץ 2013

כשאדם מבוגר בן 90 פלוס שנים נפטר, אנחנו אומרים “חצי נחמה”, אבל למוות ופרידה אין באמת גיל. מאיר שמגר ז”ל נפטר, שופט, נשיא בית המשפט העליון לשעבר, והוא מותיר אחריו מורשת אחרת.

18/10/2019

אינספור דפים אפשר למלא במילים מופלאות על קורות חייו המרתקים של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר ז”ל, שנפטר היום כשהוא בן 94.

שירותו הצבאי בפרקליטות הצבאית, וכפרקליט הצבאי הראשי, תפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולאחר כשבע שנים בתפקיד זה, שופט בבית המשפט העליון, נשיא בית המשפט העליון, ועוד תפקידים ציבוריים בעלי החלטות חשובות לחברה הישראלית.

בשנת 1980 מונה שמגר ז”ל לתפקיד נשיא בית המשפט העליון, בו ביצע במהלך 13 השנים בהן כיהן בתפקיד זה הלכות יסוד משמעותיות במערכת המשפט הישראלית, ביניהן, זו הקשורה לנושא הקרוב אלי אישית ולעוד רבים ורבות לצערי. נושא הפשיעה המינית.

השופט מאיר שמגר ז"ל (צילום מסך)השופט מאיר שמגר ז”ל (צילום מסך)

הפרשה המשפטית בה שמגר לקח חלק בהחלטה משמעותית עד קריטית למערכת המשפט הישראלית, היתה פרשת האונס בשמרת. בשנת 1988 בוצע אונס מתמשך של מספר ימים על ידי מספר נערים בנערה בת 14 וחצי בת הקיבוץ, מעשה אונס שדאז עורר הרבה זעם ומחאות שהביאו למעשה לשינויים המשמעותיים בחוק, בכל מה שקשור לאונס.

במסגרת התהליך המשפטי בפרשיית האונס הזאת שמונה חשודים באונס זוכו מחמת הספק, מה שגרם להגשת ערעור לבית המשפט העליון נגד ארבעה מהנערים שבסופו של תהליך משפטי הורשעו ופסק הדין השתנה לכדי מאסר בפועל.

גזר הדין משמרת

מפאת התחשבות בנפגעים ונפגעות שפירוט המקרה יכול לגרום להם לטריגרים, אמנע מלפרט מה קרה באותה פרשת אונס מזוויעה שזעזעה ובצדק את כל המדינה.

לצערי, אומרת בכאב, שגם כיום, ישנן פרשיות קשות מאד שמזעזעות לא פחות – אך פסקי הדין ודעתם של השופטים כיום, לא מתקרבים בקצה קצהו של חוד אל הפסיקה המשמעותית ודבריו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר ז”ל שבעצם הביאו לשינוי מערכת החוק בנוגע לפשיעה מינית. 

את הזיכוי במחוזי של אותם נערים העניק השופט מיכה לינדנדשטראוס שטען כי גרסת הנאנסת לא אמינה היות והנאנסת לא סירבה מפורשות לקיים יחסי מין, לא התלוננה במיידי, וכי בעבר קיימה מרצונה יחסי מין, ולכן לא מדובר באונס. על זיכוי זה היו מחאות, והוגש ערעור לעליון. ההרכב בעליון כלל את נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר, ואת השופטים מישאל חשין ואליעזר גולדברג. ארבעת הנערים הורשעו פה אחד על ידי הרכב השופטים.

הנאנסת משמרת (צילום מסך)קורבן האונס משמרת בראיון אצל אילנה דיין (צילום מסך)

נשיא בית המשפט העליון שמגר ז”ל ציין במילים שנחשבות כאבן דרך משמעותית במערכת המשפט, בכל מה שקשור לפשיעה המינית ולפסיקה בה, כי: “גופם של איש או של אישה הוא לעולם שלהם, ואין אישה הופכת חופשית לכול בשל כך שהיא מקיימת יחסים עם זה או אחר. הרצון לחזר אחרי אישה כדי לזכות בחסדיה, בין אם כבר זיכתה בהם מאן דהוא אחר ובין אם לאו, הוא לגיטימי, אך כך גם הזכות שלה לברור לעצמה בן-זוג ולהחליט בעצמה מהו שהיא מסכימה לו ומה לא.”

עוד הוסיף שמגר ז”ל כי ”מי שמודה בקיום מגע מיני עם נערה בת ארבע-עשרה וחצי בנסיבות כמתואר, היינו מין קבוצתי, בסדרה, של ארבעה צעירים בני שש-עשרה וחצי עד שמונה-עשרה, הנכנסים למכונית או לחדר לפי תור, כאשר היתר נוכחים בחדר או מציצים מדי פעם דרך החלון, אינו יכול ליהנות מן ההנחה כי שתיקה כהסכמה דמיה. האם קטינה – אשר בפחד או בשל הלם או מבוכה אינה צועקת ואינה מכריזה על סירובה – נחשבת כמסכימה לאקט כמתואר, שבו נוהגים כלפיה כמו עם פרוצה מן השורה, ואף מבטאים זאת מילולית בפניות אליה?”

אז נכון, אותם נערים קיבלו עונש שדאז, בשנה ההיא פעם, נחשב למאד קשה, מדובר על תקופה שלא היתה בה מודעות כלל לאונס והטרדות מיניות, ובפועל מאסר של 12 חודשים הוא משהו שלצערי גם היום קשה לקבל אותו אם לא נסגרות עסקאות טיעון על עבודות שירות ועוד שאר יהלומים שמערכת המשפט שלנו מספקת לעברייני מין.

בתקופה ההיא עוד לא נולד אפילו חוק ההטרדה המינית, שלא לדבר על מעשי אונס, וכשמדובר ב’פעם’, כאשר קם שופט ומצהיר ששתיקה היא לא הסכמה לקיום יחסי מין, שיש השלכות משמעותיות משפטיות לקיפאון במהלך אונס ושגוף האדם הוא שלו בלבד, והכי חשוב – לא, זה לא – מדובר בגיבור אמיתי. איפה ראינו בשנים האחרונות עוד שופטים שמדברים כמו נשיא בית המשפט העליון שמגר ז”ל?

הנה תזכורת קטנה לאיך השופטים בעשור האחרון מתבטאים בבית המשפט בעניין פשיעה מינית: השופטת רבקה מקייס פסקה כי גבר שהכה את גרושתו לשעבר יחזור לחיות איתה תחת אותה קורת גג  וציינה שמדובר סך הכל ב’אי נוחות מינורית’. אני תוהה האם השופטת רבקה מקייס היתה מכריחה את הבת שלה או אישה אחרת הקרובה לליבה לחיות עם גבר המהווה סכנה לחייה באופן יומיומי ולקרוא לאלימות הזאת ‘אי נוחות מינורית’.

השופטת רבקה מקייס, צילום מסךהשופטת רבקה מקייס (צילום מסך)

אל ההברקה הזאת של מקייס, מצטרף השופט טישלר ששאל עדה, נאנסת, על דוכן העדים: “את זונה? רק רציתי לדעת”.

השופט טישלר מצטרף אל פניני החוכמה של השופט ניסים ישעיה (כן כן, לא שכחתי אותו) שציין אל מול עדה נאנסת שיש נשים שנהנות מאונס.

כמו כן, מצטרף גם אל פניני החוכמה של השופט צבי סגל והשופטים אשר שהו איתו באולם כאשר ביקשו מנאנסת להדגים את האונס שחוותה (כן, אני יודעת, זה נושא חלוק בדעותיו, אבל לא בעיני) ואל עוד פנינים נוספים של יחס מבזה של שופטים כאלה ואחרים אל נשים ואל נפגעים.

כמעט בכל פעם כשאני כותבת על הנושאים הללו אני מסיימת במשאלה: הלוואי שיקום שופט, עורך דין, משפטן, איש חוק, שיציל אותנו ממערכת משפט סלחנית שמטפחת אנסים ועברייני מין, ונוטשת קורבנות פגיעות מיניות ואונס. מאיר שמגר היה גיבור העל שבזכותו עוד איכשהו מערכת המשפט הישראלית מכירה באונס כפשע פלילי (לפחות על פי החוק היבש והרישומים) ויש בה את היכולת להגשת כתבי אישום והעמדה לדין בנושא הזה.

שמגר ז”ל, מעבר להיותו נשיא בית המשפט העליון ושאר התארים של התפקידים הבכירים במערכות המשפט הצבאיות והאזרחיות שכיהן בהן ופסיקות דרמטיות ומשמעותיות מעבר לפרשת האונס בשמרת (ראו ערך דמניוק, ועוד רבות ומשמעותיות), עלה לארץ בשנת 1939, הצטרף לפלמ”ח, שירת באצ”ל, עמד בראש ועדת החקירה לעניין רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל, פעל למען יהודי אתיופיה וזכה בשני פרסי צלטנר לחקר המשפט, אחד מהם בקטגוריית מפעל חיים, פרס לשכת עורכי הדין בשל אותן פסיקות שממש רקמו את דרכה של מערכת המשפט הישראלית ואף קיבל את אות הדמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, פרס בן גוריון, ופרס בגין.

כל אלו ועוד, הן פעילויות, דרכים ושבילים של ישראל הטובה של פעם, מורשת שמותיר אחריו שמגר כמתנה לעם ישראל, אותו שירת באצילות כלוחם האצ”ל, כאיש חוק ומשפט וכאזרח בפעילות ציבורית.

לשמגר ז”ל שלושה ילדים מאשתו גאולה, שנפטרה בשנת 1983, הוא סב לנכדים, התחתן בשנית עם השופטת בדימוס מיכל רובינשטיין שאף שימשה כסגנית נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב והותיר אחריו ישראל יפה, טובה, וצודקת יותר בזכות פועלו ואישיותו המיוחדת.

והלוואי ונמצא עוד אנשים, כמו האיש ההוא. 

לקריאה נוספת:

הפסיקות של שמגר

20 שנה לאונס בשמרת

 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה