הבלוג של עקבית לביא מג'ר

הכל יחסי

לפני הכל, אמא לאהבות הגדולות בחיי, נושמת צילום וכתיבה בשעות הפנאי ומנהלת פורום 'נפגעי/ות תקיפה מינית' באתר 'תפוז'.

עדכונים:

פוסטים: 116

החל ממרץ 2013

מה בין דבריו של הרב שלמה אבינר לבין אמונה נקיה ואמיתית בדת, ואיך זה קשור בכלל לצניעות? אה, זה לא

12/10/2019

תדמיינו לכם סוסים דוהרים קדימה, שועטים ממש.

יש להם יעד, יש להם מטרה, יש להם כוונות, הם מכוונים חזק להגיע לאן שהם רוצים ונלחמים כל יום על הקיום שלהם, אבל אחד מהם, אחד חזק במיוחד, עוצר אותם כל פעם מחדש ומחזיר אותם עוד כמה צעדים לאחור, וכך הם פשוט כל פעם מתקדמים, וחוזרים עוד קצת לאחור. הם לא מפסיקים את הדרך, הם לא מתייאשים, חלק מהם אפילו קם ומשמיע קול. ועדיין, קולם של השפויים נבלע בתוך צעקות אלו שמונעים מהם להתקדם.

ככה זה מרגיש בישראל 2019 כשרב שנחשב למאד מוערך, ובעל תפקידים רבים שאחריו מושפעים המוני אנשים, מוציא על הכתוב דברים כמו “אני רוצה להיות ילדה צנועה” שהם האני מאמין שלו לעשרת הדיברות לצניעות.

32

ובכן, הרב שלמה אבינר, אני רוצה לחיות במדינה שבה לנשים, נערות וילדות מאפשרים לנשום בשקט -

א. זכותי לעשות בשיערי מה שאני רוצה, הוא שייך לגוף שלי, וגופי הוא ברשותי בלבד. אז אגדל פוני, אצבע אותו, אקלע אותו בצמות ואם ארצה, אפילו אעשה בו פסים במגוון צבעי הקשת.

ב. אם מתחשק לי, אלבש חולצה שהיא לא מכופתרת עד הסוף, אם “חלילה” אפתח כפתור, לא יקרה שום דבר, זה מאפשר לנשום טוב יותר (תנסו מדי פעם).

ג. אני לא אוהל! אין שום סיבה שאלבש חולצה רחבה שמסווה את צורת הגוף שלי. אם לגברים מותר, למה לי אסור?

ד. אדאג שלא להתעסק עם כפתורים, הם גורמים לי לתחושת חוסר אוויר מיותרת, כמו ההוראות האלו..

ה. אנחנו מדינה חמה, ולכן, אלך עם חולצה עם שרוול קצר, או גופיה, אין סיבה שאסבול מחום כי יש אנשים שלא מסוגלים לשלוט בעצמם.

ו. חולצה בתוך החצאית זה מהמם! אויש, מה אתם מבינים באופנה בכלל? בגד שמתהדק למתניים זה נהדר, גוף האישה הוא דבר יפה ואין מה להתבייש בו.

ז. אני מקבלת בחילה מאופנת השכבות, למה שאלך עם מליון שכבות עלי כי יש אנשים שלא מסוגלים לשלוט במחשבות שלהם? חצאית צריכה להיות נעימה, קלילה, כזו שמקבלת את צורת הגוף שלי, הגוף שאני לא מתביישת בו.

ח. ממש לא, מה אני באיראן?

ט. נעליים מגיעות במגוון צבעים, רעשים, עקבים, וצורות מסיבה מסוימת – אנחנו אוהבות נעליים כאלו, אין סיבה שלא ננעל אותן. יש לי נוכחות, אל תשתיקו אותי.

י. עגילים, תכשיטים, קישוטים, איפור (לנערות ונשים מגיל מסוים, כן?) – כל אלו מבורכים ונותנים תחושה נפלאה, ואני אוהבת להרגיש נפלא ולא כשכולאים אותי במליון שכבות ונעליים שקטות שלא ישמעו אותי חלילה.

אלו עשרת הדיברות שלי הרב שלמה אבינר, אישה חילונית, אמא, פעילה חברתית, שמאמינה שהדת לא התכוונה להכניס אותנו הנשים, הנערות והילדות אל תוך כלוב רק כי מתחשק לכם. ריבונו של עולם שמח כשטוב לי, לא כשעוטפים אותי בחושך. כשניסחת את הדברים האלו, חשבת על הנשים, הנערות והילדות היקרות לך ולמשפחתך? אני בספק.

הרב שלמה אבינר (צילום מסך)הרב שלמה אבינר (צילום מסך)

ישראל האהובה שלנו של 2019 נלחמת על המודרניזציה שלה. נלחמת על הדמוקרטיה שלה (כנראה כבר בפעם השלישית בקרוב) ונלחמת, ביומיום, באותם הקיצוניים שמנסים למנוע ממנה מלשעוט קדימה אל חיים נוחים וקלים ויותר מזה, נלחמת במעמד הנשים מהרגע שבו נוסדה. נכון, אנחנו מתקדמים בכל כך הרבה תחומים, אבל בכל מה שקשור לנשים, זה עדיין לא לגמרי שם.

כמובן שיש נשים בעמדות מפתח, יש נשים בתפקידים בכירים, יש נשים בכנסת, ויש נשים שנלחמות על חופש הביטוי ומרימות ראש. אבל בכל מה שקשור להדרת נשים בדת, השתקת נשים, החמרת הענישה על פגיעות מיניות ואלימות נגד נשים, אנחנו לא שם. במדינה שבה נשים נרצחות על ידי גברים כמעט בכל יום, וכשאין מערכת משפט שמגנה עליהן, קשה להגיד שמעמד הנשים הוא תקין.

יכולתי לסכם את כל מה שאמר אבינר ב”זאת הדרת נשים, צריך להוקיע את זה” ולהמשיך הלאה. כאילו לא קרה דבר, אבל קרה. כל כך הרבה נשים, נערות וילדות נולדו אל תוך העולם הזה שבו פשוטו כמשמעו, אסור להן לנשום. 

אסור להן להרגיש שיש להן את הזכות להביע דעתן, לדבר, להרגיש יפות, או אפילו, להשמיע צעדיהן בקול, למעשה, הן צריכות להיות שם כמו כד שמשתמשים בו כשצריך אותו למטרה כלשהי ואז מורידים אותו מהמדף וזאת מציאות, שגם אם היא רחוקה מהעולם החילוני, היא כואבת מאד.

בזמן שאבינר כותב דברים כאלו, ש”מתרצים” אותן מלשון “צניעות”, הנזק שנגרם הוא לא רק העובדה שאישה אמורה לחשוב שהיא הגורם לתקיפות או האונס שהיא עוברת, אלא נגרם פה נזק גדול יותר – יש כאן בעצם אקט נוראי וחסר פרופורציות של שליטה והשתקה, ובישראל של 2019, זה מרגיש כמו איראן.

תקיפה מינית, אונס ופגיעה מינית לא נוצרת בגלל איך שאישה או גבר לבושים, אלא כי לפושע יש “ריבוע” קטן משלו שזה כל מה שהוא רואה ורוצה באותו הרגע, אם הוא ירצה לתקוף, הוא יעשה את זה גם אם תעמוד מולו נזירה שמכוסה מכף רגל ועד ראש, מה שבעצם מסביר את העובדה שיש גם במגזר סיטואציות של תקיפות מיניות ואונס, אך הן מושתקות, ולא מטופלות ברוב המקרים מה שגורם לנזק מאד קשה לקורבן, ולפושע, להמשיך להסתובב חופשי.

רק לאחרונה נגזר עונש של 4 שנים על רב שתקף שלוש אחיות בבית הכנסת. על פי Ynet, הנאשם משמש כראש בית הכנסת וביצע את המעשים הנוראיים הללו בזמן ששלוש האחיות הגיעו לבית הכנסת, ותוך כך גם ניצל את הערצתן אליו, מה שבעצם מחזיר אותנו לעובדה האמיתית והכואבת, שעשרת הדיברות של הרב שלמה אבינר הן בעיקר רצון להשתקת נשים ושליטה, עם חוסר הבנה בסיסי שפגיעות מיניות לא נוצרות בגלל חוסר צניעות.

עכשיו, רגע לפני שתאשימו אותי בשנאת דתיים, המגזר והדת – אין לי דבר נגד אנשים דתיים שלא כופים את עצמם על החופש שלי. וכן, גם אני כאישה חילונית חווה את הכפייה הדתית הזאת של הרב שלמה אבינר כלפי נשים, וזה בא לידי ביטוי גם אם לא ישירות, גם על העולם שלי. יש בין חבריי לא מעט אנשים דתיים מדהימים, מאמינים אדוקים בדת, אבל גם מאמינים אדוקים במדינה נורמטיבית, דמוקרטית, שעושים המון למענה ובאהבה גדולה, ואני מכירה היטב את המגזר הקיצוני כדי לדעת שהם לא חלק ממנו.

המילים הללו נכתבות לא מתוך שנאה, אלא מתוך אהבה.

אהבה למדינה שלנו, אהבה ליהדות שלנו, אהבה לקולות השפויים שצריכים להמשיך לשעוט קדימה בלי לתת לאף אחד לעצור אותנו.

ישראל של 2019 מרגישה לפעמים קצת יותר מודרנית בסיטואציות מסוימות, יחד עם זאת, יש צד מאד בעייתי שמחזיר אותה אחורה כל פעם מחדש כשאנחנו מנסים לשעוט ולבעוט קדימה בכל הכוח, הקיצוניות והאובססיביות של החלקים הקיצוניים בחברה שלנו מנסה לשים יד ענקית על שפתינו. אבל אותנו אי אפשר להשתיק. 

עוד מהבלוג של עקבית לביא מג'ר

אונס קבוצתי ממומן

תקחו רגע עשור אחורה, או אפילו קצת יותר. קחו עשרים שנה אחורה. אם הייתם רואים פרסומת בה מוחזקת אישה בכוח על ידי גבר מסוקס כאשר היא לבושה בלבוש מינימלי, חטובה מאד להפליא (טוב, אז לא היה פוטושופ, אבל דמיינו) ומסביב הגבר והאישה...

תגובות

פורסם לפני 6 years

אומרים שיש יום אישה אחר

כבר שנים שאנחנו מדברים על שוויון, אבל במו ידינו, אנחנו הנשים הורסות אותו. לא בכדי נאמר שאישה בונה, ואישה הורסת. שלא תזלזלו לרגע, יש לנו את הכוח האדיר הזה לקחת דברים טובים, לפרק אותם לגורמים ואז לירות ולבכות. אנחנו נלחמות...

תגובות

פורסם לפני 6 years

רוצה לקנות משקפיים? קודם תרקדי על עמוד!

עוד רגע זה יקרה, עוד רגע הבת שלך, או שלי, או שלכם, וכן, גם שלך שקורא עכשיו את המילים האלו ותוהה אם להמשיך או לא תצפה בטלויזיה, תראה אישה רוקדת על עמוד באקט אירוטי מול גבר ותחשוב "איזה מגניב, זאת דוגמנית על בינלאומית, גם אני...

תגובות

פורסם לפני 5 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה